Race Results for
Capcity Cross #2 Uncle Steve's
Marysville, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/29/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Hamann   Somerset, OH 334318   
2 Jon Clous   Bexley, OH 361742   
3 Katsuhiro Tanda   Athens, OH 219952   
4 Gary Hocke      
5 Layne Peters   Columbus, OH 91115   Team Jeni's
6 Mason Morgan   Westerville, OH 252334   
DNF Benjamin Anderson   Columbus, OH 68646   

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blair Fraley   Columbus, OH 193213   Echelon Cycling Team
2 Laurence Pesyna (1 - Cat3)   Westerville, OH 169556   
3 Scott Young   Millersport, OH 109205   
4 Glen Gardner   Westerville, OH 12819   
5 Peter Czerwinski   Dublin, OH 252055   New Hampshire Cycling Club
6 Chris Freter   Columbus, OH 275071   ALAN North America Cycling
7 John Kimple (2 - Cat3)   Carroll, OH 327694   Crossniacs
8 Rick Voithofer   Columbus, OH 284567   Team Six One Four
9 Mark Farmer   Columbus, OH 208828   Team Six One Four
10 Steven Gratz (1 - Cat4)   Powell, OH 67634   
11 Robert Spitler   Powell, OH 190357   
12 Tom Decker (3 - Cat3)   Pickerington, OH 249061   
13 Christopher Grisvard   Dublin, OH 52865   

Men - Juniors

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Malisiak      

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David (Shawn) Adams   Akron, OH 179664   
2 Nathanael Ziccardi (1 - Cat1)   Columbus, OH 145720   
3 Trevor Miller   Columbus, OH 313282   
4 Anthony Viton   Westerville, OH 288957   Echelon Cycling Team
5 Kelly Nowels   Seattle 360349   
6 Phillip Noble   Xenia, OH 52520   
7 David Neis   Yellow Springs, OH 276289   
8 David Rohrer   Athens, OH 289434   
9 Spencer Hackett   Columbus, OH 297118   Cap City Cyclocross
10 Eric Hamann   Somerset, OH 334318   
DNF Kyle Wingler (Cat3)   Alexandria, OH 245279   Cap City Cyclocross

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Carraway   Columbus, OH 287612   Team Six One Four
2 Joseph Hall   Columbus, OH 221249   
3 Luke Sundermeier (1 - Cat4)   Columbus, OH 294885   Mama Mimi's presented by Kenda
4 Christopher Grisvard   Dublin, OH 52865   
5 Timothy Sholl (1 - Cat3)   Columbus, OH 283488   
6 Chris Knapp (2 - Cat4)   Columbus, OH 229003   Team Six One Four
7 Joel Ronschke   Columbus, OH 301026   Team Six One Four
8 Kurtis Fraley   Lewis Center, OH 295857   Mama Mimi's presented by Kenda
9 Duncan Russell   Corvallis, OR 313872   Echelon Cycling Team
10 Timothy Brown (3 - Cat4)   Columbus, OH 301397   
11 Layne Peters   Columbus, OH 91115   Team Jeni's
12 Benjamin Anderson   Columbus, OH 68646   
13 Chris Bishop      
14 Jim Core      
15 Brian Schultz   Columbus, OH 284685   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Knapp   Columbus, OH 229003   Team Six One Four
2 Tony Mellott   Columbus, OH 341696   
3 Benjamin Trimble   Delaware, OH 360506   
4 Duncan Spillman   Dublin, OH 300113   A World Of Pain
5 David Steck      
6 John Weber      
7 Paul Remonko   Columbus, OH 370791   
8 Matthew Cymanski   Hiram, OH 310159   
9 John Kimple   Carroll, OH 327694   
10 Ronald Thomas   Dublin, OH 312622   
11 Dominic Wisler   Galloway, OH 220394   
12 Blake Wehlage   Columbus, OH 247386   Team Jeni's
13 Noah Hutson   Columbus, OH 360139   Echelon Cycling Team
14 Mike McClinchie   Westerville, OH 330566   Cap City Cyclocross
15 Greg Van Amerongen      
16 Kevin Wellendorf   Pickerington, OH 283318   Olympus Homes Cycling Team
17 Mark MacNaughton   Columbus, OH 361850   
18 Dennis McCoy   Xenia, OH 299701   MERRILL LYNCH CYCLING
19 David Garlow      
20 Michael Teets   Dublin, OH 330196   
21 David Tillery   Canal Winchester, OH 35599   
22 Matt Boissy      
23 Casey Hill   Talent, OR 234118   
24 Jarrod Roark   Delaware, OH 252222   Central Ohio Bicycle Club
25 Mark McKenney   Mason, OH 270287   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Arnold   Columbus, OH 344864   Echelon Cycling Team
2 Teresa Patrick   Columbus, OH 328848   Team Six One Four
3 Nancy Henderson   West Des Moines, IA 208557   Central Ohio Bicycle Club
4 Jennifer Peters (1 - Cat3)   Columbus, OH 278486   Team Jeni's
5 Amy Kulesza   Columbus, OH 216124   Team Jeni's
6 Ginger Ballard   Upper Arlington 281058   Team Jeni's

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Gabriel   Westerville, OH 374540   Team Six One Four
2 Jillian Kellbach      
3 Kristen Arnold   Columbus, OH 375540   Team Six One Four
4 Flavia Sancier   Yellow Springs, OH 318994   
5 Jen Huckett      
6 Carla Bishop      
7 Kari Hutson   Columbus, OH 381574   
8 Kristy Hoch      
9 Holly Kote      
10 Abi Roark      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyShimanoBonk BreakerUSACDFOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee