Race Results for
DORBA 2011 Fall XC Series - Cedar Hill State Park
Cedar Hill, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/11/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Open (23.8 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Uranga   Irving, TX2:22:13.93 325178  486 PACC
1 Nevada Thomason   Whitehouse, TX1:41:37.95 187734  609 
2 Matt Gordon   Austin, TX1:43:53.40 13715  599 
3 Josh Clark   Fort Worth, TX1:44:13.37 153682  595 Broken Films Racing
4 Lucas Brusseau   Denton, TX1:47:05.99 5255  613 Southern Elite/Subaru
5 Jeremy Morris   Arlington, TX1:47:26.46 272491  589 B & B Bicycles
6 Nicholas Garza   Flower Mound, TX1:48:43.47 218994  598 
7 Colin Roberson   Fort Worth, TX1:49:54.49 286774  605 
8 Kyle Rangel   La Grange, TX1:56:07.37 328746  600 
9 Zachary Carlson   Plano, TX1:58:31.26 277433  482 RBM/MATRIX
DNS Ryan Scott     375 

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed (23.8 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristopher Chelette   Dallas, TX1:58:31.02 226472  376 DALLAS BIKE WORKS
2 Mark Ashton   Dallas, TX2:00:24.07 157294  488 Mirage
3 Brian Brennfoerder   Plano, TX2:03:27.37 145766  483 BIG PIG RACING
4 Steven Hall   2:05:41.81  524 Team Slow Go
5 Chris Carlson   Plano, TX2:15:36.31 6135  484 RBM/MATRIX

Men - Cat 1 - Senior - 19-29 (23.8 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stewart Ericson   Bedford, TX1:51:40.13 312394  610 BICYCLE INC.
2 Jessica Rawlins   Denton, TX1:56:33.60 308761  585 

Men - Cat 1 - Master - 30-39 (23.8 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Primer   Flower Mound, TX1:48:34.07 212529  472 BICYCLES PLUS
2 Rey Vera   Keller, TX1:48:45.67 279173  372 BICYCLES PLUS
3 Joey Guajardo   Dallas, TX1:48:50.71 290830  370 THE MISSING
4 Stephen Hardy   Dallas, TX1:49:36.92 145305  591 
5 Tim Rawlins   Denton, TX1:52:13.63 308762  586 
6 Steven Horvath   Fort Worth, TX1:53:00.67 309278  371 BICYCLES INC.
7 Jp Williams   1:53:31.41  592 
8 William Mabus   Dallas, TX2:05:12.37 42117  471 Orbea

Men - Cat 1 - Master - 40-49 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Turner   Richardson, TX1:49:31.13 177873  612 PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Mike Norman   Fort Worth, TX1:50:23.24 278106  474 
3 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX1:50:34.74 194241  588 
4 Jason Grimes   Hurst, TX1:51:08.00 209149  476 Bicycle Plus - TEAM OA
5 Boyd Wallace   Garland, TX1:52:18.77 163030  603 
6 Joe Gold   Dallas, TX1:52:55.09 68231  601 Southern Elite/Sun & Ski Sports
7 Jordan Chaney   Dallas, TX1:54:38.52 151023  473 RBM/MIRAGE
8 Carlos Uranga   Irving, TX1:55:08.26 325182  475 PACC
9 Rick Phelar   1:56:27.77  590 
10 Herb Jones   Murphy, TX2:00:29.96 358650  593 
11 Gary Osborne   2:01:36.82  373 Odin Telesystem
DNF John Larson   Mckinney, TX40:15.45 194312  597 

Men - Cat 1 - Master - 50+ (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Fox   Southlake, TX1:52:32.29 12174  587 
2 Steve Houlbjerg   Kennedale, TX1:53:05.03 16827  596 
3 Lawrence Colvin   Weatherford, TX1:54:05.93 304354  374 
4 Mark Pruitt   Fort Worth1:56:18.08 28786  604 
5 Don Losawyer   Arlington, TX1:58:47.01 275430  584 Plano Athletic Cycling Club/PACC
6 Travis Rohde   Mesquite, TX2:00:48.57 65865  480 ROCKWALL CYCLING
7 Alan Johnson   Dallas, TX2:02:33.22 157600  479 RBM / Matrix Cycle Club
8 James Argabright   Richardson, TX2:06:59.75 98324  594 
9 Mark Hargis   Grapevine, TX2:11:13.94 140813  478 Bicycles Inc
10 Scott Schaefer   Houston, TX2:23:24.96 126923  481 SOUTHERN ELITE/SUN AND SKI
DNF Drake Moore   Mc Kinney, TX44:05.39 24908  608 

Men - Cat 2 - Single Speed (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Phillips   Keller, TX1:29:09.29 316584  400 RYR CYCLING
2 Chris Burt   Dallas, TX1:29:21.01 315000  397 BIG PIG RACING
3 Vic Dean   1:30:00.76  518 BIG PIG RACING
4 Dave Floyd   1:31:04.54  625 
5 Jason Pettit   Fort Worth, TX1:31:51.71 310570  517 RYR CYCLING
6 Dana Burch   1:33:11.11  396 BIG PIG RACING
7 David Light   Bedford, TX1:33:56.71 319780  652 RYR CYCLING
8 Philip Haigh   Dallas1:34:52.86 359282  398 
9 Aaron Munoz   1:36:26.49  426 
10 Charles Pipes   1:36:48.29  636 
11 Tony Robson   1:37:22.55  519 
12 Mikel Davis   Jonesboro, AR1:39:22.29 267523  671 
13 Tyler Hancock   Rockwall, TX1:39:44.08 260170  633 BIG PIG RACING
14 Joe Self   Whitehouse, TX1:40:08.66 357458  520 Elite Bicycles
15 Paul Hakes   Irving, TX1:42:16.45 359297  395 DORBA
16 Benjamin Wright   Fort Worth, TX1:45:29.98 86047  638 BIG PIG RACING
17 Randy Rogers   Sunnyvale, TX1:49:22.01 158922  647 Mirage
DNS Michael Coon   Fort Worth, TX 243445  632 
DNF Curtis Layton   59:00.74  399 
DNF John Blaskovich   Lewisville, TX58:20.32 273718  666 BIG PIG RACING
DNF Alex Hernandez   Plano, TX55:42.71 289404  621 BIG PIG RACING
DNF Carl Varriale   Southlake51:00.83 360812  688 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29 (16.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Asay   Fort Worth, TX1:18:11.55 324352  624 
2 Kendall Young   Palisade, CO1:18:33.38 173243  630 
3 Kevin Campagna   Dallas, TX1:18:43.86 272131  489 BICYCLES PLUS
4 Isaac Gallegos   1:19:02.42  492 
5 Matt Beall   Little Rock Ar1:21:00.67 366315  491 Green Spot Market and Fuels
6 Matt Asay   Azle, TX1:21:36.24 315012  678 BICYCLES INC.
7 Rob Sandusky   Frisco, TX1:30:17.07 291129  490 MATRIX/RICHARDSON BIKE MART
8 Tyler Chidester   Corinth, TX1:36:55.18 282889  525 Corinth Cycling/Harden Dental
9 Dean Rogers   Bellevue, WA1:54:43.32 70620  620 

Men - Cat 2 - Master - 30-39 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Pratt   1:15:08.53  641 Cadence Cyclery of McKinney
2 Chris Williams   Dallas, TX1:15:18.29 236000  506 Vita Brevis
3 David Ness   Lewisville, TX1:15:58.33 361040  629 BICYCLES PLUS
4 Matt Mueller   Flowermound, TX1:17:42.36 279238  617 Bicycle Plus - TEAM OA
5 John Bain   Dallas, TX1:18:23.39 301213  677 
6 Steve Allen   Allen, TX1:18:40.83 357599  627 DALLAS BIKE WORKS
7 Thomas Young   1:19:28.44  383 iConstruct Inc.
8 Taury Patterson   Dallas, TX1:19:30.30 360255  668 
9 Joey Gabel   1:19:34.75  379 Sun & Ski
10 Dandy Villanueva   1:19:58.35  504 DALLAS BIKE WORKS
11 Jeremy Westerlund   1:20:09.90  505 
12 Jamie Bell   Arlington, TX1:20:14.14 303829  622 BICYCLE INC.
13 Rodger Nutt   Mckinney, TX1:20:17.79 346402  498 MCKINNEY VELO
14 Nathaniel Goodell   1:20:28.28  626 SUN AND SKI SPORTS
15 Ryan Brown   Mckinney, TX1:20:32.81 281962  377 BIG PIG RACING
16 Justin McCracken   1:21:30.62  380 SOUTHERN ELITE/SUN & SKI
17 Bryan Roberts   Keller, TX1:21:38.97 219898  503 TBI
18 Troy Anderson   Dallas1:22:12.48 341138  628 
19 Mack McKinney   Dallas, TX1:22:31.75 301751  658 
20 Scott Long   Keller, TX1:22:39.51 144572  497 
21 Christopher Schaefer   Dallas, TX1:22:55.84 310215  499 DALLAS BIKE WORKS
22 Jonathan Roach   Dallas, TX1:23:12.96 193629  645 
23 Jeremy Ordaz   Dallas, TX1:23:24.67 335020  646 OAK CLIFF BICYCLE CO
24 Oscar Llazaro   1:23:36.16  618 
25 Travis Reiss   1:24:07.31  382 
26 Scott Hite   Pilotpoint, TX1:24:32.51 309741  619 Team Phoenix
27 Marc Lequire   Carrollton, TX1:25:02.88 291354  502 Sun & Ski Sports
28 Jacobe Daniels   Red Oak, TX1:25:19.13 344504  493 VENTUREEXPEDITIONS.ORG
29 Juan Carlos Flores   Lake City, CO1:26:20.93 162254  650 
30 Glen Dyson   New Braunfels, TX1:28:43.24 166940  494 GSTenzing
31 Daniel Fitzek   1:28:43.59  501 
32 Matthew Overington   1:29:51.39  665 
33 Jeremy Dean   Rowlett, TX1:30:34.95 298493  378 
34 Amir Khalil   1:31:47.13  495 Team Performance
35 Vince Parshall   Mckinney, TX1:32:12.68 289622  637 DALLAS BIKE WORKS
36 Kerry Kampschroeder   1:36:33.12  526 
DNS Joshua Storm   Prosper, TX 200929  500 
DNS Matthew Kimber   Arlington, TX 347504  496 
DNF Tommy Porter   52:05.28  381 
DNF Martin Bergstrand   Mc Kinney, TX46:39.73 359841  675 

Men - Cat 2 - Master - 40-49 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 joe gonzalez   Allen, TX1:17:45.35 335912  676 
2 Scott McCoy   1:18:00.66  390 
3 David Dederichs   Mckinney, TX1:19:55.70 343156  384 MCKINNEY VELO
4 Peter Timmerman   Lewisville, TX1:21:21.86 86629  511 Northshore Westsyed
5 Brent Murphy   Flower Mound, TX1:21:38.20 318704  672 
6 Rodney Austin   Arlington, TX1:22:02.20 350298  649 DALLAS BIKE WORKS
7 David Key   Newark, DE1:22:24.77 19052  659 
8 Tony Martinez   Washington, DC1:22:29.56 22765  667 NTMBP
9 Jerry McNutt   Mesquite, TX1:22:33.51 287676  656 BIG PIG RACING
10 Roger Decoster   1:22:47.11  642 
11 David Webb   Dallas, TX1:22:57.43 37461  507 BICYCLES PLUS
12 Jason Falk   Garland, TX1:23:20.12 357991  508 
13 Gary Moore   1:23:21.65  403 
14 Scott Chidester   Corinth, TX1:23:26.43 282888  527 Corinth Cycling/Harden Dental
15 Rick Knogler   1:23:39.76  663 
16 Kevin Witherstine   Prosper, TX1:23:56.02 292486  674 
17 Jeffrey Cretella   1:23:57.85  664 
18 Andrew Kelsey   Flower Mound1:24:11.89 143516  388 
19 Chris Schmiedele   1:25:38.87  662 
20 Mark Engelberg   Dallas, TX1:25:50.04 10810  654 
21 John Markham   1:26:00.18  509 
22 Dennis Livingston   Red Oak, TX1:26:16.55 185910  389 
23 Michael Ridener   Euless, TX1:26:25.11 68703  640 BICYCLES INC.
24 Chris Merlick   1:27:19.41  616 
25 Howard Mims   1:28:49.81  510 Dirt Side Ministry
26 Juan Garcia   1:30:48.96  653 
27 Ron Phillips   Pittsburgh, PA1:36:34.76 194059  444 
28 Alex Rasmussen   Ft Worth, TX1:39:01.98 187788  660 
29 Phillip Norman   Dallas, TX1:39:32.64 332570  402 
30 Christopher Bolan   North Richland Hills, TX1:40:28.79 147122  386 
31 Jeffrey Noon   Mansfield, TX1:40:48.41 237854  643 SUN AND SKI SPORTS
32 Tom Clark   1:42:55.77  387 
DNS scott schmidt   Frisco, TX 313584  385 
DNF John Ashby   Texarkana, AR51:53.74 304034  611 

Men - Cat 2 - Master - 50+ (16.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Breckenridge   Bedford, TX1:20:00.55 216830  513 BICYCLES INC.
2 Frank Stich   Coppell, TX1:20:05.39 327594  516 BICYCLES PLUS
3 Bobby Bates   1:21:43.87  512 TORTOISE RACING
4 Diego Velasquez   Mckinney, TX1:21:52.86 269478  623 Team Aguila
5 James Heerwagen   1:23:14.61  394 Bicycles Plus/ Team OA
6 David Gray   Plano, TX1:26:44.40 204532  393 
7 Stanley Ford   Crowley, TX1:26:51.02 286295  392 Bicycles Inc/Trek
8 Steve Innes   Mckinney, TX1:28:08.12 237765  514 
9 David Starr   Aubrey, TX1:32:10.09 291120  515 
10 Danny Sanchez   Bedford, TX1:32:53.51 288037  680 
11 Geoffrey Rogers   Frisco, TX1:41:03.41 140629  614 PACC
12 Pete Stroin   1:55:18.64  615 

Men - Cat 3 - Clydesdale (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carey Peach   49:43.27  682 
2 Jason Mosley   Port Angeles, WA52:38.58 181225  696 
3 Tim Harper   52:54.65  570 Atmos Energy Cycling Team
4 Dan Sturdivant   53:47.32  724 
5 Brian Hunt   Grand Prairie, TX54:15.85 305435  569 
6 John Rooney   Forney, TX58:08.66 385389  457 
7 Josh Watkins   1:01:46.68  458 
8 David Lucas   1:02:15.83  749 

Men - Cat 3 - Junior - 1-9 (3 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marshall Rexroat   16:56.10  455 
2 Landry Wycough   20:01.76  456 X-2 RACING
3 William Mabus   Dallas, TX20:29.45 42117  712 
4 Ethan Hite   20:56.22  732 Team Phoenix
5 Buckey Boulton   22:52.33  452 
6 Austin Yackee   23:29.76  735 
7 Blake Young   27:20.63  631 
8 Andrew McDaniel   27:37.43  738 
9 Gracen Pipes   49:33.22  634 
10 Luke Wright   Hemlode, NY1:02:46.63 183148  639 BIG PIG RACING
DNS Garrett Osborne     454 

Men - Cat 3 - Junior - 10-12 (5 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Howitt   Allen, TX30:10.17 354032  720 Matrix
2 Blake Pilgrim   32:16.81  408 Richardson Bike Mart/Matrix JR
3 Reydesel Garcia   Mckinney, TX32:25.74 310049  721 Matrix
4 Bradyn Smith   Garland, TX32:27.07 354564  404 MATRIX/RBM
5 Nate Moore   34:31.81  407 
6 Woodrow Hazel   35:39.64  530 
7 Thomas Bibb   36:21.49  711 
8 David Pipes   36:38.42  635 
9 Sean Solomon   Fort Worth, TX36:46.83 330160  740 
10 Gage Bullard   40:43.73  529 
11 Braden Murphy   41:55.63  673 
12 Adin Allison   43:27.60  751 
13 Adam Hughes   44:04.35  692 
14 Matthew Varriale   48:25.55  708 BIG PIG RACING
15 Mike Hulcy   51:49.97  405 
DNS Trey McGee     406 
DNS Devin Carlson     528 

Men - Cat 3 - Junior - 13-18 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Storm   Arlington, TX44:23.11 341794  410 Richardson Bike Mart/ Matrix
2 Austin Wagner   Burleson, TX44:36.88 336530  532 MATRIX/RBM
3 Grant Mills   Mc Kinney, TX46:05.47 330116  744 Frisco Cycling Club
4 David Peterson   46:11.82  713 MATRIX/RBM
5 Cameron Lowery   Palmer, TX46:19.25 303680  739 
6 Mauricio Garcia   Miami, FL48:13.35 139327  655 SUN AND SKI SPORTS
7 R Henry Sandusky   Frisco, TX51:26.74 323098  531 MATRIX/RICHARDSON BIKE MART
8 Nathan Loewen   52:44.14  411 
9 Kevin Pereia   52:48.57  714 
10 Nash Lilly   Irving, TX54:12.14 341232  747 MATRIX/RBM
11 John O'Toole   Stamford, CT1:00:52.22 220275  534 
12 Hunter Hughes   1:05:31.93  693 
13 Bradley Boulton   Alvarado, TX1:09:01.68 357382  409 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
14 Zar Vates   1:12:57.60  719 MATRIX/RBM
15 Jeffery Bynum   1:20:46.78  736 
16 Hayden Brandenburger   1:23:00.91  741 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur Cowsen   Fort Worth, TX42:06.77 50921  754 
2 Matthew McLaurin   Dallas, TX42:30.09 359102  755 
3 Nick Harvey   42:59.92  537 Team Aguila
4 Jacob S   43:05.77  540 Dallas Bike Works / Hooters
5 Anthony Killoran   44:33.28  538 
6 Jon Skertich   44:53.13  416 
7 Aaron Mason   Grapevine, TX46:42.54 358059  413 BICYCLES PLUS
8 Robert Robertson   46:45.84  539 
9 Clayton Donovan   47:14.87  535 
10 Caleb Coleman   48:34.93  710 
11 Carlos Montes   48:48.47  718 
12 Robert Ruffino   48:52.39  415 
13 Jonathan Winnett   48:55.81  542 bicycle cntr. of fort worth
14 Patrick Dooley   49:55.60  730 RBM / MATRIX
15 Kevin Dunnahoo   50:56.15  412 
16 Cody Quirk   54:08.58  414 
17 Saad Haybayer   57:34.37  648 
18 Clayton Darnell   Dallas, TX58:58.51 353148  743 
19 Christian Gordon   Fairfax, CA1:01:05.61 273482  536 
DNS Jeff Waldmuller     541 
DNS Brian Rangel     753 

Men - Cat 3 - Master - 30-39 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Profeta   Little Elm, TX42:40.30 358636  428 Frisco Cycling Club
2 Casey Peach   Kemp, TX43:08.28 165796  683 
3 Dan Tarkanick   Flower Mound, TX43:34.07 352864  429 
4 Clint Tredway   44:18.36  431 Don Johle's Bike World
5 Chad Anderson   44:27.05  689 
6 Rex Yackee   44:45.04  434 
7 Rodman Reyes   45:02.77  686 
8 Bengt Mueck   Irving, TX45:13.06 348040  544 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
9 Chance Lehman   Dallas, TX45:13.48 357574  422 
10 David Roquemore   45:54.26  670 
11 Richard Hellberg   46:03.32  421 Jimmy John's - Downtown
12 Corey Williams   46:10.12  554 
13 Michael Harris   46:44.26  698 
14 Dennis Weimer   Nevada, TX46:53.41 341870  433 Sun n Ski
15 Nathan Blasingame   46:56.88  546 
16 Nathan Delahoussaye   47:02.73  418 
17 Dustin Walker   Austin, TX47:29.78 253730  707 
18 Minh Nguyen   47:34.55  427 
19 Doug Miller   47:51.55  424 
20 Andrew Thomas   47:53.47  430 Adrenaline Flow
21 Matt Gates   49:01.64  550 
22 Mark Mito   49:09.60  425 Team Hairless Mice
23 Brian Smith   49:17.42  553 Team Me Too WIcked Fast RBM
24 Curtis Manley   Mc Kinney, TX49:17.43 350460  423 
25 Tom Attaway   50:23.96  545 
26 Will Jobe   50:34.26  723 
27 Stephen Hardison   51:05.97  715 
28 Roy Quiroz   51:54.53  552 
29 Nigel Doyle   55:13.92  548 
30 Ruben MacIas   Plano, TX55:30.84 274143  417 DALLAS BIKE WORKS
31 Alex Anaya   56:34.81  657 
32 Endo King   56:45.57  419 Jimmy John's
33 Joe Ezernack   1:00:20.52  549 
34 Trey Stephens   1:01:36.40  734 
35 Don Bullard   1:02:12.84  547 
36 Jason Grubaugh   1:02:34.58  551 
37 Dexter Laureano   1:02:55.77  729 
38 Jeff Deyka   1:06:30.15  722 
39 Jeffrey Bnum   1:14:51.69  737 
40 Dayne Berkner   1:16:34.85  703 
DNS Lee Baranda     728 
DNS Keith Maddox   Fort Worth, TX 349874  543 
DNS Craig Walters     684 

Men - Cat 3 - Master - 40-49 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Moneymaker   Carrollton44:40.78 355740  555 RBM / MATRIX
2 Tom McCracken   44:45.69  562 
3 Robert Plaskota   Fort Worth, TX44:53.78 187400  437 Freethought
4 Robert Saucedo   45:00.20  727 
5 Keith McDonald   Memphis, TN45:11.91 268337  731 
6 Alexander Link   Dallas, TX45:21.95 190280  559 
7 Tony Washington   Richmond, VA45:24.85 170763  448 Bonzai Cycle Werx
8 Ralph Austin   46:16.95  690 
9 Joey Anzaldua   Bedford, TX46:21.83 311887  756 
10 Brent Neufeld   46:32.06  442 
11 Craig Lauterbach   46:44.56  725 
12 Jay Hymel   47:29.07  557 
13 Jim Beck   Plano, TX47:51.90 360004  746 
14 Jeff Redd   48:01.91  704 
15 David Robison   48:18.79  446 This space for lease
16 Todd Odom   Dallas, TX48:28.82 356734  436 n/a
17 Stephen Winchester   48:35.43  706 
18 Chago Flores   48:38.09  556 Dirt Side Ministry
19 Jeff Manning   50:06.27  560 
20 Grant Davis   50:11.04  748 
21 Jorge Tovar   50:42.72  563 Bikerholic MTB
22 Phillip Odom   Durham, NC50:43.86 285553  717 
23 Brad Freeman   51:10.21  752 
24 Chris Clendenin   51:28.75  687 DALLAS BIKE WORKS
25 Ed Mazur   Frisco, TX51:34.90 309059  561 Team in Training
26 Jeff Moore   51:59.60  441 
27 Brant Roeming   52:08.09  745 
28 Robb Wagner   52:48.19  564 
29 Mike Pilgrim   55:50.46  445 
30 Steven Tudor   56:04.12  447 
31 Bill Jones   57:15.67  558 
32 Brad Boulton   Alvarado, TX58:42.29 357045  435 
33 Mike Massingill   59:20.23  440 
34 John Devine   1:02:10.38  726 
35 Mike Owens   Greenville, TX1:08:54.09 251844  443 
36 Kurtis Smith   1:11:22.78  691 
37 Rob Yates   Rowlett, TX1:18:26.42 358226  438 
38 Michael McGee   1:20:02.04  391 
39 James Henson   1:27:38.29  750 
40 Joe Seitz   Dallas, TX1:31:21.97 358434  695 
DNS Scott Herrera     439 

Men - Cat 3 - Master - 50+ (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Johnson   44:05.95  567 
2 Mark Hearn   47:51.28  716 
3 Dan Moore   47:58.63  451 TenaciousD
4 Steve Lafferty   48:02.32  568 
5 Brent Armstrong   Clearwater, FL48:56.98 109403  566 SLORNU
6 Steve Jester   49:51.48  685 
7 Dan Marchok   Princeton, TX50:57.77 358548  449 
8 Greg Golly   Grapevine, TX51:20.26 78506  565 Team Bicycles, Inc
9 John Bewsoln   51:51.62  757 
10 John Carmack   51:54.20  705 
11 Jese De La Rocha   55:51.61  702 MATRIX/RBM
12 John Loewen   1:02:51.01  450 
13 O Vera   Fort Worth, TX1:08:09.42 358581  697 BICYCLES PLUS
DNS Edward Flores   Grandprairie, TX 309594  700 

Women - Cat 1/2/3 - Single Speed (23.8 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Inna Innes   Mckinney, TX2:26:36.07 231914  487 

Women - Cat 1 - Master - 40-49 (23.8 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jen Ragan Marlowe   Royse City, TX2:11:48.73 143436  602 Rockwall Cycling
2 Pam Jackson   2:12:54.65  606 

Women - Cat 1 - Master - 50+ (23.8 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Johnson   Dallas, TX2:22:42.97 157466  485 RBM / Matrix Cycle Club

Women - Cat 2 - Single Speed (16.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Dean   Flower Mound, TX1:40:58.88 319114  523 BIG PIG RACING
2 Pamela Jackson   Garland, TX1:49:50.23 157028  607 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29 (16.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Thieme   1:40:11.73  644 

Women - Cat 2 - Master - 30-39 (16.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorinda Putter   Allen, TX1:31:05.77 269731  661 
2 Xochilt Gonzales   1:34:08.04  699 
3 Julie Gavran   1:35:08.68  401 VTV Family Outreach Foundation

Women - Cat 2 - Master - 40-49 (16.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anik Gilbert   Richardson, TX1:35:49.38 308316  522 PACC
2 Denise Weber   Bloomington, IL1:40:24.95 209658  521 DALLAS BIKEWORKS/HOOTERS

Women - Cat 2 - Master - 50+ (16.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connie Mullins   1:39:15.13  651 

Women - Cat 3 - Junior - 1-9 (3 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Moore   21:26.65  583 
2 Lizzie Carpenter   27:11.51  453 RBM Team Matrix

Women - Cat 3 - Junior - 10-12 (5 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Tudor   40:56.00  461 
3 Kara Chidester   43:15.70  572 
4 Piper Brandenburger   43:48.35  742 
5 Taylor Moore   48:17.79  573 
6 Samantha Varriale   1:10:28.87  709 BIG PIG RACING
DNS Melissa Brown     459 
DNS Sadie Moore     460 

Women - Cat 3 - Junior - 13-18 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee Tredway   1:02:29.77  462 Don Johle's Bike World
2 Mckenna Holmes   1:27:05.86  574 BIG PIG RACING

Women - Cat 3 - Senior - 19-29 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Misty Blasingame   53:47.74  575 
2 Jessica Reich   55:19.10  576 BICYCLES PLUS
3 Natalie Whitehead   58:24.96  701 

Women - Cat 3 - Master - 30-39 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Hite   Pilotpoint, TX52:03.73 309742  733 Team Phoenix
2 Vanessa Fyffe   54:30.51  463 North TX MB Patrol Racing
3 Dulce Vazquez   1:00:15.79  694 
4 Jennifer Jeter   1:04:40.48  577 Team Me Too WIcked Fast RBM
5 Shelli Tredway   1:06:57.55  464 Don Johle's Bike World
DNS Michelle Kampschroeder     578 

Women - Cat 3 - Master - 40-49 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Hart   47:21.03  579 
2 Monica Otte   50:18.08  469 Cool Biker Chicks
3 Liz Sandusky   51:04.50  582 
4 Susan Pollard   57:52.74  581 
5 Kaoruko Yamamoto   Bedford, TX58:24.35 244009  679 
6 Andrea Hulcy   59:44.81  467 
7 Chi Bennett   1:00:56.90  466 Cool Biker Chicks
8 Jill Moore   Newbury, MA1:07:10.62 85466  468 
9 Cathy O'Toole   1:10:35.51  580 
DNS Tracy Sorensen     465 

Women - Cat 3 - Master - 50+ (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trish Loewen   1:00:08.07  470 

- UNKNOWN - Junior Men 13-1 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Austin Ballard   3:20:48.01  533 

- UNKNOWN - Master Men 30-3 (8.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Heath Wade   3:37:40.52  432 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaSpyUSACDFCUOREShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee