Race Results for
Wrath of the Boneyard
Middletown, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Foley   Fiskdale, MA2:08:49 121026  485 Bicycle Concepts
2 Justin Spinelli   Nashua, NH2:10:35 121800  484 Luxe Wheelworks
3 Johan Koserius   Sandy Hook, CT2:12:11 125973  489 Bethel Cycle
4 Neal Burton   Meriden, CT2:18:04 41606  487 US Army/Central Wheel/GHCC
5 Leonardo Sandoval   Clearwater, FL2:39:28 107620  482 
DNF Colin Reuter   Somerville, MA 147771  481 B2C2 p/b Boloco
DNF Nathan Pepin   Seattle, WA 249643  488 Comp Edge Cycling
DNF Michael Bartlett   Sunderland, MA 225390  490 Comp Edge/Powerbar
DNF Scott Levreault   South Hadley, MA 81441  483 Joe's Garage
DNF Jacob Harris   Swanzey, NH 249276  486 Norm's Ski and Bike

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Walsh   Killingworth, CT1:02:26 340412  144 
2 Josh Smith   1:04:40  147 
3 Zachary Edwards   1:17:57  146 
4 Harrison Dayton   Bristolbristol, CT1:19:48 346052  141 Team Edge
5 Lane Maher   Harwinton, CT1:21:53 333300  142 Team Edge
6 Marty Huysman   1:25:14  145 
7 Luke Niedziela   1:37:02  143 
DNF Trevor Chambers   Bolton, CT 351996  140 Nerac Earth

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Carson   1:08:21  244 
2 Nick Murad   1:09:41  247 
3 John Maier   1:23:26  246 
4 Matthew Silveira   1:33:22  250 
5 Ryan Uhlman   1:45:35  249 Gas Gas Unlimited
DNF Thomas Duarte     251 
DNF Bryan Magdalensky     245 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Proxee   1:08:23  331 
2 Eric Tedesco   1:13:02  328 Team Edge
3 Jason Barricklow   1:14:57  324 
4 Harlen Lanes   1:15:28  330 
5 Kevin McCranie   West Greenwich, RI1:18:24 328818  326 
6 Michael Eastwood   1:37:42  325 Dild's Grill
7 Pat Cryan   1:46:35  329 
DNF Quin Robertson     327 

Men - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Donna Pegg   2:00:37  69 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Siegel   1:12:09  438 
2 Glenn MacGregor   Stafford Springs1:13:03 319682  432 Team Audi Northeast
3 Steve Riccio   1:13:15  433 Norm's Ski and Bike
4 Martin Huysman   1:17:48  434 
5 Bryan Funk   1:19:52  431 Team Edge
6 Jeff Collins   1:43:12  435 
7 Glenn Rosa   2:04:37  436 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Mendoza   Otter River, MA1:14:01 318990  568 Central Mass Cycling Club
2 Tri Vinh   Enfield, CT1:14:28 210717  569 Team Audi Northeast
3 Mike Rossi   1:15:52  570 
4 David Ames   1:26:49  566 
5 David LeBlanc   Hopkinton, MA1:34:48 341536  567 

Men - Cat 2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 fabian esponda   North Haven, CT1:35:21 316320  759 NEMBA
2 Joe Delaurentis   1:39:25  761 MTB29.com
3 Erik Maher   Harwinton, CT1:42:52 113736  754 Team Edge
4 Timothy Burton   Madison, CT1:43:32 247954  763 MTB29.com
5 Tad Fallon   1:43:49  762 MTB29.com
6 Larry Webber   1:44:42  760 Norm's Ski and Bike
7 Brandon Sbordone   Port Wentworth, GA2:02:05 277194  764 Devils Gear Bike Shop
8 Eli Miner   2:09:31  757 

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan McKeon   Eastlongmeadow, MA1:39:04 311677  154 Cyclonauts Racers
2 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:43:48 311452  153 Team Edge

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cimarron Wortham   Seattle, WA1:27:04 253757  255 MIT Cycling/FXDD
2 Trevor Lang   1:31:52  259 Norm's Ski and Bike
3 Jesse Quagliaroli   Willington, CT1:35:22 312684  252 Expo/Superior Energy
4 Timothy Johnson   Hyannis, MA1:38:57 322570  258 Cape Cod MTB Racing
5 Joseph Near   Somerville, MA1:43:31 329626  252 MIT Cycling/FXDD
6 Eric Roth   1:43:51  260 ECHO
7 Evan Zamore   1:44:31  256 Norm's Ski and Bike
8 Rich Gauvin   Dayville, CT1:49:47 310686  250 Danielson Adv. Sports
9 David Lambert   1:54:07  251 
10 James Wheeler   1:56:25  257 
11 Lee Salway   2:00:50  261 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mohammad Dbeisi   Burlingtonton, CT1:29:58 342410  382 Team Edge
2 Daniel Biscup   Plainfield, CT1:32:31 278573  371 Danielson Adv. Sports
3 Don Boire   1:34:56  377 
4 Craig Ross   Redding, CT1:36:36 72365  375 Stage 1/fusionThink
5 Mark Winbourne   W Hartford, CT1:37:32 343316  376 identityinteriors.com
6 joshua harwell   Mystic, CT1:39:10 293224  381 
7 Jeff Bankman   1:40:33  370 Happy Valley Racing
8 Sean Hayes   1:42:39  373 Happy Valley Racing
9 Kevin O'Fallon   1:44:22  374 Happy Valley Racing
10 Salem Derby   1:45:08  372 Happy Valley Racing
11 Tyson Deloy   1:46:53  383 Createx/Benidorm/EBCC
DNF Stephen Sekelsky   Northford, CT 239350  380 US Army
DNF Steve Salo   Oakdale, CT 198303  378 B2C2 p/b Boloco

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Provost   Brewster, MA1:31:17 310808  424 Cape Cod MTB Racing
2 Jeffrey Landry   1:32:58  422 Competitive Edge Ski and Bike
3 Dominique Desmonts   Norwalk, CT1:34:00 9311  418 Team Danbury Audi
4 David Terrell   1:34:58  431 CFM Cycles
5 Mark Pelletier   1:35:24  430 
6 Carl Smith   1:36:32  437 Team Edge
7 John Allen   East Berlin, CT1:36:44 239954  415 Team Audi Northeast
8 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:39:35 75160  433 Createx/Benidorm/EBCC
9 Ken Dayton   Bristol, CT1:40:27 303736  417 Team Edge
10 Will Raymond   1:42:08  425 Team Audi Northeast
11 David Aresco   1:48:48  426 
12 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:48:56 268805  423 Team Audi Northeast
13 Todd Herrington   1:53:44  432 Team Edge
14 Paul Humphreys   1:55:59  420 Danielson Adv. Sports
15 David Keppler   Rowe, MA2:06:51 271586  421 Bikeman.com
16 Chris Franson   Roslindale, MA2:08:07 314516  429 Expo/Superior Energy
DNF Daniel Goldberg   Redding, CT 168547  419 Stage 1/fusionThink
DNF Benjamin Burdick     428 Danielson Adv. Sports
DNF Todd Haskins     427 
DNF Michael Pajarillo     434 Providence Velo/Casters

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hoard   N.kingstown Ri1:45:02 16347  664 NBX
2 Don Crumrine   Washington Depot, CT1:45:07 352432  665 
3 John Torrey   South Daytona, FL1:48:53 199705  661 Team Audi Northeast
4 Thomas Quinlan   Canton, CT1:49:43 28934  660 Nerac Earth
5 john weferling   East Longmeadow, MA1:56:29 272347  662 Team Audi Northeast
6 Kenneth Hamel   Coventry, RI2:01:58 120142  666 Team Audi Northeast
7 John Hughes   2:04:56  667 Nerac Earth
DNF John Lockwood   West Simsbury, CT 175524  663 Createx/Benidorm/EBCC

Men - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Jason Grobbel   Burlington, CT 196013  305 Createx/Benidorm/EBCC

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Beal   W Hartford, CT1:52:12 106073  987 Marble Design Racing
2 Jake Colvin   Wallingford, CT1:55:47 270420  988 IRS Medic
DNF Kerry Robair   Bristol, CT 181425  989 Team Edge
DNF Craig Mello   Seekonk, MA 23978  990 Union Velo/NFG

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zeb Leister   Hartland, VT2:01:01 304146  722 Paradise Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Carlson   Bristol, CT1:52:22 233018  146 Team Edge
2 James Honda   East Hartford, CT2:06:43 160946  150 Expo/Superior Energy
DNF Marc Sullivan   Middle Grove, NY 195067  148 North American Velo
DNF Scott Frison   Milford, CT 260908  149 Devils Gear Bike Shop
DNF Andrew Thompson   Winchendon, MA 189770  147 Valley Bike and Ski Works

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Combes   Winsted, CT1:52:57 267731  303 Createx/Benidorm/EBCC
2 Thomas Jacius   East Granby, CT1:54:57 295794  306 Createx/Benidorm/EBCC
3 Craig Kennedy   Suffield, CT1:59:51 65969  307 Createx/Benidorm/EBCC
4 Zachary Swan   2:07:38  308 Happy Valley Racing
5 Thomas Carr   Paxton, MA2:17:46 6241  309 
DNF Miles Ericson   Granville, MA 153128  304 Createx/Benidorm/EBCC

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alby King   Chepachet, RI1:48:00 330310  844 Bikeman.com
2 Michael Wonderly   Colchester, CT1:49:55 114677  849 HORST Engineering
3 Robert Carmen   Simsbury, CT1:54:39 111810  842 Team Edge
4 Brian Cantele   Litchfield, CT1:55:40 6022  841 Createx/Benidorm/EBCC
5 David Diviney   Simsbury, CT1:57:11 9603  843 Cyclepath Racing
6 Sylvain Loize   Barrington, RI1:58:38 228641  854 Providence Velo/Casters
7 Michael Kelly   Watertown, CT1:58:58 94642  851 Team Edge
8 Jason Moriarty   Stafford Springs, CT2:03:45 268020  846 Expo/Superior Energy
9 Royce Yeomans   Springfield, MA2:05:13 143685  850 Comp Edge Cycling
10 Matthew Theodore   Mashpee, MA2:08:22 199986  848 Cape Cod MTB Racing
11 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:12:49 87557  845 Team Audi Northeast
12 Matthew Griswold   Old Lyme, CT2:13:40 322658  852 
13 Matt Boulay   Leominster, MA2:31:40 149399  847 
DNF Thierry Blanchet   Castleton, NY 190039  853 NAV North American

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard LaBombard   Easthampton, MA1:50:39 20058  287 Joe's Garage
2 Andrew Chambers   Bolton, CT1:54:58 210960  282 Nerac Earth
3 Patrick Weiler   Avon, CT2:03:26 114715  290 Createx/Benidorm/EBCC
4 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH2:13:44 38948  285 Norm's Ski and Bike
5 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:16:06 190114  288 Team Edge
6 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI2:42:00 276617  289 Team Audi Northeast
DNF Ronald Beliveau   Granby, CT 179909  281 Createx/Benidorm/EBCC
DNF Robert Bisson   Fall River, MA 3786  282 Gearworks/Spin Arts
DNF Peter Crisci   West Whately, MA 193670  284 Happy Valley Racing
DNF Christopher Logan   Keene, NH 21464  286 Norm's Ski and Bike

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryna Blanchard   Troy, NY2:02:38 209883  193 Windham Mountain
2 Jimena Dolzadelli   Burlington, CT2:10:25 84329  192 Team Edge
3 Elizabeth Allen   Danielson, CT2:19:51 261368  191 Danielson Adv. Sports

Women - Cat 3 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Waelde   1:41:41  92 

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Mendoza   Otter River, MA1:26:41 323776  68 Central Mass Cycling Club
2 Laurie Funk   1:28:40  66 Team Edge
3 ramona janowetch   Keene, NH1:30:50 349832  67 Norm's Ski and Bike

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ahmi Bryant   Redding, CT1:46:44 350342  16 GT Bikes
2 Pamela Fielding   2:01:58  18 Comp Edge Cycling
DNF Tracy Roth     17 
DNF Vicki Monahan     15 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christin Christoph   Leeds, MA2:25:40 353242  910 Comp Edge Cycling
2 Rachel Chambers   Bolton, CT2:30:23 310143  909 Nerac Earth

Women - Cat 1 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:14:47 225308  670 Union Velo
2 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT2:30:30 201114  672 
3 Mary Fuchs   Hartford, CT2:39:14 268361  671 Nerac Earth
4 Marilyn Quinlan   Canton, CT2:50:00 2865  673 Nerac Earth

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyCUOREBonk BreakerShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee