Race Results for
Deep Blue Time Trial #2
Port Penn, DE
(Event Information)
View By:
Time Trial on 09/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - TANDEM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 UNKNOWN RIDERS   24:30.0  500 DON'T KNOW

Men - OPEN - 2 Man Team

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Beckett   Elkton, MD23:16.3 199532  235 Sportif Coaching Group/BPB
1 Blair Saunders   23:16.3  236 Sportif Coaching Group/BPB
2 Michael Csuy   Kennett Square, PA23:56.4 101775  249 PA Masters RC
2 Eric Sakalowsky   Foxborough, MA23:56.4 42599  250 
3 Michael Bradbury   Broadlands, VA24:06.6 187717  251 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
3 Ray Plewacki   24:06.6  252 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
4 Frank Cundiff   24:13.7  241 Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Dan Netzer   Norfolk, VA24:13.7 228581  242 Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 Mike Blagden   24:39.3  237 Pure Alpha
5 Matthew Tewksbury   Villanova, PA24:39.3 315730  238 Pure Alpha
6 Manggon Comsan   24:40.2  253 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
6 Jeff Erler   Sterling, VA24:40.2 234042  254 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
7 Peter Lindeman   24:40.9  245 NCVC/UnitedHealthcare
7 Paul Lengermann   Washington, DC24:40.9 216293  246 NCVC/UnitedHealthcare
8 Victor Siegfried   Reston, VA24:43.3 185280  255 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
8 Mitch Ferro   South Riding, VA24:43.3 178804  256 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
9 Iain Banks   Bowie, MD25:03.8 227404  233 Annapolis Bicycle Racing Team
9 Stu Waring   25:03.8  234 Annapolis Bicycle Racing Team
10 Baird Webel   Chevy Chase, MD25:11.0 54174  137 Rock Creek Velo
10 Garner Woodall   Silver Spring, MD25:11.0 38883  138 Rock Creek Velo
11 Jim Hartnett   25:24.3  243 South Mountain Velo Club
11 Timothy Rohrbaugh   Spring Grove, PA25:24.3 324824  244 South Mountain Velo Club
12 Andrew Collier   29:36.3  239 Delaware Swim and Fitness Tri-Dawgs
12 Brett Saunders   29:36.3  240 Delaware Swim and Fitness Tri-Dawgs
13 Matthew Parker   Bethesda, MD30:31.9 256690  247 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
13 Mark Schuman   30:31.9  248 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo

Men - OPEN - 2 Mixed Team

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Baird   25:31.0  223 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
1 Abby Stoll   25:31.0  224 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
2 Alexander Rapavi   25:59.6  225 Gripped Racing/Battley Harley Davidson
2 Monika Sattler   Indoroopilly25:59.6 300593  226 Gripped Racing/Battley Harley Davidson
3 Grant Otto   31:25.0  227 Delaware Swim and Fitness Tri-Dawgs
3 Brooke Saunders   31:25.0  232 Delaware Swim and Fitness Tri-Dawgs

Men - JUNIORS - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanner Browne   Charlottesville, VA12:47.7 253942  Bayside Velo/Bike Doctor
2 Brett Saunders   13:12.5  Delaware Swim and Fitness Tri-Dawgs
3 Grant Otto   13:14.1  
4 Sophie Mittelstadt   Bethesda, MD14:17.8 301843  Rock Creek Velo
5 Julia Skinner-Grant   23:02.5  Rock Creek Velo

Men - JUNIORS - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aidan Palmer   Severna Park, MD27:20.3 303835  13 ABRT
2 Ryan Collins   Annapolis, MD27:26.9 290004  10 ABRT
3 Devon Baummer   Arnold, MD27:50.3 336640  ABRT
4 Andrew Collier   32:01.4  tri dawgs
5 Brooke Saunders   33:24.7  14 Delaware Swim and Fitness Tri-Dawgs
6 Alexa Murray   33:53.7  12 
7 Kiran Kumar   Washington, DC43:09.2 288093  11 Rock Creek Velo

Men - CAT 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Tewksbury   Villanova, PA24:57.8 315730  40 Pure Alpha
2 Mike Blagden   25:13.9  27 
3 Craig Lauinger   Alexandria, VA25:52.3 306948  35 NCVC/UnitedHealthcare
4 Michael Sims   Gambrills, MD26:16.3 269264  39 
5 Robert McCleary   Wyoming, DE26:17.5 309283  36 
6 Paul Timmons   Rehoboth, DE26:55.0 299485  41 Firm Fitness Cycling
7 Bill Carpenter   Middletown, DE27:40.1 174788  31 
8 Richard Braun   Newark, DE27:56.7 347908  29 First State Velo Sport
9 George Blankenship   Alexandria, VA28:33.6 248929  28 NCVC/UnitedHealthcare
10 Matt Klicka   Ashburn, VA28:41.5 324090  34 
11 Stephen Nightingale   Germantown, MD28:48.5 286762  38 Chesapeake Wheelmen
12 David Meridith   29:57.1  37 
13 Matthew Chambers   Chester Springs, PA29:58.9 356716  32 
14 Tony Delnegro   30:12.3  202 Team TBB/ Deep Blue
15 Gary Waggoner   Elk Ridge, MD30:15.4 36876  42 LSV/Kelly Benefit Strategies

Men - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Holl   Oak Hill, VA23:50.4 263357  57 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
2 Manggon Comsan   Herndon, VA24:43.4 305125  52 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
3 Chris Gonce   24:48.0  56 Kelly Benefit/LSV
4 Tom Bailey   Alexandria, VA25:36.9 287555  50 NCVC/UnitedHealthcare
5 Steve Owens   Friendship, MD25:53.2 222509  63 ABRT
6 Tom Skinner   Bethesda, MD25:54.4 309558  65 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
7 Alexander Rapavi   Mclean, VA25:56.0 307162  64 Gripped Racing
8 Jeff Covert   Glenmoore, PA26:26.9 266294  53 Human Zoom Cycling
9 Jeff Erler   Sterling, VA26:31.5 234042  55 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
10 John Chamberlain   Great Falls, VA26:33.5 190901  51 Evolution Long and Foster
11 Phil Steinschneider   Sterling, VA26:33.8 237759  66 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
12 Gregory Zielinski   Wilmington, DE26:39.4 276040  68 Team TBB/Deep Blue
13 Jason Kamps   Ellicott City, MD27:22.4 197081  59 Woof Cycling
14 Thomas Waltz   West Norriton, PA27:26.5 213498  67 Breakawaybikes.com-IFRACTAL
15 Khang Le   Chantilly, VA28:02.5 332952  62 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
16 richard kennedy   Annapolis, MD28:33.5 310264  60 ABRT
17 Tim Drayna   Wilmington, DE28:35.7 305859  Team TBB/ Deep Blue
18 Andrew Laux   Mount Sinai, NY29:42.9 302790  61 East End/The Kreb Cycle

Men - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Wagner   Bowie, MD24:32.6 36898  97 ABRT
2 Luis Infante   Aldie, VA24:32.9 304036  95 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
3 nathan hakken   Edmonds, WA24:48.0 271870  94 GamJams/ November Bicycles
4 Daryl Grissom   Reston, VA25:07.7 250286  93 GamJams / November Bicycles
5 Mitch Ferro   South Riding, VA25:22.9 178804  92 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
6 Frank Cundiff   Richmond, VA25:28.2 296101  90 Celerity Cycling p/b Brooks Systems
7 Baird Webel   Chevy Chase, MD25:39.4 54174  99 Rock Creek Velo
8 Stewart Waring   Edgewater, MD26:00.4 272031  98 ABRT
9 Matthew Dishart   Mount Joy, PA26:02.2 238088  91 Thru It All Body Shop
10 Iain Banks   Bowie, MD26:03.7 227404  88 Annapolis Bicycle Racing Team
11 Paul Inglis   North East, MD30:27.5 61494  Team TBB/Deep Blue

Men - CAT 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Lengermann   Washington, DC23:36.8 216293  129 NCVC/UnitedHealthcare
2 Dan Netzer   Norfolk, VA24:14.2 228581  130 Celerity Cycling p/b Brooks Systems
3 George Kotokis   Philadelphia, PA25:54.1 46984  128 guy's racing club

Men - MASTER - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Schwandtner   Huntington Station, NY24:56.7 49248  143 Deno's Wonder Wheel
2 nathan hakken   Edmonds, WA25:25.8 271870  142 GamJams/ November Bicycles
3 Mark Cowin   Atco, NJ26:01.5 192230  140 Pro Pedals Team Express
4 Garner Woodall   Silver Spring, MD26:21.0 38883  145 Rock Creek Velo
5 Tom Skinner (1 - Cat4)   Bethesda, MD26:47.8 309558  144 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
6 Daniel Frank (2 - Cat4)   Cherry Hill, NJ27:40.7 193785  141 Guys Racing

Men - MASTER - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blair Saunders   Newark, DE24:16.8 69445  117 Sportif Coaching Group/BPB
2 Spencer Beckett   Elkton, MD24:19.2 199532  124 
3 Michael Bradbury   Broadlands, VA24:37.7 187717  126 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
4 Raymond Plewacki   Fairfax, VA24:48.2 222263  116 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
5 Michael Csuy   Kennett Square, PA24:58.9 101775  125 PA Masters RC
6 Bryan Patton   Galena, MD25:12.5 27431  115 Middletown Bike Line
7 Christopher Gould   Stanley, VA25:15.2 186006  107 WWVC Racing
8 Peter Lindeman   Arlington, VA25:24.1 147939  109 NCVC/UnitedHealthcare
9 Paul Mittelstadt   Bethesda, MD25:26.9 45693  111 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
10 Victor Siegfried   Reston, VA25:42.1 185280  118 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
11 Andrew Baird   Chevy Chase, MD25:46.6 267165  122 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
12 Steve Owens   Friendship, MD25:48.1 222509  114 ABRT
13 Gary Smith (1 - Cat5)   Bethesda, MD26:08.2 286605  119 
14 Randy Haluck   Lititz, PA26:17.1 280213  108 Thru It All Body Shop
15 Dana Mellerio   Alexandria, VA26:17.4 112999  110 Squadra Coppi
16 John Chamberlain   Great Falls, VA26:25.5 190901  127 Evolution Long and Foster
17 Michael Morris   Lewes, DE27:08.2 43814  112 shore velosity
18 Doug Morris   New Castle, DE27:28.5 268018  113 Guy's Racing
19 John Yanacek   28:30.7  121 Team Bricks Multisport
20 Paul Swarm (1 - Cat4)   Lancaster, PA29:56.0 229129  120 Tri State Velo/Amoroso

Men - MASTER - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Newton   Kennett Square, PA24:49.4 148316  77 Chester County Velo
2 Timothy Rohrbaugh   Spring Grove, PA25:15.1 324824  80 South Mountain Velo Club
3 Greg Smith   25:58.6  136 urrents p/b Don Beyer Volvourrents p/b Don Beyer Volvo
4 Stuart Ross   Washington, DC26:11.2 113835  81 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
5 Richard Maynard   West Chester, PA26:25.3 97543  76 Amoroso's Racing Team/Tri State Velo
6 Matthew Parker   Bethesda, MD26:29.5 256690  78 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
7 Jim Hartnett   27:15.4  74 South Mountain Velo Club
8 Howard Van Houten   Oakton, VA27:49.2 249308  82 
9 Michael Fitzsimmons   Sykesville, MD27:51.8 50363  73 Chesapeake Wheelmen/Joe's Bikes
10 Jerry Yetter   Columbia, MD27:58.5 297314  83 
11 James DeGoey   Reston, VA29:01.4 181214  71 Syn-Fit Race Team
12 John Epting   Washington, DC31:14.1 50713  72 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo

Men - MASTER - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wagner   Milton, DE30:11.2 116012  26 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
2 Bob Carroll   Smyrna, DE31:08.0 52014  24 Unatt.

Women - OPEN - 2 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Crilley   Wilmington, DE28:40.0 193373  229 Team TBB/Deep Blue
1 Kristin Marinelli   Wilmington, DE28:40.0 208589  230 Team TBB/ Deep Blue
2 Jocelyn Saunders   31:34.0  228 Delaware Swim and Fitness Tri-Dawgs
2 ALEXA MURRAY   31:34.0  231 Delaware Swim and Fitness Tri-Dawgs

Women - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Stoll   27:47.4  49 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
2 Jodi Grant   Bethesda, MD28:24.1 309285  44 Rock Creek Velo
3 Claudette Archambault   Vienna, VA28:33.0 296150  43 Evolution Cycling p/b Long & Foster
4 Erinn Shirley   Arlington, VA29:54.8 221395  47 NCVC/UnitedHealthcare
5 Margaret Kilby   Washington, DC31:41.6 166194  45 Rock Creek Velo
6 ShellyAnn Sinclair   Laurel, MD35:07.9 338126  48 ABRT
7 SANDRA PASHLEY   Glen Burnie, MD46:13.1 286423  46 Annapolis Bike Racing Team

Women - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 catherine freck   Vienna, VA29:14.4 274024  70 Syn-Fit Racing Team
2 Gwenn Afton   Reston, VA30:32.2 279725  69 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Women - CAT 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monika Sattler   Indoroopilly26:38.9 300593  134 XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-DAVIDSON
2 Alaina Gurski   Philadelphia, PA26:55.3 148911  204 CAWES p/b Specialized
3 Marni Harker (1 - Cat2)   Washington, DC29:51.7 15086  133 Team Kenda presented by Geargrinder

Women - MASTER - 45/55/65

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Crilley   Wilmington, DE28:52.9 193373  16 Team TBB/Deep Blue
2 Jocelyn Saunders   29:01.5  21 Delaware Swim and Fitness Tri-Dawgs
3 Tracy Rankin   Rockville, MD29:02.7 29153  20 Team Kenda p/b Geargrinder
4 Kristin Marinelli (1 - Cat3)   Wilmington, DE29:33.0 208589  19 Team TBB/ Deep Blue
5 Margaret Kilby (1 - Cat4)   Washington, DC33:18.1 166194  18 Rock Creek Velo
6 Angela Swarm (2 - Cat4)   Lancaster, PA36:23.0 348804  22 Tri State Velo/Amoroso
7 Marcia Clark   37:36.0  15 
8 Carol Tasca   40:47.2  23 TBB/Deep Blue

Women - MASTER - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alaina Gurski   Philadelphia, PA27:18.7 148911  132 CAWES p/b Specialized
2 madeline west (1 - Cat4)   Ellicott City, MD28:42.5 329022  87 Adventures For The Cure
3 Tania Steinschneider   Sterling, VA29:13.1 276221  86 HPC/LIST
4 Jodi Grant (2 - Cat4)   Bethesda, MD29:21.2 309285  85 Rock Creek Velo
5 Laura Gabanski (1 - Cat3)   Kensington, MD30:10.4 219704  84 Route 1 Velo/Arrow Bicycle

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREBonk BreakerUSACDFShimanoOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee