Race Results for
Sylvania Cycling Classic
Sylvania, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/07/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Miller   Columbus, OH29:34.4 313282  837 Olympus Home
2 woody heimann (1 - Cat5)   Findlayfindlay, OH29:34.9 323530  832 
3 Richard Effler (2 - Cat5)   Toledo, OH29:34.9 309382  829 Maumee Valley Wheelmen
4 Richard Slawinski   Columbus, OH29:35.0 194223  843 Bikesource/WBNS Cycling Team
5 Mark Smith (3 - Cat5)   Waterville, OH29:36.6 311612  852 MVW
6 David Johnson   Toledo, OH29:37.0 224884  856 Drakes Coffee
7 Aaron Stevenson   Lorain, OH29:37.4 294662  854 MVW
8 Abram Glas   Perrysburg, OH29:38.5 350010  831 Maumee Valley Wheelmen
9 brendan mulder (4 - Cat5)   Grand Rapids, MI29:39.4 346418  839 West Coast Riders
10 Doug Carraway   Columbus, OH29:43.5 287612  855 Team 614
11 Nick Lekovish   San Diego, CA29:43.7 342874  835 MCG-Trails-Edge.com
12 Ron Moody   Lewis Center, OH29:46.4 272389  838 Next Level Athletes
13 David Lesko (5 - Cat5)   Brighton, MI29:46.8 298508  836 
14 Robert Bartholomew   29:48.1  853 Maumee Valley Wheelmen
15 David Hoffman   Ann Arbor, MI30:27.0 227602  833 Dogfish Racing
16 Jeffery Smith   Temperance, MI30:27.1 273936  845 Maumee Valley Wheelmen
17 Timothy L Whetro   30:42.9  850 
DNF Thomas Ashbaugh     827 
DNF Heath Buckley (Cat5)   Sylvania, OH 292119  828 
DNF Cody Frush     830 
DNF Jim Jordan   Swanton, OH 317324  834 
DNF Mike Peiffer   Maumee, OH 293009  840 Maumee Valley Wheelmen
DNF Michael Pelechaty     841 
DNF Marvin Ryals     842 
DNF Douglas Smith   Waterville, OH 247198  844 Maumee Valley Wheelmen
DNF Mark Sobb     846 
DNF Drew White     847 
DNF Thomas Wilk   Grosse Pointe Park, MI 348670  848 Ann Arbor Velo Club
DNF Tom Cappellini     451 LLVA
DNF Dominic Wisler     849 Mama Mimi's/ Kenda

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Newcomb   Sacramento, CA43:29.0 265515  932 Team Ghisallo
2 Jared Durieux   Kent, OH43:29.5 225670  925 Carbon Racing
3 Joseph Hall   Columbus, OH43:30.3 221249  930 Mama Mimi's P/B Kenda
4 Blaine Benson   Ann Arbor, MI43:30.3 268471  937 Black Line/IVBP
5 Joseph Pallotto   Mantua, OH43:30.5 54101  943 Team Lake Effect
6 Ryan Rodd   Birmingham, MI43:31.3 310993  941 Wolverine /ACF
7 Michael Schena   Kettering, OH43:31.3 221109  933 BSM Cycling
8 Brandon Gaunt   London, OH43:31.7 295589  927 Mama Mimi's P/B Kenda
9 Dean Cohen   Grand Rapids, MI43:32.5 47204  923 West Michigan Coast Riders
10 Brent Goetz   Toledo, OH43:33.1 336412  929 Maumee Valley Wheelmen
11 Kyle Stange   Millington, MI43:34.7 222632  935 Cyclefit
12 Joseph Lekovish   Northville, MI44:09.1 166429  931 MCG/Trails-Edge.com
13 Pio Apostoli   Toledo, OH44:50.0 149464  940 MVW
14 Jim Gilmore   Cuyahoga Falls, OH44:53.5 171628  928 Team Lake Effect
15 Brian Hahn   Toledo, OH-1 LAP 104417  938 Team Ommegans
16 Renato Sosa   Centerville, OH-2 LAP 292086  934 Team Ghisallo
17 M. Shayne Dillinger   Beavercreek, OH-3 LAP 267052  924 Team Ghisallo
DNS Frank Edrozo   Ann Arbor, MI 72288  926 
DNS Ryan Stubenrauch   Lewis Center, OH 210980  936 Ohio Orthopedic
DNF Jeff Aufdencamp   Columbus, OH 54950  922 COBC/National Engineering
DNF Kevin Collins   Grand Rapids, MI 76192  939 ME
DNF Patrick Robb   Royal Oak, MI 48371  942 Wolverine Sports Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 brendan mulder (1 - Cat5)   Grand Rapids, MI29:44.1 346418  325 West Coast Riders
2 John Sternen   Chagrin Falls, OH29:49.2 344680  327 Club S
3 Brandon J Benore   -1 LAP  326 Wersells

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Sternen   Chagrin Falls, OH15:05.0 344680  300 Club Spin
2 Brad Rhegness   15:09.8  301 
3 Carson Gulgin   16:22.7  302 MVW

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Young   Augusta, MI35:43.0 159810  644 East Hills Velo
2 Houston Peterson   Kalamazoo, MI35:43.2 48753  647 Kinetic Systems
3 Eric Forrester   Rockford, MI35:43.2 149439  655 GRBC
4 Andrew Clarke   Medina, OH35:43.9 212538  637 Panther/RGF pb Felt
5 David Fanslow   Ann Arbor, MI35:44.6 91272  654 AAVC
6 James Regan (1 - Cat2)   Toledo, OH35:44.6 69603  645 MVW
7 Joseph Pallotto (1 - Cat3)   Mantua, OH35:45.1 54101  652 Team Lake Effect
8 Larry Kilbane   Strongsville, OH35:46.7 45541  642 Cleveland Clinic Sports Health
9 Jeff Grzybowski   South Euclid, OH35:57.3 51518  641 Summit Freewheelers
10 Jeffery Smith   Temperance, MI36:58.6 273936  643 Maumee Valley Wheelmen
11 Adam Slough (2 - Cat2)   Waterville, OH37:24.9 104037  650 Maumee Valley Wheelmen
12 Kevin Collins (2 - Cat3)   Grand Rapids, MI37:30.3 76192  649 ME
13 Scott Goocher   Flat Rock, MI37:31.3 252116  646 Jack's Bicycle
14 Doug Carraway (1 - Cat4)   Columbus, OH37:33.6 287612  656 Team 614
DNS Brian Hahn   Toledo, OH 104417  648 Team Ommegans
DNF Dean Cohen (Cat3)   Grand Rapids, MI 47204  638 West Michigan Coast Riders
DNF Jim Gilmore   Cuyahoga Falls, OH 171628  640 Team Lake Effect
DNF Jeffrey Warner   Temperance, MI 249166  651 Maumee Valley Wheelmen
DNF Rodger Bowser   Ann Arbor, MI 244327  653 Two Wheel Tango

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Frueh   Ottawa Hills, OH30:30.6 46655  440 Carbon Racing
2 James Regan (1 - Cat2)   Toledo, OH30:31.1 69603  439 MVW
3 john meachum (1 - Cat3)   Ada, MI30:31.9 299075  435 Priority Health Cycling
4 Pio Apostoli   Toledo, OH30:32.1 149464  432 Maumee Valley Wheelmen
5 Jeff Grzybowski   South Euclid, OH30:32.2 51518  434 Summit Freewheelers
6 Jeff Aufdencamp (2 - Cat3)   Columbus, OH30:39.9 54950  433 COBC/National Engineering
7 Michael Mouilleseaux   30:51.5  436 
8 Jeffrey Warner   Temperance, MI32:29.5 249166  438 Maumee Valley Wheelmen
DNS Houston Peterson   Kalamazoo, MI 48753  437 Kinetic Systems

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Martin   North Royalton, OH09:32.0 207549  132 Panther
2 Vincent Roberge   Redford, MI09:32.9 190250  113 MCG/Trails Edge Cyclery
3 Jonathan Card   Sylvania, OH10:21.0 6078  134 Team Card
4 Kirk Albers   Upper Arlington, OH10:25.3 1283  124 Panther Cycling
5 Gabriel Moss Masaquiza   Ketchum, ID 293891  109 Olympus Homes Cycling Team
6 Derek Graham   Cedar, MI 102695  106 Bissell/ABG
7 Adam York   Okemos Mi 210584  120 MCG/Trails Edge Cyclery
8 Todd Gosselaar   Los Angeles 287912  129 
9 Tom Burke   Grand Rapids, MI 179205  102 Lathrup Industries/Giant Bicycl
10 Steven Broglio   Ann Arbor, MI 55197  100 Cycle-Smart Coaching Solutions
11 Mark Brown   Dublin, OH 149899  101 COBC/National Engineering
12 Andrew Clarke   Medina, OH 212538  104 Panther/RGFpb Felt
13 Collin Snyder   Plymouth, MI 264396  114 MCG/Trails Edge Cyclery
14 Andys Burns   Delaware, OH 5573  125 COBC/National Engineering
15 Jason Swiatlowski   Grand Rapids, MI 34815  122 Bissell/ABG
16 Johnathan Freter (1 - Cat2)   Columbus, OH 266654  105 RGF Cycling pb Felt
17 David Chernosky   Cuyahoga Falls, OH 49665  128 Cleveland Clinic Sports Health/
18 Ryan Nye   Westover, WV 236600  110 MVP Health Care Elite Cycling
19 Scott Catanzaro   Washington, DC 290879  103 Scholars Inn Bakehouse Team Tor
20 Cory Stange   Millington, MI 260216  115 Bissell/ABG
DNF Larry Kilbane   Strongsville, OH 45541  107 Cleveland Clinic Sports Health/
DNF Robert Martin   Brecksville, OH 49126  108 Cleveland Clinic Sports Health/
DNF Houston Peterson   Kalamazoo, MI 48753  111 Kinetic Systems
DNF Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI 215610  112 Kinetic Systems
DNF Katsuhiro Tanda   Athens, OH 219952  116 COBC/National Engineering
DNF Martin Vecchio (Cat2)   Detroit, MI 289623  117 Track Teams by WAHU
DNF Isaiah Wallake   Columbus, OH 100343  118 Echelon
DNF Daniel Yankus   Milford, MI 102694  119 Team Giant-MI
DNF Jason Young   Augusta, MI 159810  121 East Hills Velo
DNF Derek Witte   Grand Rapids, MI 41402  123 Bissell Masters
DNF William McLaughlin   Ferndale, MI 76592  126 MVW
DNF Andrew Florian   Kalamazoo, MI 198114  127 Priority Health
DNF James Baldesare   Kent, OH 63797  131 Cleveland Clinic Sports Health/
DNF Eric Forrester   Rockford, MI 149439  133 GRBC
DNF Michael Masters (Cat2)   Columbus, OH 83290  130 National Eagle/CBOC

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabrina Reynolds   15:52.9  351 
2 Elena Reynolds   16:27.2  350 

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Breslin   Centerville, OH32:43.8 294010  267 Team Ghisallo
2 Sallie Usher   Perrysburg, OH32:43.9 293567  268 Maumee Valley Wheelmen

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Regan (1 - Cat4)   Toledo, OH19:49.8 357426  711 MVW
2 Sallie Usher   Perrysburg, OH19:50.1 293567  709 Maumee Valley Wheelmen
3 Christina Fuduric (2 - Cat4)   Columbus, OH19:50.4 305319  707 COBC/National Engineering
4 Lavinia Raffoul   Temperance, MI19:51.0 194625  710 Maumee Valley Wheelmen
5 Denise M. Giles   20:13.2  712 MVW
6 Lisa Prado   20:45.5  708 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Price (1 - Cat2)   Cuyahoga Falls, OH45:22.2 172593  541 Texas Roadhouse
2 Stephanie Breslin   Centerville, OH47:10.6 294010  536 Team Ghisallo
3 Jane Geisse   -1 LAP  537 Spin
4 Jillian Kellbach   Columbus, OH-2 LAP 220409  538 NE/COBC
5 Rachel Steele   Toledo, OH-3 LAP 200328  542 MVW
6 Luanne Murray   London, OH-4 LAP 48868  539 Kreitler

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyCUOREUSACDFShimanoSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee