Race Results for
Baker Orchard Cyclocross
Centuria, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/15/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman (1 - Cat1)   Saint Paul, MN 103032   Specialized
2 Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
3 Adam Froemming   Edina, MN 160145   MBRC/Flanders
4 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   Kuhl/Bicycle Fit Guru
5 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
6 Chris Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827   Crossniacs
7 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   Bianchi/Grand Performance
8 Jake Begley (1 - Cat2)   Tempe, AZ 268804   Eriks Bike Shop
9 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769   Specialized
10 Douglas Swanson (2 - Cat1)   Minnetonka, MN 102633   GrandStay Hotels
11 Paul Ellis (3 - Cat1)   North Oaks, MN 84976   Bianchi/Grand Performance
12 David Oachs   Woodbury, MN 116923   Big Ring Flyers
13 Rich Bergstrom (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 193869   Speedfix Racing p/b Zubaz
14 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Clif Bar Development Cross Team
15 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   GrandStay Hotels
16 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
17 Spencer Haugh (3 - Cat2)   Dorchester, MA 214228   Behind-Bars/LGR
DNF Lance Beuning   Saint Cloud, MN 160665   GrandStay Hotels
DNF Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN 277887   Omnium Racing
DNF Jeff Kluck (Cat2)   Sioux Falls, SD 198417   SC Velo

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellis Nordhougen   Minneapolis, MN 361303   Birchwood/GIS
2 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
3 Ansel Smith      

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
2 Casey Hildebrandt   Weston, WI 296192   Polska
3 Josey Weik (1 - Cat3)   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
4 Alec Porter (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 311313   SPBRC
5 Paul Dahlen (1 - Cat4)   Zumbrota, MN 284809   Minnesota Junior Cycling Inc.
6 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelmen

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Benno   Portland, OR 3347   Unattached
2 Chris Smith (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 118619   Hup United
3 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
4 Oliver Vrambout (2 - Cat2)   Bayport, MN 121438   The Bikery Du Nord
5 Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055   Bianchi/Grand Performance
6 Andrew Dahl (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 8504   Specialized
7 Daniel Jansen   Minnetonka, MN 17677   Silver Cycling
8 Fred Feirn (2 - Cat1)   Shoreview, MN 54313   Specialized
9 Andy Reichert   Minneapolis, MN 49810   Birchwood/GIS
10 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517   Synergy
11 Scott Robertson   Minneapolis, MN 75507   Curt Goodrich Racing
12 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Synergy
13 Paul Krumrich   Minneapolis, MN 294121   Silver Cycling
DNF Peter Anderson   Saint Paul, MN 227969   Crossniacs
DNF Paul Thoresen (Cat2)   Minneapolis, MN 35511   Team Plan C
DNF Michael Pederson   St Paul, MN 27579   Hup United

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784   Curt Goodrich Racing
2 Michael Pederson   St Paul, MN 27579   Hup United
3 Steve Laurel   Longmont, CO 240886   
4 William Kuster   Anoka, MN 59499   Loon State Cyclists
5 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN 82764   Revolution Cycle and Ski
6 Robert Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN 50737   Minnesota Cycling Team
7 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN 228026   Angry Catfish
8 Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333   Bent Crank Racing
9 Paul Inkala   Apple Valley, MN 245256   Gravel Grinders
10 Jeffrey Hilligoss (1 - Cat2)   Eden Prairie, MN 16228   
11 Craig Estenson (1 - Cat4)   Eagan, MN 361203   
12 Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056   Smartstop/MOB

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Stamm   Afton, MN 149093   Loon State Cyclists

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Williams   Duluth, MN 142191   Velo Duluth
2 David Olheiser   Minneapolis, MN 316402   Synergy
3 Charles Simacek   Minneapolis, MN 230406   MCT Freewheel
4 Devin OBrien   Minneapolis, MN 319334   
5 Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216   Behind-Bars/LGR
6 Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791   Gopher Wheelmen
7 Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426   Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
9 Kevin Reker   Little Canada, MN 294964   Bianchi/Grand Performance
10 Matt Leizinger   Minnetonka, MN 284245   
11 Ulises Salas   Sioux Falls, SD 223209   
12 Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN 166411   Behind-Bars/LGR
13 Keir Stiegler   Plymouth, MN 279658   
14 Jeremy Ames   Minneapolis, MN 285970   Freewheel Bike
15 Linda Sone   Northfield, MN 224939   CycleSmart.com/Flanders
16 William Mayavski   St. Paul, MN 23025   Omnium Racing
17 Sam Beveridge   Edina, MN 312526   MCT Freewheel
18 Erik Sorensen   Minneapolis, MN 223177   
19 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985   
20 Adam Rambow   Saint Paul, MN 302222   Birchwood/GIS
21 Nathan Lillie   Altoona, WI 313414   Brone's Bike Shop
22 Ben Koenig   Schofield, WI 267964   
23 Bryan Hill   Minneapolis, MN 315814   Bianchi/Grand Performance
24 Ryan Cate   Minneapolis, MN 161311   
25 John McGuire   New Hope, MN 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
26 Brian Duncan   Saint Paul, MN 261881   Bianchi/Grand Performance
27 Shane Kullman   St Paul, MN 19986   Loon State Cyclists
28 Todd Sample   Minneapolis, MN 228660   Behind-Bars/LGR
29 Ryan Marsel   Minneapolis, MN 313268   Behind-Bars/LGR
30 Buckley Birkholz   Wausau, WI 310285   Loon State Cyclists
31 Adam Birr   Zumbrota, MN 211747   
32 David Gabrys   Minneapolis, MN 70955   
33 Isaac Young   Minneapolis, MN 326552   
34 Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951   Gopher Wheelmen

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling Team
2 Ryan Guy   Brooklyn Park, MN 116933   
3 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN 360270   Omnium Racing
4 Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274   
5 Steve Pribyl   Maplewood, MN 297161   Unattached
6 michael phernetton   Hudson, WI 361478   
7 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058   
8 Chris Fischer   Minneapolis, MN 327300   Synergy
9 Brian Bice   Minneapolis 360268   
10 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   
11 Tim Karels   Plymouth, MN 223980   MBRC/Flanders
12 Russ Vander Wiel   Maplewood, MN 179806   Loon State Cyclists
13 Aaron Lael   Champaign, IL 217808   Paramount Sports
14 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   Omnium Racing
15 Brian Karpen   Minneapolis, MN 262083   Omnium Racing
16 Chris Gibbs   Cambridge, MN 361301   LCR
17 Tyree Williams   Chippewa Falls, WI 195583   Spring Street Sports
18 Matt Lovaas   Edina, MN 221930   International Christian Cycling Club
19 Mike Berger   Golden Valley, MN 301976   Loon State Cyclists
20 Scott devillers   Chaska, MN 328580   
21 Stephen Wilson   Golden Valley, MN 304044   Peace Coffee Racing
22 Nathan Yadon   Madison, WI 290166   University of Wisconsin-Eau Claire
23 Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   Bianchi/Grand Performance
24 Mike Larson   Cambridge, MN 101450   
25 Barry Schmitt   Eagan, MN 182024   Unattached
26 isaac giesen   Red Wing, MN 278942   sph
27 Todd Fawcett   Saint Paul, MN 296468   Synergy
28 Mike McKinney   Hudson, WI 360010   Big Ring Flyers
29 Matthew Lee   Washington Dc 311135   Momentum
30 Thomas Clasen   Saintpaul, MN 303775   Birchwood/GIS
31 Ole Koppang      
32 Kent Furois   Falcon Heights, MN 341008   Gopher Wheelmen
33 Jason Lachowsky   Saint Paul, MN 361032   
34 Prashant Singh   Eden Prairie, MN 351318   
35 Jeff Wolf      
36 Wayne Sicora      
37 Todd Chapman   Princeton, MN 305584   
38 Mike Berns      
39 Chris Hawes   Minneapolis, MN 326550   
40 Andrew Smith   Edina, MN 328260   
DNF Mat Fisk      WoollyRace.com
DNF Craig Estenson   Eagan, MN 361203   
DNF Tom McMonagle      
DNF Micah Iverson      
DNF Paul Tocko   Prior Lake, MN 217183   Synergy
DNF Paul Sanders   Issaquah, WA 272560   

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Fleck   Proctor, MN 302812   Velo Duluth
2 Bianca Bergman (1 - Cat2)   Saint Paul, MN 281786   Kentucky Flyers Cycling Inc
3 Linda Sone   Northfield, MN 224939   CycleSmart.com/Flanders
4 Terra James   Minneapolis , MN 281803   Sweet'n Salty Cycling

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   Minnesota Junior Cycling Inc.

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Jensen (1 - Cat4)   Shell Lake, WI 288627   Team Geargrinder
2 Nicolette Reker (1 - Cat3)   Little Canada, MN 308210   Bianchi/Grand Performance

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niki Soderberg   Wausau , WI 310193   Team Kenda
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
3 Anne Grabowski   Minneapolis, MN 57292   Team Kenda presented by Geargrinder
4 Meredith Rambow   Saint Paul, MN 304746   Birchwood/GIS
5 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941   Silver Cycling
6 Kalli Phillips   Minneapolis, MN 62925   
7 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN 326212   Birchwood/GIS
8 Nicolette Reker   Little Canada, MN 308210   Bianchi/Grand Performance
9 Jeannette Sample   Minneapolis, MN 223137   MBRC/Flanders
10 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   Gopher Wheelmen

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Howard   Duluth, MN 360894   Velo Duluth
2 Ann Sudoh      
3 Amy Kline   Maplewood, MN 266646   Bianchi/Grand Performance
4 Patty Costello   Minneapolis, MN 302062   Team Plan C
5 Carrie Sansome   Eagan, MN 211756   Unattached
6 Jenifer Fischer   Red Wing, MN 297493   Synergy
7 Tracy Paradise      
8 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN 266416   Synergy
9 Alicia Fisk      WoollyRace.com
10 Rachel Lathrop   Saint Paul, MN 348038   Bianchi/Grand Performance
11 Valerie Olheiser      
12 Nikki Reker   Saint Paul, MN 311375   Bianchi/Grand Performance

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoSpyBonk BreakerOSMOUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee