Race Results for
Hines Park Time Trial
Westland, MI
(Event Information)
View By:
Time Trial on 08/07/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - TEAM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael/James Dega/Ignash   27:19.th  467 CADIEUX BC / TEAM 02
2 Gary/Eric DeAngelis/ Tompkin   27:33.th  465 MCG Trails Edge/Tree
3 Joe/Charles Yaeger/Clark   28:00.th  463 CMS Race Team
4 Ernie/Steve Riley/Weckle   28:11.th  468 Tri-City Cyclists
5 Jonathan/TJ Kazyak/Buttface   28:27.th  466 Louis Cheeeeeee
6 Steve/Rick Grant/Trudo   29:14.th  464 Tri-City Cyclist
7 Matthew/Thomas Ohl/Canale   29:35.th  462 Tri-City Cyclists
8 Brad/Gregg Field/Alsepach   32:12.th  469 

Men - OTHER

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mowett   27:48.th  331 www.recumbents.com

Men - MASTERS - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Vernier   Sterling Heights, MI27:58.th 201821  364 Essex Brass
2 Peter Thompson (1 - Cat3)   Ortonville, MI29:11.th 245538  365 Team Specialized
3 Cary Roseth   East Lansing, MI29:25.th 97564  361 team TOMS p/b Kind H
4 Benjamin Christian   Novi, MI29:28.th 70790  366 Wolverines
5 Thomas Novitsky   Northville, MI29:57.th 227191  363 NA
6 Jeremy Zeigler   Annarbor, MI29:59.th 291156  362 POWERCYCLING

Men - MASTERS - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Martin   Arden27:10.th 79183  369 American Cycle&Fitne
2 James Ignash   Clawson, MI27:22.th 276023  373 TEAM O2
3 Michael Dega   Farmington Hills, MI27:50.th 264316  372 CADIEUX BC / TEAM O2
4 james nugent   28:59.th  370 ciclo sport
5 Joseph Yaeger   Lakeland, FL29:33.th 292027  368 CMS Race Team
6 Eric Phreed   Lansing, MI30:04.th 161040  375 WMCR
7 Kenneth O'Day   Ypsilanti, MI30:13.th 51473  371 unattatched
8 Paul Rivera   Southfield, MI30:33.th 131480  376 Essex Brass
9 Thomas Dell   East China, MI30:35.th 277474  367 Team 02
10 Mark Warner   Lansing, MI32:00.th 299805  374 west michigan coast

Men - MASTERS - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Onthank   Traverse City, MI27:35.th 26766  379 hagerty
2 Larry Bohnsack   Brighton, MI28:21.th 40759  382 Wheels in Motion/AAV
3 John Shedlock   Wixom, MI28:47.th 61308  387 Wheels in Motion/ AA
4 douglas mcclellan   Waterford, MI29:07.th 253564  386 none
5 Robert Selley   Grand Blanc, MI29:56.th 53559  389 cyclefit
6 Scott Duthie   Dearborn, MI30:00.th 133111  384 wolverine Sports clu
7 David Burke   Tucson, AZ30:28.th 244600  381 Tri-City Cyclists
8 Douglas Kirk (1 - Cat5)   Kalamazoo, MI30:34.th 242100  390 Priority Health Cycl
9 Fredrick Anderson   Okemos, MI30:42.th 1625  385 West Michigan Coast
10 Michael Glass   Ypsilanti, MI34:26.th 353462  383 Wild Ones
11 David Whitestone   Traverse City, MI35:18.th 49383  378 NCVC/United Health C
12 Patrick Tierney   St. Clair, MI36:35.th 281505  377 TEAM MANA
13 claudio vacas   Bloomfield Hills, MI37:27.th 265862  388 Rhino Cycling Club
DNF Jeffrey Fletcher   Brighton, MIDNS 221210  380 AAVC

Men - JUNIORS - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Mullis   Rochester Hills, MI30:39.th 296792  284 Wolverine Sports Clu
2 Spencer Virtue   Traverse, MI31:19.th 309507  287 San Tan Racing/Paragon Cycling
3 Kyle Bohnsack   Brighton, MI35:43.th 335180  286 Wheels in Motion
4 Nathan Perkins   Fremont, MI37:24.th 306240  285 West Michigan Coast

Men - JUNIORS - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Schouman   Grand Haven, MI29:23.th 311997  288 West Michigan Coast
2 Kevin Baumann   Grand Rapids, MI32:15.th 298137  290 Rapid Wheelmen
3 Dylan Gonda   Portage, MI32:39.th 315864  289 CMS Race Team

Men - EDDIE MERCKX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Jurkowski   29:50.th  452 Powercycling
2 Simon Bailey   Ann Arbor, MI30:10.th 160410  426 Wolverines
3 Dan Simundza   Ann Arbor, MI30:33.th 263793  447 AAVC
4 Andrew Cowan   Bay City, MI30:51.th 296448  428 Tri City Cyclist
5 Jay Bowles   Glen Ellyn, IL31:47.th 407671  450 N/A
6 Matt Price   31:56.th  424 Cycling Saddlemen
7 Jakub Malarz   Midland, MI32:08.th 22239  440 Tri City Cyclists
8 David Homann   Garden City, MI32:14.th 336850  436 unattached
9 Jason Keith   South Lyon, MI32:15.th 357559  446 Team Speranza
10 Mike Woods   Auburn Hills, MI32:16.th 295050  458 RACING GREYHOUNDS
11 Jeffrey Curley   Commerce Township, MI32:19.th 299686  441 Unattached
12 Sean Torrez   32:51.th  461 
13 David Tischler   33:13.th  457 RACING GREYHOUNDS
14 Dan Sobiechowski   33:15.th  444 Bloomfield Construct
15 Vincent Cirilo   Saginaw, MI33:16.th 353732  456 Tri City Cyclists
16 mitch davis   33:41.th  443 none
17 Steven Smith   33:47.th  429 unattached
18 Timothy Simms   33:52.th  431 RACING GREYHOUNDS
19 Joseph Miessner   Ann Arbor, MI34:38.th 309818  449 Ann Arbor Velo Club
20 Jeff Petrucci   34:59.th  445 Bloomfield Construct
21 dan popovici   35:01.th  438 unnatached
22 Tim Faas   Farmington Hills, MI35:13.th 208526  437 Wolverine AC&F
23 David Trimmer   35:15.th  421 NONE
24 Francisco Ponce   35:16.th  451 none
25 Caitlyn Owens   35:22.th  432 Cannondale
26 Samuel Martin   35:51.th  453 Team Assenmacher
27 William Burt   Taylor, MI35:52.th 336820  434 unattached
28 scott willis   36:01.th  455 Team Tree Fort Bikes
29 Adam Messina   Westbloomfield, MI36:06.th 307984  420 Miami University Cyc
30 Dan Birkett   36:10.th  417 Team Charlimation
31 Matthew Bjurman   37:24.th  454 Roos Roast Coffee
32 Michael Lorenger   Canton, MI37:33.th 337976  442 RACING GREYHOUNDS
33 Randy Velikan   37:47.th  419 none
34 Geoff Culbertson   37:55.th  422 Geoffrey Culbertson
35 Adam Reardon   38:16.th  418 Team Charlimation
36 Mark Heisey   38:19.th  439 none
37 AJ Hartley   38:51.th  425 Unaffiliated
38 Kim Marek   38:57.th  448 Unattached
39 James Vermilye   40:48.th  423 Jay and the Internat
40 Russ Senkowski   41:42.th  460 
41 Christy Burt   43:03.th  435 unattached
DNF Russ Senkowski   DNS  416 Independent
DNF Martin Muller   DNS  430 dane
DNF Steve Grant   Saginaw, MIDNS 168210  433 Tri-City Cyclist
DNF Wayne Seaver   Midland, MIDNS 354558  459 Tri City Cyclist

Men - CAT 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Vasdekas   29:40.th  300 University of Michig
2 Louis Cayedito   30:22.th  298 University of Michig
3 Greg Galey   30:47.th  297 Reason One Riders
4 Sam Easter   33:32.th  299 N/A

Men - CAT 5 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Griffith   29:05.th  304 BISSELL
2 Robert Scripture   Highland, MI29:25.th 339732  302 TEAM HOT ROUTE
3 Craig Dolecki   29:54.th  307 Honey Badgers
4 wayne harper   Macomb, MI31:00.th 357482  301 Team Fraser
5 Shane Wilson   31:28.th  305 Team Fraser
6 Robert Miller   32:02.th  310 Tri-City Cyclists
7 Brian Oppmann   West Bloomfield, MI32:14.th 304729  303 HOT ROUTE
8 Rob Myers   34:49.th  309 NA
9 Daniel Green   36:22.th  308 Turbo Teachers
10 Aaron Maike   37:45.th  311 None
11 Matthew Speck   37:57.th  312 Gettin' Chicked Raci

Men - CAT 5 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gardynik   Farmington Hills, MI27:12.th 299723  316 Flying Rhinos
2 John Sullivan   27:22.th  323 Team Hammer
3 Steve Grant   Saginaw, MI30:33.th 168210  318 Tri-City Cyclist
4 Johannes Arnold   30:58.th  314 none
5 Matthew Ohl   31:04.th  317 Tri-City Cyclists
6 Jim Toews   31:30.th  320 none
7 Tim Josephs   32:24.th  473 
8 Neal Blatt   33:49.th  315 Trails-Edge
9 Steven Floyd   36:26.th  313 Steve Floyd

Men - CAT 5 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Burkhart   28:52.th  325 Unattached
2 Thomas Canale   Midland, MI30:23.th 295968  326 tri-city cyclists
3 Werner Croonen   30:58.th  321 Cycling Saddlemen
4 Paul Clunis   34:50.th  322 no team
5 Randy Essex   34:51.th  324 unattached
6 Thomas Litzler   Ann Arbor, MI35:44.th 292393  327 Wheels in motion

Men - CAT 5 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ciupek   Westland, MI30:35.th 293378  328 Cycling Saddlemen
2 Jeffrey Howard   32:07.th  330 Unattached
DNF William Ruelle   Troy, MIDNS 262480  329 Flying Rhinos

Men - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Trudo   Freeland, MI27:12.th 339868  335 Tri City Cyclists
2 Ernie Riley   Midland, MI28:08.th 305656  339 Tri-City Cyclists
3 Charles Clark   Vicksburg 28:21.th 221527  338 CMS Race Team
4 Aaron Rieder   Westland, MI28:32.th 290810  344 RACING GREYHOUNDS
5 Mark Bugnell   South Lyon, MI29:03.th 293290  350 RACING GREYHOUNDS
6 Robert Lynch   Kalamazoo, MI29:04.th 246280  345 CMS Race Team
7 Jeff Plotzke   Novi, MI29:13.th 323298  341 RACING GREYHOUNDS
8 Steven Weckle   Midland, MI29:42.th 227728  340 Tri City Cyclists
9 Dennis Hamel   Comstock Park, MI30:05.th 276322  347 Rapid Wheelmen
10 Scott Baumann   Grand Rapids, MI30:21.th 322512  349 Rapid Wheelmen
11 Terry Bishop   Stcharles, MI30:22.th 291871  346 Tricity Cyclists
12 Jeffrey Payn   Troy, MI30:31.th 300557  336 MCG/Trails Edge
13 Edward Miner   Columbus, OH30:58.th 231198  337 Team Jeni's
14 Erik Krueger   Clawson, MI31:42.th 308256  334 RACING GREYHOUNDS
15 Ken Misch   Carmel, IN31:46.th 251397  342 FRCC
16 James Barrett   Belleville, MI32:01.th 248958  348 Spokane Rocket Velo
17 Douglas Gatto   Allen Park, MI32:42.th 196826  343 RACING GREYHOUNDS
18 Robert Wydra   Detroit, MI35:07.th 179571  333 WOLVERINE/ACFSTORES.
19 David Schneider   36:27.th  332 Sparkstage

Men - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trae Bott   Blanchard, MI28:07.th 273675  353 Ventus Cycling Team
2 Keith Marek   Fremont, MI28:36.th 305493  355 Priority Health Cycl
3 Eric Tompkin   Redford, MI28:37.th 141433  352 Tree Fort Bikes
4 Andrew Frelitz   Chicago, IL28:52.th 227677  354 Ventus Cycling Team
5 Douglas McKibbon   Farmington Hills, MI29:05.th 276085  357 Wolverine/ACF
6 Drew Martin   Ada, MI29:24.th 292972  359 Miller Energy
7 Richard Rainville   Livonia, MI29:35.th 305239  358 Ventus Cycling Team
8 Brian Bangma   Ada, MI30:18.th 175053  360 Miller Energy
9 Nate Benke   Plymouth, MI30:30.th 284145  356 Ventus Cycling Team
10 Adam Sulkes   Westland, MI31:23.th 191897  351 RACING GREYHOUNDS

Men - PRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Minnema   Jenison, MI25:33.th 258591  391 BISSELL/ABG Cycline
2 Brian Kozeliski   Bloomfield Hills, MI27:08.th 156235  394 WOLVERINE/ACFSTORES.
3 Gary DeAngelis (1 - Cat2)   Plymouth, MI27:15.th 154468  392 MCG/Trails Edge
4 Raymond Dybowski   Waterford, MI27:59.th 10313  393 WOLVERINE/ACFSTORES.
5 Mark Bush   Lawton, MI29:00.th 274918  395 Ventus Cycling Team
6 Scott Kroske   Birmingham, MI29:17.th 225584  396 WOLVERINE/ACFSTORES.

Women - TEAM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eva/Laura Roddansky/Jonson   31:28.th  470 AAVC

Women - MASTERS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angie O'Brien   30:06.th  408 Real Women Tri
2 Merry Vander Linden   Bloomfield Hills, MI31:42.th 265734  410 Flying Rhinos
3 Diane DeAngelis   Plymouth, MI34:16.th 153645  407 Trails Edge
4 Linda Martin (1 - Cat4)   W Bloomfield, MI35:18.th 79182  409 American Cycle&Fitne

Women - JUNIORS - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Reeves   Grandrapids, MI40:25.th 310232  291 Priority Health
2 Claire Reeves   Grand Rapids, MI45:54.th 350064  293 Priority Health

Women - JUNIORS - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Hamel   Comstock Park, MI38:25.th 294976  295 Rapid Wheelmen
2 Emma Fickel   Rochester Hills, MI42:30.th 324218  294 Track Teams by WaHu
3 Sarah Gonda   44:47.th  292 Kalamazoo Bike Club

Women - JUNIORS - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Hartwell   Saint Joseph, MI41:09.th 352774  296 

Women - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eva Rodansky   31:39.th  398 AAVC
2 Lori Hotchkin   Grand Rapids Mi32:23.th 333304  406 Real Women Tri
3 Diane Weiss   Detroit, MI34:44.th 344922  399 Team Fraser
4 Jill Gorkowski   Grand Rapids, MI34:46.th 314216  404 Fusion Cycling Team
5 Danielle Mullis   Rochester, MI36:03.th 296790  397 Wolverine Sports Clu
6 Tara Covert   42:06.th  405 
DNF Liz Rieder   DNS  400 RACING GREYHOUNDS

Women - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Bangma   Ada, MI30:09.th 289695  413 Miller Energy
2 Zoe Reeves   Grand Rapids, MI30:17.th 295290  412 Priority Health
3 Abby Martin   Grand Rapids, MI31:40.th 317498  411 Miller Energy

Women - PRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Kirk (1 - Cat2)   Kalamazoo, MI30:23.th 208216  415 Priority Health
2 Alicia Trevino   Saginaw, MI32:09.th 278555  414 Tri-City Cyclists

Mixed - TEAM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin/Linda MorrisonMorrison   27:52.th  471 RACING GREYHOUNDS
2 KathyDouglas Kirk/Kirk   29:44.th  472 Priority Health Cycl

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyShimanoUSACDFSierra NevadaBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee