Race Results for
Celebration! Cinema Criterium at Kent ISD
Grand Rapids, MI
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Hand Cycle Division

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANIEL DEWITT     203 GRAND RAPIDS WHEELCHAIR SPORTS HAND CYCLING
2 TYLER ANDERSON     205 
3 BRAD BAUMANN     204 GRWSA
4 BRYAN WILKINSON     226 
5 AJ RICHARDS     202 FUSION RACING TEAM
6 Aaron Wemele     234 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron VandeWege   Rockford, MI 334316  183 SPEED MERCHANTS
2 Dave Lenting   Wyoming, MI 357134  191 LEADOUT RACING
3 ARIC DERSHEM     196 LEADOUT RACING CLUB
4 Mark Hughes   Sarasota, FL 296403  194 FRCC
5 Zachary Wickham   Grand Rapids, MI 345698  178 MILLER ENERGY RACING
6 Mike VandenBerg   Grand Rapids, MI 356422  182 LEADOUT RACING
7 Ben Merritt   Belmont, MI 334664  188 FUSION CYCLING TEAM
8 Daniel Tell   Grand Rapids, MI 351302  184 
9 Luke Mullis   Rochester Hills, MI 296792  433 WOLVERINE ACFSTORES.COM
10 Nigel Mullis   Rochester, MI 333396  186 CADIEUX/O2
11 RYAN KING     193 UNATTACHED
12 Marc Benigni   Muskegon, MI 293040  197 WEST MICHIGAN COASTRIDERS
13 ALEC WOMBOLDT     181 
14 Steve Smigiel     179 Bissell ABG
15 Samuel Martin   Flint, MI 322604  190 
16 JOSHUA STAMPER     185 MOOSEKNUCKLE
17 Ron McKey     177 
18 Aaron Steele     176 
19 AJ HERBEL     195 

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Vitton   Rockford, MI 302801  481 SPEED MERCHANTS
2 Andrew ODonnell   Norwell Ma 340588  484 PRO-FORM BIKE SHOP
3 Dawson Trook   Grand Rapids, MI 340404  482 BISSELL/ABG
4 Cameron Timmer   Byron Center, MI 270480  382 MILLER ENERGY RACING
5 Lawrance Crabbe   Grandville, MI 228949  476 MILLER ENERGY RACING
6 Bryce Nuiver     175 
7 Dave Lenting   Wyoming, MI 357134  191 LEADOUT RACING
8 Don Kring   Grand Rapids, MI 340150  487 
9 Zachary Konett   Eastlansing, MI 310209  192 Team TOMS Shoes p/b Kind Human Sports
10 Hazen Sills   Holland, MI 280598  475 Jade Wisper
11 Douglas Crysler   Rockford, MI 307614  473 MILLER ENERGY RACING
12 ARIC DERSHEM     196 LEADOUT RACING CLUB
13 Steve Smigiel     179 Bissell ABG
14 Daniel Tell (1 - Cat5)   Grand Rapids, MI 351302  184 
15 Austin Schouman   Grand Haven, MI 311997  430 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
16 Aaron VandeWege   Rockford, MI 334316  183 SPEED MERCHANTS
17 Edward Johns   Houghton Lake, MI 276580  488 TRI CITY CYCLISTS
18 Mark Hughes   Sarasota, FL 296403  194 FRCC
19 Luke Miller   Richland, MI 266301  485 WEST PRIORITY HEALTH
20 Kirk Graham   Lowell, MI 332164  281 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Vitton   Rockford, MI 302801  481 SPEED MERCHANTS
2 Dawson Trook   Grand Rapids, MI 340404  482 BISSELL/ABG
3 Hazen Sills   Holland, MI 280598  475 Jade Wisper
4 Andrew ODonnell   Norwell Ma 340588  484 PRO-FORM BIKE SHOP
5 Don Kring   Grand Rapids, MI 340150  487 
6 James Martinus   Hudsonville, MI 235922  486 EAST HILLS VELO/ADA BIKE SHOP
7 JIm Braam   Jenison, MI 311031  491 ASCENSION CYCLING
8 Colin Vis   East Grand Rapids Mi 204068  474 EAST HILLS VELO
9 Michael Gorkowski   Grand Rapids, MI 255426  489 FUSION CYCLING TEAM
10 Edward Johns   Houghton Lake, MI 276580  488 TRI CITY CYCLISTS
11 Douglas Crysler   Rockford, MI 307614  473 MILLER ENERGY RACING
12 Nick Mathis   Wyoming, MI 170776  380 MILLER ENERGY RACING
13 Joseph Yaeger   Lakeland, FL 292027  478 KBC RACING
14 Lawrance Crabbe   Grandville, MI 228949  476 MILLER ENERGY RACING
15 John Boyle   Grand Rapids, MI 320450  477 MILLER ENERGY RACING
16 Bradley MacKenzie   Hudsonville, MI 289457  381 MILLER ENERGY RACING
17 Cameron Timmer   Byron Center, MI 270480  382 MILLER ENERGY RACING
18 Luke Miller   Richland, MI 266301  485 WEST PRIORITY HEALTH
19 Jeffrey DeMaagd   Grand Rapids, MI 288915  490 LEADOUT RACING/KENTWOOD CYCLING
20 Ryan Wolff   Spring Lake, MI 337458  479 WEST MICHIGAN COAST RIDERS

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk DeJonge   Hudsonville, MI 189389  395 WHISPER JADE
2 Robert Smallman   Indianapolis, IN 337310  384 SCHOLARS INN BAKEHOUSE P/B TEAM TORTUGA
3 Cody Hardley   Byron Center, MI 258979  392 TEAM UPLAND BREWING P/B SUSTAINABLE CYCLING
4 Douglas Ansel   South Bend, IN 213223  396 PRO FORM
5 Matthew Grate   Waterloo, IN 310372  393 MEN OF STEEL RACING LLC
6 anthony prentice   Allendale  292144  376 PRIORITY HEALTH
7 Benjamin Rollenhagen   Lansing, MI 240802  379 MILLER ENERGY RACING
8 Cameron Timmer   Byron Center, MI 270480  382 MILLER ENERGY RACING
9 Jason Mulawa   Clinton Township, MI 310681  303 MILLER ENERGY RACING
10 Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi 190321  390 LEADOUT RACING
11 Bradley MacKenzie   Hudsonville, MI 289457  381 MILLER ENERGY RACING
12 Drew Martin   Ada, MI 292972  377 MILLER ENERGY RACING
13 Chad Rector   Holland, MI 346060  385 
14 Thomas Dell   East China, MI 277474  394 TEAM 02/ CADIEUX
15 Brian Bangma   Ada, MI 175053  304 MILLER ENERGY RACING

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Oostindie   Middleville, MI 268132  387 EAST HILLS VELO
2 Bryan Kuyper   Grand Rapids, MI 310893  378 LEADOUT RACING
3 Douglas Ansel   South Bend, IN 213223  396 PRO FORM
4 Robert Smallman   Indianapolis, IN 337310  384 SCHOLARS INN BAKEHOUSE P/B TEAM TORTUGA
5 Cody Hardley   Byron Center, MI 258979  392 TEAM UPLAND BREWING P/B SUSTAINABLE CYCLING
6 Dirk DeJonge   Hudsonville, MI 189389  395 WHISPER JADE
7 anthony prentice   Allendale  292144  376 PRIORITY HEALTH
8 Benjamin Rollenhagen   Lansing, MI 240802  379 MILLER ENERGY RACING
9 Christopher Boer   Grand Rapids, MI 111940  375 EAST HILLS VELO
10 Drew Martin   Ada, MI 292972  377 MILLER ENERGY RACING
11 Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi 190321  390 LEADOUT RACING

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Graham (1 - Cat1)   Cedar, MI 102695  78 BISSELL/ABG
2 Mac Brennan (2 - Cat1)   East Jordan, MI 243416  82 PANTHER P/B COMPETITIVE CYCLIST
3 Derek Witte   Grand Rapids, MI 41402  73 Bissell ABG
4 Adam York (3 - Cat1)   Okemos Mi 210584  74 MCG RACING TEAM P/B TRAILS-EDGE.COM
5 Houston Peterson (4 - Cat1)   Kalamazoo, MI 48753  70 FRCC
6 Gregory Christian (5 - Cat1)   St Simons Is Ga 186412  80 PANTHER/COMPETITIVE CYCLIST
7 James Minnema   Jenison, MI 258591  76 BISSELL/ABG CYCLING
8 Benjamin Whitehead   Belmont, MI 183938  75 BISSELL MASTERS ELITE
9 Ryan Zook (1 - Cat2)   Naperville, IL 63700  72 Club Bicycletta
10 Mike Jones   Kalamazoo, MI 18223  77 VENTUS CYCLING TEAM
11 Mark Bush   Lawton, MI 274918  81 VENTUS CYCLING TEAM
12 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI 215610  71 Flying Rhinos

Men - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Baar   Ada, MI 125256  284 EAST HILLS VELO
2 Chad Everts   Hudsonville, MI 220011  282 LEADOUT RACING/CHICAGO DR. CYCLING & FITNESS
3 Cary Roseth   East Lansing, MI 97564  279 TEAM TOMS SHOES P/B KIND HUMAN SPORTS
4 Dan Korienek   Grandville, MI 288930  280 LEADOUT RACING/CHICAGO DR. CYCLING
5 Eric Forrester   Rockford, MI 149439  79 ???
6 Aaron Zuelke   Nunica, MI 165723  251 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
7 Hazen Sills (1 - Cat4)   Holland, MI 280598  475 Jade Wisper
8 Samuel George   Sparta, MI 46693  276 PRIORITY HEALTH
9 Terry Bandstra   Spring Lake, MI 206138  277 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
10 Dean Cohen (1 - Cat3)   Grand Rapids, MI 47204  283 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
11 Daniel Dubes   Rockford, MI 10066  249 Bissell ABG
12 Loren Simons   Lansing Mi 47936  483 PRIORITY HEALTH
13 Kirk Graham   Lowell, MI 332164  281 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM

Men - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Gietzen   Rockford, MI 13211  374 PRIORITY HEALTH
2 Jimmy McMurray   Grand Rapids, MI 166307  389 EAST HILLS VELO/ADA BIKE
3 David Hietikko   Ada, MI 16121  391 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
4 Samuel George   Sparta, MI 46693  276 PRIORITY HEALTH
5 john meachum (1 - Cat3)   Ada, MI 299075  388 PRIORITY HEALTH CYCLING
6 Dean Cohen (2 - Cat3)   Grand Rapids, MI 47204  283 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
7 Daniel Dubes   Rockford, MI 10066  249 Bissell ABG
8 Joseph Yaeger   Lakeland, FL 292027  478 KBC RACING
9 Eric Phreed   Lansing, MI 161040  386 VENOM/SPIN STREET
10 Mark Warner   Lansing, MI 299805  383 RIVERFRONT CYCLING
11 Terry Bandstra   Spring Lake, MI 206138  277 WEST MICHIGAN COAST RIDERS

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fredrick Anderson   Okemos, MI 1625  496 WEST MICHIGAN COAST RIDERS
2 Steven Vorderman (1 - Cat3)   Fort Wayne, IN 50616  480 DRT
3 Loren Simons   Lansing Mi 47936  483 PRIORITY HEALTH

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick McKay     424 
2 JULIAN KIPKE     437 RAPID WHEELMEN
3 Stu Cole     423 
4 Keegan Korienek   Grandville, MI 314012  435 LEADOUT RACING/ KENTWOOD CYCLING AND FITNESS

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Mullis   Rochester Hills, MI 296792  433 WOLVERINE ACFSTORES.COM
2 Owen Whalen   Ada, MI 348150  428 RAPID WHEELMEN JR.
3 Andrew Vorpagel   Holland, MI 355522  429 

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Baumann   Grand Rapids, MI 298137  441 RAPID WHEELMEN
2 Austin Schouman   Grand Haven, MI 311997  430 WEST MICHIGAN COAST RIDERS

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendall Samuels     422 
2 CHRISTOPHER WINSLOW     427 UNATTACHED

Women - Hand Cycle Division

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Tabitha Landon     235 GRAND RAPIDS WHEELCHAIR SPORTS ASSOCIATION
8 JESS SPORTE     201 GRAND RAPIDS WHEELCHAIR SPORTS ASSOCIATION

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Gorkowski   Grand Rapids, MI 314216  164 FUSION IT
2 Danielle Mullis   Rochester, MI 296790  434 WOLVERINE ACFSTORES.COM
3 Lori Hotchkin   Grand Rapids Mi 333304  163 REAL WOMEN TRI
4 Sara Merritt   Belmont, MI 335646  161 FUSION IT
5 Jane VanHof   East Grand Rapids, MI 345552  130 REAL WOMEN TRI
6 Shannon Wright     129 FREEWHEELER RACING
7 Laura Korienek   Grandville, MI 300609  162 REAL WOMEN TRI
8 Sarah Garrett   Wyoming, MI 346608  165 REAL WOMEN TRI
9 Roberta VanHaitsma   Grandville, MI 321270  160 REAL WOMEN TRI

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katheryn Everts   Hudsonville, MI 307335  136 REAL WOMEN TRI/CHICAGO DR. CYCLING & FITNESS
2 Tiffany Bangma   Ada, MI 289695  133 MILLER ENERGY RACING
3 Abby Martin   Grand Rapids, MI 317498  132 MILLER ENERGY RACING
4 Amanda Schaap   Jenison, MI 342042  131 MILLER ENERGY RACING
5 Kristin Henderson   Grand Rapids, MI 317492  135 MILLER ENERGY RACING
6 Chelsea Clark   Grand Rapids, MI 309613  134 MILLER ENERGY RACING

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire Reeves   Grand Rapids, MI 350064  431 Priority Health
2 Chloe Reeves   Grandrapids, MI 310232  432 PRIORITY HEALTH
3 Ellie Korienek   Grandville, MI 334622  436 REAL WOMEN TRI

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Mullis   Rochester, MI 296790  434 WOLVERINE ACFSTORES.COM
2 Janelee Cole     425 
3 Katie Hamel   Comstock Park, MI 294976  438 RAPID WHEELMEN
4 Morgan McKay     426 
5 Emma Fickel   Rochester Hills, MI 324218  440 TRACK TEAMS BY WAHU
6 SARAH GONDA     439 KALAMAZOO BIKE CLUB

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerOSMOCUORESierra NevadaSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee