Race Results for
The Fort Classic Road Race
McDonald, PA
(Event Information)
View By:
Road Race on 07/23/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Baun   Pittsburgh, PA1:04:20.00 295295   UPMC/ProBikes
1 Ryan Munko   Clinton, PA1:06:44.00 352196   0
2 shawn geiger   Burgettstown, PA1:04:20.00 301290   Citius
2 John Reed   1:21:13.00   Team Citius
3 Kemper Edwards   Sewickley, PA1:04:20.00 294614   Edwards Cycling Team
3 John Reed   1:21:13.00   Team Citius
4 Tyler Mower   Pittsburgh, PA1:04:20.00 299802   Young Medalists / Team Rothrock
4 Logan Jones-Wilkins   1:23:37.00   0
5 Thomas Dziamniski   Moncks Corner, SC1:06:34.00 309726   Trek Bicycle Store of Mt. Pleasant
5 Sam Glaser   1:34:21.00   0

Men - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Zimmerman   Latrobe, PA1:43:05.00 69951   Freddie Fu Cycling Team
2 Gunnar Shogren (1 - Cat2)   Morgantown, WV1:43:05.00 32526   Dynamic Physical Therapy Cycling
3 James Johnson   Frederick, MD1:43:05.00 246981   ABRT
4 Frankie Ross   Murrysville, PA1:43:05.00 30633   Sette Nove
5 Brian Wieczorek   Ligonier, PA1:43:05.00 38143   0
6 John Hanen   1:43:05.00   0
7 Phillip Hines (1 - Cat3)   Sagamore Hills, OH1:43:05.00 63240   0
8 Jeffrey Guy (2 - Cat2)   Greensburg, PA1:50:24.00 14482   ChamRakh Cycling
9 Matthew Manna   Gibsonia, PA1:50:24.00 114004   0
10 Topher Delamarter   1:59:49.00   Ligonier Valley Velo/ CMTA
11 Douglas Riegner   Pittsburgh, PA1:54:04.00 154452   Steel City Endurance
12 Daniel Schar   Mcmurray, PA1:57:57.00 58569   Ag3r-ButlerHealthSystem
13 James Stratford (1 - Cat4)   Ligonier, PA2:53.00 294683   Absolute Racing Team/MSMOC
14 John Doncevic (2 - Cat4)   Ambridge, PA2:06:48.00 292429   Team Hammer Nutrition / WPW
15 Fritz Kessler   Frostburg, MD2:13:53.00 275735   Breakaway Velo
DNF Brian MacLean (Cat3)   Alpharetta, GADNF 283924   ABRT
DNF Wayne Archer   Coraopolis, PADNF 1860   0

Men - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Russell   Beaver, PA1:43:05.00 169825   0
2 John Fiumara   New Middletwn, OH1:43:05.00 50524   0
3 William Ehler   Pittsburgh, PA1:43:05.00 168527   UPMC Cycling Performance
4 Kyle McCammon   Bridgeport, WV1:43:05.00 355592   0
5 Robert Vogt   Salem, OH1:43:05.00 53412   0
6 Michael Spinnler   Hagerstown, MD1:45:23.00 266514   AVC/Team Hagerstown-Washington County Tourism
7 John Maher   Charleston, WV1:53:29.00 264794   Cornell Cycling
8 James Sota   Rockwood, PA1:55:54.00 276756   0
9 Jeffrey Nunes   Washington, PA2:06:20.00 244724   0
10 ray middleman   Mars, PA2:12:20.00 285410   unattached
DNF Frank Corbett   Canonsburg, PADNF 116276   Trek of Pittsburgh
DNF Jim Yankush   Youngstown, OHDNF 72219   0

Men - Masters - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Grystar   Oakmont, PA1:50:24.00 224526   0
2 Denis Green   2:04:30.00   0

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlton Kelly   Pittsburgh, PA1:04:20.00 273958   0
2 Thomas Borner   1:04:20.00   0
3 Jeff Gernert   Pittsburgh, PA1:04:20.00 328690   Clarks on McKnight/EU Cycle Imports
4 Daryl Vettori   1:04:20.00   0
5 Mike Janeiro   Greensburg, PA1:04:20.00 331910   Clarks on McKnight/EU Cycle Imports
6 Matthew Andring   Pittsburgh, PA1:05:38.00 350464   
7 Scott House   Fairmont, WV1:05:43.00 332832   Dirty Sanchez Racing
8 Aaron Bovalino   Beaver, PA1:08:00.00 303771   Beaver Valley Velo
9 Robert Powell   1:08:06.00   0
10 Jonathan Geair   Pittsburgh, PA1:08:15.00 183179   West Liberty Cycles
11 William Eder   1:09:49.00   D'Cujoederz
12 marco piccirilli   Morgantown, WV1:14:38.00 338678   WVU Cycling
19 Jeff Carman   1:18:22.00   0
20 David Dziamniski   Claysville, PA1:18:26.00 357605   0
21 Joshua Cogar   Waynesburg, PA1:32:27.00 357509   Clarks on McKnight/EU Cycle Imports
DNF Collin Otis   DNF   0

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Kukieza   Zelienople, PA1:21:24.00 308951   WVU Cycling
2 David Cornett   Wheeling, WV1:21:24.00 219444   0
3 Jeffrey Grimm   Aliquippa, PA1:21:24.00 213577   Beaver Valley Velo
4 Brian DeCann   Arlington, VA1:21:24.00 306510   WVU Cycling
5 Adam Young   Carnegie, PA1:21:24.00 323178   ProBikes
6 Daniel Wilson   Pittsburgh, PA1:21:24.00 349276   0
7 Michal Krauze   Pittsburgh, PA1:21:24.00 341086   Sargent Electric/ Koeles Cycling Club
8 Kyle Mihalik   Aliquippa, PA1:21:24.00 335024   Beaver Valley Velo
9 Adam Snyder   Garrett, PA1:21:24.00 293504   0
10 Adam Cohen   Fortwashington, PA1:21:24.00 291320   E2C2
11 Chris Hays   Youngwood, PA1:21:24.00 306241   Stage5/Cycling Fusion Racing
12 Carl Lovejoy   Pittsburgh, PA1:23:34.00 304355   East End Cycling Club
13 Matthew Gillespie   Pittsburgh, PA1:23:34.00 349280   About Time Cycling
14 Jason Draper   Pittsburgh, PA1:23:34.00 208985   Stage 5/ Cycling Fusion
15 Brandon Ference   Pittsburgh, PA1:23:34.00 245223   0
16 Matthew Riva (1 - Cat5)   Carnegie, PA1:23:34.00 354322   TriEnergy
17 Chris Jones   Shinnston Wv1:23:34.00 311765   Dynamic Physical Therapy Cycling Team
18 Peter Grewar   Cranberry Twp, PA1:23:34.00 339650   Stage 5 / Cycling Fusion
19 Robert Sedgewick   Pittsburgh, PA1:26:06.00 266800   Morningside Velo/Biketek
20 Chad Jones   Morgantown, WV1:26:06.00 236933   WVU Cycling
21 Alan Lucas   Munhall, PA1:26:06.00 296898   Morningside Velo/Biketek
22 Andrew Vogeler   Bethelpark, PA1:28:31.00 309078   E2C2
23 Reece McGregor   1:28:31.00   [Company Name]
24 John Cordera   1:33:26.00   0
25 Victor Alvira   Pittsburgh, PA1:38:23.00 201396   Stage 5 / Cycling Fusion
26 shawn geiger   Burgettstown, PA1:38:56.00 301290   0
27 Brad Wong   1:39:20.00   Carnegie Mellon University
28 Grant Jackson   Pittsburgh, PA1:39:24.00 289903   East End Cycling Club
29 James Chow (2 - Cat5)   Pittsburgh, PA1:39:28.00 355094   Carnegie Mellon University
30 Donald Powers   Pittsburgh, PA1:39:50.00 306153   Pro Bikes / Twin Six
31 Randall Buxbaum   Middletown, MD1:41:53.00 222479   AVC / Team Hagerstown-Washington County
32 Marko Milojevic   1:47:02.00   0
DNF Fred Gohh   Pittsburgh, PADNF 210280   Team Citius
DNF Gregory Flood   Pittsburgh, PADNF 91839   Steel City Endurance

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Holmes   Barberton, OH2:31:08.00 194192   Deathrow Velo
2 Andrew Gorski   Allison Park, PA2:31:08.00 203109   Pro Bikes
3 Jacob Yundt   Pittsburgh, PA2:31:08.00 277281   Iron City Bikes
4 William Slutz   East Canton, OH2:31:08.00 288887   Stark Velo
5 Colby Samstag   Seattle, WA2:31:08.00 307696   Penn Cycling
6 Benjamin Kuhlman   Parkersburg, WV2:31:08.00 214706   Dynamic Physical Therapy Cycling Team
7 Todd Latocha   Fairmont, WV2:32:26.00 307210   Dynamic Physical Therapy Cycling
8 Derek Clark   Mount Morris , PA2:33:15.00 155055   Dynamic Physical Therapy Cycling Team
9 Benjamin Fogle   Duncansville, PA2:33:20.00 338298   Hilltop Dynamics
10 Erik Rauterkus (1 - Cat4)   Pittsburgh, PA2:35:20.00 349960   Team Citius
11 Edward King-Smith   Pittsburgh, PA2:35:20.00 228538   Iron City Bikes
12 Drew Chidester   Wexford, PA2:27:12.00 275999   Trek of Pittsburgh
13 Chase Howard   Salem, OH2:27:12.00 321202   Pro Bikes
14 David Morris (2 - Cat4)   Canton, OH2:31:20.00 339742   0
DNF Michael Chapman   Norton, OHDNF 291562   Orrville Cycling

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Doan   Reynoldsville, PA2:18:24.00 9631   Hollyloft - Alfies
2 Stephen Cummings   Pittsburgh, PA2:18:29.00 201402   0
3 Dan Greene   Pittsburgh, PA2:18:39.00 172784   0
4 Robert Stumpf   Beaver, PA2:18:39.00 259653   TEAM GPOA
5 Matthew Weeks   Rocky River, OH2:18:39.00 232237   0
6 Thomas Dominic   2:18:39.00   0
7 David Steiner   Chagrin Falls, OH2:18:45.00 209770   Team Spin
8 Edward Grystar (1 - Cat2)   Oakmont, PA2:18:45.00 244283   Freddie Fu Cycling Team
9 Tom Keller   Solon, OH2:18:45.00 205603   0
10 Todd Gossebak   2:18:45.00   0
11 Kevin Ordons   Pittsburgh, PA2:18:45.00 338510   E2C2
12 Steven Kurpiewski   Pittsburgh, PA2:19:08.00 265551   Iron City Bikes
13 Timothy Finnegan (1 - Cat3)   Dunkirk, NY2:19:27.00 174315   Hollyloft/Alfie's
14 Jason Halloran   Lakewood, OH2:19:55.00 170377   0
15 Andrew Seitz   New York, NY2:19:55.00 291272   TEAM GPOA
16 Eric Lundgren   Pittsburgh, PA2:20:55.00 264778   Iron City Bikes Racing
17 Devin Corboy   Mckeesport, PA2:24:55.00 241389   0
18 Craig Merritts   Pittsburgh, PA2:31:39.00 89628   CAT Racing/Pitt Elite Velo
19 Michael Mihalik   Sewickley, PA2:31:58.00 245927   Freddie Fu Cycling Team
DNF Peter Scacherl   DNF   0
DNF Jake Lifson   Pittsburgh, PADNF 43355   0
DNF Aaron Cruikshank (Cat2)   Akron, OHDNF 258844   0
DNF Joseph Ruggery (Cat2)   Greensburg, PADNF 30830   Freddie Fu Cycling Team
DNF John Cotter   Mckeesport, PADNF 293132   Freddie Fu Cycling Team
DNF Christian Schott (Cat3)   Imperial, PADNF 255619   Trek of Pittsburgh
DNF Stephen Schott (Cat2)   Coraopolis, PADNF 247323   Cleveland Clinic Sports Health - RGF P/B Felt U23
DNF Cory Hartman   Frederick, MDDNF 322762   DPS Penn/Cannondale
DNF Brett Rothmeyer   Pittsburgh, PADNF 201404   TEAM GPOA
DNF Nehemiah McHugh (Cat3)   PittsburghDNF 292801   Team Sexy Guys
DNF Justin Kanter   Moon Twp, PADNF 201399   Pgh Elite Velo / CAT Racing
DNF Steve Bedilion   Mcmurray, PADNF 212417   Pgh Elite Velo / CAT Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne-Marie Alderson   Pittsburgh, PA1:43:50.00 262998   Steel City Endurance
2 Beth Byron   Morgantown, WV1:43:55.00 343780   0
3 Kate Bennett   Pittsburgh, PA1:43:55.00 271365   Steel City Endurance
4 Adriane Hairston   Seattle, WA1:43:55.00 339206   Temple University
5 Greta Daniels   Pittsburgh, PA1:43:55.00 343098   DPS Penn/Cannondale
6 Amanda Gannon   Austin, TX1:43:55.00 290119   0
7 Stephanie Zorio   1:44:02.00   0
8 Justine Pagenhardt   Morgantown, WV1:47:26.00 345784   Motown Women's Cycling
9 Meghan McGregor   1:47:29.00   [Company Name]
10 Stacie Truszkowski   Pittsburgh, PA1:52:31.00 277254   Steel City Endurance
11 Anne Pfennigwerth   1:52:35.00   Velo-Femme/Steel City Endurance
12 Sarah Lukens   2:08:13.00   0

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Swan   Pittsburgh, PA1:43:05.00 194055   Iron City Bikes
2 Elizabeth Shogren (1 - Cat2)   Morgantown, WV1:43:50.00 172363   Dynamic Physical Therapy Cycling
3 Nicole Dorinzi   Morgantown, WV1:46:28.00 346012   Dynamic Physical Therapy
4 Patricia George   Pittsburgh, PA1:50:24.00 271762   Steel City Endurance

Women - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire Edwards   Sewickley, PA1:20:32.00 317510   Edwards Cycling Team
2 Carolyn Stratford   1:33:50.00   Velo Femme
3 Isabelle Stratford   1:33:50.00   Velo Femme

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerOSMOSierra NevadaUSACDFCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee