Race Results for
Mad Duck Dash
Dallas, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/14/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Madden   Houston, TX49:40:00 329156  140 BIKE BARN HOUSTON
2 Michael Stivers   50:23:00  354 
3 Adam Lilly   54:47:00  139 
4 Cedric DeChermont   Carrollton, TX55:52:00 351956  285 
5 Macleod Williams   57:11:00  143 TEAM B.G.C RACERS
6 Casey Coble   1:04:20  447 
7 Dakota Burklund   San Marcos, TX1:08:20 296255  238 
8 Quincy Perlow   1:28:59  141 TEAM BGC
DNS Billy Wallin     142 TEAM BGC

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Munoz Jr   Laredo, TX47:17:00 263553  230 DOMINION - FALCON BANK
2 Paul Loesch   48:34:00  222 HUB RACING
3 david lee   Pasadena, CA49:18:00 313504  200 Athletes on Track
4 Cody King   50:38:00  396 
5 Aaron Mason   50:58:00  201 BICYCLES PLUS
6 Thomas Sebring   Round Rock, TX51:02:00 349588  203 
7 Nick Harvey   51:10:00  439 
8 Josh Robertson   52:43:00  202 
9 Russell McKeown   52:53:00  219 
10 Weston Povlos   53:46:00  443 
11 Waverly Johnson   54:48:00  411 
12 Jason Hamilton   1:09:42  198 
13 Chester McDonald   1:19:37  437 
14 Alex Harner   1:20:36  199 
15 Jonathan Winnett   1:21:09  432 
DNS Michael Beach     197 SUN AND SKI SPORTS
DNS Gabriel Garan     446 
DNS Charlie Katica   Tuscaloosa, AL 308733  405 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Rogers   45:16:00  164 TEAM BIKELANE
2 Aaron De La Garza   46:16:00  151 
3 Tom Young   46:58:00  174 
4 Robert Johnston   47:05:00  223 HUB RACING
5 Joseph Laochaloenvanich   Austin, TX48:32:00 339446  412 
6 Christopher Schaefer   Dallas, TX48:47:00 310215  165 DALLAS RACING
7 Lyle Mattick   49:17:00  157 THE BICYCLE SHACK
8 Dan Tarkanick   49:32:00  169 
9 Seth Montgomery   Spring, TX50:25:00 333088  160 TEAM BIKE LANE
10 Justin McCracken   51:00:00  158 SOUTHERN ELITE/SUN AND SKI SPORTS
11 Micheal Freeman   51:47:00  407 
12 Scott Boldt   51:48:00  150 
13 Michael Morgan   51:48:00  161 WWW.HOUSTONTECHYS.COM
14 Alan Abdine   Austin, TX51:51:00 340984  422 
15 Brian Miller   Abilene, TX51:51:00 366245  159 ABILENE BICYCLE CLUB
16 Shae Tribout   52:16:00  170 TRI CITY BICYCLES
17 Luis Valdez   San Antonio, TX52:55:00 304728  273 
18 Shawn Riggs   54:29:00  163 TEAM BICYCLE SPORT SHOP
19 Jason Whitson   Austin, TX55:02:00 350662  173 
20 Keith Maddox   Fort Worth, TX55:26:00 349874  403 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
21 Travis Caffey   San Marcos, TX56:27:00 349028  448 Hub Racing
22 Joshua Bailey   56:44:00  379 
23 Bryce Carroll   58:43:00  415 
24 Blake Chandler   58:44:00  408 
25 Stuart Gillingham   1:00:31  154 
26 David Light   1:00:32  156 RYR CYCLING
27 Damone Pettis   1:02:55  221 
28 Edward Trujillo   1:04:13  444 
29 Brandon Pritchett   1:04:25  162 
30 Roy Quiroz   1:04:32  438 
31 Chris Duncan   1:05:21  152 SARS BIKE CLUB
32 Aaron Garrett   1:10:32  153 
33 Amid Khalil   1:12:20  452 
34 Josh Turman   1:13:32  171 
35 Clint Tredway   1:14:14  394 
36 Jason Fry   1:23:51  425 
37 Michael Trujillo   1:26:03  402 
38 Josh Watkins   1:37:25  9003 
39 John Hebeler   1:39:43  392 
40 Jason Short   1:39:57  167 
DNS Ryan Helms   Austin, TX 344088  155 WBF RACING
DNS Mark Moynier     416 
DNS Eric Swarvar   Flower Mound, TX 344218  168 WWW.ERICSWARVAR.COM
DNS Josh Turman     119 
DNS Rex Yackee     430 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Via   Belton, TX45:12:00 306106  191 TRI CITY BICYCLES
2 Jody Friedmann   The Woodlands, TX45:40:00 292210  181 TEAM BIKELANE
3 Doug Lange   50:47:00  186 MONKEY WRENCH RACING
4 Joseph Jung   50:48:00  326 
5 Charles Clements   52:25:00  179 MONKEY WRENCH RACING
6 Juan Jacob Garcia   52:40:00  292 
7 Jeffrey Boatman   Austin, TX52:47:00 300045  175 SOUTHERN ELITE/SUN & SKI/APARD
8 Andrew Tidrick   Austin, TX53:08:00 351560  190 
9 Scott Burney   Oklahoma City, OK53:17:00 343874  404 
10 Brett Scheiden   54:31:00  166 
11 Tony Washington   54:34:00  431 
12 Alex Rasmussen   55:04:00  441 
13 Andrew Klein   55:15:00  440 
14 David Calvo   San Antonio, TX55:19:00 336804  178 A1 ALARM & TINT
15 Scott King   55:30:00  339 
16 Brian Hunt   Grand Prairie, TX56:14:00 305435  183 
17 Mark Isaguirre   57:15:00  184 
18 Brian Key   Carrollton, TX57:25:00 351290  185 
19 Brian Grubbs   Hutto, TX57:31:00 350038  182 FLYING PIGS
20 Neil Toler   57:38:00  456 
21 Clay Carroll   Southlake, TX58:56:00 6275  414 
22 Kirk Lauterbach   58:56:00  187 TEAM XMA
23 Shane Hatton   59:46:00  406 
24 John Procter   1:00:01  445 
25 Trey Bryant   1:02:49  176 
26 Kevin Camerson   1:07:10  433 
27 Gary Milam   1:07:45  188 PEPPER RACING
28 Stephen Huffman   1:09:12  429 
29 Jeff Cairnes   1:12:04  177 OMW RACING
30 Todd Landrum   1:18:30  428 
31 Michael Applegate   1:40:22  426 
DNS Ralph Austin     401 
DNS Lewis Dutel     180 DISPLACED CAJUNS
DNS Karl Stoecklein     189 TEAM BOBBY RAY

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Henderson   54:24:00  453 
2 David Powell   54:43:00  442 
3 Leonard Gill   54:53:00  413 
4 Chris Robin   Houston, TX55:26:00 339330  206 ROBIN'S ROOST
5 John Worzel   Spring, TX57:47:00 325610  208 DAVID'S CYCLES RACING
6 Tony Coakley   58:55:00  204 TRI-CITY BICYCLES
7 Mike Robin   Houston, TX1:01:21 340466  207 ROBIN'S ROOST
8 Frank Rotnofsky   Laredo, TX1:01:50 271255  309 Level X Cycling Association
9 Tom Ketterhagen   Georgetown, TX1:01:51 334056  351 787 Racing
10 Dennis Pierce   1:02:20  205 TEAM XMA
11 Pete Strom   1:11:46  228 Bicycle Path
12 James Henson   1:17:18  421 
13 Jose De La Rocha   1:19:32  451 

Men - Cat 2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Butt   Shreveport, LA1:27:44 345952  348 
2 aaron fanning   Waco, TX1:31:54 341622  209 BICYCLES OUTBACK
3 Emil Ellis   Austin, TX1:33:16 217070  335 
4 Dennis Lozano   Austin, TX1:36:02 258019  333 
5 John Petrosky   Houston, TX1:36:36 214208  355 Shama Cycles
6 Forrest Streeter   Austin, TX1:39:47 337426  212 PUTSOMESTANKONIT
7 Winfield Haggard   Houston, TX1:40:38 308865  371 
8 Adam Phillips   1:42:58  372 
9 Lamont Herrin   1:45:43  353 
10 Alex Hernandez   1:51:44  374 
11 Mike Frazier   2:00:03  210 BIG PIG RACING
12 Chris Quick   2:03:30  211 TEAM TEXAS PROHEALTH RACING
13 Greg Wallace   2:16:20  389 
DNS John Blaskovich     66 BIG PIG RACING

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Castillo   1:37:54  303 
2 Clayton McGrath   Spring Branch, TX1:38:37 271341  56 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
3 Jonah Boatman   Austin, TX1:41:06 308456  53 SOUTHERN ELITE/SUN & SKI/APARD
4 Robby Ketterhagen   Georgetown, TX1:42:36 337506  352 787 Racing
5 Rob Sandusky   Frisco, TX1:43:25 291129  57 MATRIX/RICHARDSON BIKE MART
6 Eric Labod   Tomball, TX1:43:26 291146  54 BIKELANE
7 Cesar Tidrick   Austin1:45:54 320954  58 BICYCLE SPORT SHOP
8 Alexander Scott   Denton, TX1:55:26 243589  363 
9 Luis Rivera   San Antonio, TX2:09:50 348238  378 Bike World Racing
DNF Nicholas Roberson   Fort Worth, TX 286775  318 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Sacket   Troy, TX1:28:02 264681  108 TRI-CITY BICYCLES
2 Jonathan Triantafyllou   Denton, TX1:28:57 328600  109 
3 Stewart Ericson   Bedford, TX1:29:19 312394  257 Team Bicycles Inc.
4 Todd Gearhart   Dallas, TX1:30:31 340206  106 HUB RACING
5 Scott Crowley   Houston, TX1:30:47 333614  104 ENVIROINKS.COM / BIKE ROUTE
6 Brady Stewart   1:33:48  266 
7 Kevin Campagna   Dallas, TX1:36:07 272131  327 
8 Justin Shull   1:38:52  344 
9 Matt Beall   Little Rock Ar1:39:44 366315  368 
10 Michael Rosenberg   1:43:14  385 
11 Jacob Asay   Fort Worth, TX1:43:29 324352  361 
12 Matt Asay   Azle, TX1:45:41 315012  362 
13 Christopher Woods   Mission, TX1:49:21 288884  256 
14 Chase Gillespie   1:57:44  360 
15 Zach Stover   2:15:07  391 
DNS Isaac Gallegos     105 CANYON LAKE BICYCLE
DNS Jacob White     110 POW-POW
DNS Michael Nichols   Fort Collins, CO 338628  107 MCKINNEY VELO
DNF Jon Hanson     400 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Silva   1:28:23  63 C&J PUMPS LLC.
2 Tim Rawlins   Denton, TX1:28:51 308762  62 BICYCLES PLUS
3 Justin Moen   Flower Mound, TX1:30:25 303595  61 MONKEY WRENCH RACING
4 Rico Vazquez   1:38:21  357 
5 Chris Lorance   Mckinney, TX1:39:58 291254  387 Plano Athletic Cycling Club/PACC
6 Gerad Dambrosia   Round Rock, TX1:40:08 378991  59 OMW RACING
7 Boton Laselo   1:40:35  386 
8 Lance Hyde   1:49:06  60 OMW RACING

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hirem Bruno   Spring, TX1:29:19 290110  64 TEAM BIKE LANE/ WCCRT
2 Steven Horvath   Fort Worth, TX1:29:34 309278  71 BICYCLES INC.
3 Mack McKinney   Dallas, TX1:33:14 301751  72 DALLAS RACING
4 Chris Williams   Dallas, TX1:33:16 236000  337 
5 David Ness   Lewisville, TX1:33:50 361040  325 
6 Joey Gabel   1:35:11  69 SOUTHERN ELITE/SUN & SKI SPORTS
7 Paul Fafard   Austin, TX1:35:11 258845  67 CYCLE PROGRESSION AUSTIN TEXAS
8 Jamie Bell   Arlington, TX1:35:54 303829  323 
9 Dan Pawlik   Austin, TX1:36:14 166733  334 
10 James Webb   Kyle, TX1:36:49 199834  76 MAFIA RACING
11 Dandy Villanueva   1:36:52  74 
12 Bryan Roberts   Keller, TX1:37:39 219898  73 TEAM BIKES INC/DRT
13 Troy Anderson   1:37:43  343 
14 Jeff Weatherly   Granbury, TX1:37:46 290334  75 BICYCLES INC.
15 Eric Wolf   Wylie, TX1:37:47 340810  77 THE WOLF PACK
16 Scott Long   Keller, TX1:38:54 144572  340 
17 Lucas Hilbrich   1:39:03  70 
18 Jacobe Daniels   Red Oak, TX1:46:32 344504  65 VENTUREEXPEDITIONS.ORG
19 Nate Goodell   1:47:33  359 
20 Oscar Hoyt   1:53:58  381 
21 Javier Elenes   Austin, TX1:55:06 286938  382 Pirate Race Productions
22 Ashley Crider   Houston, TX1:57:10 205040  370 
23 Roberto Torres   2:03:23  395 
24 Chris Wilkins   2:09:31  373 
DNS Juancarlos Flores     68 
DNF William Lockridge   Chelsea, AL 300922  330 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Gonzalez   1:31:34  367 
2 Jason Grimes   Hurst, TX1:32:40 209149  80 BICYCLE PLUS / TEAM OA
3 Joseph Ender   Manchaca, TX1:33:42 10783  224 MONKEY WRENCH RACING
4 John Madden   Houston, TX1:33:42 308953  83 BIKE BARN HOUSTON
5 Matthew Denton   Round Rock, TX1:34:11 272240  349 
6 Leonard Sands   1:35:37  350 
7 Tim Gray   Austin, TX1:35:54 329384  299 
8 Kevin Dierschke   1:37:07  79 MAC RACING-CONCHO BIKE
9 John Brown   Fort Worth, TX1:38:12 114178  297 
10 Carlos Uranga   Irving, TX1:39:34 325182  242 PACC
11 David McGaffin   Heath, TX1:40:00 193960  84 ROCKWALL CYCLING
12 Chris Labod   Tomball, TX1:40:34 291124  82 BIKELANE
13 John Markham   1:41:41  336 
14 Thomas Lawlor   1:43:09  258 
15 Ubaldo Castillo   1:43:40  302 
16 Bernd Chudoba   1:44:30  78 BICYCLE INC.
17 Rick Knobler   1:46:28  81 
18 Andy Puentes   Spring, TX1:46:34 256594  87 TEAM BIKE LANE
19 Scott McGowan   1:47:45  383 
20 Neal McSpedden   1:49:38  86 MAC RACING-CONCHO BIKE
21 Joel Jimenez   1:50:58  384 
22 James Canales   1:55:22  263 
23 Stephen Nold   1:57:41 281634  278 
24 Josue Gonzalez   2:26:58  220 XMA
DNS scott schmidt   Frisco, TX 313584  88 TEAM MUD GUTS
DNS Patrick McGrath   Spring Branch, TX 23500  85 JOE'S PRO BIKES

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Nederman   Magnolia, TX1:35:53 300644  390 M7 Racing
2 Mickey McDonald   Houston, TX1:36:04 23403  376 
3 Rick Phelan   Waxahachie, TX1:36:13 350924  91 TRI-CITY BICYCLES
4 Alejandro Romero   Coppell, TX1:38:35 334452  93 RPM CYCLE
5 Shane Booth   1:39:49  342 
6 Carlos Blandon   Mckinney, TX1:41:45 293752  89 RBM / MATRIX
7 Darwin Darr   Jacksonville, TX1:42:51 227578  234 Mirage
8 Leonard Roberson   Fort Worth, TX1:42:57 119613  317 
9 Paul Gerhardt   Waco, TX1:43:12 341150  226 BICYCLES OUTBACK
10 Doug Phillips   Mc Kinney, TX1:43:21 294742  92 TEAM FIRST FIDELITY TITLE
11 Mark Engelberg   1:45:07  332 
12 Matthew Wurth   Houston, TX1:46:00 39085  375 
13 Michael Ridener   Euless, TX1:51:03 68703  338 
14 Arthur Larson   1:51:43  345 
15 Rick Kelly   1:52:48  380 
16 Dennis Livingston   1:59:25  377 
17 Dan Hickman   2:00:09  328 
18 Paul Larson   2:02:00  347 
DNS David Webb     94 BICYCLES PLUS/ FOX
DNS Matthew Wurth   Houston, TX 39085  95 I CYCLE / EL REY
DNS Manuel Alba   Irving, TX 212902  356 Dallas Racing
DNF Jose Gonzalez   Laredo, TX 157012  90 DOMINION - FALCON BANK

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sergio Garcia   1:43:02  227 BICYCLES OUTBACK
2 Manuel Castro   1:44:13  313 
3 Rich Wetherald   1:46:43  251 Athlete's on Track
4 Diego Velasquez   1:46:49  286 
5 Rick Pitman   San Antonio, TX1:48:42 71077  282 
6 Roel Chapa   Arlington, TX1:50:45 291206  97 BICYCLES INC.
7 Anthony Chalupa   1:53:39  96 TEAM SAGE CYCLES
8 Robert Sparacino   1:54:44  99 BIKE LANE
DNS Mihaly Deak   Volente, TX 182578  98 RACER-X
DNS Mark Boraski   Highland Village, TX 293816  312 Infinity Cycling Club
DNF Mike D'Aurelio     346 

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McGuire   Austin, TX2:19:16 133554  215 BICYCLE SPORT SHOP
2 Ray Porter   Dallas, TX2:26:04 270765  216 OAK CLIFF BICYCLE CO
3 Kristopher Chelette   Dallas, TX2:30:05 226472  213 DALLAS BIKE WORKS
4 Frederick Willemsen   Round Rock, TX2:37:14 243606  217 TEAM BICYCLE SPORT SHOP
DNS Leo Delhierro     214 LIZARD LOUNGE
DNF Simon Essl   Dallas, TX 10992  237 ELBOWZ

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mason Shea   Austin Tx2:18:12 286395  284 
2 Colin Roberson   Fort Worth, TX2:23:19 286774  316 SOUTHERN ELITE/SUN & SKI SPORTS
3 Carson Lange   2:27:49  55 MONKEY WRENCH RACING
4 Christopher Willemsen   Round Rock, TX2:46:44 287900  TEAM BICYCLE SPORT SHOP
DNS Zachary Carlson   Plano, TX 277433  308 RICHARDSON BIKE MART/MATRIX

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Dromgoole   Denton, TX2:11:37 275193  44 PACC
2 Michael Wilder   Albuquerque, NM2:12:57 260481  46 PACC
3 Eric Breckinridge   Austin, TX2:14:40 226693  43 
4 Justin Calland   Austin, TX2:15:14 258117  249 
5 Eric Fleming   Damon, TX2:16:19 264099  45 PARK PLACE LEXUS
6 Jason Berardinelli   Lake Jackson, TX2:26:45 310144  42 DPS PENN
7 Anthony Brand   La Jolla, CA2:30:34 303308  247 
8 Casey Stoddard   2:54:41  271 
DNS Devon Coetzer     298 
DNF jeremy morris   Arlington, TX 272491  39 B AND B BICYCLES

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shaun Bonavita   Dallas, TX2:08:03 4168  310 PARK PLACE LEXUS
2 Stephen Hardy   Dallas, TX2:13:40 145305  267 
3 Eric Warden   Flower Mound, TX2:14:12 112874  10 BICYCLES INC.
4 Toby Smith   Denton, TX2:15:04 185914  248 Dallas Racing
5 Jeff Turner   Richardson, TX2:15:35 177873  319 PARK PLACE LEXUS
6 Kenneth Primer   Flower Mound, TX2:17:12 212529  264 
7 Rey Vera   Keller, TX2:19:18 279173  BICYCLES PLUS
8 James Exum   Benbrook, TX2:19:47 11120  295 ThinkFinance Racing
9 Jon Cotton   The Colony, TX2:19:47 265213  TORTOISE RACING
10 Luke Yantis   Austin, TX2:21:34 291841  12 TEAM BICYCLE SPORT SHOP
11 Mike Aguayo   Spring, TX2:24:01 282793  TEAM BIKE LANE
12 Trevor Rosson   Austin, TX2:27:22 291909  CAP CARTER RACING
13 Jason Krempin   Austin, TX2:27:43 270946  239 MONKEY WRENCH RACING
14 Tyruss Cramer   Austin, TX2:29:40 274895  231 
15 Jayson Webb   Fort Worth, TX2:31:39 37464  11 BROKEN FILMS RACING/COLONELS ARMY
DNF Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX 254112  281 
DNF Adam Gaubert   Durango, CO 219159  225 Woolly Mammoth
DNF Derek Delpero   Austin, TX 283697  TEAM BICYCLE SPORT SHOP

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Sacket   Troy, TX1:24:21 243590  21 TRI-CITY BICYCLES
2 Mason O'Neal   Austin, TX1:25:37 26755  19 TEAM CYCLE PROGRESSION
3 Chris Carlson   Plano, TX1:25:52 6135  301 Matrix/RBM
4 Clint Fontenot   Conroe, TX1:27:37 282583  306 BIKE LANE
5 Robert Pinard   Flower Mound, TX1:28:09 259601  265 GS Tenzing
6 Terry Roach   Benbrook, TX1:28:35 244013  331 
7 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX1:30:00 194241  311 ENVIROINKS.COM / BIKE ROUTE
8 Fred Gray   Spring, TX1:30:10 187011  18 TEAM BIKE LANE
9 Boyd Wallace   Garland, TX1:30:59 163030  22 DALLAS BIKE WORKS/TEAM HOOTERS
10 Mike Norman   Fort Worth, TX1:32:32 278106  260 
11 Nick Gonzales   Houston, TX1:33:35 164295  270 
12 Jordan Chaney   Dallas, TX1:33:51 151023  15 RBM/MIRAGE
13 Michael Williams   Tyler, TX1:34:13 176668  23 
14 Josue Ramos   Arlington, TX1:34:39 334912  277 
15 Ramon Avina   Laredo, TX1:34:56 127062  14 LAREDO CYCLING CLUB-CAMALEONEX
16 Roberto Morales   Laredo, TX1:36:11 99341  243 
17 Carlos Fernandez   Laredo, TX1:37:36 283161  16 CAMALEONEX
18 Brian Freeze   Houston, TX1:42:29 12361  307 Webster
19 Mark Wiggans   Austin, TX1:58:14 38177  296 Austinbikes/Revenant
DNS Andy Glasgow   Austin, TX 273992  17 
DNS Mario Rodriguez   Laredo, TX 84724  20 DOMINION - FALCON BANK
DNF Craig Kunz   Austin, TX 124975  38 TEAM BICYCLE SPORT SHOP
DNF John Larson   Mckinney, TX 194312  218 DALLAS BIKE WORKS
DNF David Mackey   Magnolia, TX 205028  233 BIKE LANE
DNF Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008  274 

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Fox   Southlake, TX1:25:29 12174  26 MAD DUCK- FOX RENTAL
2 Steve Houlbjerg   Kennedale, TX1:32:41 16827  29 WHEELSPORT/SEATTLE
3 Martin Soetaert   Austin, TX1:33:47 33420  30 TEAM BRAIN AND SPINE CYCLING
4 Daniel Gifford   Houston, TX1:33:52 280446  27 TEAM BIKE LANE
5 Don Losawyer   Arlington, TX1:34:33 275430  259 Plano Athletic Cycling Club/PACC
6 Paul Forderhase   Austin, TX1:36:52 73177  322 MONKEY WRENCH RACING
7 Robert Grant   Newfoundland, NJ1:37:04 13909  28 KARBO BROS POOLS/ KNOBBIES AND SLICKS
8 Tony Sturdivant   San Angelo, TX1:37:33 269518  31 MAC/CONCHO BIKE
9 Phillip Bird   Anna, TX1:38:53 245630  24 TEAM WICKED
10 Sergio Godinez   Grapevine, TX1:39:11 168145  288 
11 Drake Moore   1:42:09  241 
12 John Fleming   Damon, TX1:43:38 273864  25 CYCLE PROGRESSION
13 Spencer Jewell   Waco, TX1:43:52 110566  304 
14 James Argabright   Richardson, TX1:44:42 98324  232 ODIN
15 Scott Schaefer   Houston, TX1:53:05 126923  252 SOUTHERN ELITE/SUN & SKI/APARD
16 Michael Kolat   Lake Jackson, TX1:53:52 88139  294 

Men - Cat 1 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Kathan   Tyler, TX1:37:27 18590  293 
2 Glenn Romero   Mission, TX1:47:31 30494  255 
3 Whitney Fanning   Waco, TX1:54:55 89401  32 BICYCLES OUTBACK
4 Frederic Schmid   Waco, TX1:55:35 109257  33 BICYCLES OUTBACK/MAGURA
5 Bill Moreman   Arlington, TX1:57:47 84650  300 Team Bicycles Inc.
6 Mark Hargis   Grapevine, TX2:06:02 140813  261 Team Bicycles Inc.

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Fawley   Denton, TX1:56:41 198394  314 PSE
2 Tristan Uhl   Austin, TX1:57:45 168160  275 
3 Payson McElveen   Durango Co2:00:46 276372  287 
4 Lucas Brusseau   Denton, TX2:02:00 5255  35 BICYCLES PLUS TX
5 David Hanes   Boerne, TX2:03:00 252465  37 RIDE AWAY BICYCLES
6 Nevada Thomason   Whitehouse, TX2:03:02 187734  40 DESTROY.FORCECOM
7 Matt Gordon   Austin, TX2:06:23 13715  305 CYCLE PROGRESSION
8 Justin Wallace   San Francisco, CA2:08:09 200983  41 THINKCASH RACING
9 Keith Hargis   Dallas, TX2:08:14 125961  13 RBM/MATRIX
10 Joshua Clark   Fort Worth, TX2:08:39 153682  262 Broken Films Racing
11 Scott Minard   Houston, TX2:09:48 92947  268 
12 Jorge Munoz   Laredo, TX2:10:20 255731  229 Gold's Gym/Sage Cycles
13 Dwayne Otto   Muenster, TX2:12:36 26937  246 
14 Katriel Statman   Lexington, VA2:15:04 239294  269 
15 Joshua deBoisblanc   Austin, TX2:17:25 316522  36 TEAM BICYCLE SPORT SHOP
16 Dominic Adl   Houston, TX2:21:43 277431  34 BIKE BARN
DNF Rick Wetherald   Logan, UT 188971  250 Athlete's on Track

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Dearman   13:12  113 
2 logan maxey   Royse City, TX13:58 288879  116 KING RACING GROUP
3 Bryce Gray   14:32  115 TEAM BIKE LANE
4 Devin Carlson   Plano, TX16:00 341552  449 Matrix Cycling Club
5 Jared Friedmann   16:25  114 TEAM BIKELANE
6 Kyle Dearman   16:50  112 
7 Christian Meza   17:04  455 
8 Andrew Scott   17:46  364 
9 Thomas Bibb   17:47  235 
10 Landon Lewis   17:52  424 
11 Luke Lewis   17:56  423 
12 Blake Young   21:14  120 
13 Bryce Thompson   23:11  435 
14 Tyler Davis   24:01:00  450 
DNS Owen Peet     117 PEDAL POWER
DNS Aidan Toombs     118 PEDAL POWER

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Sacket   Troy, TX27:35:00 266357  127 TRI-CITY BICYCLES
2 Parker Given   Kerrville, TX27:50:00 293228  124 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
3 R (Henry) Sandusky   Frisco, TX29:19:00 323098  128 MATRIX/RICHARDSON BIKE MART
4 Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX29:20:00 291057  129 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
5 Mauricio Garcia   29:22:00  291 
6 Blake Pilgrim   34:58:00  393 
7 Logan Rainey   37:07:00  126 WACO BICYCLE CLUB
8 Ethan Dowdy   41:59:00  123 TRI-CITY BICYCLES
9 Anthony Phillips   Frisco, TX42:13:00 305637  125 MATRIX/RBM
10 Adin Allison   43:20:00  122 BONGO

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX46:14:00 290909  136 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
2 Michael Dearman   47:05:00  130 
3 Austin Wagner   Burleson, TX47:40:00 336530  137 RICHARDSON BIKE MART/MATRIX
4 Luke Fleming   Damon, TX48:48:00 264100  132 CYCLE PROGRESSION
5 Alex Vazquez   1:05:58  358 
6 Aidan Scott   Rocksprings, TX1:07:37 299435  365 
7 Thomas Madden   Houston, TX1:07:38 329158  135 BIKE BARN HOUSTON
8 Harrison Worzel   Spring, TX1:09:52 349314  138 DAVID'S CYCLES
9 Carter Landrum   1:19:43  427 
10 Christian Cameron   1:20:03  434 
11 Jacob Dowdy   1:20:42  131 TRI CITY BICYCLES
DNS Jacob Grant   Austin, TX 281727  133 SOUTHERN ELITE/SUN & SKI/APARD
DNS Keirnan Green   Austin, TX 285887  134 SOUTHERN ELITE/SUN & SKI/APARD

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Summer Bewick   1:21:58  418 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Tune   Dallas, TX1:03:18 310685  193 TEAM TOMS
2 Darlene Streeter   1:07:21  192 PUTSOMESTANKONIT
3 Leslie Danaher   1:27:15  397 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Tannos   League City, TX1:00:06 338466  398 Texas Pro Health Racing
2 Andi Phillips   Dallas, TX1:01:42 337572  195 TEAM FIRST FIDELITY TITLE
3 Melissa Grubbs   Hutto, TX1:08:12 350048  194 FLYING PIGS
4 Clarissa Wilson   Friendswood, TX1:10:47 338464  196 TEAM TEXAS PRO HEALTH
5 Lora Decker   1:50:26  399 

Women - Cat 2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommie Richardson   Austin, TX2:18:07 290358  320 Bicycle Sport Shop

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadina Junuzovic   Austin Tx1:53:21 281770  341 
2 Lucy Brown   Houston, TX2:34:40 259584  388 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Kjellberg   Austin, TX2:04:22 274390  111 TEXAS A&M

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tammy Wallace   San Francisco, CA1:42:38 228693  100 THINKFINANCE RACING
2 Kara Holland   Tulsa, OK1:45:56 351708  254 Wheel Works
3 April Herring   The Woodlands, TX1:49:57 304663  280 The Woodlands Cycling Club
4 Mary Gilmer   Chelsea, AL1:57:40 310472  329 
5 Xochilt Gonzalez   1:57:51  366 
6 Susan Sloan   2:26:20  290 Corinth Cycling/Harden Dental

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Candace Mann   Kemah, TX2:02:48 341940  101 TEAM TEXAS PRO HEALTH RACING
2 Margaret Nolen   Cedar Park, TX2:05:22 291188  321 Austin Flyers
3 Denise Weber   Bloomington, IL2:05:52 209658  102 DALLAS BIKEWORKS/HOOTERS
4 Lynnette Wood   Lindale, TX2:07:44 326040  103 GEARS AND BEERS
5 Marni Holben   2:18:57  369 

Women - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Rawlins   Denton, TX1:36:27 308761  48 BICYCLES PLUS
2 Lisa Uranga   Irving, TX1:37:35 325178  49 PACC
3 Erin Turrentine   Mckinney, TX1:41:58 317542  324 PACC
4 Jennifer Taylor   Austin, TX1:46:55 337574  236 BICYCLE SPORT SHOP
5 Bibi Miller   Dallas, TX1:48:07 230216  289 ThinkFinance Racing
6 Brenda Andress   North Richland Hills, TX1:54:52 288746  47 BICYCLES INC.
DNS Nathalie Krantz   Flagstaff, AZ 267760  245 Sugar Cycles

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX1:46:57 185730  283 
2 April Cunningham   Alamosa, CO2:02:01 195908  279 Bicycle Sport Shop

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Moritz   Houston, TX1:40:47 203939  52 MOOTS IS BEST
2 Kimberly Chance   Dallas, TX1:42:23 157443  50 MATRIX/ RICHARDSON BIKE MART
3 Jennifer Ragan-Marlowe   Royse City, TX1:54:06 143436  272 Rockwall Cycling
4 Pamela Jackson   Garland, TX1:56:51 157028  51 MATRIX/ RICHARDSON BIKE MART
5 Meredith Day   Broken Arrow, OK2:00:46 4941  253 Wheel Works
DNS Alicia Roberson   Fort Worth, TX 306767  315 BICYCLE INC.

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Johnson   Dallas, TX2:28:03 157466  244 MATRIX/RBM

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire McKenna   Austin, TX1:37:27 280868  276 

Women - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyla Bewick   14:30  420 
2 Kaylee Bewick   14:30  419 
3 Shelby Dierschke   15:26  144 MAC RACING/ CONCHO BIKE
4 Libby McGrath   20:45  145 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
5 Cynthia Maldonado   25:49:00  240 MONKEY WRENCH RACING
6 Skylar Gray   27:19:00  417 

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madeleine Bruno   40:12:00  147 TEAM BIKE LANE
2 Claire Boatman   40:13:00  146 SOUTHERN ELITE/SUN & SKI/APARD
3 Lindy Litzenberger   41:12:00  454 
DNF Landry Thompson     436 

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Dierschke   1:00:44  148 MAC RACING/CONCHO BIKE
2 Cammie Robbiano   San Antonio, TX1:05:36 347478  149 BIKE WORLD

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFBonk BreakerShimanoSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee