Race Results for
Farmer's Branch Spokes and Stars
Farmers Branch, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/10/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Carlson   Plano, TX 6135   
2 Nicholas Boulle   Dallas, TX 291724   
3 Phillip Snodgrass (1 - Cat1)   Dallas, TX 266817   
4 Jesse Moran (1 - Cat2)   Mansfield, TX 195071   
5 Gabriel Baca   Chihuahua 331782   
6 Travis Kropf (2 - Cat2)   Mineral Springs, AR 335654   
7 Anthony WHITE (2 - Cat1)   Granbury, TX 274005   
8 robert snedden   Dallas, TX 272911   
9 Leonardo Frayre   Dallas, TX 184301   
10 Caleb Fuchs   Hico, TX 291325   
11 Elkin Arteaga   Duncanville, TX 276550   
12 Kyle Sigl   Fort Worth, TX 243733   
13 Zachary Lytle (3 - Cat2)   Dallas, TX 60167   
14 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   
15 Lucas Brusseau   Denton, TX 5255   
16 Ricky Randall (4 - Cat2)   Highland Village, TX 272809   
17 Timothy Cook (5 - Cat2)   Euless, TX 152094   
18 Jeffrey Young   New York, NY 294682   
19 David Garrett   Mc Kinney, TX 223677   
20 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   
21 Adam Koble (3 - Cat1)   Denton, TX 269412   
22 Nathaniel Beams   Fort Collins, CO 259780   
23 Larry Price   Mckinney, TX 28693   
24 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   
25 Ramon Galindo   Dallas, TX 213699   
26 Scott Simmons (4 - Cat1)   Cleburne, TX 231733   
27 Steven Williams   Dallas, TX 140978   
28 Warney Crosby (5 - Cat1)   Dallas 69378   
29 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   
30 Marc Montemayor   Duncanville, TX 126609   
31 Jeffrey LaBauve   Dallas, TX 73970   
32 Collin Davis   Euless, TX 225276   
33 Richard Breininger   Oak Park, IL 215726   
34 Corey Ray   Coppell Texas 157827   
35 Tommy Rushing   Wichita Falls, TX 232621   
36 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
37 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   
38 Andrew Armstrong (6 - Cat1)   Dallas, TX 187559   
39 Russ Walker   Hallsville, TX 68194   
40 Bryan Perkins   Mckinney, TX 56036   
41 Jason Davis (1 - Cat3)   Grand Prairie, TX 69752   
42 Carl Hentschel   Hickory Creek, TX 187765   
43 Robert Davis   Richardson, TX 267353   
44 Jared Reynoso   Allen, TX 240250   
45 Simon Essl   Dallas, TX 10992   
46 Troy Owens (6 - Cat2)   Flower Mound, TX 188534   
47 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   
48 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   
49 Kyle Russell   Dallas, TX 173513   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Carlson   Plano, TX 6135   
2 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
3 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   
4 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   
5 Michael Gacki   Frisco, TX 58983   
6 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   
7 Joel Hawks   Plano, TX 284976   
8 Simon Essl   Dallas, TX 10992   
9 Dudley Irby   Plano, TX 277518   
10 Michael Braden   Richardson, TX 4551   
11 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   
12 Michael Winders   Mckinney, TX 283789   
13 Joshua Ballard   Anna Il 177319   

Men - Cat 3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Hawks   Plano, TX 284976   
2 Jason Davis (1 - Cat3)   Grand Prairie, TX 69752   
3 Jon Blanton   Mesquite, TX 56812   
4 Jeffrey Klein   Dallas, TX 317776   
5 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   
6 Dennis Sauter   Dallas, TX 245035   
7 Devon Coetzer (1 - Cat4)   Denton, TX 310164   
8 Jeffrey Young   New York, NY 294682   
9 Frank Velazquez   Dallas, TX 72129   
10 Bert Herrington   Fort Worth, TX 272215   
11 Robert Pinard   Flower Mound, TX 259601   
12 Don Campbell   Dallas, TX 240491   
13 Matthew Gosling   Dallas, TX 303626   
14 Jacob Wood   Mc Kinney, TX 311490   
15 Ryan Culp   Fort Worth, TX 308970   
16 David Carter   Denton, TX 268899   
17 Nick Torraca (2 - Cat3)   Grapevine, TX 338924   
18 Andrew Bradfield   Ft Worth, TX 184280   
19 David Angeles   Murphy, TX 297291   
20 James Walker (3 - Cat3)   Saginaw, TX 300019   
21 Alexander Gibson   Estes Park, CO 300219   
22 Matthew DENTON   Round Rock, TX 272240   
23 Caleb Fuchs   Hico, TX 291325   
24 Gilberto Velazquez   Dallas, TX 109510   
25 Robert Davis   Richardson, TX 267353   
26 Ramon Galindo   Dallas, TX 213699   
27 Dean Danowski (2 - Cat4)   Dallas, TX 299866   
28 Gary Dutschmann   Dallas, TX 271466   
29 Jeremy Bolton (4 - Cat3)   Longview, TX 287684   
30 Peter Dahlberg   Flower Mound, TX 57743   
31 Michael Braden   Richardson, TX 4551   
32 Eric Heinkel   Dallas, TX 306151   
33 Tracy McGrath   Dallas, TX 236148   
34 Chad Harvey   Dallas, TX 260064   
35 Michael Steeves   Garland, TX 72640   
36 David Parks   Dallas, TX 45770   
37 Tommy Rushing   Wichita Falls, TX 232621   
38 Rhyne Rundell   Mckinney, TX 201463   
39 John Bain   Dallas, TX 301213   
40 Jeffrey Bauer   Broomfield, CO 79049   
41 Geoff Birch (5 - Cat3)   O Fallon, MO 238157   
42 Ginny King   Dallas, TX 153105   
43 Jared Reynoso   Allen, TX 240250   
44 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   
45 Dudley Irby   Plano, TX 277518   
46 Nick Baird (3 - Cat4)   Dallas, TX 293689   
47 Mark Ashton   Dallas, TX 157294   
48 Michael Bohn   Celina, TX 212895   
49 David Swanson   Dallas, TX 219884   
50 Carl Hentschel   Hickory Creek, TX 187765   

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Reitman (1 - Cat4)   Frisco, TX 190359   
2 Matthew Martinez   Dallas, TX 296874   
3 Jacob Wood   Mc Kinney, TX 311490   
4 Robert Plaskota   Fort Worth, TX 187400   
5 John Brown   Fort Worth, TX 114178   
6 Anthony Marlar   Fort Worth, TX 268358   
7 Robert Hopkins   Dallas, TX 355662   
8 Brent Napier   Plano, TX 309917   
9 Andrew Nolan   Dallas, TX 306856   
10 David Angeles   Murphy, TX 297291   
11 Eric Hinton   Dallas, TX 344248   
12 Joel Shewry   Arlington, TX 201589   
13 Charles Mills   Dallas, TX 290561   
14 Sebastian York   Asheville, NC 307679   
15 Florentino Martinez   Irving, TX 354342   
16 Mathew york   Asheville, NC 292077   
17 Heath Lambert   Coppell, TX 322160   
18 Dallas Koeppe   Mckinney, TX 279166   
19 Clayton Arhelger   Dallas, TX 109067   
20 Nicholas McLane   Dallas 358727   
21 Jim Ballew (2 - Cat4)   Dallas, TX 300689   
22 Diren Singhe   Dallas, TX 310976   
23 Jeff Corkran   Addison, TX 291293   
24 Lex Mathews   Dallas, TX 247683   
25 Devon Coetzer (3 - Cat4)   Denton, TX 310164   
26 John McKelvy   Dallas, TX 321730   
27 Michael Baker   Fort Worth, TX 277223   
28 Kurt Cimino (4 - Cat4)   Richardson, TX 296804   
29 Bradley Herle   Weatherford, TX 348184   
30 Chris Eddy   Corinth, TX 171453   
31 Johnny Cox   Fort Worth, TX 319778   
32 Orlando Gonzalez   Denton, TX 335612   
33 Jeremy Bolton   Longview, TX 287684   
34 Brian Buchrucker   Dallas, TX 351482   
35 Jim Dolan   Dallas, TX 333764   
36 Joseph Martinez   Dallas 353200   
37 Bernave Velasquez   Arlington, TX 313174   
38 Steve Thompson (5 - Cat4)   Colleyville, TX 220073   
39 marc parlette   Allen, TX 295211   
40 Sean Powell (6 - Cat4)   Fort Worth, TX 319246   
41 Thomas Baker      
42 Johnnie Cockrell (1 - Cat5)   Nichols Hills, OK 311203   
43 Julian Londono      
44 Allen Herrington   Dallas, TX 303607   
45 Harold Sprouls      
46 Drew Gibbs      
47 Robson Strange   Dallas, TX 230791   
48 Kevin Skelton      

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sebastian York   Asheville, NC 307679   
2 Landon Beauchamp (1 - Cat4)   Frisco, TX 285093   
3 Steven Emerson      
4 Nicholas McRight   Frisco, TX 333530   
5 JohnPaul Blanton   Dallas, TX 342888   
6 Andrew Nolan   Dallas, TX 306856   
7 Justin McQuerry   Alpharetta, GA 299251   
8 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   
9 Nick Rains (1 - Cat5)   Dallas, TX 290892   
10 Conner Gregory (2 - Cat5)   Dallas, TX 323070   
11 Mitchell Erickstad      

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roland SanMiguel   Corinth, TX 296246   
2 Robert Baatz   Lewisville, TX 339438   
3 Wayne Strohman   Wichita Falls, TX 208430   
4 Heath Lambert   Coppell, TX 322160   
5 marc parlette   Allen, TX 295211   
6 Johnny Cox   Fort Worth, TX 319778   
7 Joel Shewry   Arlington, TX 201589   
8 Douglas Darling   Navarre, FL 247596   
9 Jeremy Schmidt   Carrollton, TX 148417   
10 Orlando Gonzalez   Denton, TX 335612   
11 Bradley Herle   Weatherford, TX 348184   
12 Danny Whitaker (1 - Cat5)   Belton, TX 37923   
13 Clayton Arhelger   Dallas, TX 109067   
14 Bryan Wadie (1 - Cat4)   Lewisville, TX 185250   
15 Barry Brummund   Southlake, TX 335200   
16 Kevin Gregory   Dallas, TX 305476   
17 Brent Napier   Plano, TX 309917   
18 Mark Manning (2 - Cat4)   Denton, TX 347752   
19 Lin Waters   Richardson, TX 310638   
20 Christopher Hyde (3 - Cat4)   Plano, TX 225519   
21 Charles Mills   Dallas, TX 290561   
22 Nareg Basmadjian (4 - Cat4)   Carrollton, TX 221908   
23 Dean Danowski (5 - Cat4)   Dallas, TX 299866   
24 Tom Bick   Bedford, TX 220664   
25 Jeff Corkran   Addison, TX 291293   
26 Jim Dolan   Dallas, TX 333764   
27 Jon Rhodes   Mckinney, TX 219918   
28 Ken Tomlinson   Dallas, TX 353676   
29 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   
30 Joseph Martinez   Dallas 353200   
31 Diren Singhe   Dallas, TX 310976   
32 SHELBY WALSTON   Carrollton, TX 331762   

Women - Cat 1/2/3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Hyslop   Dallas, TX 308370   
2 Kaelly Simpson (1 - Cat2)   Santa Rosa 290436   
3 Lauren Robertson   Dallas, TX 288678   
4 Ginny King   Dallas, TX 153105   
5 Louise Smyth   Houston, TX 286102   
6 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   
7 Michelle Lewis Sirianni   Frisco, TX 324294   
8 Jill Price   Bedford, TX 199975   
9 Carla Keeton   Irving, TX 325924   
10 Caryn Montague   Dallas, TX 310042   
11 Sally Sonnier   Dallas, TX 245272   
12 Courtney Bach   Dallas, TX 334094   
13 Sarah Lundeen   Dallas, TX 280211   
14 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX 247242   
15 Tricia Weir   Plano, TX 272297   
16 Kim CHANCE   Dallas, TX 157443   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREBonk BreakerSpySierra NevadaShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee