Race Results for
Reforestation Ramble (WORS 2011 #9)
Suamico, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/28/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Levi Otto   54:48.10  4741 Wheel and Sprocket
2 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI55:26.80 303828  4042 Team EXPO
3 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI57:10.30 289759  4004 Twin Six / Team Extreme
4 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI57:32.80 317236  4028 
5 Kyle Kargel   Baraboo, WI1:03:22.40 348140  4076 Wildside Velo
6 Roman Kosarzycki   Greendale, WI1:05:13.90 320314  4080 Alterra
7 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI1:05:27.20 297081  4017 
8 Daniel Gretzinger   Greenville, WI1:05:52.40 296042  4031 FCYCT-The Scarlet Knights
9 Andrew Guerra   1:05:56.20  4052 Wheel & Sprocket / Vision
10 Nick Petersen     6225 
11 Jacob Ahles     6033 FCYCT ScarletKnights
12 Joe Gross     6037 Flyers
13 Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673  6027 South Chicago Wheelman
14 Zack Kargel   Baraboo, WI 348136  6038 Wildside Velo
15 Aaron Smith     6006 scarlet knightsnights
16 Cole McDicken     6028 Fox Valley Scarlett Knights
17 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Wildside Velo Club
18 Ben Smith     6008 scarlet knightsnights
19 Alex Halfman     6030 FCYCT-The Scarlet Knights
20 Owen Reich     6005 
21 Joey Sclassi     6232 Muddy Cup Racing
22 Alex Durocher     6230 
23 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI 311373  6024 FCYCT-The Scarlet Knights
24 Colton Campbell     6215 
25 Joshua Prewitt     6015 Attitude Sports
26 Reed May     6003 
27 Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
28 Jaxon Verhoff     6220 
29 Dwight Eben     6218 
30 Grant Slocum     6021 FCYCT - The Scarlet Knights
31 Matt Rodenkirch     6242 Design Concepts / Dekorra
32 Porter Thorpe   Wausau, WI 347916  6025 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
33 Nick Niemi     6213 
34 Camden Jackson     6216 
35 Blake Deswarte     6224 extreme
36 Sam Komoroske     6231 
37 Carson Swanstrom     6219 Cranked Bike Studio
38 Max Schram     6244 Heavy Pedal Velo
39 Nick Otto     6240 Wheel and Sprocket
40 Jonah Whitedog     6023 Bikes LTD / Senic Concepts
41 Anders Davidson   De Pere, WI 343542  6012 Titletown Flyers
42 Griffin May     6004 
43 Joshua Eben     6227 
44 Karl Tillman   La Crosse, WI 345804  6016 Bikes Limited/Scenic Concepts
45 Grant Swanstrom     6214 Cranked Bike Studio
46 Adam Vogel     6245 
47 Keifer Russell     6248 
48 Alec Ukkola     6222 
49 Henry Schwiesow     6236 Tower Clock Eye Center
50 Brandon McKeon     6211 
51 Stephen Liepert     6241 Pedal Moraine
52 Lucas Fletcher     6010 
53 Ashton Catteruccia     6217 
54 Benjamin Eben     6221 
55 Justin Munzur     6252 Cafe De Arts Roasters
56 Brian Moczynski     6247 
57 Connor Versch     6246 
58 Andrew Schwiesow     6238 Tower Clock Eye Center
59 Nathan Hagstrom     6226 
60 Ethan Vogel     6243 
DNF Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6019 TEAM WORS
DNF Truman Russell     6249 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Otto   52:01.00  4736 Wheel and Sprocket
2 Cory Marty   Plover, WI52:17.40 303981  4014 Team WORS
3 Preston Bernsteen   52:21.20  4726 
4 Jordan Boyea   54:10.50  4060 Team WORS
5 Nolan Steig   Janesville, WI55:58.10 344958  4024 
6 Brayden Schott   Beaver Dam, WI56:38.50 318684  4047 
7 Payson Partridge   56:41.80  4755 Design ConceptDekorra Product
8 Nico Akemann   57:09.90  4740 WORS
9 Garret Cunningham   58:12.70  4743 
10 Luke Speer   59:00.50  4700 
11 Jay Pettengill   Ripon, WI1:17:43.10 358731  4711 Ripon College Red Hawks
12 Nicholas Koenig   1:19:14.80  4727 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Roethel   54:05.60  4019 Sheboygan Bicycle Company
2 Bill Schultz   55:50.00  4756 Heavy Pedal Velo
3 Seth Boyea   57:38.60  4061 Team WORS
4 Gary Gless   Milwaukee, WI58:14.70 351894  4810 Two Dimensional Shape Shifters
5 Ryan McAbee   59:11.70  4114 
6 Matthew Morse   59:28.60  4770 
7 Joe Paczkowski   60:33.30  4747 
8 Matthew Kletti   60:44.40  4710 
9 Richard Steele   60:58.20  4714 Nord-Lock / Safe Wheels
10 Gerald Sorce   1:01:16.70  4876 
11 Tim Wilda   1:01:19.40  4719 Pedalphiles
12 Joe Guse   1:02:13.10  4041 Team WORS
13 Andrew Conley   1:02:32.30  4769 
14 Matt Fisher   1:03:15.60  4751 Recyclist
15 Andrew Richter   1:05:31.80  4077 
16 Joseph Baeten   1:06:52.30  4880 
17 Daniel Gray   1:11:20.70  4713 
18 Noah Kellermann   1:11:21.00  4716 Titletown Flyers
19 Robert Shebesta   1:13:07.00  4746 
20 Rob Vesperman   1:15:00.00  4881 
21 Joseph Weber   1:18:41.30  4717 
DNF Jason Helmlinger     4144 
DNF Benjamin Eisley     4748 
DNF Ben Wilda     4877 Pedalphiles

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI53:02.30 339424  4012 2 Rivers Racing
2 Ryan Nanney   53:49.40  4757 
3 Corey Kunzer   53:57.70  4703 
4 Rob Gross   54:06.60  4046 titletownflyers
5 Josh Zalewski   54:28.50  4037 Rib Mountain Cycle
6 Mark Schultz   Manitowoc, WI54:29.20 346330  4764 Heavy Pedal Velo Club
7 Dirk Bjornstad   Neenah, WI54:29.40 63655  4762 Fond Du Lac Cycling
8 Joe Vanderpuy   55:02.20  4008 Team Cthulu
9 Nicholas Armstrong   56:11.90  4063 
10 Christopher McArdle   Greendale, WI57:12.80 356852  4086 Alterra CoffeeMTB Team
11 Jon Krouse   57:19.00  4804 
12 Elginn Cordes   57:33.70  4084 667 Industries
13 Jon Veldboom   57:34.10  4884 
14 Allan Macintyre   58:28.00  4119 
15 Adam Handt   58:49.70  4056 SpokesNSpines
16 Christopher Howell   59:40.40  4079 
17 Robert Hoefert   59:45.90  4767 Heavy Pedals /Broken Spoke
18 Eric Johnson   60:33.60  4021 Titletown Flyers
19 Darren Haag   60:37.00  4064 Bikes Limited
20 Justin Rutchik   1:01:49.50  4752 
21 Benjamin Gasper   1:02:15.50  4729 
22 Darrell Scheppman   1:02:21.90  4034 Heavy Pedal Velo Club
23 Ryan Usiak   1:02:32.10  4744 Titletown Flyers
24 David Welsch   1:03:07.90  4709 
25 Craig Radmann   1:03:32.20  4732 
26 Joe Pierce   1:03:35.90  4712 Element Mobile
27 CASEY BRAUER   Manitowoc, WI1:03:52.00 350016  4057 Heavy Pedal Velo Club
28 Rob Schuette   1:04:05.60  4811 Broken Spoke
29 Jon Spencer   1:04:45.40  4733 Spencer Racing
30 Eric Klister   1:05:23.10  4734 
31 Shawn Richards   1:05:27.90  4731 
32 Patrick Leichtnam   1:06:20.80  4730 
33 Paul McDowell   1:06:50.80  4805 
34 Nick Van Grinsven   1:06:55.00  4718 Element MobileTeam
35 David Verhoff   1:07:56.30  4728 
36 Craig Giese   1:09:53.30  4768 
37 Chris Mattmiller   1:11:11.20  4078 
38 Peter Fetters   Neenah, WI1:11:14.70 292715  4065 Cranked Bike Studio
39 Luigi Mazzei   1:19:02.30  4735 
40 Jason Sommer   1:19:52.20  4044 Fond du Lac Cyclery
DNF Dan Kowalke     4706 Element MobileTeam
DNF Steve Gicius     4724 
DNF Joel Curry   Mchenry, IL 345054  4812 Treadheads

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Harold   Lindenhurst, IL53:57.70 331674  4085 Muddy Cup
2 Michael Cudahy   54:30.60  4009 Velocause
3 Chris Oleson   54:45.60  4765 
4 Ron Smith   Fond Du Lac, WI55:01.40 342844  4032 
5 Roy Bailey   55:28.50  4754 Design Concepts Dekorra Prod.
6 John Grosz   Fond Du Lac, WI56:57.80 350930  4071 Waupun Road Warriors
7 Andrew Trewyn   57:29.60  4059 Waupun Road Warriors
8 Bill Selbig   57:39.50  4760 Chainsmokers
9 Jon Mathews   57:41.60  4761 Cranked Bike Studio
10 Ernie Huerta   57:43.10  4759 
11 Jack Pabst   57:44.60  4049 
12 Ted Drevalas   57:48.10  4013 Nord-Lock
13 David Hanrahan   West Bend, WI58:44.20 360655  4758 Team Pedal Moraine
14 Paul Baltus   Janesville, WI59:08.40 345020  4022 
15 Mark Baranowski   Cary, IL59:28.90 331596  4023 xXx Racing-AthletiCo
16 Mark Eben   60:00.90  4005 Heavy Pedal Velo Club
17 Carl Petersen   60:36.30  4721 
18 Joe Durocher   1:01:27.60  4708 
19 Loren Beyer   Kimberly, WI1:01:31.20 349754  4723 
20 Douglas Kortbein   1:02:04.90  4809 
21 Lew Mangin   Madison, WI1:03:57.60 306473  4750 
22 Michael Dutczak   Crete, IL1:04:11.70 261776  4053 South Chicago Wheelman
23 Steven Brown   1:04:18.30  4720 
24 Larry Whitt   1:05:59.60  4704 
25 Mike Laviolette   1:06:11.60  4766 
26 Brian Kobylinski   1:06:14.40  4882 
27 Scott Barclay   1:06:14.70  4813 
28 Patton Neuser   1:06:30.10  4753 
29 Doug Rodenkirch   1:06:32.30  4886 Design Concepts/Dekorra
30 Gregory Fries   1:06:33.70  4883 
31 Mike Bons   1:07:26.50  4879 
32 Steven Wimmer   1:07:39.50  4885 
33 Henry Kosarzycki   1:08:46.20  4814 Alterra
34 Mark Svatek   1:10:25.80  4878 
35 Ricky Almaguer   1:12:43.60  4070 
36 Dan Prahl   1:13:52.80  4737 
37 Ryan Roesler   Onalaska, WI1:14:34.90 317102  4802 Bikes LTD / Scenic Concepts
38 Rod Janssen   1:17:30.50  4707 
39 Tim Kinney   1:30:40.60  4763 
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI 83745  4020 Honey Stinger/Racing 4 Ryder
DNF John Neal   Chicago, IL 326892  4045 xXx Racing - Athletico
DNF Greg Augustine     4722 Heavy Pedal Velo Club
DNF Timothy Liepert   Oshkosh, WI 344790  4801 Team Pedal Moraine
DNF Brian Coleman   Cedarburg, WI 314104  4808 TEAM WORS

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Mishlove   Glendale, WI60:06.80 344022  4018 Hampshire Cycle Club
2 Steve Messenger   60:27.60  4054 
3 Mark Corrigan   60:35.30  4010 
4 Dan Dittrich   60:50.70  4887 Sheboygan BikeCompany
5 Dan Marchewka   1:02:15.50  4715 
6 Tim Speer   1:05:47.40  4725 
7 Dennis Klinkert   1:07:10.50  4043 
8 Christopher Voss   1:09:12.20  4738 
9 Gope Hotchandani   1:10:28.40  4705 
10 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL1:10:34.80 345848  4016 
11 Doug Riske   1:14:59.00  4745 Bucky's Pride
12 Richard Wenborne   1:30:02.90  4007 Titletown Flyers
DNF Bruce Parker     4039 Freewheel Bike

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Johnson   2:31:09.20  1910 Heavy Pedal
2 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  2071 
3 Kevin Atkins   Green Bay, WI 333972  2149 Titletown Flyers
4 Connor McColl   Oconomowoc, WI 350036  2129 Wheel and Sprocket
5 Brandon Flisram     2169 Team Extreme
6 Erik Beckman     2648 Stadium Bike
7 Kyle Berchem   Manitowoc, WI 296457  2044 Gen X / World Bicycle Relief
8 Curt Hemphill     2659 
DNF Jan Warren   Campton Hills, IL 333318  2009 EXPO Racing
DNF Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2086 TEAM WORS
DNF Christopher Osborne     2686 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Sarasin   2:28:51.10  1472 
2 Eric Smith   Ripon, WI2:34:56.90 264148  1478 Ripon College Red Hawks
3 Nikolai Skievaski   Madison, WI2:36:05.70 260879  1080 Team Pegasus
4 Nicholas Frye   Madison, WI2:39:54.40 258744  1494 Team Wisconsin
5 Eric Weidman   2:40:12.60  1023 Muddy Cup
6 Dakota Dale   Cable, WI2:40:27.80 310795  1076 Eriksen Cycles
7 LeRoy Walters   Encinitas, CA2:45:04.70 299611  1467 Big Ring Flyers
8 Andy Fehrenbach   Ripon, WI2:53:19.60 300540  1479 Ripon College Red Hawks
9 Andrew Wiesner   Germantown, WI2:58:52.40 289953  1030 Titletown Flyers
10 Eric Sundell   3:10:21.20  1480 
11 Paul Schommer     2679 Kimberly Endurance Project
12 David Carey     2632 
13 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI 241021  2685 EYE RIDE BIKES/ ICO
14 Benjamin jones   Ripon, WI 320300  2635 Ripon College Red Hawks
15 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
16 Daniel Holtermann     2222 Gen EX/World bicycle relief
17 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2912 Attitude Sports
18 Jeremy Brouwer   Ripon, WI 324980  2639 Ripon College Red Hawks
19 Travis Schirpke   Sussex, WI 299361  2057 TEAM EXTREME
20 Aaron Ahonen     2637 
21 Derek Palmer     2962 
DNF Paul Meuer   Elburn, IL 300541  1468 Ripon College Red Hawks
DNF Scott Krueger     2085 TEAM WORS
DNF Alex Tande   Ripon, WI 324584  2630 Ripon College Red Hawks
DNF Adam Olson     2651 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Humpal   Mundelein, IL2:30:59.80 189221  1073 
2 Seth Eckert   2:32:26.00  1484 GDUL
3 Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI2:34:36.30 327326  1082 Chainsmokers
4 patrick scheibel   Jefferson, WI2:34:36.50 309462  1012 
5 Scott Neperud   Madison, WI2:36:32.70 275059  1909 Magnus
6 Timothy Campbell   Lake Mills, WI2:36:40.40 240400  1473 Black Line Racing
7 Brian Kruegar   2:39:12.00  1471 Great Dane
8 William Street   Sheboygan, WI2:39:25.40 219245  1064 Kuhl Midwest Regional Team
9 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI2:44:04.20 273574  1021 Team Wheel & Sprocket
10 Jason Schisler   2:46:20.70  1491 VisionQuest
11 Mike Billmeier   2:46:27.40  1482 
12 Pete Ignasiak   Milwaukee, WI2:56:57.70 306585  1469 Alterra Coffee
13 Andrew Tegge     2682 Team Wheel andSprocket
14 Brandon Teske     2163 Titletown Flyers
15 Carl Morse     2137 Wheel and Sprocket
16 Phil Fluegel     2073 
17 Chad Rury   Madison, WI 342806  2200 Eriks Bike andBoard
18 Ian Willmann     2007 Titletown Flyers
19 Tristan Klein     2691 
20 Mark Schindel     2818 Titletown Flyers
21 Ben Schimmelpfennin     2669 
22 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2006 Team AttakTiks
23 Cory Samz   Madison Wi 384848  2160 Heavy Pedal Velo
24 Michael Joachim     2667 Stadium Bike
25 Russell Bernard     2963 
26 Nicolas Sandoval   Milwaukee Wi 340716  2683 Wheel and Sprocket
27 Rick Hill     2881 
28 Joshua Meyer     2626 Unattached
29 Derek Slates     2917 RAYs MTb
30 Chad Hoppe     2810 Team Fond du Lac Cyclery
31 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2910 Extreme
32 Erik Backhaus     2028 
DNF Peter Coenen     1474 
DNF Cody Gunst   Hartford, WI 246370  2628 Team MARS

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bender   Kenosha, WI2:28:53.40 260585  1095 JVC/Michaels Cycle
2 Vincent Steger   Fitchburg, WI2:29:24.90 356588  1003 Eriks Bikes & Boards
3 Mitch Moen   Lombard, IL2:32:55.70 24686  1978 R-bikes.com
4 Dan Wierzba   2:37:50.30  1016 rib mountain cycles
5 Jeremy Vogels   Green Bay, WI2:38:50.40 200919  1061 Performa Cycling
6 Erin Sikora   2:40:40.20  1077 The Bike Hub/Specialized
7 Eric Johnson   Eau Claire, WI2:40:57.60 309999  1805 Anybody's Bikeshop
8 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN2:41:44.70 291373  1018 Twin Six / NewMoon
9 Michael Ziegler   Milwaukee, WI2:41:46.30 296227  1020 Cyclenauts
10 Tyler Welnak   2:43:51.10  1059 Wheel and Sprocket
11 Jim Toombs   Madison, WI2:44:10.50 309850  1034 Eriks Bikes & Boards
12 Nate Jasperson   Green Bay, WI2:50:19.40 295894  1060 Performa Cycling
13 Aaron Busche   2:52:52.60  1481 Velo Trocadero
14 Rennis Delgado     2140 Schwag
15 Timothy Willcox   Madison, WI 326756  2918 Chainsmokers
16 Jason Gibson     2090 Gear N Up
17 Martin Tank II   Oconomowoc, WI 313440  2150 Wheel & Sprocket / Vision
18 Rodney Moon   Blair, WI 243112  2920 Muddy Cupes
19 Jason Mav     2670 
20 Eric Grissom   Greenville, WI 348852  2082 
21 Ben Leach     2105 Bikes Ltd / Scenic Concepts
22 Aaron Lenss     2657 
23 Michael Williams     2096 Spokes N Spinesclery / S&S
24 Jeff Swanstrom     2042 
25 Jeremy Drake     2138 nord lock
26 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
27 Benjamin Lasecki   Stevens Point, WI 338872  2011 Team Pedal Moraine
28 Ben Schreiber   Theresa, WI 280198  2034 Team Fond du Lac Cyclery
29 Joshua North     2681 WIN RACING
30 Jamie Prange     2126 Cyclopath
31 Janusz Rajski     2652 
32 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2141 Schwag
33 Tim White     2663 
34 Todd Nutter   Milwaukee, WI 342136  2822 Eriksen Cycles
35 Andrew Wegner     2623 
36 Jim Hinze     2644 
DNF Michael Verhagen   Allouez, WI 221776  1052 KS Energy / Team Wisconsin
DNF Jake Swenson   Stevens Point, WI 297914  1083 UWSP Cycling
DNF Nathan Tock     1087 
DNF Ryan Shiroma     1903 BelGioioso/BKB
DNF Timothy Martin     2099 
DNF Chad Tucker   Fox Point, WI 266824  2676 My Wife Inc.
DNF Mark Anderson     2805 Eau Claire Bike & Sport

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriel Ion   Spring Grove, IL2:29:50.70 317100  1046 Treadhead Cycling
2 Scott Diedrich   Fond Du Lac, WI2:29:54.40 308086  1055 Attitude Sports
3 Kurt Schwiesow   2:30:03.00  1071 Tower Clock EyeCenter
4 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI2:30:26.30 293537  1035 Wildside Velo Club
5 Eric Stanke   2:34:13.10  1112 Schwag
6 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL2:34:28.90 280824  1069 Trek Store of Madison/WORS
7 Jason Kozicki   2:34:30.10  1493 Colavita Racing
8 Brett May   2:36:24.00  1017 
9 Krystian Pac   Chicago, IL2:37:50.10 149853  1078 Polska - MIODU! - POLISH Mead
10 John Hughes   Random Lake, WI2:38:48.40 296482  1044 Team Pedal Moraine
11 Troy Schaden   Oconto, WI2:39:43.30 346728  1119 Schwag
12 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI2:42:11.10 227409  1045 Wildside Velolub
13 Jeff Steckbauer   Princeton, WI2:43:14.80 210181  1801 Rib Mountain Cycles
14 Jason Balden   2:46:11.10  1485 
15 Brian Benson   La Crosse, WI2:49:11.00 240054  1802 Bikes LTD / Scenic Concepts
16 Jacek Ubaka   2:52:38.70  1477 gjA
17 Scott Hietpas   2:52:40.10  1476 
18 Steven Schaefer   2:55:52.50  1906 
19 Richard Lytle     2664 Team Raspi
20 Jason Ruesch   Medford, WI 319028  2054 Rib Mountain Cycles
21 Christopher Richmond     2020 Heavy Pedal Velo Club
22 Mike Rouleau   Hartland, WI 353762  2660 
23 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2088 Team EXPO
24 Fred Bexell     2671 
25 Mark Clinton     2107 Attitude Sports
26 Mike Purdy     2689 
27 marek kulesza   Vernon Hills, IL 342278  2010 
28 Darin Olski     2019 Cranked Bike Studio
29 Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI 343722  2904 Team Pedal Moraine
30 Jesse Jaehning     2966 Sheboygan Bicycle Co
31 Noel Versch     2653 
32 Sean Strosahl     2672 
33 Matthew Berg     2642 Titletown Flyers
34 Mark Tollerud     2132 Element Mobile
35 Tim Gilbertson     2688 Titletown Flyers
36 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2002 Team Extreme
37 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  2627 Big Ring Flyers
38 Jonathan Nehring     2678 Peddle Moraine
39 Matthew Lanser     2812 Titletown Flyers
40 Michael Olm   Appleton, WI 318144  2016 GenXcycling
41 Bradley Byrge     2638 Cyclopath
42 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI 284582  2070 Gen X / World Bicycle Relief
43 Mike Mennenoh     2161 Treadhead Cycling
44 Rob Willmas     2674 Bova
45 Jason Mork     2089 Point Pursuit
46 Todd Loessel     2967 
47 Steve Havlichek     2135 
48 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
49 Jacob Glatt     2802 Titletown Flyers
DNF Cole Jacobsen   Oneida, WI 309298  1006 Titletown Flyers
DNF Keith Nikolaus     1019 
DNF Sean Bjork   Lake Bluff, IL 309401  1027 xXx Racing Athletico
DNF Joe Greatens     1487 
DNF Christopher Yaggie     1492 Attitude Sports
DNF Joel Coon     1904 BelGioioso/BKB
DNF Jay Ramer     1977 Cranked Bike Studio
DNF Todd Mertz     2629 
DNF Brian McWilliams     2645 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Burkholder   Rockford, IL2:31:04.20 296156  1002 Kegels Bikes
2 Fred Hubley   2:31:05.30  1490 Wheel & Sprocket
3 Steve Schafer   Barrington, IL2:31:07.60 309583  1001 Rbikes.com
4 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI2:32:30.90 81966  1070 Tower Clock EyeCenter
5 Mark Olski   Neenah, WI2:34:11.10 342712  1040 02 Cycling
6 Steve Kobs   2:36:27.20  1015 Team Pedal Moraine
7 Matthew Dale   Cable, WI2:37:12.90 310643  1079 Eriksen Cycles
8 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL2:40:37.80 296158  1081 Michael's Cycles
9 Steve Pribek   Hales Corners, WI2:40:43.00 297069  1032 
10 KEN NAEF   Green Bay, WI2:41:47.80 304889  1004 Titletown Flyers
11 Curt Demott   2:42:22.00  1470 Titletown Flyers
12 Wade Loberger   Oshkosh, WI2:43:01.10 114529  1486 Wheel & Sprocket
13 Steve Jeske   2:43:17.70  1901 Pedal Moraine
14 Steven Forss   Rockford, IL2:43:19.80 80530  1907 kegels
15 Bob Callaway   Westby, WI2:45:00.70 330964  1902 Bluedog Cycles
16 Brent Palmer   2:46:34.40  1084 Titletown Flyers
17 Ross Lemery   3:05:09.70  1488 Free Flight
18 Jesse sharp   Green Bay, WI3:28:03.70 313110  1013 Tower Clock Eye Center
19 Brian Christensen     2063 GEARGRINDER
20 Scott Veldhuizen     2654 Schwag
21 Shane Veldhuizen     2655 Pugsly
22 Bob Bemmels     2078 
23 Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2902 Team Wisconsin/KS Energy
24 Gary Ehrike     2031 Rib Mountain Cycles
25 Dave Blanke   N. Barrington, IL 310413  2040 Bike Connection
26 Mark Cheyne   Madison, WI 351538  2913 Muddy Cup
27 Stephen Davidson   De Pere, WI 294363  2901 Titletown Flyers
28 Brian Coppock   Green Bay, WI 348282  2072 Titletown Flyers
29 Marcus Steele   De Pere, WI 342514  2808 Title Town Flyers
30 Edwin Peliciano     2668 Treadheads
31 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2116 Titletown Flyers
32 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  2053 Team Extreme
33 Jeff Bublitz     2087 Gen X / World Bicycle Relief
34 Barry Campbell     2162 Cranked Bike Studio
35 Don Iwen   Milwaukee 208154  2021 Alterra Coffee
36 Ruben Valez   New Lenox, IL 344670  2106 Nord-Lock SafeWheels
37 Kent Kallsen     2130 
38 Andrew Douglass     2675 
39 Michael Laufenberg   West Bend, WI 311890  2081 Team Pedal Moraine
40 Mark Szudrowitz     2823 Extreme
41 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
42 Loren Darling     2907 Wildside Velo Club
43 Stuart Boerst     2687 Titletown Flyers
44 Scott Bender     2882 
45 Troy Olm   Madison, WI 297065  2120 Chainsmokers
46 Paul Compton     2121 Compton Bros. Racing
47 Todd Olund     2168 
48 Robert Livingston     2813 Titletown Flyers
49 Kenny Dretzka     2806 Team Cyclopath
50 Scott Graff     2058 
DNF Jeff Hammond     1475 Endurance Trust
DNF Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2065 
DNF Sean Miller     1028 Michael's Cycles

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   Rockford, IL2:31:05.60 101514  1049 Big Ring Flyers /Kegel's
2 Glen Stroik   Franklin, WI2:34:35.30 258547  1042 Chiropractic Partners
3 Dan Szczepanski   2:35:44.90  1029 BelGioioso/Titletown Flyers
4 Ross Lemke   2:36:42.50  1010 Pedal Moraine / Hammer
5 Bob Phelps   Milwaukee, WI2:38:23.20 314420  1072 Alterra Coffee
6 Jesse Kusserow   2:43:03.10  1483 
7 Chris Tamborino   2:43:28.40  1038 Expo Racing
8 Roger Lundsten   2:44:28.10  1489 Muddy Cup
9 Mike Owens   2:45:29.90  1057 Alterra
10 Todd Bugnacki   Franklin, WI2:48:20.70 81238  1058 Club Tread
11 Edward Dutczak   Crete, IL2:49:06.40 80789  1054 South Chicago Wheelman
12 Russell Jobs   2:52:27.20  1101 Hayes Brakes
13 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi2:53:25.40 187394  1495 Titletown Flyers
14 Peter Epperson   Mequon, WI 215851  2148 Velocause
15 PJ Braun     2677 Heavy Pedal Velo
16 Clive Warren   Saint Charles, IL 333314  2004 Nord-Lock / Safe Wheels
17 Kelly Skinkis   Sobieski, WI 314676  2145 WORS
18 Scott Nyland   Madison, WI 351518  2814 Magnus
19 thomas wendland   Port Washington, WI 262569  2036 TEAM EXTREME
20 Larry Hipps     2025 Pedal Moraine
21 Trevor Russell   Milwaukee, WI 295403  2665 Velocause
22 Edward Piontek     2084 Title Town Flyers
23 Jim Marietti     2634 Culvers Racing
24 Robert Zimmerman     2815 Team Pedal Moraine
25 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  2964 Loon State Cyclists
26 Tom Schlueper     2690 
27 Troy Sable     2046 
28 Scott Palmersheim     2911 Pedal Morain
29 Matt Luger     2015 Team Pedal Moraine
30 Scott Nickoli     2649 
31 Kevin Lisowe   Plymouth, WI 341686  2112 NordLock/Safe Wheels
32 David DeWitt   Fond Du Lac, WI 296191  2014 Fond du Lac Cyclery
33 Curt Clarke     2631 Blewalung
34 Dave Reich   Pine River, WI 292243  2075 Team Extreme
35 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2916 Team Extreme
36 Chris Grapentine     2884 
37 Jody Arlen     2159 
38 Demetrius Banks     2164 Bike Lmtd
39 Dave Dahlman     2056 Team Extreme
40 Keith Wolf     2883 Extremem
41 Brian Gill     2680 Tekbolt.com
42 Paul Ihde     2641 Titletown Flyers
43 Brian Visintin     2646 Team Blewalung
44 Pete Thielen     2643 Team Blewalung
45 Bob Moczynski     2656 Heavy Pedals
46 Allan Hilbert     2647 Team Blewalung
47 Kevin Knutson     2636 Peace Coffee
48 Greg Morrow     2035 Team Pedal Moraine
49 Gary Esko     2816 Titletown Flyers
DNF alan kinnaman   Madison, WI 309614  2131 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL2:31:01.10 28536  1043 Vision Quest LLC
2 Neil Statz   2:37:13.10  1066 Team Overdrive
3 Terry Prewitt   Black Creek, WI2:41:07.00 296195  1050 Attitude Sports
4 Don Carr   Wauwatosa, WI2:43:02.40 185458  1111 IS Corp
5 Bob Boone   Eau Claire, WI2:43:06.60 4227  1103 
6 Bradley Tennis   Baraboo, WI2:55:23.60 280203  1033 Wildside Velo
7 Dustin VandeZande   Waupaca, WI 323006  2026 Point Pursuit
8 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2023 team extreme
9 Todd Fletcher     2039 
10 Dan Millin     2018 Mountain Outfitters
11 James Jones     2965 
12 Scott Foate     2109 
13 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2166 Team Extreme
14 David Carignan     2666 
15 Steven Drecoll   Mundelein, IL 105534  2119 
16 Jim Feuerstein     2052 Heavy Pedal Velo Club
17 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2128 Alterra MTB
18 Jeff Greatens     2673 
19 Larry Reimer     2125 JVC / Michael'sCycles
20 Brad Swenson   Stevens Point, WI 227555  2219 Spokes N Spines
21 Steve Bulik     2650 
22 Bob Ferrara     2095 
23 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
24 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2111 TreadHead Cycling
25 William Styer   Sheboygan, WI 340862  2069 
26 Sterling Schmidt     2041 Heavy Pedal Velo club
27 GEORGE DOTY   Berlin, WI 320626  2146 Nord-Lock / Safe Wheels
28 Mike Brauer     2110 Heavy Pedal Velo Club
29 Keith Oleson     2880 Wannabee racing
30 Dale Tease     2624 Mojo
31 Jim Splittgerber     2633 
32 Ron Kapaun     2043 Team Extreme
33 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
34 Steve Baumann     2661 Titletown Flyers
35 Jeff Cummisford     2662 
36 Don Howell     2640 
37 James Mistark     2134 Titletown Flyers
38 John Hemphill     2658 
39 Steve Manthe     2037 Chainsmokers
40 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 BRATS n BEER /B76
41 John Dabbeekeh     2684 
42 Mark Koenig     2824 Titletown Flyers
43 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2050 Team Extreme
DNF Randy Pallex     1905 Titletown Flyers
DNF Mike Borchardt     2033 team extream
DNF Gregory Clausen   Lake Geneva, WI 348544  2080 TreadHeadsCycling
DNF Roger Anderson     2625 Schwag

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hildebrandt   Weston, WI2:24:55.70 296192  107 POLSKA
2 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI2:27:55.70 294148  103 Ripon College Red Hawks
3 Reece Oleson   Jordan, MN2:31:47.80 349404  154 Angry Catfish
4 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI2:36:15.80 280257  152 ISCorp Cycling Team
5 Parker McColl   Oconomowoc, WI2:36:36.40 350022  111 Wheel & Sprocket
6 Andrew Senderhauf   Neenah, WI2:38:12.20 293057  104 Wheel and Sprocket
7 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI2:40:05.20 297078  105 Eriksen Cycles
8 Kyle Greene   Ripon, WI2:48:11.80 358730  153 Ripon College Red Hawks
9 Michael Dutczak   Crete, IL2:53:34.60 200766  113 South Chicago Wheelman
DNF Myles Beach   Larsen, WI 208348  101 Adventure 212/Specialized
DNF Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  110 EXPO
DNF Ian Haupt   Whitefish Bay, WI 253603  115 Team EXPO
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  117 EXPO Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:18:20.90 293999  77 Culvers Racing
2 Matt Gehling   Madison, WI2:22:04.70 214485  43 Trek Store of Madison
3 Justin Piontek   Madison, WI2:22:15.90 297073  45 Bike Hub/Specialized
4 Joseph maloney   Milwaukee2:22:40.70 313232  67 KS Energy Services/Team Wisc
5 Bryan Fosler   Madison, WI2:24:21.80 197058  51 Trek Stores ofMadison
6 Kenneth Statz   Wisconsin Rapids, WI2:24:52.30 262146  56 Element Mobile
7 Tyler Jenema   Marquette, MI2:24:56.00 241103  22 MAFIA RACING
8 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:24:56.10 285206  88 KS Energy Services/Team WI
9 Matthew Millin   Kenosha, WI2:25:25.30 303243  64 Mountain Outfitters
10 Carlos Haeckel   Madison, WI2:25:28.10 227622  66 Alterra/Sunringle Factory
11 Luke Holtan   Milwaukee, WI2:27:16.40 262458  44 VELO TROCADERO
12 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:28:33.50 311654  30 City Bike Works
13 Ryan Voss   Damascus, OR2:28:35.50 286022  39 Team WORS
14 Nicholas Sabel   Ripon, WI2:29:50.30 263354  36 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
15 Eric Fossell   Berthoud, CO2:30:00.60 296311  54 JVC / MichaelsCycles
16 Daniel Schaefer   Adell, WI2:31:25.60 258370  29 Team Fond du Lac Cyclery
17 Seth Smekal   Mount Horeb, WI2:34:44.80 191835  338 Newston Running
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724  57 Williamson Bicycle Works
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  336 Kuhl

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:16:40.30 247082  10 Fond du Lac Cyclery
2 Kevin McConnell   Iowa City, IA2:18:21.70 258735  26 Mercy-Specialized
3 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:18:25.80 227406  Adventure 212/Specialized
4 Trevor Olson   Rochester, MN2:22:47.40 264356  52 Muddy Cup
5 Jacob Groethe   Delafield, WI2:27:10.70 74398  72 
6 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:27:27.00 285418  34 Wheel & Sprocket
7 Sanjay Ganju   New Berlin, WI2:28:32.70 196060  60 Alterra Mtb
8 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:29:12.80 291522  21 The Bike Hub /Specialized
9 Patryk Limanowicz   Chicago, IL2:31:06.70 308128  11 Rbikes.com
10 Mike Budd   Wrightstown, WI2:31:42.60 274937  55 Wheel & Sprocket
11 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:43:05.10 257462  46 Team WORS

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JW Miller   Madison, WI2:23:25.60 233978  99 Trek Stores ofadison
2 Jeff Melcher   West Bend, WI2:24:26.10 166066  24 Team Pedal Moraine
3 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:24:35.80 259146  12 Hayeses
4 John Shull   Libertyville, IL2:29:37.80 259398  35 EXPO Racing
5 Greg Jones   West Allis, WI2:29:57.70 295007  32 Hayes Brakes
6 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI2:30:03.00 17768  49 Element Mobile
7 Daniel Holsen   Manitowoc, WI2:30:25.40 50845  37 Heavy Pedal Velo Club
8 Chad Boyles   Pewaukee, WI2:31:03.60 99459  13 BVC-Nomad Cycling
9 Ric Damm   Ripon, WI2:31:46.90 205672  33 FondduLac Cyclery/RiponCollege
10 Dan Tavela   Franklin, WI2:38:31.70 335156  61 Treadhead Cycling
11 Barry Winters   Nekoosa, WI2:40:09.80 96156  58 Element Mobile/Bring's
12 William "Tyson" Hausdoerffer   Shorewood, WI2:40:59.00 15440  63 Team Wisconsin/ KSEnergy
13 Mark Cole   Stevens Point, WI2:45:51.50 104782  59 Adventure 212/Specialized

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:31:39.70 98534  73 Pedal Moraine
2 Jim Peterson   Edgerton, WI2:46:38.80 154720  42 Michael's Cycles

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi2:13:11.70 183112  337 RealCyclist.com
2 Brian Matter   Sheboygan, WI2:13:12.60 85929  Gear Grinder
3 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:16:39.00 214936  Wheel&Sprocket/Vision
4 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:16:48.60 145071  Pabst/Felt/Mafia Racing
5 corey stelljes   Madison, WI2:18:25.40 307965  15 chainsmokers
6 Brian Eppen   Iowa City, IA2:18:58.70 121702  70 Mercy-Specialized
7 Matt Shriver   Durango, CO2:19:12.80 110703  339 Trek
8 Darrin Braun   Waukesha, WI2:20:42.60 285001  Adventure 212/Specialized
9 Chris Peariso   Amherst, WI2:20:42.90 139566  Adventure 212/Specialized
10 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:21:05.70 207074  79 Kuhl
11 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:22:00.60 212641  Team Polska
12 Scott Cole   Stevens Point, WI2:22:22.20 7340  47 Adventure 212/Specialized
13 Karl Tillman   La Crosse, WI2:37:29.00 294041  16 Bikes Limited/Scenic Concepts
DNF Ben Koenig   Schofield, WI 267964  RMC / Red Eye Brewery

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Poulton   Lake Forest, IL1:01:48.20 303727  5016 
2 Kaitlin Splittgerber   Appleton1:09:39.10 317238  5010 
3 Alyssa Lebanowski   1:18:39.20  5149 
4 Kennedy Bowes   1:25:06.30  5142 
5 Megan Senderhauf   Neenah, WI 350540  6011 Wheel and Sprocket
6 Miranda Lanser     6017 Titletown Flyers
7 Emilie Peterson     6239 
8 Arianna Schafer   Barrington, IL 338174  6002 Unat
9 Leah Fletcher     6009 
10 Lorissa Thorpe   Wausau, WI 346768  6026 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
11 Lydia McDowell     6014 
12 Hanna Mork     6020 Point Pursuit
13 Greta Schwiesow     6237 Tower Clock Eye Center
14 Katy McDicken     6029 Fox Valley Scarlett Knights
15 Asa Guerra     6251 Wheel &SprocketVision
16 Miette Gosse     6223 
17 Ingrid Schwiesow     6234 Tower Clock Eye Center
18 Aryana Knudson     6040 Titletown Flyers
19 Hannah Speer     6253 
20 Kaylee Drake     6229 
21 Heidi Lulloff     6250 
22 Claudia Schwiesow     6233 Tower Clock Eye Center
DNF Petersen Emilie     6212 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Foate   1:05:43.80  5017 EXPO
2 Amanda Boelter   1:12:24.10  5009 Nord-Lock
3 Samantha Kosarzycki   Greendale, WI1:16:57.80 320316  5028 Alterra
4 Heather Liepert   1:22:31.80  5148 Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robyn Lauritsen   1:02:39.20  5139 
2 Jessica Helmlinger   1:06:55.50  5144 
3 Heather Marty   1:07:19.90  5006 
4 Candace Stoms-Krause   1:08:28.00  5156 Magnus
5 Kate Smith   1:08:41.80  5025 
6 Sarah Suddendorf   1:11:55.30  5027 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Drake   1:04:35.30  5020 Nord-Lock / Safe Wheels
2 Kara Benson   1:08:06.20  5029 Bikes LTD/Scenic Concepts
3 jennifer clark   Milwaukee, WI1:09:43.10 310337  5012 Two Dimensional Shape Shifters
4 Kelly Raber   1:11:57.20  5155 Tainted Love
5 Tina Olm   1:12:30.10  5007 GenXcycling
6 Michelle Kleimenhagen   1:13:58.80  5145 
7 Angela Zeuske   1:21:09.70  5152 
8 Katie Kircher   1:22:32.60  5147 Bella Donnas
9 Katrina Weber   1:24:06.30  5141 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Unterriker   1:01:42.60  5143 
2 Nina Fortune   1:05:39.80  5003 Team Nord-Lock/Safe Wheels
3 Melissa Kennedy   1:06:17.50  5004 Nord-lock
4 Lynn LeRoy   1:11:35.60  5150 Chiropractic Partners
5 Laura Linna   1:18:50.40  5154 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Piotrowski   1:06:14.40  5014 Element MobileTeam
2 Lorie Hemphill   1:06:34.80  5153 
3 Amy Dykema   Evanston, IL1:12:21.80 10328  5050 Half Acre Cycling
4 Denise Bianco   1:15:29.50  5140 
5 Tammy Vande Zande   1:17:38.80  5008 Point Pursuit/ Safewheels
6 Patty Riske   1:40:17.00  5146 
DNF Lisa Zimmerman     5015 Bikes LTD

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  3173 
2 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
3 Moriah Griesbach     3034 Point Pursuit
4 Grace Prewitt     3040 Attitude Sports
5 Sarah Gill     3171 TekBolt.com
DNF Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3029 GEARGRINDER

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Osowski   Wisconsin Rapida, WI 350598  3025 Element Mobile
2 Renee DeBruin   Appleton, WI 324252  3009 Ripon College Red Hawks
3 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3013 UW-Madison
4 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  3162 IS Corp
5 Rosette Reynolds   Ripon, WI 281882  3166 Ripon College Red Hawks
6 Justina Smet   Tomah, WI 344064  3024 Titletown Flyers
7 Arin Lemke     3030 Team Pedal Moraine

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leia Schneeberger   Madison, WI 350192  3017 Magnus
2 Pascalle Fischer     3015 Title Town Flyers
3 Ann Holsen     3014 Heavy Pedal Velo Club
4 Amanda Mann     3167 
5 Andrea Lyman   Rhinelander, WI 340530  3001 Rib Mountain Cycles
6 Lisa Haase     3037 Muddy Cup Racing
7 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3021 
8 Sonia Dubielzig     3170 Alterra Team
9 Becky Rands     3003 Team Pedal Moraine
10 Shannon Mortimer     3036 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cyndi Ehrike     3011 Rib Mountain Cycles
2 Angela Theriault     3164 Lapt/Wilde Subaru
3 Lynne Senkerik     3007 Team Extreme
4 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3016 Team Pedal Moraine
5 Wanda Jenson     3168 
6 Diane Callaway   Westby, WI 342736  3008 Bluedog CyclesVernon Trails
7 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  3165 Wheel and Sprocket
8 Christine Griesbach     3039 Point Pursuit
9 Caroline Warren   Campton Hills, IL 333316  3005 Nord-Lock / Safe Wheels
10 Sue Lundsten     3169 

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3026 Wildside Velo
2 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3018 Attitude Sports
3 Lori Violetta     3163 
4 Cheryl Post     3032 Point Pursuit
DNF Sue Borchardt     3012 team extream

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  112 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju   New Berlin, WI2:41:36.60 202435  508 Polska
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI2:52:38.90 314874  515 
3 Brittany Mcconnell   Iowa City, IA2:53:16.50 285899  564 Iowa City Cycling Club

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Agena   Stevens Point, WI2:38:06.30 190888  516 Adventure 212/Specialized
2 Michelle Peariso   Amherst, WI2:48:29.30 227741  506 Adventure 212/Specialized
3 Renee Bach   Madison, WI2:51:41.90 242850  507 Chain Smokers
4 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:52:15.80 223874  511 Team Pedal Moraine
5 Denise Coppock   Green Bay, WI2:59:46.50 316486  513 Titletown Flyers
6 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI3:28:50.60 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
DNF Claire Cannon   Madison, WI 269897  505 Trek Store of Madison

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville2:38:08.10 226461  504 
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI3:11:48.00 212636  514 

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI2:59:17.20 18621  565 My Wife Inc

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA2:36:38.90 217761  518 Mercy-Specialized
2 Abby Strigel   Madison, WI2:40:36.00 202434  501 Trek Stores ofMadison
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:40:46.80 227405  502 Adventure 212/Specialized

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSpyUSACDFSierra NevadaCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee