Race Results for
Treadfest (WORS 2011 #10)
Lake Geneva, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/11/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI40:16.80 303828  4042 Team EXPO
2 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI43:13.30 289759  4004 Twin Six / Team Extreme
3 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI45:16.70 317236  4028 
4 Roman Kosarzycki   Greendale, WI47:25.10 320314  4080 Alterra
5 Kyle Kargel   Baraboo, WI48:06.30 348140  4076 Wildside Velo
6 Daniel Gretzinger   Greenville, WI48:42.10 296042  4031 FCYCT-The Scarlet Knights
7 Shane Holcomb   Plymouth, WI50:33.60 317350  4055 Fattires-n-beerr
8 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI53:32.10 297081  4017 
9 Joe Gross   San Francisco, CA 241567  6037 Flyers
10 Jacob Ahles   Neenah, WI 319276  6033 FCYCT ScarletKnights
11 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Wildside Velo Club
12 Nathan Knowles   Batavia, IL 314966  6018 Endurance Trust
13 Zack Kargel   Baraboo, WI 348136  6038 Wildside Velo
14 Calhan Norman   Port Washington, WI 361008  6216 
15 Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673  6027 South Chicago Wheelman
16 Alex Halfman     6030 FCYCT-The Scarlet Knights
17 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI 311373  6024 FCYCT-The Scarlet Knights
18 Ben Smith     6008 scarlet knightsnights
19 Joe Jeschke     6227 
20 Joshua Prewitt     6015 Attitude Sports
21 Porter Thorpe   Wausau, WI 347916  6025 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
22 Ben Swenarski     6209 
23 Nick Niemi     6208 Sheboygan County Law Enforceme
24 Collin Neuser   Mosinee, WI 374521  6022 Rib Mountain Cycles
25 Jonah Whitedog     6023 Bikes LTD / Senic Concepts
26 Matt Rodenkirch     6211 Design Concepts / Dekorra
27 Skyler Schmitt   West Bend, WI 353906  6036 Team Extreme
28 Reed May   Geneva, IL 349886  6003 
29 Grant Slocum     6021 FCYCT - The Scarlet Knights
30 Anders Davidson   De Pere, WI 343542  6012 Titletown Flyers
31 Miro Murino     6225 
32 Lucas Fletcher   Waterford, WI 378741  6010 
34 Griffin May     6004 
35 Demetrio Velazco     6213 
36 Burue Warren     6224 
37 Alex Phillips   Warren Pa 377917  6222 
38 Karl Tillman   La Crosse, WI 345804  6016 Bikes Limited/Scenic Concepts
39 John Schmidt   Geneva, IL 355322  6207 
40 Dylan Waldner     6210 
41 Will Huntington   Madison, WI 375371  6219 
42 Ashton Catteruccia     6206 
43 John Flaminio     6223 
44 Matthew Jeschke     6226 
45 Nathan Hagstrom     6212 
DNF Nick Christensen   Grand Rapids, MI 129853  4036 Sheboygan Bicycle Company
DNF Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6019 TEAM WORS
DNF Niko Rosado   Cherry ValleyRockford 376609  6215 Spoke Monkey Cyclery
DNF Cole McDicken     6028 Fox Valley Scarlet Knights

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Preston Bernsteen   38:42.10  4789 
2 Cory Marty   Plover, WI39:49.10 303981  4014 Team WORS
3 Payson Partridge   39:50.20  4215 Dekorra DesignConcepts
4 Jordan Boyea   39:52.80  4060 Team WORS
5 Nolan Steig   Janesville, WI41:40.00 344958  4024 
6 Brayden Schott   Beaver Dam, WI42:35.50 318684  4047 
7 Garth Post   46:49.20  4246 
8 Landon Garrow   47:16.30  4771 
9 Kevin Kitral   60:41.40  4232 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Ziarko   41:23.20  4773 Kenda
2 Adam Olson   41:32.50  4796 
3 Kris Koutnik   44:46.20  4220 Team Koot
4 Joe Guse   44:51.20  4041 Team WORS
5 Ryan McAbee   45:32.30  4114 
6 Seth Boyea   Fort Atkinson, WI45:43.60 378793  4061 Team WORS
7 Jonathan Haag   46:41.90  4208 
8 Murtaza Adam   47:05.10  4212 
9 Colin Carr   47:22.90  4253 
10 Christopher Wilkes   47:38.30  4803 
11 Andrew Richter   49:45.50  4077 
12 John Felke   Chicago, IL51:18.00 307070  4237 Kinky Llama Racing
13 Joe Videtti   53:03.70  4794 
14 Vakaris Renetskis   53:44.90  4238 
15 Alex Imhoff   Grafton, WI54:14.20 309323  4249 Team Extreme
16 Kyle Esch   57:20.10  4235 Chips Hamburgers
17 Anthony Lafranzo   1:02:10.70  4894 Treadhead
DNF Brent Marnati     4222 Pussycat Galore.com

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI41:07.50 339424  4012 2 Rivers Racing
2 Nicholas Armstrong   41:20.50  4063 
3 Christopher McArdle   Greendale, WI41:28.10 356852  4086 Alterra CoffeeMTB Team
4 Joe Vanderpuy   41:43.40  4008 Team Cthulu
5 Jason Dahlby   42:28.90  4225 Bikes Ltd
6 James Druyvestein   43:16.60  4213 
7 Kerry Gonzalez   43:59.90  4791 Treadhead Cycling
8 Rob Gross   44:00.10  4046 titletownflyers
9 Adam Handt   Machesney Park, IL44:10.20 365790  4056 SpokesNSpines
10 Eric Seis   44:10.30  4201 
11 Jimi Michalscheck   44:14.70  4786 
12 Jon Krouse   44:53.70  4804 
13 Jon Yeldboom   44:54.10  4821 
14 Allan Macintyre   45:48.40  4119 
15 Kevin Wolfberg   45:51.40  4793 
16 Chad Neff   Woodstock, IL46:07.50 310007  4221 Evil Ticker
17 Josh Wood   46:08.90  4784 
18 Joel Curry   Mchenry, IL46:17.20 345054  4812 Treadheads
19 Aaron Dalbec   Monona, WI46:27.30 350526  4240 
20 David Carson   Machesney Park, IL46:52.30 300210  4254 
21 Ryan Giovannini   47:04.80  4247 Team Booze
22 Eric Alexander   47:38.60  4226 
23 Christopher Howell   47:53.30  4079 
24 Shawn Richards   48:20.70  4204 
25 John Sisulak   48:44.70  4214 
26 John Peronto   Chicago, IL49:16.00 376352  4780 
27 Sherwin De Peralta   50:11.00  4785 FMTBE-Chicago/Integrity Auto
28 Jeff Mathis   50:23.20  4251 
29 Joey Michel   50:27.70  4206 
30 Jeremy Huntington   50:42.60  4209 
31 Vic Perez   50:55.20  4217 
32 Craig Radmann   51:39.00  4774 
33 Nate Janik   52:02.40  4234 Chips Hamburgers
34 Felix Flores   52:16.30  4211 STF
35 Elginn Cordes   Dakota, MN52:17.70 357632  4084 667Industries
36 Rob Schuette   53:16.90  4811 Broken Spoke
37 Alistair Schuldt   53:21.00  4239 
38 Aaron Messenger   53:27.50  4807 
39 Brian Torrevillas   1:11:04.80  4775 FMTBE-CHICAGO/Integrity Auto
DNF CASEY BRAUER   Manitowoc, WI 350016  4057 Heavy Pedal Velo Club
DNF Brandon Phillips   Loveland, OH 102702  4230 
DNF Arif Meric Ozkan     4776 
DNF Dave Pringnitz     4781 
DNF Rusty Deperalta     4797 FMTBE-Chicago

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Harold   Lindenhurst, IL40:03.90 331674  4085 Muddy Cup
2 Michael Cudahy   Glendale, WI40:45.80 356981  4009 Velocause
3 Chris Oleson   40:58.50  4242 
4 Ron Smith   Fond Du Lac, WI40:58.70 342844  4032 
5 Roy Bailey   41:33.40  4216 Dekorra DesignConcepts
6 John Grosz   Fond Du Lac, WI42:31.60 350930  4071 Waupun Road Warriors
7 Ted Drevalas   Lake Zurich, IL42:45.90 359247  4013 Nord-Lock
8 Jack Pabst   Nekoosa, WI43:25.30 334134  4049 
9 Anthony Miksa   44:37.60  4243 
10 Jim Steig   Janesville, WI44:37.80 344954  4799 
11 Ernie Huerta   44:41.70  4233 
12 Andrew Trewyn   Waupun, WI45:44.90 360078  4059 Waupun Road Warriors
13 Ben Jerry   45:47.90  4244 
14 Allen Brost   46:04.70  4207 
15 Paul Baltus   Janesville, WI46:10.20 345020  4022 
16 Loren Beyer   Kimberly, WI46:26.40 349754  4787 
17 Edgardo Cruz   46:51.20  4778 
18 Jonathon Holcomb   Plymouth, WI47:12.50 235797  4891 Fattires-n-beer.com
19 Jeffrey Sterling   47:13.30  4783 
20 Mark Baranowski   Cary, IL47:38.30 331596  4023 xXx Racing-AthletiCo
21 Jon Kerkman   48:19.20  4250 
22 Michael Dutczak   Crete, IL48:44.70 261776  4053 South Chicago Wheelman
23 John Ryan   Indianapolis, IN49:04.00 278498  4245 ALBERTOS SPORT
24 Mark Lutz   49:19.10  4798 
25 Anthony Smet   Colgate, WI50:32.70 366526  4248 
26 Steven Brown   50:44.90  4795 
27 Jim Marostica   51:16.60  4792 
28 Scott Barclay   51:21.70  4813 
29 Matthew Knowles   Batavia, IL52:14.90 314964  4806 
30 Doug Rodenkirch   Sun Prairie52:48.00 374749  4890 Design Concepts/Dekorra
31 Mike Bons   53:08.50  4888 
32 Robert Paschke   53:13.60  4203 
33 Mark Domke   53:57.10  4252 
34 Terry Johnson   55:07.10  4283 
35 Henry Kosarzycki   57:58.50  4814 Alterra
36 Larry Ferrarini   58:20.90  4219 
37 Robert Dooley   59:12.60  4823 Team Booze
38 Ed delCastillo   59:46.40  4236 PCS
39 Patton Neuser   60:06.50  4224 
40 David Paff   Kenosha, WI1:03:53.30 317728  4241 K R Bike Club
41 Richard Gordon   1:06:10.90  4227 
42 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:08:57.30 367739  4070 
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI 83745  4020 Honey Stinger/Racing 4 Ryder
DNF Samuel Van Jaarsbeld     4205 
DNF Chuck Allenstein     4231 
DNF Timothy Liepert   Oshkosh, WI 344790  4801 Team Pedal Moraine
DNF Brian Coleman   Cedarburg, WI 314104  4808 TEAM WORS
DNF Paul Emmerth   Berwyn, IL 304016  4889 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Bulik   44:27.60  2722 
2 Dan Marchewka   47:17.60  4782 
3 Michael Giafagleone   47:18.40  4202 
4 Don Howell   Lexington, SC48:40.50 194534  4777 
5 Carl Anderson   48:47.70  4779 
6 Lance David   50:21.40  4210 
7 Dan Dittrich   Sheboygan, WI50:33.20 220509  4822 Sheboygan BikeCompany
8 Bruce Parker   Edina, MN51:35.00 260693  4039 Freewheel Bike
9 Michael Mengel   53:20.60  4788 
10 Dennis Klinkert   54:34.40  4043 
11 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL54:48.50 345848  4016 
12 Jim Dauis   59:02.00  4228 South Chicago Wheelmen
13 Tom Borchardt   1:03:21.80  4223 
14 Robert Kirkland   1:03:24.20  4218 Ripon College
15 Todd Cleaveland   1:05:17.20  4772 
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI 344022  4018 Hampshire Cycle Club

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  2071 
2 Jan Warren   Campton Hills, IL 333318  2009 EXPO Racing
3 Kevin Atkins   Green Bay, WI 333972  2149 Titletown Flyers
4 Jared Karinen   Painesdale, MI 349186  2094 Cross Country Sports
5 Brandon Flisram     2169 Team Extreme
6 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  2712 
7 Connor McColl   Oconomowoc, WI 350036  2129 Wheel and Sprocket
8 Daniel Henderson     2720 Cross Country Sports
DNF Kyle Berchem   Manitowoc, WI 296457  2044 Gen X / World Bicycle Relief
DNF Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2086 TEAM WORS
DNF Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  2114 EXPO Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Frye   Madison, WI1:48:37.20 258744  1512 Team Wisconsin/MC2
2 Eric Weidman   1:52:06.60  1023 Muddy Cup
3 Andrew Wiesner   Germantown, WI2:01:56.80 289953  1030 Titletown Flyers
4 Pat Mulligan   2:09:22.20  1528 
5 Mike Sherven     2133 
6 Kevin Kolbe     2760 WSU MTB Club
7 Daniel Holtermann   Greenbay, WI 292340  2222 Gen EX/World bicycle relief
8 Josh Rupnow     2195 Team Extreme
9 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
10 Oliver Neumann     2103 UW-Stout
11 Aaron Ahonen   Winthrop Harbor, IL 318620  2758 
12 James Neylan     2701 
13 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2912 Attitude Sports
14 Derek Palmer     2968 
DNF Scott Krueger   Sayner, WI 348626  2085 TEAM WORS
DNF Dakota Dale   Cable, WI 310795  1076 Eriksen Cycles
DNF Travis Schirpke   Sussex, WI 299361  2057 TEAM EXTREME
DNF Shaun Griffin     2708 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Braun   Madison, WI1:37:21.00 285469  1500 international harbinger
2 Michael Anderson   Colorado Springs, CO1:41:56.50 183953  1499 
3 Peter Coenen   1:42:07.40  1509 
4 Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI1:43:27.40 327326  1082 Chainsmokers
5 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI1:44:09.60 186054  1521 Trek Midwest Team
6 Scott Neperud   Madison, WI1:44:14.80 275059  1909 Magnus
7 Michael Humpal   Mundelein, IL1:44:50.80 189221  1073 
8 William Street   Sheboygan, WI1:45:33.30 219245  1064 Kuhl Midwest Regional Team
9 John Fang   Milwaukee, WI1:46:06.80 256151  1517 
10 Zach Giffey   1:48:23.90  1980 
11 Christopher Sholl   Chicago, IL1:51:46.80 234990  1510 Tuxedo Thunder
12 Daniel Gjertson   2:27.10  1527 
13 Andrew Braasch   Madison, WI2:41.50 307093  1505 Brazen Dropouts
14 Pat Ahlberg   Bloomington, IN2:10:35.80 223226  1504 
15 Phil Fluegel   Roscoe, IL 350524  2073 JVC/Michaels Cycle
16 Chad Rury   Madison, WI 342806  2200 Eriks Bike andBoard
17 Joshua Meyer   Lincoln, NE 24201  2706 
18 Martin Reza     2743 
19 Marty Leum   La Crosse, WI 377300  2716 Schaefer Tracks
20 Cory Samz   Madison Wi 384848  2160 Heavy Pedal Velo
21 Max Tenclay   Homewood, IL 359583  2969 Goodspeed Cycles
22 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2006 Team AttakTiks
23 Dan Hendricks     2750 Attitude Sports
24 Chad Hoppe     2810 Team Fond du Lac Cyclery
25 Stephen Tinsley     2762 
DNF Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2910 Extreme
DNF Michael Bruemmer     2693 
DNF john reiker   St. Charles, IL 270658  1507 Bicycle HeavenGeneva / Kswiss
DNF James Reineking   St Charles, IL 325552  2974 Bicycle Heaven
DNF Timothy Strege   Racine, WI 226857  2809 Gear Grinder
DNF Seth Frye   Greenfield, WI 275622  2753 
DNF Erich Sisulak     2759 
DNF Cody Gunst   Hartford, WI 246370  2703 Team MARS
DNF Theodore Schrubbe   Elm Grove, WI 249426  1516 Velo Tracadero
DNF Carl Morse   Appleton, WI 198232  2137 Wheel and Sprocket
DNF patrick scheibel   Jefferson, WI 309462  1012 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vincent Steger   Fitchburg, WI1:38:23.50 356588  1003 Eriks Bikes & Boards
2 Ben Jenkins   Geneva, IL1:39:30.30 85606  1514 SRAM
3 Doug Bailey   1:42:50.40  1519 Trek Team Midwest
4 james ye   Chicago, IL1:46:21.30 362142  1501 tuxedo thunder
5 David Bender   Kenosha, WI1:46:55.20 260585  1095 JVC/Michaels Cycle
6 Mitch Moen   Lombard, IL1:47:44.00 24686  1979 R. Bikes
7 Michael Ziegler   Milwaukee, WI1:49:08.40 296227  1020 Cyclenauts
8 Jim Toombs   Madison, WI1:51:28.80 309850  1034 Eriks Bikes & Boards
9 Tyler Welnak   1:52:26.00  1059 Wheel and Sprocket
10 Nathan Tock   La Crosse, WI2:05:42.70 195122  1087 
11 Eric Grissom   Greenville, WI 348852  2082 
12 Rennis Delgado     2140 Schwag
13 Ben Schreiber   Theresa, WI 280198  2034 Team Pedal Moraine
14 Martin Tank II   Oconomowoc, WI 313440  2150 Wheel & Sprocket / Vision
15 Ben Leach     2105 Bikes Ltd / Scenic Concepts
16 Michael Williams     2096 Spokes N Spinesclery / S&S
17 Neil Jurgella     2765 
18 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2141 Schwag
19 Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2097 Iowa City Cycling Club
20 Jason Mau     2736 
21 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI 345440  2138 nord lock
22 Thomas Babinski   Chicago, IL 76352  2731 Iron Cycles
23 Michael Pero   Aurora, IL 350356  2742 
24 Steve Reichel     2747 
25 Nathan Schneeberger   Lake In The Hills, IL 326150  2885 Johnny Sprockets
26 Jeffrey Popelka   Chicago, IL 228661  2887 
27 Daryl Krans     2724 Bikes Ltd.
28 Tyler Cox   Berwyn, IL 364674  2726 Kinky Llama Racing
29 Nicholas Stark   Issaquah, WA 81810  2735 
30 Nate Andrews     2158 Alterra Coffee
31 Andrew Massmann     2707 
32 Jim Scharlau     2803 Michaels Cycles
33 Kyle Bradt     2763 
34 Todd Nutter   Milwaukee, WI 342136  2822 Eriksen Cycles
DNF Joshua North     2754 WIN RACING
DNF Mark Anderson     2805 Eau Claire Bike & Sport
DNF Janusz Rajski     2730 
DNF Timothy Martin   Tacoma, WA 199557  2099 
DNF Jsaon N Dahlby     1529 Bikes Limited
DNF Ryan Shiroma   Madison, WI 193030  1903 BelGioioso/BKB
DNF David Bowers   Chicago, IL 264405  1506 Half Acre Cycling
DNF Jake Swenson   Stevens Point, WI 297914  1083 UWSP Cycling
DNF Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI 164577  1497 Velocause

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:37:30.00 293537  1035 Wildside Velo Club
2 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:38:56.90 317100  1046 Treadhead Cycling
3 Scott Diedrich   Fond Du Lac, WI1:41:34.80 308086  1055 Attitude Sports
4 Mike Bishop   1:42:29.00  1515 Treadhead Cycling
5 Kurt Schwiesow   Green Bay, WI1:43:26.40 43402  1071 Tower Clock EyeCenter
6 Richard Lytle   Port Washington, WI1:45:50.70 269310  1525 Team Raspi
7 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:45:59.90 280824  1069 Trek Store of Madison/WORS
8 Aaron Mock   Lake Mills, WI1:47:03.40 77185  1524 
9 Brett May   Geneva, IL1:47:46.80 378689  1017 
10 Steven Schaefer   1:53:42.20  1906 
11 Jeff Steckbauer   Princeton, WI1:54:33.60 210181  1801 Rib Mountain Cycles
12 John Hughes   Random Lake, WI1:56:06.20 296482  1044 Team Pedal Moraine
13 Michael Newman   Oak Park, IL1:56:47.30 389847  1520 
14 Patrick Dowd   Middleton, WI1:56:53.30 309805  1068 
15 Jacek Ubaka   2:02:47.70  1526 Nigeria
16 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI2:04:36.60 227409  1045 Wildside Velolub
17 John Hunt   2:08:07.80  1503 
18 Krystian Pac   Chicago, IL2:20:39.70 149853  1078 Polska - MIODU! - POLISH Mead
19 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2088 Team EXPO
20 Jason Ruesch   Medford, WI 319028  2054 Rib Mountain Cycles
21 Mark Clinton   Havertown, PA 213336  2107 Attitude Sports
22 Christopher Richmond   Breckenridge, CO 29774  2020 Heavy Pedal Velo Club
23 Matt Chmielewski     2744 Bikes Limited -Scenic Concepts
24 Kevin Herman   Schaumburg, IL 240028  2715 
25 Mike Hirn     2976 
26 Scott Howse     2756 Kegels
27 marek kulesza   Vernon Hills, IL 342278  2010 
28 Mark Fant   Rockford, IL 91101  2697 Kegel's Bicycle Store
29 Chris Solan   Antioch, IL 204340  2732 Club Tread
30 Julius Buhawe     2698 FMTBEC
31 Dean Kahl   Verona, WI 77946  2755 Chainsmokers
32 Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI 343722  2904 Team Pedal Moraine
33 Emmanuel Tinga   Itasca, IL 372572  2729 
34 Brandon Murphy   Chicago, IL 342034  2728 Kinky Llama Racing
35 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2002 Team Extreme
36 Adam Nowoj     2692 
37 Mike Mennenoh     2161 Treadhead Cycling
38 Mike Sealey   Lemont, IL 360370  2713 Onoroffroad
39 Aaron Fleming   Rockford, IL 210500  2890 Kegels Bikes
40 Brandon Cornejo   Madison, WI 217848  2695 MadCity Velo
41 Robert Bramlette   Blue Island, IL 301527  2889 FleetTruckParts.com/RBikes.com
42 Michael Gordon   Walla Walla, WA 148693  2108 
43 Jason Henry   Lake Geneva, WI 291422  2972 Half Arce Cycling
44 Corbin Elliott     2764 
45 Eric Newboe     2696 
DNF Joel Coon     1904 BelGioioso/BKB
DNF Sean Bjork   Lake Bluff, IL 309401  1027 xXx Racing Athletico
DNF Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI 228524  1074 
DNF Troy Schaden   Oconto, WI 346728  1119 Schwag
DNF Brad Jenks   Antioch, IL 163973  1518 Hayes
DNF Rob Willmas     2710 Team Bonk
DNF Scott Wainwright     2721 
DNF Matthew Haiduk   Geneva, IL 279407  2975 Bicycle Heaven

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Burkholder   Rockford, IL1:42:38.50 296156  1002 Kegels Bikes
2 Steve Kobs   1:43:07.20  1015 Team Pedal Moraine
3 Steve Schafer   Barrington, IL1:43:47.40 309583  1001 Rbikes.com
4 Jose Barraza   Chicago, IL1:45:57.50 188356  1981 On The Route Bycycle
5 Scott McClement   Hinsdale, IL1:46:06.10 192184  1522 
6 Steve Pribek   Hales Corners, WI1:47:02.10 297069  1032 
7 Shane Veldhuizen   Green Bay Wi1:47:44.60 372524  1114 schwag
8 David Studnsr   1:50:07.00  1513 Trek Midwest Team
9 Sean Miller   1:50:55.70  1028 Michael's Cycles
10 Steven Forss   Rockford, IL1:53:37.80 80530  1907 Kegels
11 KEN NAEF   Green Bay, WI1:54:23.90 304889  1004 Titletown Flyers
12 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:54:28.30 193353  1523 Chicagoperformance.com
13 Jeff Dullard   Cedar Rapids, IA2:02:57.00 235468  1803 
14 Steve Jeske   2:04:41.50  1901 Pedal Moraine
15 Michael Jeschke   Cudahy, WI2:05:30.20 101275  1511 
16 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL2:09:26.20 296158  1081 Michael's Cycles
17 Brian Christensen   Sheboygan, WI 53856  2063 GEARGRINDER
18 Dave Blanke   N. Barrington, IL 310413  2040 Bike Connection
19 Steve Janiak     2752 Daredevil Gene
20 Scott Veldhuizen   Green Bay, WI 372552  2723 Schwag
21 Gary Ehrike   Marathon, WI 362117  2031 Rib Mountain Cycles
22 Gary Frost   Salem, WI 309780  2017 Tread Head Cycling
23 Marcus Steele   De Pere, WI 342514  2808 Title Town Flyers
24 Edwin Feliciano   Irvine, CA 343996  2705 Treadheads
25 Stephen Davidson   De Pere, WI 294363  2901 Titletown Flyers
26 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  2053 Team Extreme
27 Ruben Valez   New Lenox, IL 344670  2106 Nord-Lock SafeWheels
28 Mike Kerrigan     2971 
29 Brian Coppock   Green Bay, WI 348282  2072 Titletown Flyers
30 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2116 Titletown Flyers
31 Andrew Douglass   Waukesha, WI 230862  2714 
32 Don Iwen   Milwaukee 208154  2021 Alterra Coffee
33 Jason Martini   Dublin, CA 228981  2719 Titletown Flyer
34 Felbert Edrada   Plainfield, IL 304214  2711 STF/Onoroffroad
35 Scott Secketa   Antioch, IL 303125  2032 Treadhead
36 Troy Olm   Madison, WI 297065  2120 Chainsmokers
37 Michael Gorka   Salem, WI 13730  2045 TreadHead Cycling
38 Andrew Spahr     2970 Alterra CoffeeMTB Team
39 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2065 
40 Jason White   Chicago, IL 71963  2717 
41 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
42 Piotr Nosal   Arlington Heights, IL 370343  2737 
43 Scott Graff     2058 
44 Paul Compton   Austin, TX 235705  2121 Compton Bros. Racing
45 Brendan George   Deerfield, IL 73524  2738 Alberto's
46 Guillermo Leal     2727 
DNF Mark Cheyne   Madison, WI 351538  2913 Muddy Cup
DNF Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2902 Team Wisconsin/KS Energy
DNF Ken Walz   Madison, WI 283738  2699 
DNF Michael Laufenberg   West Bend, WI 311890  2081 Team Pedal Moraine
DNF Jason La Bella     1508 
DNF Gregory Molnar     2886 Flatlandia
DNF Paul-Brian McInerney   Chicago, IL 286420  2704 Half Acre Cycling
DNF Joe Viel     2700 
DNF Matthew Dale   Cable, WI 310643  1079 Eriksen Cycles

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Stroik   Franklin, WI1:41:07.00 258547  1042 Chiropractic Partners
2 Jeff Sympson   Rockford, IL1:41:28.00 101514  1049 Big Ring Flyers /Kegel's
3 Christopher Berge   Madison, WI1:43:58.40 280201  1051 Magnus
4 Edward Dutczak   Crete, IL1:48:38.10 80789  1054 South Chicago Wheelman
5 Ross Giese   Lake Geneva, WI1:50:21.00 248274  1498 Treadhead
6 Billy Graef   Elkhart Lake, WI1:51:35.30 294217  1496 Team Velocause
7 Andrew Ohlsson   Hartland1:52:13.40 48064  1530 Team Wisconsin
8 Sean Shields   Milwaukee, WI1:52:30.70 76735  1085 Team Pedal Moraine
9 Scott Mullins   Mequon, WI1:56:57.00 245365  1005 Team Velocause
10 Daniel Schroeder   Antioch, IL1:57:29.40 275452  1502 Half Acre
11 Mark Adams     2740 Chainsmokers
12 Mike Daish   Chicago, IL 375452  2718 
13 Peter Epperson   Mequon, WI 215851  2148 Velocause
14 Mike Owens   Greenville, TX 251844  2751 Alterra
15 Larry Hipps     2025 Pedal Moraine
16 Curt Villadsen     2749 
17 Robert Zimmermann     2815 pedal moraine
18 thomas wendland   Port Washington, WI 262569  2036 TEAM EXTREME
19 Mark Kitral     2725 
20 Matt Luger   Milwaukee, WI 259975  2015 Team Pedal Moraine
21 Clive Warren   Saint Charles, IL 333314  2004 Nord-Lock / Safe Wheels
22 Jody Arlen   Wausau, WI 367674  2159 
23 Scott Nyland   Madison, WI 351518  2814 Magnus
24 Guy McDermott     2748 
25 Troy Sable   West Bend, WI 361674  2046 
26 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2916 Team Extreme
27 Edward Piontek   Wabeno, WI 297068  2084 Title Town Flyers
28 Sam Huntington   Madison, WI 209052  2906 
29 Sean Storment   Albany, OR 129848  2733 
30 Demetrius Banks   Onalaska 375316  2164 Bikes Limited
31 Gary Peterson     2746 
32 John Mahr   Chicago, IL 116316  2741 Wheelfast Racing
33 Michael Kaspar     2757 
34 Dmitro Voinorovich   Palatine, IL 331540  2702 
DNF Kevin Lisowe   Plymouth, WI 341686  2112 NordLock/Safe Wheels
DNF Kelly Skinkis   Sobieski, WI 314676  2145 WORS
DNF Paul Traeger     2066 TEAM EXTREME
DNF Russell Jobs   Wauwatosa, WI 92264  1101 Hayes Brakes
DNF Dan Szczepanski     1029 BelGioioso/Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI1:50:18.30 278570  1066 Team Overdrive
2 Don Carr   Wauwatosa, WI1:54:27.20 185458  1111 IS Corp
3 Bradley Tennis   Baraboo, WI2:02:56.40 280203  1033 Wildside Velo
4 Gary Meader   La Crosse, WI 356637  2973 
5 Gregory Clausen   Lake Geneva, WI 348544  2080 TreadHeadsCycling
6 Dan Millin     2018 Mountain Outfitters
7 Todd Fletcher   Waterford, WI 378275  2039 
8 kenneth ramm   Newglarus, WI 308897  2745 
9 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2023 team extreme
10 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2128 Alterra MTB
11 Dave Diamond     2739 Alterra
12 Anton Koenigsmann     2817 
13 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2166 Team Extreme
14 Steven Drecoll   Mundelein, IL 105534  2119 
15 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2111 TreadHead Cycling
16 Larry Reimer     2125 JVC / Michael'sCycles
17 GEORGE DOTY   Berlin, WI 320626  2146 Nord-Lock / Safe Wheels
18 Dale Freund   Woodstock, IL 101323  2734 
19 Brad Swenson   Stevens Point, WI 227555  2219 Spokes N Spines
20 Chris Kemble     2030 
21 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2709 Verd/Gris/Village Cycle
22 Mike Brauer     2110 Heavy Pedal Velo Club
23 William Peters     2067 Titletown Flyers
24 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
25 Frank Sniadajewski     2142 Point PursuitTB Club
26 Ron Kapaun   Hudson, WI 253301  2043 Team Extreme
27 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
28 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 R. Knee Arthroscopy
29 Randy Feuillerat   Beloit, WI 296455  2124 Michaels Cycles
30 Alex Derderian     2694 ABD (Athletes By Design)
DNF Jeff Beck     2888 
DNF David Poulton   Lake Forest, IL 28536  1043 Vision Quest LLC
DNF Terry Prewitt   Black Creek, WI 296195  1050 Attitude Sports
DNF Bob Boone   Eau Claire, WI 4227  1103 
DNF Randy Pallex   Ashwaubenon, WI 176653  1905 Titletown Flyers
DNF Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2050 Team Extreme
DNF William Styer   Sheboygan, WI 340862  2069 
DNF Daniel Braun   Madison, WI 297039  2153 EXPO Racing

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:38:13.10 296192  107 MAPLELAG
2 Myles Beach   Larsen, WI1:38:47.60 208348  101 Adventure 212/Specialized
3 Parker McColl   Oconomowoc, WI1:40:55.30 350022  111 Wheel & Sprocket
4 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:49:08.40 259591  110 EXPO
5 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:51:27.30 297078  105 Eriksen Cycles
6 Peter Karinen   Painesdale, MI2:17:21.00 349180  109 Trek 29er Crew
7 Michael Dutczak   Crete, IL2:32:42.80 200766  113 South Chicago Wheelman
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  117 EXPO Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:56.20 293999  77 Culvers Racing
2 Isaac Neff   Madison, WI2:02:42.60 200724  57 Williamson Bicycle Works
3 Maxwell Anderson   Hartford, WI2:05:06.70 178840  347 LAPT/WILDE
4 Paul Mumford   Chicago, IL2:06:28.50 167887  343 Kinky Llama Racing
5 Carlos Haeckel   Madison, WI2:10:09.40 227622  66 Alterra Team
6 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:10:52.80 285206  88 KS Energy Services/Team WI
7 Bryan Fosler   Madison, WI2:12:37.20 197058  51 Trek Stores ofMadison
8 Justin Piontek   Madison, WI2:13:34.90 297073  45 Bike Hub/Specialized
9 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:13:41.20 311654  30 City Bike Works
10 Luke Holtan   Milwaukee, WI2:22:08.00 262458  44 VELO TROCADERO
11 Nicholas Sabel   Ripon, WI2:24:03.80 263354  36 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Matt Gehling   Madison, WI 214485  43 Trek Store of Madison
DNF Brian Braun   Madison, WI 276620  48 Stout Dirt Devils/EXPO Racing
DNF Ryan Voss   Damascus, OR 286022  39 Team WORS

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:01:31.70 227406  Adventure 212/Specialized
2 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:04:25.60 247082  10 Fond du Lac Cyclery
3 Jacob Groethe   Delafield, WI2:05:41.90 74398  72 
4 Kevin McConnell   Iowa City, IA2:05:57.10 258735  26 Mercy-Specialized
5 Trevor Olson   Rochester, MN2:06:36.80 264356  52 Muddy Cup
6 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:09:21.60 285418  34 Wheel & Sprocket
7 Matt Zak   Eveleth, MN2:11:49.60 299300  342 Verdigris Phlogiston
8 Sanjay Ganju   New Berlin, WI2:13:48.20 196060  60 Alterra Coffee
9 Richard Mezo   Crown Point, IN2:16:17.90 246376  345 RBikes.comtTruckParts
10 Mike Budd   Wrightstown, WI2:21:31.10 274937  55 Wheel & Sprocket
11 alejandro collins   Arlington Hts, IL2:49:23.50 313712  341 
DNF Timothy Scanley   Milwaukee, WI 291820  74 Alterra Coffee
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  46 Team WORS
DNF Patryk Limanowicz   Chicago, IL 308128  11 Rbikes.com

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL2:04:35.90 193027  100 Tread Head Cyclery
2 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:05:57.90 256256  87 Specialized
3 JW Miller   Madison, WI2:06:31.40 233978  99 Trek Stores ofadison
4 John Shull   Libertyville, IL2:06:38.50 259398  35 EXPO Racing
5 Jeff Melcher   West Bend, WI2:12:08.20 166066  24 Team Pedal Moraine
6 Bill Nigh   West Bend, WI2:13:38.70 197745  38 Team Pedal Moraine
7 Greg Jones   West Allis, WI2:16:11.80 295007  32 Hayes Brakes
8 Jess Kruchoski   Hartland, WI2:17:08.90 261579  23 Wheel & Sprocket/ Vision
9 Chad Boyles   Pewaukee, WI2:19:56.10 99459  13 BVC-Nomad Cycling
10 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:25:32.10 259146  12 Hayes
11 Dan Tavela   Franklin, WI2:28:11.90 335156  61 Treadhead Cycling
12 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:29:09.70 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF Mark Cole   Stevens Point, WI 104782  59 Adventure 212/Specialized
DNF Joe Stephens   Elm Grove, WI 182041  50 Hayes

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Peterson   Edgerton, WI2:20:08.40 154720  42 Michael's Cycles

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:51:12.70 214936  Wheel&Sprocket/Vision
2 Cole House   Oneida Wi1:54:24.90 183112  346 RealCyclist.com
3 Brian Matter   Sheboygan, WI1:54:48.30 85929  Gear Grinder
4 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:55:17.30 145071  Pabst/Felt/Mafia Racing
5 Brian Eppen   Iowa City, IA1:56:23.40 121702  70 Mercy-Specialized
6 Mike Phillips   Chicago, IL1:56:52.20 84647  41 Adventure 212/Specialized
7 Matt Shriver   Durango, CO1:57:17.40 110703  344 Trek
8 Corey Stelljes   Madison, WI2:02:01.10 307965  15 chainsmokers
9 Darrin Braun   Waukesha, WI2:02:30.70 285001  Adventure 212/Specialized
10 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:03:07.40 212641  Team Polska
11 Scott Cole   Stevens Point, WI2:06:56.30 7340  47 Adventure 212/Specialized
12 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:09:44.40 207074  79 Kuhl
13 Karl Tillman   La Crosse, WI2:15:07.50 294041  16 Bikes Limited/Scenic Concepts
14 Ben Koenig   Schofield, WI2:19:09.50 267964  RMC / Red Eye Brewery

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Poulton   Lake Forest, IL50:35.10 303727  5016 Expo Racing
2 Kaitlin Splittgerber   Appleton52:25.00 317238  5010 
3 Marilee Collier   Lake Villa, IL55:31.70 297074  5157 Muddy Cup Racing
4 Arianna Schafer   Barrington, IL 338174  6002 Rbikes.com
5 Leah Fletcher   Waterford, WI 368322  6009 
6 Lydia McDowell     6014 
7 Allison McDowell     6221 
8 Lorissa Thorpe   Wausau, WI 346768  6026 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
9 Julia Whitedog     6039 Bikes Ltd / Senic Concepts
10 Kayla Green     6217 Daddys Girls
11 Katy McDicken     6029 Fox Valley Scarlet Knights
12 Teagan Green     6218 Daddy's Girls
13 Emma Osborne   Mequon, WI 359179  6214 
14 Claire Kaiser   Menominee Falls 375140  6001 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Foate   52:54.10  5017 EXPO
2 Samantha Kosarzycki   Greendale, WI58:08.50 320316  5028 Alterra
3 Amanda Boelter   Laker Zurich, IL60:56.70 369438  5009 Nord-Lock

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Olson   52:29.40  5158 
2 Heather Marty   Plover, WI53:40.60 367716  5006 
3 Sarah Suddendorf   57:48.00  5027 
DNF Alyssa Thuftin   Madison, WI 358147  5166 Magnus

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassie Zwart   47:42.10  5165 
2 Rachel Drake   South Milwaukee, WI50:16.70 366004  5020 nord lockwheels
3 April Beard   Madison, WI50:36.70 334352  5162 Brazen Dropouts Cycling Team
4 jennifer clark   Milwaukee, WI51:59.50 310337  5012 Two Dimensional Shape Shifters
5 Julie Popper   Chicago, IL59:08.60 231440  5168 Half Acre Cycling
6 Vanessa Buccella   Chicago, IL59:19.70 296051  5163 Iron Cycles
7 Alexia Stath   Milwaukee, WI1:01:56.20 339544  5013 
DNF Karrie Ozyuk   Crystal Lake, IL 271661  5167 Psimet Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francine DAmico   Norridge, IL52:45.20 330798  5160 Half Acre Cycling
2 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI54:30.50 367933  5004 Nord-lock
3 Dawn Sandle   1:02:53.50  5159 
4 Jeannie Ryan   Highland Park, IL1:09:21.30 355664  5164 Alberto's Sport

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Pielet   Highland Park, IL50:07.30 226280  5161 Albertos
2 Pam Piotrowski   55:03.70  5014 Element MobileTeam
3 Amy Dykema   Evanston, IL1:04:52.70 10328  5050 Half Acre Cycling
DNF Lisa Zimmerman   Onalaska, WI 378117  5015 Bikes LTD

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
2 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  3174 Extreme
3 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3029 GEARGRINDER
4 Moriah Griesbach   Davis Junction, IL 362410  3034 Point Pursuit
5 Grace Prewitt   Black Creek, WI 372796  3040 Attitude Sports
DNF Maja Holcomb   Plymouth, WI 317352  3022 Fattires-n-beer

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Osowski   Wisconsin Rapida, WI 350598  3025 Element Mobile
2 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3013 UW-Madison
DNF Justina Smet   Tomah, WI 344064  3024 Titletown Flyers
DNF Heather Stelljes   Madison, WI 375432  3175 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leia Schneeberger   Madison, WI 350192  3017 Magnus
2 Karlene Olson   Rochester, MN 297066  3028 Muddy Cup
3 Pascalle Fischer   Green Bay, WI 344418  3015 Title Town Flyers
4 Andrea Lyman   Rhinelander, WI 340530  3001 Rib Mountain Cycles
5 Becky Rands   Westbend, WI 310963  3003 Team Pedal Moraine
6 Shannon Mortimer     3036 
7 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3021 
8 Lisa Haase   Madison, WI 300088  3037 Muddy Cup Racing

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Gaddey   Waukegan, IL 241055  3176 Albertos
2 Cyndi Ehrike   Marathon, WI 362118  3011 Rib Mountain Cycles
3 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3016 Team Pedal Moraine
4 Lynne Senkerik     3007 Team Extreme
5 Sonni Klipp     3027 Janesville Velo Club Michaels
6 Christine Griesbach   Rockford, IL 209601  3039 Point Pursuit
7 Cathy Diamond   Milwaukee, WI 263259  3177 Alterra
DNF Caroline Warren   Campton Hills, IL 333316  3005 Nord-Lock / Safe Wheels

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3026 Wildside Velo
2 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3032 Point Pursuit
3 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3018 Attitude Sports

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Karinen   Painesdale, MI2:05:41.00 349166  108 Trek 29er Crew
DNF Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  112 EXPO Racing
DNF Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  155 Hayes Disc Brakes

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju   New Berlin, WI1:51:58.50 202435  508 Polska
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI1:56:29.40 314874  515 
3 Rachel Byus   Chandler, AZ2:01:25.00 260379  566 FCS Cycling
DNF Brittany Mcconnell   Iowa City, IA 285899  567 Iowa City Cycling Club

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Williams   Iowa City, IA1:48:40.60 240092  503 Mercy-Specialized
2 Renee Bach   Madison, WI1:52:27.40 242850  507 Chain Smokers
3 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:54:32.70 190888  516 Adventure 212/Specialized
4 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:06.10 210713  517 BikesLimitedScenicConcepts
5 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:03:13.70 223874  511 Team Pedal Moraine
6 Denise Coppock   Green Bay, WI2:19:27.20 316486  513 Titletown Flyers
DNF Claire Cannon   Madison, WI 269897  505 Trek Store of Madison
DNF Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
DNF Michelle Peariso   Amherst, WI 227741  506 Adventure 212/Specialized

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:50:06.70 226461  504 
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  514 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:38:49.30 202434  501 Trek Stores ofMadison
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:46:09.90 227405  502 Adventure 212/Specialized
3 Kim Eppen   Iowa City, IA1:46:12.10 217761  518 Mercy-Specialized

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerShimanoSierra NevadaUSACDFSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee