Race Results for
Stony Creek XC
Shelby Township, MI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/28/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PRO/CAT 1 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Tanguy   Rochester, MI2:26:25.77 217038  22 TEAM CF
2 Mark Parmelee   Ortonville, MI2:29:58.86 264374  12 CYCLETHERAPY
3 Michael Simonson   Oxford, MI2:30:00.89 199958  17 RBS/ TREK
4 Greg Kuhn   Sterling Heights, MI2:35:45.05 227915  18 RBS MOUNTAIN BIKE TEAM
5 Jeff Wittbrodt   South Lyon, MI2:36:56.45 112078  23 SPECIALIZED
6 Sascha Leuthold   Rochester Hills, MI2:38:56.19 294012  21 RBS CYCLING TEAM
7 Tom Burke   Grand Rapids, MI2:39:08.69 179205  KENTWOOD MI
8 Erik Koehler   Birmingham, MI2:39:12.68 296282  19 MOTOR CITY RACING
9 Robert Herriman   Royal Oak, MI2:39:49.81 125151  14 TREK 29ER CREW/WSC/ACFSTORES.COM
10 Alex Vanias   Leroy, MI2:42:09.54 291766  11 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
11 Joseph Brzuchanski   Highland, MI2:45:35.02 166327  16 CAFFEINE SOUL
12 Paul Riggs   West Bloomfield, MI2:45:51.18 324358  10 RACING GREYHOUNDS
13 Jason Stephenson   Clay, MI2:48:28.69 160931  15 FIT FOR LIFE PERSONAL TRAINING
14 Adam Naish   Rochester, MI2:49:27.16 272572  20 ROCHESTER MI
15 Ed Serrat   Clarkston, MI2:54:00.59 228231  13 SPIN ZONE RACING/CANNONDALE
16 Earl Hillaker   Grand Rapids, MI2:59:04.07 290407  FOUNDER ALGER RACING

Men - PRO/CAT 1 - Exp/elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Wissink   Walled Lake, MI2:07:18.01 119033  729 SPECIALIZED
2 Patrick Russell   Berkley, MI2:16:30.49 197649  727 WOLVERINE
3 Charles Snyder   Northville, MI2:22:14.08 219441  730 TRAILS EDGE
4 Craig Akers   Brighton, MI2:34:55.01 311639  726 HC HOOLIGANS
DNF Niel Scharphorn   Jension, MIDNF 204881  728 THE MOTION INITIATIVE

Men - JUNIOR/CAT 3 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Kreger   Pontiac43:18.23 358105  2962 RBS MISCA CLUB
2 MERLIN LOETZNER   Clarkston, MI43:27.29 379831  2957 CLARKSTON MI
3 SEAN RIMANDO   Belleville, MI44:24.46 374103  2964 MPMBA
4 TREVOR RUYS   Grand Rapids, MI44:48.67 371928  2968 FREEWHEELER
5 ANDREW MCBRIDE   47:25.22  2967 TIMEX
6 JEREMY RUYS   Grand Rapids, MI48:15.08 371930  2969 FREEWHEELER
7 ZACHARY CHRISTIAN   Palm Coast, FL49:49.65 289552  2963 THE MOTION INITIATIVE
8 CHRISTIAN HARRIS   Holland, MI53:51.97 373016  2959 CROSS COUNTRY CYCLE
9 MATT SCHRAM   57:55.54  2965 ROCHESTER HILLS MI
10 NATHAN POTTER   Tomball, TX59:32.51 222662  2961 ROCHESTER HILLS MI
11 JOSHUA COOLEY   1:02:05.74  2960 COOLEY PLUMBING/ CYCLETHERAPY
12 GEORGE DERING   1:03:08.86  2970 ANN ARBOR MI

Men - JUNIOR/CAT 3 - Beginner - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOE EBERLE   1:20:39.70  2575 ROCHESTER BIKE SHOP
2 CONNOR THOMAS   1:25:07.92  2561 DETROIT COUNTRY DAY
3 NICHOLAS GRESOCK   1:26:09.21  2555 DETROIT COUNTRY DAY
4 TOMMY WOZNIAK   1:27:22.26  2565 CLARKSTON JUNIOR HIGH
5 MASON SITAR   1:27:30.47  2570 CLARKSTON HIGH SCHOOL
6 TIM ELTON   1:33:20.86  2571 DETROIT COUNTRY DAY
7 MAX VANANTWERP   1:33:22.58  2563 DETROIT COUNTRY DAY
8 AUSTIN RIVERA   1:35:23.93  2558 DETROIT COUNTRY DAY
9 SCOTTY ULNICK   1:37:05.36  2562 DETROIT COUNTRY DAY
10 MITCH PROWSE   1:37:05.56  2557 DETROIT COUNTRY DAY
11 TYLER TRASK   1:37:12.71  2577 CLARKSTON HIGH SCHOOL
12 JACK JOCHUM   1:37:14.25  2566 CLARKSTON HIGH SCHOOL
13 DAVID PILON   1:38:52.06  2567 CLARKSTON HIGH SCHOOL
14 BRANDON STANKO   1:43:03.00  2576 WASHINGTON MI
15 WILLIAM GENCAY   1:43:26.93  2573 CLARKSTON HIGH SCHOOL
16 SAM JOCHUM   1:43:45.36  2556 CLARKSTON HIGH SCHOOL
17 CONNOR ECKHOUT   1:43:45.66  2568 CLARKSTON HIGH SCHOOL
18 BRAD BELEVENDER   1:44:55.97  2572 CLARKSTON CYCLING
19 SEAN MULCAHY   1:57:09.49  2569 ROCHESTER MI
20 NICHOLAS SOBECK   2:35:39.38  2559 DETROIT COUNTRY DAY
DNF COLIN BUSAN   DNF  2574 MISCA LAKE ORION HIGH SCHOOL

Men - JUNIOR/CAT 2 - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SPENCER GRASL   Brighton, MI2:02:42.90 356480  1617 YETI CYCLES
DNF JOE WEAVER   58:48.70  1616 OAKVIEW MIDDLE SCHOOL
DNF KYLE HOLOBAUGH   58:54.37  1615 

Men - JUNIOR/CAT 2 - Sport - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEBASTIAN STANKIEWICZ   1:49:11.16  1560 DETROIT COUNTRY DAY
2 GREG PRIESSNITZ   Midland, MI1:49:43.43 296949  1559 TRI CITY CYCLE
3 ALEX SCHULTZ   Houghton , MI1:52:26.83 372760  1552 
4 KURT VOGT   Macomb, MI1:52:27.94 357873  1558 RBS MISCA CLUB
5 KYLE NOONAN   1:56:39.73  1563 RBS/ MISCA
6 IAN CLARK   2:09:01.23  1557 CLARKSTON CYCLING
7 SAM ALBAUGH   2:11:56.39  1553 CANNONDALE MIDWEST
8 MATT MILLER   2:13:47.74  1562 BRIGHTON HIGH SCHOOL BULL DOGS
9 Andrew Dever   Clarkston, MI2:14:52.81 325136  1555 CYCLETHERAPY
10 RAY DANGELMAIER   Brighton, MI2:20:09.84 373246  1561 BRIGHTON HIGH SCHOOL
11 CHRISTIAN BRITTING   2:31:33.39  1566 CLARKSTON HIGH SCHOOL
DNF SIMON ALBAUGH   DNF  1554 CANNONDALE MIDWEST
DNF CHAD CHECKOWSKY   DNF  1565 CLARKSTON HIGH SCHOOL

Men - CAT 3 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRAD SPENCER   Birmingham 1:24:00.43 372216  2480 BIRMINGHAM MI
2 MATT PARKER   1:24:14.88  2479 PINE KNUT RACING
3 MARTY ZAHM   1:31:19.82  2476 ROCHESTER HILLS MI
4 JEFFREY CAREK   Canton, MI1:31:42.73 226880  2478 MOM & POP RACING
5 ROBERT COSTELLO   Lewisburg, PA1:48:10.83 175396  2477 TRAILS EDGE

Men - CAT 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROB PETERS   1:16:26.72  2061 ROCHESTER HILLS MI
2 CHARLES GRUBHAM   1:19:49.98  2065 FREEWHEELER
3 SEAN LECHKUN   1:29:34.43  2063 STERLING HGTS MI
4 STEVEN KARNES   1:31:27.24  2066 FLYING RHINO CYCLING CLUB
5 KURT GILROY   Rochester Hills, MI1:32:00.05 369437  2064 ROCHESTER HILLS MI
6 DERIK LAULAND   1:41:19.06  2062 FAIR HAVEN MI

Men - CAT 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARC ZACCARDELLI   East China, MI1:15:21.03 370308  2195 TEAM SANDBAG
2 Mike Weiss   Oxford, MI1:16:22.75 344344  2197 CADIVEX/02
3 NATHAN CLEMINSON   Warren, MI1:18:19.47 373366  2196 WARREN MI
4 DAN WEST   1:22:58.88  2198 HC HOOLIGANS
5 CHRISTOPHER PRATT   1:24:33.34  2193 WATERFORDMI
6 DENIS THORNTON   Shelby Twp1:25:32.15 371645  2194 SHELBY TWP MI
7 Michael Kurmas   Oakland, MI1:34:42.55 354766  2102 OAKLAND MI
DNF RYAN HEBERT   Eau Claire, WIDNF 180690  2199 HEBERT TECHNOLOGY SERVICES

Men - CAT 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL SLONEY   Shelby Township1:19:04.46 370827  2260 
2 CHRIS AMBLER   Oak Park, MI1:20:05.97 372905  2258 OAK PARK MI
3 DAVID BERTI   1:20:14.50  2259 TROY MI
4 ROBERT FRANK   1:21:33.98  2264 ROCHESTER MI
5 BRETT DOWDICAN   1:24:27.59  2262 INFINITE MULTI SPORT
6 MIKE RENDE   1:25:28.20  2267 WHITE LAKE MI
7 ROBERT BENNETT   1:28:32.23  2261 RACING GREYHOUNDS
8 RANDY LANGE   Fort Gratiot, MI1:30:43.63 372034  2266 TEAM SANDBAG
9 DOMINIQUE MERRITT   2:08.70  2265 FLYING RHINO CYCLING CLUB
DNF ANTONIO LOPEZ   DNF  2263 WATERFORD MI

Men - CAT 3 - Beginner - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM UBER   1:19:48.88  2363 KLM/COLDSTONE RACING
2 BOB RHOADER   1:20:36.19  2364 FRUITPORT MI
3 BYRON COOLEY   1:22:01.08  2359 COOLEY PLUMBING/ CYCLETHERAPY
4 DOUGLAS GIEROSKY   1:27:45.30  2360 WALLED LAKE MI
5 MICHAEL KEENAN   Orange Park, FL1:41:15.00 261241  2361 SCOTTSDALE MI
6 ROBERT FIEDLER   Fort Gratiot, MI2:19:16.08 281161  2365 TEAM LAST DAYS
DNF PAUL HERRMAN   DNF  2362 SHELBY TWP MI

Men - CAT 2/3 - Sport/beg

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD BLUMERICK   Adrian, MI1:56:00.39 371897  835 MOM & POP RACING
2 KEVIN LAROE   Dexter, MI1:56:57.25 102594  834 WHEELS IN MOTION
3 MATTHEW FARADAY   Royal Oak, MI2:07:26.27 371401  836 HC HOOLIGANS

Men - CAT 2 - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROSS MCCLOSKEY   1:58:17.03  1620 RACING GREYHOUNDS
2 Jason Sparks   Southfield, MI2:03:14.02 364988  1619 RACING GREYHOUNDS
3 CHRIS BURNETT   2:06:25.06  1618 WHEELS IN MOTION

Men - CAT 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROB BAGINSKI   Rochester Hills, MI1:43:51.35 378851  955 ROCHESTER HILLS MI
2 BRAD MEYER   1:44:43.18  952 ZEELAND MI
3 BILL KANNENBERG   1:50:04.02  951 PORTAGE MI
4 MATTHEW BARKLEY   1:52:36.48  954 AUBURN HILLS MI
5 PETE BOYSE   1:55:03.98  950 HC HOOLIGANS
6 Erik Huyghe   Rochester Hills, MI1:55:59.84 117157  953 O2 CADIEUX BC
DNF ADAM HALLETT   Oakland, MIDNF 371436  948 HC HOOLIGANS

Men - CAT 2 - Sport - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON WLODARCZAK   Howell, MI1:49:36.82 354486  1013 TWIN SIX / ON 2 WHEELS
2 DAVID BENNEFIELD   1:50:16.77  1014 HC HOOLIGANS
3 BRAD WATKINS   1:52:36.15  1011 ROYAL OAK
4 ANDREW LOEWENTHAL   Port Huron1:53:41.36 254339  1012 TEAM SANDBAG
5 TIMOTHY SIMMS   Brighton, MI1:55:20.31 359146  1015 RACING GREYHOUNDS
6 Robert Lucia   Oxford, MI1:57:01.08 375713  1009 RBS

Men - CAT 2 - Sport - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Hughes   Williamston, MI1:44:02.81 297058  1132 TEAM TOMS P/B KIND HUMAN
2 DAVE CISCHKE   Milford, MI1:44:11.22 298294  1141 MILFORD MI
3 Edward Brzezinski   Linden Mi1:46:14.97 369782  1139 LINDEN MI
4 CRAIG WILLIAN   Rochester, MI1:49:24.33 339192  1138 PRO WRENCH
5 ERIC BLACKBURN   Rochester, MI1:50:40.84 339496  1129 KLM/COLDSTONE RACING
6 JASON COTTER   1:52:21.12  1146 PAINT CREEK BICYCLES
7 JASON DELLINGER   Flint, MI1:55:44.85 300985  1148 ASSENMACHERS
8 SEAN ROYSE   Clarkston1:56:33.74 373130  1147 CLARKSTON MI
9 MARK TEVES   1:57:17.43  1144 CICLO SPORT RACING
10 GUY COLEGROVE   Ferndale, MI1:59:37.32 347176  1135 FERNDALE MI
11 JOE PEPPLES   2:05.28  1142 RACING GREYHOUNDS
12 Andrew Wisniewski   South Lyon, MI2:18.07 310167  1127 SOUTH LYON MI
13 JOHN MARTIN   2:02:05.09  1134 FLYING RHINO CYCLING CLUB
14 MARK FIEDLER   Clyde, MI2:04:54.09 254337  1145 TEAM LAST DAYS
DNF KEITH CHRISTIAN   DNF  1136 THE MOTION INITIATIVE
DNF SCOTT CALLENS   DNF  1133 STERLING HEIGHTS MI
DNF MARK MAGNUSSON   Novi, MIDNF 233438  1140 MILFORD MI
DNF CHRIS STRAHM   Deforest, WIDNF 298783  1137 CYCLES LONDON
DNF ERIC MCBRIDE   DNF  1143 TIMEX

Men - CAT 2 - Sport - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN CHARLES   Warren Mi1:41:15.17 160465  1230 WARREN MI
2 ROBERT CROOKS   Clinton Township, MI1:45:20.61 370945  1232 CLINTON TWP MI
3 RAYMOND AUCHER   1:47:16.12  1227 CYCLE-SMART
4 Trey Cassidy   Grosse Pointe Woods, MI1:48:51.03 204763  1233 GROSSE POINTE WOODS MI
5 ROBERT TOMLINSON   1:50:07.42  1224 
6 ROBERT BOWLES   Troy, MI1:50:27.36 378877  1220 TEAM FRASER
7 JONATHAN KING   1:51:38.92  1221 RBS CYCLING TEAM
8 Shawn Minard   Wixom, MI1:52:56.41 357859  1229 TEAM SPECIALIZED
9 SCOTT POQUETTE   Milford, MI1:55:06.92 349710  1231 MILFORD MI
10 MATT MORROW   Wichita, KS1:55:39.53 246533  1228 CROSS COUNTRY CYCLE
11 DENNIS PENDLEY   1:57:11.07  1226 LIVONIA MI
12 Scott Albaugh   Waterford, MI2:04.13 315822  1234 CANNONDALE MIDWEST
13 BRIAN LEARY   Macomb, MI2:06:24.80 302108  1223 CANNONDALE MIDWEST RACING
14 MATT PHILLIPS   2:22:08.14  1222 HOLLY MI
15 John Conlin   Ann Arbor, MI2:26:44.38 300176  1225 MOM & POP RACING

Men - CAT 2 - Sport - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARL FOLTZ   1:49:30.31  1324 NMP
2 MARK JUDD   Owosso, MI1:50:40.49 379543  1325 HOUSE OF WHEELS
3 SEAN MULCAHY   1:51:22.06  1328 KLM/COLDSTONE RACING
4 STEVE WECKLE   1:51:28.52  1329 TRI CITY CYCLE
5 JEFF LIBBY   1:53:17.00  1330 WINDSOR ONTARIO
6 DAVID STEIN   1:53:22.00  1320 ROCHESTER MI
7 Dennis Willyard   Macomb, MI1:57:28.70 301729  1321 FLYING RHINO CYCLING CLUB
8 STEVE DYCHA   2:02:08.80  1322 BAD HIP
DNF JEFF JAGER   DNF  1331 PRECISIONMTB.COM
DNF STEVE BALOGH   DNF  1327 CANTON MI
DNF TREVOR POTTER   DNF  1323 ROCHESTER HILLS MI
DNF DOUG HELLAND   Ann ArborDNF 361154  1332 WHEELS IN MOTION
DNF GARY SPENCER   Howell, MIDNF 319522  1326 HOWELL MI

Men - CAT 2 - Sport - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Kennedy   Bloomfield Hills1:49:16.75 373640  1482 BLOOMFIELD HILLS MI
2 CALVIN STEWART   Novi, MI1:50:20.49 176808  1479 NOVI MI
3 PETER LOETZNER   1:52:25.59  1472 CLARKSTON MI
4 ROGER PELKEY   Howell, MI1:56:11.83 369785  1475 PERCISIONMTB.COM
5 SCOTT DUTHIE   Dearborn, MI1:57:36.05 133111  1481 WOLVERINE SPORTS CLUB
6 JERRY MYCZKOWIAK   Saginaw, MI1:58:09.48 85948  1480 SAGINAWMI
7 JIM WEITZMANN   1:58:35.47  1483 GROSSE POINTE WOODS MI
8 AL LAULAND   Fair Haven Michigan2:05.59 369162  1476 RACING GREYHOUNDS
9 ERIC VOGT   2:02:48.67  1477 RBS CYCLING TEAM
DNF PETER OGDEN   Brightonbrighton, MIDNF 359143  1473 TEAM OPTUM
DNF STEVE KINLEY   DNF  1478 CANNONDALE MIDWEST RACING

Men - CAT 2 - Sport - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NIEL SCHARPHORN SR   2:06:17.73  1551 CROSS COUNTRY CYCLE
2 Ron Solomon   Rochester, MI2:24:06.66 284373  1564 OAKLAND TWP MI

Men - CAT 1 - Expert - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CJ Brish   Milford, MI2:12:59.48 323646  105 HOMETOWN CYCLING
2 Logan Taylor   Cadillac, MI2:26:34.77 349506  104 CADILLAC MI

Men - CAT 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Sugg   Rochester, MI2:10:25.52 349436  226 KLM/COLDSTONE RACING
2 Mitchell DeYoung   Saint Johns, MI2:11:59.35 341176  219 ON TWO WHEELS
3 Robert Neidlinger   Royal Oak, MI2:14:08.94 357071  225 HC HOOLIGANS
4 Shony Reuven   White Lake, MI2:23:04.23 342068  223 CYCLETHERAPY
5 JOSHUA ONEIL   2:28:12.62  221 
DNF Jesse Gould   Grand Blanc, MIDNF 264580  222 CYCLE FIT
DNF Justin Faber   West Olive, MIDNF 254351  220 CROSS COUNTRY CYCLE

Men - CAT 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Click   Ferndale, MI2:10:58.59 323334  389 FERNDALE MI
2 Jim Bonnell   Waterford, MI2:13:20.33 322724  388 WATERFORD MI
3 Todd Freidinger   Saint Clair Shores, MI2:16:19.20 163382  397 NORTH COUNTRY CYCLE SPORT
4 John Osgood   Kimball, MI2:17:10.76 254343  390 TEAM SANDBAG
5 Jeffrey Poirier   Pinckney, MI2:17:19.87 333182  301 JTREELIFE.COM
6 Shaun Welch   Waterford, MI2:22:06.50 346096  399 PAINT CREEK BICYCLES
7 Brian Harris   Holland, MI2:22:08.24 176820  392 CROSS COUNTRY CYCLE
8 Simon Bailey   Ann Arbor, MI2:25:05.89 160410  387 WOLVERINE SPORTS CLUB
9 Jim Goerlich   Sterling Heights, MI2:29:57.08 254334  398 TEAM SANDBAG
10 Derek Hill   Waterford, MI2:29:58.50 279612  393 CYCLETHERAPY
11 David Moore   Lake Orion, MI2:31:00.62 231282  302 CYCLETHERAPY-SPECIALIZED RACING
12 Gregg Dionne   Auburn Hills, MI2:38:38.48 296289  395 RBS CYCLING TEAM
DNF MIKE PASIERBSKI   DNF  396 WINDSOR ONT
DNF Brad Lako   Auburn Hills, MIDNF 254600  394 KLM/COLDSTONE RACING

Men - CAT 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Selle   Oakland Twp, MI2:12:47.82 102586  484 MPI-KHUNHENN
2 Mark Spore   Wayland, MI2:12:56.26 356618  481 CROSS COUNTRY CYCLE
3 Jarod Makowski   Troy, MI2:13:42.93 43115  486 PAINT CREEK BICYCLES
4 Don Cameron   White Lake, MI2:14:37.22 94327  475 SPECIALIZED
5 Ron Stack   Fenton, MI2:15:03.57 177087  478 CYCLEFIT SPORTS CLUB
6 Robert Wozniak   Clarkston, MI2:17:03.36 306878  479 FLYING RHINO
7 Thomas Grasl   Brighton, MI2:18:18.38 214197  476 BRIGHTON MI
8 Thomas Markley   Dearborn , MI2:18:45.43 120070  487 DEARBORN HEIGHTS MI
9 paul wood   Flint, MI2:19:48.81 284333  489 ASSENMACHERS
10 David Toutant   Grosse Pointe Woods, MI2:22:26.38 35812  488 ROLL MODELS BIKE SHOP
11 Eric Malzahn   Royal Oak, MI2:24:35.78 210651  483 CITY BIKE SHOP
12 Todd Powers   Marysville, MI2:31:57.87 256547  480 TEAM SANDBAG
13 Neil Peruski   Oxford, MI2:37:27.64 317926  482 MPI-MAINSTREET
DNF Edward Barker   Oakland Twp, MIDNF 255637  474 CYCLETHERAPY
DNF Kevin Kahl   Avoca, MIDNF 278210  485 TEAM SANDBAG

Men - CAT 1 - Expert - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Riege   Lake Orion, MI2:20:46.33 29844  511 PAINT CREEK BICYCLES
2 Gary Winkel   New Hudson, MI2:22:09.87 296244  514 RACING GREYHOUNDS
3 CLARK KENT   Lapeer, MI2:23:10.38 320100  515 UNATTACHED
4 Eric Schuck   West Bloomfield, MI2:23:14.11 169124  518 RACING GREYHOUNDS
5 JACK KLINE   Lake Ann, MI2:24:58.74 360514  513 EINSTEIN RACING
6 Mark Olin   Rochester, MI2:30:13.29 270538  510 RBS CYCLING TEAM
7 Douglas Heady   Ann Arbor, MI2:33:25.98 15583  512 DEDICATED CYCLING
8 Tim Morgan   Royal Oak, MI2:43:23.63 304235  516 MORGANS GARAGE
DNF Mark Oswald   Oxford, MIDNF 179292  517 MPI-MAINSTREET-KHUNHENN

Men - JUNIOR - Beginner - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM SEAMAN   Richmond, VA49:52.56 68208  2971 CLARKSTON MI
2 AVERY EVANS   Marine City, MI1:02:36.17 376896  2958 TEAM SANDBAG
3 RYAN MASTERS   1:05:25.62  2966 MOM & POP RACING

Women - PRO/CAT 1 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SUSAN STEPHENS   2:17:44.55  633 QUIRING CYCLES
2 Erin Vicary   Walled Lake, MI2:30:16.07 240185  636 QUIRING CYCLES
DNF Karey Collins   Oxford, MIDNF 125196  630 MPI-MAINSTREET

Women - JUNIOR/CAT 3 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VICTORY HARRIS   Holland, MI43:46.82 372999  2880 CROSS COUNTRY CYCLE
2 ASHLEY MYATT   54:39.92  2882 CLARKSTON CYCLING
3 MORGAN KING   1:14:51.77  2881 RBS RACING
DNF ELENA HUBBARD   DNF  2879 DETROIT COUNTRY DAY

Women - CAT 3 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNE COAKLEY   1:32:59.93  2654 DETROIT COUNTRY DAY
2 KRISTEL CORONADO   Commerce Township, MI1:38:15.63 373009  2658 VELO BELLA
3 JENNIFER EMERICK   1:45:22.47  2659 OXFORD MI
4 SARAH SHEA   1:47:57.45  2657 DETROIT COUNTRY DAY
5 KARA KITZE   1:58:11.79  2656 DETROIT COUNTRY DAY
6 CHARLOTTE CONNOP   2:07:44.08  2655 DETROIT COUNTRY DAY

Women - CAT 3 - Beginner - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHARI DELIE   1:36:05.38  2756 WASHINGTON MI
2 REBECCA STACK   1:37:42.41  2759 CYCLEFIT
3 BARBARA WILLYARD   1:47:13.40  2755 FLYING RHINO CYCLING CLUB
4 JENN COURY   1:48:22.59  2758 LAKE ORION MI
5 Janine Gifford   Flushing, MI2:57:00.03 358894  2757 FLYING RHINO CYCLING CLUB
DNF SUSAN BUSAN   DNF  2760 PAINT CREEK BICYCLES

Women - CAT 2 - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BROOKE STEVINSON   2:04:41.46  1855 DARK HORSE RACING
2 PAULA ANTONIOU   2:05:57.37  1857 RBS CYCLING TEAM
3 JACKIE MALIK   2:10:19.05  1858 TEAM SANDBAG
4 JEN HOINKA   2:38:44.11  1859 CANNONDALE MIDWEST RACING

Women - CAT 2 - Sport - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA LOETZNER   Clarkston, MI2:04:29.15 374330  1908 
2 LYNNE SIENKIEWICZ   Howell, MI2:09:20.95 308610  1910 ROLL MODELS BIKE SHOP
3 GABBY BRUNO   2:10:14.83  1912 DARK HORSE RACING
4 LILLIAN RUIZ   Ypsilanti, MI2:18:24.87 254346  1909 TREEFORT BIKES
5 CYNTHIA TOMLINSON   Birmingham, MI2:32:40.53 369656  1911 RACING GREYHOUNDS

Women - CAT 1 - Expert

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Galambos   Sylvania, OH2:41:49.49 200091  631 SYLVANIA OH
2 JENNIFER DOLENGA   Clarkston, MI2:45:49.32 285061  634 DARK HORSE RACING
3 KIM ROCHELEAU   2:56:45.62  635 TOWER INTERNATIONAL
DNF jaime Martin   Lake Orion, MIDNF 337472  632 FLYING RHINO CYCLING CLUB

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREOSMOUSACDFSierra NevadaBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee