Race Results for
The Block O Criterium and Ohio Junior Criterium Ch
Columbus, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/16/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR 19-22 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Chifala   Dayton, OH 311146   Colavita Racing

Men - JR 17-18 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Woodard   Blacksburg, VA 328148   Trek Bicycle Store of Cincinnati
2 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804   Prochain Cycling
3 Will Gleason   New Albany, OH 231092   Central Ohio Bicycle Club
4 Kipp Silber   Dayton, OH 287701   Fuji Cycling

Men - JR 15-16 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Weston Flickinger   Akron, OH 298929   Prochain Cycling
2 Jack McCann   Cincinnati, OH 298338   Prochain Cycling
3 Mark Gori   Chagrin Falls, OH 320320   Spin
4 Chase Howard   Salem, OH 321202   
5 John Murdock   Cincinnati, OH 250670   Prochain Cycling
6 Brent Bachman   Westerville, OH 309621   Eddys Bike Shop
7 Jonathan Patton   Mason, OH 263799   Fuji Cycling

Men - JR 13-14 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Vorwerk   Southbloomfield, OH 303537   Team Cyclist Connection
2 Michael Musilli   Powell, OH 266563   

Men - JR 10-12 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eli Woodard   Apex, NC 329312   Lionhearts
2 LIAM HUGHES      

Men - CAT 4/5 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Inglis   Brooklyn, NY 283472   University of Cincinnati
2 Luke Woodard   Blacksburg, VA 328148   Trek Bicycle Store of Cincinnati
3 Larry Hughes   Worthington, OH 89405   
4 Donald Cumming   Waterford, MI 337658   MPI- Main Street Racing team
5 Robin Zuend   St Louis, MO 290270   Queen City Wheels
6 Nathan Dugan   Warren Oh 222630   Fuji Cycling
7 jared preston   North Royalton, OH 319528   Fuji Cycling
8 John Hartpence   Defiance, OH 122082   Team Defiance
9 Camden Dierkes   Marietta, OH 357260   
10 David Rohrer   Athens, OH 289434   Team Athens
11 Robert Herzog   Westfield, IN 349636   Team Nebo Ridge
12 Mike Podrosky   Columbus, OH 194149   Central Ohio Bicycle Club
13 Nathaniel Allen   Covington, KY 340934   University of Cincinnati
13 Doug Carraway   Columbus, OH 287612   Team Six One Four
14 Daisuke Sata   Columbus, OH 222999   Team Six One Four
15 Trevor Miller   Columbus, OH 313282   Olympus Homes Cycling Team
16 Eddie Clark   New Albany, OH 356907   
17 Elan Lieber   Columbus, OH 358028   
18 ADAM ELDRIDGE      
19 John Conway   Huntington Beach, CA 305348   Rockwall Cycling
20 LANCE HAMBLIN      
21 Spencer Hackett   Columbus, OH 297118   Team Jeni's
22 Logan Leland   Sugar Grove, OH 293011   Team Cyclist Connection
24 Steve Quelette   Westerville, OH 258850   Broken Spoke Cycling
25 Kenneth Buddell   Lewis Center, OH 244758   
26 TAYLOR DUNCAN      
27 Rick Voithofer   Columbus, OH 284567   Team Six One Four
28 George Conti   Powell, OH 118852   A World Of Pain
29 Tony Mellott   Columbus, OH 341696   
30 Nicholas Vorwerk   Southbloomfield, OH 303537   Team Cyclist Connection
31 Mark Corroto   Delaware, OH 197030   A World Of Pain
32 Nathaniel Miller   Marietta, OH 288490   Team Athens
33 Brian OHara   Columbus, OH 312422   A World Of Pain
34 Todd Alt   Columbus, OH 283958   Buckeye Cycling Club
35 Robby Simpson   Blacklick, OH 43798   Team Speranza
36 Frank Strang   Mcdonald, OH 316942   Mahoning Valley Cycling Team
37 CHRISTOPHER METZLER      
38 JOSHUA EBEL      
DNP Daniel Antoon   Colorado Springs, CO 336262   Ohio State University
DNP Zack Kratche   Charleston 336238   
DNP CRAIG JAQUITH      
DNP John Murdock   Cincinnati, OH 250670   Prochain Cycling
DNP Blake Wehlage   Columbus, OH 247386   Team Jeni's

Men - CAT 3/4 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Hall   Columbus, OH 221249   Mama Mimi's presented by Kenda
2 Scott Spees   St. Johns, FL 33586   Olympus Cycling Team
3 Richard Parr   Canton, OH 27316   Stark Velo
4 Ryan Stubenrauch   Lewis Center, OH 210980   Mama Mimi's presented by Kenda
5 Christopher Grisvard   Dublin, OH 52865   New Hampshire Cycling Club
6 Jeff Kompa   Cleveland Ohio 282965   Snake Bite Racing
7 Jeff Aufdencamp   Columbus, OH 54950   Central Ohio Bicycle Club
8 Nathan Dugan   Warren Oh 222630   Fuji Cycling
9 Matt Celek   Cuyahoga Falls, OH 319220   Ride On Wooster
10 John Chamberlain   Great Falls, VA 190901   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
11 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804   Prochain Cycling
12 Doug McConaha   Galena, OH 51774   Olympus Cycling Team
13 Douglas Green   Charlotte, NC 231100   Olympus Homes Cycling Team
14 Weston Flickinger   Akron, OH 298929   Prochain Cycling
15 Jacob Meyer   Sidney, OH 251724   Fuji Cycling
16 Robin Zuend   St Louis, MO 290270   Queen City Wheels
17 Brandt Athey   Berea, OH 207100   Mama Mimi's presented by Kenda
18 Aaron Conley   Columbus, OH 311000   Team Competitive Gear
19 Brandon Gaunt   London, OH 295589   Mama Mimi's presented by Kenda
20 Spencer Hackett   Columbus, OH 297118   Team Jeni's
21 Donald Cumming   Waterford, MI 337658   MPI- Main Street Racing team
22 Brian Roche   Upper Arlington, OH 192478   Mama Mimi's presented by Kenda
23 Will Gleason   New Albany, OH 231092   Central Ohio Bicycle Club
24 Kevin Wellendorf   Pickerington, OH 283318   Olympus Homes Cycling Team
25 David Rohrer   Athens, OH 289434   Team Athens
26 Logan Leland   Sugar Grove, OH 293011   Team Cyclist Connection
27 Kyle Stewart   Wilmington, OH 313374   Queen City Wheels
28 Steve Quelette   Westerville, OH 258850   Broken Spoke Cycling
29 Brent Bachman   Westerville, OH 309621   Eddys Bike Shop
30 Corey Green   Mason, OH 150266   Zephyr Wheel Sports
31 Luke Sundermeier   Columbus, OH 294885   Mama Mimi's presented by Kenda
32 jared preston   North Royalton, OH 319528   Fuji Cycling
33 Mark Gori   Chagrin Falls, OH 320320   Spin
34 Nathaniel Miller   Marietta, OH 288490   Team Athens
DNP Brian Schultz   Columbus, OH 284685   Team Six One Four
DNP Christian Fischer   Columbus, OH 11672   Team Six One Four
DNP Addison Smith   Columbs, OH 224012   Central Ohio Bicycle Club

Men - CAT 1/2/3 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marco Aledia   Worthington, OH 58428   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
2 Mark Brown   Dublin, OH 149899   Central Ohio Bicycle Club
3 Robert Martin   Brecksville, OH 49126   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
4 Todd Gosselaar   Los Angeles 287912   
5 Josh Halvax (1 - Cat2)   Mansfield, OH 253371   Cleveland Clinic Sports Health – RGF Cycling pb Felt Bicycles
6 Andys Burns   Delaware, OH 5573   Central Ohio Bicycle Club
7 James Baldesare   Kent, OH 63797   Cleveland Clinic Sports Health – RGF Cycling pb Felt Bicycles
8 Kirk Albers   Upper Arlington, OH 1283   Panther pb Competitive Cyclist
9 Samson McHugh   Pittsburgh, PA 290653   Pittsburgh Elite Velo
10 Matt Bole   Loveland, OH 669   Fuji Cycling
11 Greg Flecher (2 - Cat2)   Columbus, OH 274985   Team Lake Effect
12 Brandon Gaunt   London, OH 295589   Mama Mimi's presented by Kenda
13 Cameron Jackson   Akron 243794   
14 Isaiah Wallake   Columbus, OH 100343   Central Ohio Bicycle Club
15 Matthew Brooks   Alpharetta, GA 249788   Team Type 1- Development
17 Chase Howard   Salem, OH 321202   
18 Gabriel Moss Masaquiza   Ketchum, ID 293891   Olympus Homes Cycling Team
19 Katsuhiro Tanda   Athens, OH 219952   Central Ohio Bicycle Club
DNP James Matson   Columbus, OH 60978   Cleveland Clinic Sports Health – RGF Cycling pb Felt Bicycles
DNP Douglas Green   Charlotte, NC 231100   Olympus Homes Cycling Team

Men - CAT 1/2/3 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
16 Brett Brevoort   Cincinnati, OH 218557   

Women - JR 17-18 F

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonja Postak   Cleveland, OH 304921   Pista Elite

Women - JR 15-16 F

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH 287682   J.O.N.E.S Racing

Women - JR 13-14 F

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mackenzie Green   Mason, OH 300251   Queen City Wheels

Women - JR 10-12 F

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Adams   Stow, OH 310691   WAS Labs Cycling

Women - CAT 3/4 W

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SUZANNE TKACH      
2 Christina Fuduric   Columbus, OH 305319   Central Ohio Bicycle Club
3 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH 287682   J.O.N.E.S Racing

Women - CAT 1/2/3 W

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jillian Kellbach   Columbus, OH 220409   Central Ohio Bicycle Club
2 Katie Mueller   Florissant, MO 309933   Ohio State University
3 Kayla Starr   Lancaster, OH 336464   Team Cyclist Connection
4 Luanne Murray   London, OH 48868   Kreitler Racing Team
5 Kellie Strang   Mcdonald, OH 303754   Carbon Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoCUORESierra NevadaSpyOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee