Race Results for
Bear Creek Challenge & PA State Championship
Macungie, PA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/14/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Dericks   0:31:38  80 

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McGill   Fallston, MD0:50:21 281178  84 Fast Forward Racing
2 Andrew Bobb   0:54:48  79 
3 Morgan Platt   Long Valley, NJ0:55:00 330920  85 Cycle Craft/Bulldogs
4 Kerem Ayhan   Hackettstown, NJ0:58:13 313618  87 Cycle Craft/Bulldogs
5 Justin McFadden   1:08:38  83 Whisky Springs Jr. Devo Riders
6 Michael Fraser   1:17:39  81 SJXtreme AR

Men - Cat 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ekrem Ayhan   Hackettstown, NJ0:53:51 285024  36 Cycle Craft/Bulldogs
2 Austin Muller   West Caldwell, NJ1:01:07 326488  72 Cycle Craft/Bulldogs
3 Dominick Desimone   1:34:48  71 Whiskey Springs Jr Devo

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Korby   0:56:52  144 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike McFadden   0:59:31  75 Whisky Springs Devo Riders
2 Troy Mengel   1:06:23  141 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Fraser   1:12:39  77 SJXtreme AR

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dakota Detwiler   Boiling Springs, PA1:56:47 315396  147 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Possinger   White Haven, PA2:02:43 357692  39 Cedar Bike Team

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Decker   Orefield, PA1:42:16 324858  66 South Mountain Cycles
2 Garett Hartman   1:52:17  28 
3 Anthony Pisauro   2:17:05  67 Fitness Central

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Field   1:44:16  43 WVU Alumni
2 Robert Takacs   1:54:09  49 Fitness Central
3 geoff butler   Willow Grove, PA1:55:39 348146  41 
4 Sean McDonough   1:58:05  46 Shake n Bake
5 Mike Kucharski   Franklin Lakes, NJ1:59:39 244770  45 Cycle Craft/Bulldogs
6 Lenny Chai   Langhorne, PA2:00:48 385845  42 JLJ Neshaminy
7 Geoff Fritz   2:19:52  150 
8 Gerard Nugent   2:23:41  48 JLJ
9 Pedro Medina   DNF  47 MTBpunk

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Takacs   Allentown, PA1:59:56 263402  53 South Mountain Cycles
2 Brian Halesapple   2:09:51  121 
3 Greg Hess   Fairfield, PA2:11:32 358389  51 Bulldog Mountain Bikers
4 Steven Moyer   2:24:14  52 
5 Ricardo Tenario   2:24:44  153 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Melnick   1:59:21  148 
2 Mike Ireton   2:00:22  149 
3 Mark Blonder   2:36:14  145 
4 Chris Yeaton   3:13:05  154 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Fults   Littlestown, PA2:03:31 323256  55 Bulldog mountain bikers/gettysburg bike
2 Henry Langdon   2:15:29  152 
3 Steven Hecht   3:21:07  56 Stoudt's Brewing Co./JB Mountain Bikes
4 Carlos Espino   DNF  151 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Prudente   1:53:01  64 trestle bridge racing
2 William Ambruster   Langhorne, PA1:54:52 100528  57 Guy's Racing
3 Eugene Gallagher   2:10:48  59 Fitness Central
4 Joel Oberman   Harrisburg, PA2:30:30 358197  63 Pedal Pusher bike shop
5 Gary Kelley   Carlisle, PA3:08:14 199117  62 T.E.A.M. Fuji

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Radock   Fairview, PA1:43:43 29001  103 Trek Ohio Valley
2 Michael Yarnall   Boyertown, PA1:51:06 194066  104 Bikesport

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Johnson   Mclean, VA1:40:16 340550  Oasis Bike Works
2 Jacob Ehlinger   Doylestown, PA1:53:36 255389  Guy's Racing Club

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunnar Bergey   Banner Elk, NC1:36:12 264871  Scott RC/Texmarket -USA Mountain Bike Team

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Oberman   Philadelphia, PA1:37:29 302977  29 Guy's Racing

Men - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Spisak   1:53:43  30 Team Lake Effect

Men - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Anderson   Point Pleasant, NJ1:35:23 269506  SCOTT RC Mountain Bike Team
2 Christopher Valenti   Valley Forge, PA1:37:11 279354  162 
3 Thomas Harris   Westminster, MD1:37:22 260924  11 Mason Dixon Velo The Cycle Works
4 Tony Combs   California, MD2:22:51 289691  10 Bike Doctor Waldorf/SoMD Crew

Men - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasen Thorpe   Emmaus, PA1:35:04 35536  158 
2 Daniel Larino   Neschanic Sta, NJ1:40:59 162934  14 Pete's Bike/Century Road Club of America
3 Craig Kennedy   Suffield, CT1:42:25 65969  13 Createx - Benidorm - Eastern Bloc
4 Nikolajs Vedejs   Philadelphia, PA1:53:29 263495  16 Campanohvac/breakawaybikes.com
5 Jake Wade   Norristown, PA2:04:51 159586  156 

Men - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Yozell   Emmaus, PA1:32:09 64243  159 
2 Mike Stevens   Valley Forge, PA1:41:25 248447  19 Bike Line
3 Werner Freymann   Flourtown, PA1:45:16 151015  17 Easy Riders Cycling
4 William Kemmerer   Easton, PA1:51:40 285889  160 
5 Scott McGill   Fallston, MD1:55:18 281410  18 Shake n Bake

Men - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Esteban Rodriguez   Woodside, NY1:45:51 153034  22 CRCA/SIDS BIKES NYC www.Sidsbikes.com
2 Jeffrey Walker   Tully, NY1:47:52 144931  157 
3 Edwin Hein   Chalfont, PA2:21:23 15699  21 Guy's Racing Club

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Reynolds   Pipersville, PA1:54:49 124693  25 Guy's Racing Club
2 Denny Boyle   Eldersburg, MD2:02:53 47323  24 TREK Mountain CO-OP

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seamus Powell   Round Top, NY1:23:42 242397  98 Giant Mid-Atlantic
2 Aaron Snyder   State College, PA1:28:09 204182  100 SCOTT RC/TEXmarket Mountain Bike Team
3 Dylan Alesio   Zieglerville, PA1:28:14 233553  90 Sponsor The TWINS
4 Kevin Carter   College Park, MD1:28:18 70144  92 
5 Brandon Draugelis   Shippensburg, PA1:30:47 179397  93 Team CF
6 Peter Schildt   Plymouth Meeting, PA1:32:24 160541  99 KESWICK CYCLE
7 Martin Kell   Chambersburg, PA1:32:49 254053  95 Giant Mid-Atlantic
8 Matthew Miller   Nazareth, PA1:36:49 206833  96 GIANT MID-ATLANTIC
9 Mike Montalbano   Hewitt, NJ1:37:10 214668  97 Dark Horse Cycles
10 Andrew Alesio   Zieglerville, PA1:40:24 233011  89 Sponsor The TWINS
11 Theo Procopos   Philadelphia, PA1:40:54 143205  163 
12 Joshua West   Allentown, PA1:44:34 217713  102 BIKEMAN.com
13 John Arias   Morganville, NJ1:50:59 83178  91 SCOTT RC MOUNTAIN BIKE TEAM

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Wright   Newton Upper Falls, MA1:14:36 289289  143 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janine Gusztaw   1:22:40  70 
2 Elizabeth Allen   Allentown, PA1:47:20 263137  69 Saucon Valley Bikes/Magic Hat Racing

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angelina Palermo   2:21:37  32 Dirty Harry's API

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Mease   York, PA2:34:27 351464  146 Mason Dixon Velo

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Krasley   Coplay, PA2:16:25 63818  33 
2 Jessica Nankman   2:37:06  34 Saucon Valley Bikes/Magic Hat Racing

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kathleen riddell   Landenberg, PA3:19:25 349626  35 Bike Line

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Decker   Orefield, PA1:52:37 323132  South Mountain Cycle

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cati Scheifele   West Chester, PA2:13:28 303768  Trestle Bridge Racing

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katina Walker   Tully, NY2:27:47 31408  Crankskins.com

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vicki Barclay   State College, PA1:49:49 356693  161 
2 Jena Greaser   Newburyport, MA2:29:35 284803  88 NorEast Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSierra NevadaShimanoSpyBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee