Race Results for
Putney/West Hill MTB Race
Putney, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/26/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Codner   2:14:58  711 Australian National Team
2 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NY2:15:16 79201  721 Spin/Verge
3 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:15:38 119525  712 STRAVA Velo
4 Michael Bartlett   Sunderland, MA2:17:35 225390  720 Competitive Edge Cycling
5 Scott Levreault   South Hadley, MA2:19:02 81441  713 Joe's Garage
6 Jacob Harris   Swanzey, NH2:20:47 249276  710 Norm's Ski and Bike
7 Noah Tautfest   Northfield, VT2:21:27 268345  717 Bicycle Express
8 William Letendre   Etna, NH2:23:37 20980  716 STRAVA
9 Nathan Pepin   Seattle, WA2:41:56 249643  718 Competitive Edge Cycling
10 Andrew Wellman   West Berlin , VT2:45:16 37673  719 Bicycle Express
DNF Clinton Angwin   White River, VT 298713  715 Mason Racing
DNF Alec Petro   Duxbury, MA 216739  714 Corner Cycle

Men - First Timer

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Tombarelli   0:39:00  207 

Men - First Timer - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Milo Olson   0:42:16  138 
2 Gabriel Kovacs   0:56:56  137 
3 Ben Funk   1:06:48  139 Team Edge

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Smith   1:05:51  907 
2 Harrison Dayton   Bristolbristol, CT1:18:53 346052  901 Team Edge
3 Lane Maher   Harwinton, CT1:20:22 333300  902 Team Edge
4 Trevor Chambers   Bolton, CT1:24:50 351996  903 Nerac Earth
5 Jeffrey Willsey   1:24:51  904 Coyote Hill
6 Alex Gadowski   1:28:26  906 Putney/West Hill
7 Andy Gadowski   1:28:51  905 Putney/West Hill
8 Benjamin Petro   Duxbury, MA1:37:34 352790  908 Bayhill/CL Noonan

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Nichols   Hanover, NH1:02:20 270026  263 VOX Racing
2 Bryan Magdalensky   1:14:08  262 
3 Thomas Duarte   1:22:11  264 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Cochran   1:03:26  755 Norm's Ski and Bike
2 Erik Tedesco   1:09:19  752 Team Edge
3 Kevin McCranie   West Greenwich, RI1:09:59 328818  753 
4 brian parker   East Haddam, CT1:11:01 345120  751 
5 Mark Kananowicz   1:18:48  754 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Funk   1:13:54  412 Team Edge
2 Brad Helsel   1:16:31  414 
3 Jon Noromeyer   1:19:43  413 SAS/Shanghai American School

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Codner   1:03:07  517 St. George CC
2 Tri Vinh   Enfield, CT1:15:44 210717  513 Team Audi Northeast
3 Juan Mendoza   Otter River, MA1:20:28 318990  516 Central Mass Cycling Club
4 Andrew Kovacs   South Hadleysouth Hadley, MA1:29:16 339584  514 
5 David LeBlanc   Hopkinton, MA1:47:19 341536  515 

Men - Cat 2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Hartman   1:40:47  777 Competitive Edge Cycling
2 Erik Maher   Harwinton, CT1:46:30 113736  776 Team Edge
3 Tom Sullivan   1:47:25  778 
4 Larry Webber   1:49:11  774 Norm's Ski and Bike
5 fabian esponda   North Haven, CT1:51:24 316320  775 NEMBA
6 David Powell   Longmeadow, MA1:52:02 253074  779 Northeast Outing
7 nathan orie   Matapoisett, MA1:52:48 275257  780 Competitive Edge Cycling

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Marshall   1:36:49  951 Bliss Racing
2 Ryan Berliner   Richmond, VT1:40:42 296558  954 Bliss Racing
3 Dylan McKeon   Eastlongmeadow, MA1:47:43 311677  953 Cyclonauts Racers
4 Nick Bouton   1:51:37  955 
5 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:55:25 311452  950 Team Edge
6 Michael Owens   Richmond, VT2:11:55 350150  952 Bliss Racing
DNF Robert Auchincloss   Bronxville, NY 318030  948 MBRC Team
DNF David Hagerdon     949 Taconic

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bart Flynn   1:41:29  213 Bike HUB
2 Drew Best   1:41:47  211 Case Mountain Racing
3 Stephen Pope   Burlington, VT1:42:15 326726  215 Ski Rack
4 George Flynn   1:43:14  214 Bike HUB
5 Rich Gauvin   Dayville, CT1:55:20 310686  212 Danielson Adventure Sports
DNF Greg DiSanto     216 UNH

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Contois   1:29:38  315 Mason Racing
2 Bryan Horsley   Boulder, CO1:37:22 346104  310 
3 Jeff Johnson   Shaftsbury , VT1:39:07 252769  313 Battenkill-United/Anthemcycles.com
4 Richard Bardwell   Stonington, CT1:39:23 291157  308 CLR-CLRRACING.COM
5 Daniel Biscup   Plainfield, CT1:39:41 278573  311 Danielson Adventure Sports
6 David Polan   1:42:27  317 Team Bicycle Alley
7 Tyson Deloy   1:44:20  318 
8 Kevin Ryan   1:50:45  312 
9 Jeremy Donnelly   Holyoke, MA2:17:30 292989  314 Union Velo
DNF David Mastroianni   Sagamore, MA 293031  316 Cape Cod Cycling Club, LLC

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Provost   Brewster, MA1:39:39 310808  456 Cape Cod MTB Racing
2 Jeffrey Landry   1:42:47  466 Competitive Edge Cycling
3 Ken Dayton   Bristol, CT1:44:01 303736  457 Team Edge
4 Carl Smith   1:45:08  464 Team Edge
5 David Terrell   1:47:20  468 CFM Cycles
6 John Allen   East Berlin, CT1:49:21 239954  463 Team Audi Northeast
7 Will Raymond   1:52:05  460 Team Audi Northeast
8 Gregory Gadowski   Dummerston, VT1:56:33 95816  465 Putney/West Hill
9 Todd Mathews   2:05:30  469 
10 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI2:15:02 114646  470 Providence Velo-Casters
11 David Keppler   Rowe, MA2:27:06 271586  458 bikeman.com
12 Adriano Frechel   San Antonio Texas2:26:54 303517  459 Team Jamin
DNF Sam Neves   Stafford Springs, CT 314484  461 Team Audi Northeast
DNF Robert Swinburne     467 Putney/West Hill

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Hamel   Coventry, RI2:00:13 120142  540 Team Audi Northeast
2 Thomas Quinlan   Canton, CT2:03:21 28934  542 Nerac Earth
3 Michael Cyr   Mansfield Center, CT2:06:17 146313  538 Spring Hill Racing
4 Malcolm Moore   2:11:20  536 Putney/West Hill
5 Randy Gilmour   Ludlow, VT2:11:31 193239  547 
6 john weferling   East Longmeadow, MA2:12:16 272347  537 Team Audi Northeast
7 John Torrey   South Daytona, FL2:15:24 199705  543 Team Audi Northeast
8 Claude Morneault   2:20:50  544 Buchika's
9 William Bonin   2:27:31  546 Spring Hill Racing
10 John Lockwood   West Simsbury, CT2:34:52 175524  541 Createx-Benidorm-EBCC
DNF Jon Powell     539 

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam St Germain   Burlington, VT1:55:20 193706  655 Noreast Cycling
2 Charles Beal   W Hartford, CT1:55:45 106073  656 Marble Design Racing
3 ken vanburen   Newhaven, VT2:05:11 281929  659 Rally Sport NE
4 David Skrocki   Keene, NH2:15:33 227104  657 Norm's Ski and Bike
DNF Kerry Robair   Bristol, CT 181425  181425 Team Edge

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Berliner   Richmond, VT1:50:19 267301  113 Bliss Racing
2 Zeb Leister   Hartland, VT2:00:45 304146  112 Paradise Racing
3 Matthew Owens   Richmond, VT2:00:59 350148  110 Bliss Racing
DNF Samuel Longenbach   Williston, VT 266677  111 Bliss Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Kennedy   South Deerfield, MA1:52:57 249288  241 Competitive Edge Cycling
2 Joshua Krzyzek   North Attleboro, MA1:56:01 132750  237 Union Velo
3 James Honda   East Hartford, CT2:04:18 160946  238 Expo/Superior Energy
4 Benjamin Grass   Missoula, MT2:06:51 244348  239 Dartmouth Cycling
5 Robert Anderson   Kearsarge, NH2:07:33 266798  240 Michelin/Dakine/Jamis
6 Eric Carlson   Bristol, CT2:08:53 233018  236 Team Edge
7 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA2:25:20 41895  242 
DNF Matthew Green   Hatfield, MA 226152  243 Luxe Wheelworks

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Peterson   1:55:06  375 Town Cycle
2 Craig Kennedy   Suffield, CT1:59:11 65969  372 Createx-Benidorm-EBCC
3 scott hood   Jaffrey, NH2:01:18 299523  374 MTB.Mind
4 Alex Combes   Winsted, CT2:05:09 267731  371 Createx-Benidorm-EBCC
5 Thomas Jacius   East Granby, CT2:20:48 295794  370 Createx-Benidorm-EBCC
DNF Pete Hoffman     373 Racer X

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Silberfarb   Norwich, VT1:50:54 32650  426 STRAVA
2 Jon Rowe   Bennington, VT1:53:03 30742  421 North American Velo/Pedros/Classbook/Giant
3 Alby King   Chepachet, RI1:56:44 330310  422 bikeman.com
4 Brian Cantele   Litchfield, CT2:00:19 6022  420 Createx-Benidorm-EBCC
5 E Matt Germon   Lincoln, VT2:01:47 158486  429 Bike29.com
6 Robert Carmen   Simsbury, CT2:04:19 111810  427 Team Edge
7 Michael Kelly   Watertown, CT2:07:13 94642  423 Team Edge
8 Geoffrey House   Great Barrington, MA2:07:24 70131  430 
9 Matthew Theodore   Mashpee, MA2:07:30 199986  425 Cape Cod MTB Racing
10 andrew bowersox   West Whately, MA2:08:55 265217  424 
11 Sylvain Loize   Barrington, RI2:14:59 228641  428 Providence Velo-Casters
12 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:21:34 87557  418 Team Audi Northeast
13 Jeffrey Robert   Worcester, MA2:28:54 107565  419 Team Bicycle Alley

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Crisci   West Whately, MA2:05:59 193670  562 
2 Andrew Chambers   Bolton, CT2:06:34 210960  559 Nerac Earth
3 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:18:27 190114  565 Team Edge
4 Steve Arsenault   Keene, NH2:22:26 211263  560 Norm's Ski and Bike
5 Ronald Beliveau   Granby, CT2:27:24 179909  563 Createx-Benidorm-EBCC
6 Christopher Logan   Keene, NH2:31:28 21464  591 Norm's Ski and Bike
7 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH2:32:54 38948  558 Norm's Ski and Bike
DNF Jerry White   Auburn, NH 71270  561 Blue Steel Cyclery
DNF Richard LaBombard   Easthampton, MA 20058  564 Joe's Garage

Women - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Aleksandra Mooradian     986 Embrocation Cycling

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rosalie Lipfert   1:14:45  191 Dartmouth Cycling
2 Ellen Anderson   Hanover, NH1:25:02 228726  192 VOX Racing
DNF Crystal Gauvin   Dayville, CT 349994  190 Danielson Adventure Sports

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Mendoza   Otter River, MA1:27:54 323776  826 Central Mass Cycling Club
2 ramona janowetch   Keene, NH1:29:03 349832  825 Norm's Ski and Bike

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Caldwell   2:05:14  837 
2 Lila Pelc   2:30:35  839 
3 Lynette Wood   2:45:42  838 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Allen   Danielson, CT2:32:26 261368  33 Danielson Adventure Sports
2 Christin Christoph   Leeds, MA2:42:54 353242  34 Competitive Edge Cycling
3 Rachel Chambers   Bolton, CT2:52:00 310143  30 Nerac Earth
4 Michelle Packer   North Dighton, MA3:30:00 322288  32 Union Velo
DNF Elizabeth White   Manchester Nh 209806  31 Blue Steel Cyclery

Women - Cat 1 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:27:17 225308  812 Union Velo
2 Heather Batchelor   Millers Falls, MA2:37:24 304643  809 Valley Bike and Skir Werks Racing Team
3 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT3:01:00 201114  811 
4 Marilyn Quinlan   Canton, CT3:01:01 2865  810 Nerac Earth

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoBonk BreakerCUOREUSACDFSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee