Race Results for
Whiteface 5 K Downhill
Wilmington, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/11/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grayson Morin   Dunbarton, NH13:03.50 311071  506 Team Highland
2 Joshua Ribeiro   Burlington, CT14:40.01 315596  524 Horns Hill Collective

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob DeBrusk   Leicester, MA10:46.90 353340  556 
2 DJ Bapp   12:03.44  576 North Country Subaru
3 Anthony Reardon   Prospect, CT12:07.48 256916  520 Subi Snaps Photo
4 Justice Khan   Yonkers, NY15:12.83 319774  560 
5 Garret Frandser   15:36.23  584 
6 Joey Ross Nadelen   22:15.05  571 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Zinzer   Brewster, NY10:25.84 337626  568 Generation Gap/Lupine
2 Nathan Reed   10:41.78  585 
3 Spencer Wiesner   14:43.37  569 

Men - Cat 3 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Simon   Utica, NY12:18.33 333924  579 Lifted Racing
2 Patrick Driscoll   13:04.36  587 
3 William Zedalis   19:29.57  570 Holy Spokes Racing

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Halupowski   Intervale, NH9:45.81 320756  385 Red Jersey
2 Tom Kitsos   Underhill, VT10:32.46 354868  423 
3 Chris Anderson   Bristol, VT10:32.55 353688  386 
4 John Duffy   Sloatsburg, NY10:54.71 337754  429 Goon Monster Racing
5 Brandon Potter   South Duxbury, VT14:44.00 315974  442 True Wheels/ Specialized
6 Colman Lamb   Keene, NH14:49.84 353716  309 Drummer Racing

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mathuv Bouthillier    9:47.90  430 Accrocycle
2 jon Hanson   Glenwood, NJ9:48.27 356936  437 Ridetopia
3 Wayne Plumadore   10:00.91  431 Wooden Ski and Wheel Racing
4 Samuel Raynor   Glastonbury, CT10:12.16 297681  317 Action Sports
5 Allen Gallup   10:25.96  445 High Peaks Cyclery
6 David Eypper   Hanover, NH10:38.83 219344  443 Wachusett Brewing Co.
7 Joshua Miller   10:41.00  438 
8 Eric Miller   Hopatcong, NJ10:59.15 307472  427 Delta House Racing
9 Kris Seipp   11:00.11  320 Delta House/Ridetopia
10 Julien Leboeuf   11:00.42  432 Accrocycle
11 Sam Slivinski   11:16.24  441 Big T One Ghost
12 Thomas Estabrooks   Milan, NH11:29.49 342926  425 Level X Cycling Association
13 Justin McHenry   Plymouth, MI11:31.62 254937  426 Fast Line Racing
14 Paul Evans    13:52.83  424 BMC Kamikaze
15 Jordan Miller   11:49:00  439 
DNF Zach Dorfman      321 
DNF Roger Murphy      436 

Men - Cat 2 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pryde E Dotterer   10:01.61  435 
2 Bruce Shilstone   10:07.31  447 High Peaks Cyclery
3 Adrian Cieri   10:23.05  446 Rogue Racing
4 Eric Clark   Keene10:32.62 356034  316 North East Allianc
5 Jarrod Bouchard   11:17.73  428 Holy Spokes Racing
6 Bill Frazer   11:21.58  440 
7 Nicholas Barry   Arlington, MA12:09.39 269758  318 JRA Cycles
9 Keith OBrien   Highland, MI12:57.02 315642  208 High Gear Racing
DNF Kevin Whalen      433 Delta House Racing
DNF Mike Hellinger      434 Delta House Racing

Men - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Syron   Rockport, MA8:49.26 282084  247 Sinister United Freeride
2 Damon Morin   Dunbarton, NH8:49.84 287565  114 Team Highland
3 Noah Fairburn   Huntsville, AL8:59.51 320970  223 High Gear Racing
4 Shane Leslie   Birmingham, MI9:11.13 317122  209 High Gear Racing
5 Michael Rousseau   Burlington, CT9:40.90 282828  221 

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Patton   Westport, CT9:09.08 252550  256 Death
2 Corey McMahon   North Conway9:22.57 355756  240 J-Mac
3 Jordan Newth   West Rutland, VT9:23.31 282818  144 True Wheels Killington
4 Stephen Pope   Burlington, VT9:29.14 326726  379 
5 Willem Cooper   Newport, RI9:29.26 201902  216 Team RM East
6 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT9:41.74 164519  142 Drummer Racing/ Specialized/
7 Halston Mendes   Newington, CT9:42.89 265091  141 Action Sports/Giant/Smith Op
8 David Penn   Burlington, CT9:46.13 247281  255 Wachusett
9 Dan Albert   Wallingford, CT10:00.71 316754  173 Big T Racing/One Ghost Indus
10 Matt Henderson   High Bridge, NJ10:05.60 141944  244 MOM
11 Mark Ferioli   East Bridgewater, MA10:13.10 208790  251 12 Cent
12 Brewster Kanis   Lancaster, MA10:29.70 323624  258 Wachusett Brewing
13 Richard Patty   East Lyme, CT10:36.11 170407  254 Oliver Racing/Banshee
14 Eric Allocco   Hamden, CT11:21.32 262124  204 MRP Spy
DNF Samuel Centolella   Utica, NY  159149  134 Lifted Racing/Advance Cycler
DNF David Schoon   Somerville, MA  163803  226 Wachusett Brewing

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Westover   Walpole, NH9:29.28 162851  171 Paradise Racing
2 Eric Beauchamp-Lachapelle   9:34.47  257 
3 Chad Roberts   Utica, NY10:40.87 353834  234 
4 Ronald Krueger   Mount Vernon, NY11:55.37 182952  199 Delta House Racing
DNF Jon Siverling   Clifton Park, NY  213798  205 Delta House

Men - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Willis   Baldwinville, MA9:22.03 162537  172 Wachusett Brewing
2 Charles Morin   Dunbarton, NH9:23.33 311451  113 Team Highland
3 Dennis LaClair   Rutland, MA9:44.76 184234  123 Wachusett Brewing Co.
4 Douglass Wilson   Keene, NH9:58.11 280148  253 Drummer Racing
5 G John Leslie   Birmingham, MI10:10.59 20962  224 High Gear Racing
6 Jon Parenteau   Keene, NH10:17.37 173564  152 Smith/Azonic
7 Ernest Reale   Haines Falls, NY10:45.39 29308  215 
8 Mark Nassan   12:27.64  259 Leep Off
8 Richard Rude   Redding, CT11:39.73 189124  260 Gravity Project
9 George Ulmer   Troy, NY13:10.83 197486  295 Gravity Project
DNF Erik Johnson   Auburn, MA  17942  181 Wachusett Brewing Company

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yann Gavin    8:29.55  48 Lama Cycles
2 Jason Scheiding   Beacon, NY8:40.17 265153  Fast Line Racing
3 Phillip Kmetz   Keene, NH8:43.72 139600  16 
4 Chris Higgerson   Deansboro, NY8:45.75 208966  12 xprezo/TLD
5 Tim White   Colchester, VT8:51.61 201948  93 RM East Van Cooper
6 Leif Lorenzen   Croton On Hudson, NY8:52.00 168141  40 Kona/Beacon Cycles
7 Kevin Green   Wellesley Hills, MA8:56.62 232240  
8 Alexandre Couture   Conway, NH9:16.10 266641  51 Rocky Mountain/ Michelin/ Al
9 Oliver Levick   Troy, NH9:24.53 195365  11 Drummer Racing
10 Nicolas Konow    9:25.76  47 
11 Alex Iachetta    9:26.57  46 
12 Brian Piper   Belmont, MA9:38.02 201904  44 Wentworth Institute of Technology
13 Christopher Mari   Somers Ny9:38.28 249170  Zeal Optics/ SMAC/ Yorktown
DNF Zachary Faulkner   Spofford, NHDNF  231815  49 Drummer Racing/ Specialized

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Elges   Windsor, CT13:19.10 77042  586 Team MC
2 Elixandria Porru   New Rochelle, NY16:19.86 317126  357 Mobile Bike
3 Keegan Konkoski   17:20.64  589 GGR
4 Jennel Santos   Little Falls, NJ19:02.81 278924  313 Team Marty's Racing
5 Mel Frazer   20:20.63  588 GGR

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Sowles   Colchester, VT12:28.79 351806  248 KSL/IXS Sports Division
2 Felicia Kearsley   Haines Falls, NY14:59.89 300218  237 Windham Mt. Outfitters

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katelyn Parhiala   Arlington, MA12:01.69 218448  13 Wachusett Brew/Leatt/Azonic/
2 Monika Lueblee    12:09.43  42 Cycle Solins
3 Tifenn Vialatte    12:25.48  41 Impala Bicycles
4 Jenn LeBlanc    13:39.31  43 BMC Kamikaze

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOCUORESierra NevadaShimanoBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee