Race Results for
The Great Hawk Chase - MNMBS #8
Duluth, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/07/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Smith   00:46:06  4050 Peace Coffee
1 Beau Holappa   00:49:26  4379 
2 Cole Herrmann   00:46:10  4024 Angry Catfish
2 Van Carlson   00:50:43  4006 peace coffee racing
3 Calvin Sandberg   00:50:24  4072 Penn Cycle
3 Max Ellingson   00:53:58  4366 
4 Liam Franken   00:52:23  4012 Bicycle Sports
4 Jack Ellingson   01:06:48  4367 
5 Campbell Karjala   00:56:06  4376 Kenwood
6 Robert Delins   00:56:06  4364 
7 Cobie Vagts   00:59:47  4054 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Donofrio   00:42:21  4365 
2 Carl Broker   00:47:30  4362 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Bastien   00:35:39  4360 
2 Cody Olson   00:51:00  4370 
3 Miles Weske   00:53:33  4374 
4 William Bourassa   00:54:14  4361 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aj Peterson   00:41:09  4040 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Radtke   00:52:26  4377 Angry Catfish
2 Chris Gardner   00:54:27  4372 
3 Tim Key   00:59:37  4382 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Kauth   Saint Paul, MN00:33:23 342876  4028 Birchwood
2 Janis Delins   00:43:17  4363 
3 Noel Hill   00:47:34  4381 
4 John Ellis   00:50:51  4059 Angry Catfish
5 Brian Stanley   00:55:37  4052 
6 Greg Martin   01:05:22  4368 
7 Chuck Jacobs   01:07:33  4075 Silver Cycling

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Franken   00:42:23  4013 Bicycle Sports
2 Kent Furois   Falcon Heights, MN00:53:19 341008  4015 Gopher Wheelmen
3 Jeff Thompson   01:01:29  4073 Peace Coffee
4 Kraig Anderson   01:03:02  4048 Team Kraggness

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Young   00:39:42  4378 
2 Chip Jacobs   00:43:55  4373 
3 Scott Guhl   00:52:13  4080 Bicycle Sports
4 Timothy Gallagher   00:55:58  4016 
5 Dan Garrett   01:08:07  4017 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Olson   01:15:06  2592 
2 Hayden Schlough   01:15:16  2611 Fasterfoster
3 Paul Buerger   01:30:47  2580 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andris Delins   Minneapolis, MN01:35:34 333848  1006 
2 Logan Schlough   01:08:15  2083 Fasterfoster
3 Ethan Furois   Falcon Heights, MN01:12:16 322612  2033 Gopher Wheelmen
4 Duncan Weisbrod   01:14:17  2123 Larson Cycle
5 Zachary Newton   01:17:19  2068 Angry Catfish
6 Bradley Miller   01:19:46  2063 
7 Josey Weik   Wrenshall, MN01:20:30 297766  2598 Ski Hut

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Olson   Eden Prairie, MN01:34:45 370629  1071 
2 Shea Franken   01:41:09  1013 Rochester Mountain Bike Team
3 Reece Oleson   Jordan, MN01:41:21 349404  1033 Wannabee Racing
4 Ryan Davis   01:11:33  2584 
5 Jake Bauer   01:14:38  2005 Hollywood
6 Joseph Billman   01:21:44  2593 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kasey Basco   01:32:27  1377 
2 Josh Bauer   01:37:31  1057 Hollywood
3 Matthew Del Nin   01:39:07  1370 
4 Tyler Vega   01:09:29  2597 
5 John Wessling   01:11:00  2594 PutDaTeamOn MyBack
6 Nathan Jensen   01:25:33  2048 Team Juice Plus
7 Justin Young   St. Louis Park, MN01:50:14 299006  2106 Peace Coffee Racing

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Kjorstad   01:33:30  1403 
2 Matt Leizinger   Minnetonka, MN01:37:33 284245  1026 Angry Catfish
3 Tim Gut   Eagan, MN01:39:18 326968  1014 Angry Catfish
4 John Swain   01:40:38  1405 
5 Ian Nancekivell   01:42:12  1053 Behind-Bars/LGR
6 Chris Harvey   01:46:34  1015 
7 John Wickham   02:20:50  1045 Revolution Cycle N Ski/ Fresh
8 David Jensen   01:06:08  2047 Team Juice Plus
9 Derek Van De Velde   01:07:57  2101 
10 Curtis Sahli   01:09:28  2587 
11 Chris Driscol   01:10:56  2024 Bicycle Sports
12 Jason Lesser   01:14:41  2056 
13 Ben Robetor   Maplewood, MN01:20:00 327206  2078 Peace Coffee Racing
14 Thad Schulz   01:25:06  2087 
15 Jesse Hagglund   01:25:18  2036 summit racing

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Agustin Deltour   01:31:07  1007 
2 Matthew Omeara   01:32:34  1402 On the Rivet
3 Barry Buhr   01:39:51  1368 Angry Catfish
4 Mitchell Bruns   01:44:00  1382 
5 Mike Weispfenning   01:50:17  1379 
6 Josh Hoban   01:51:25  1373 
7 David Schunk   01:58:07  1380 
8 Paul Jacobs   01:06:52  2115 Feed My Starving Children / FC
9 Matt Weissenborn   01:13:01  2131 LCR (Larson's Cycle Race Team)
10 Zachary Blankenheim   01:14:12  2114 
11 Michael Lee   01:14:59  2585 
12 Scott Anderson   01:17:47  2614 
13 Erik Olson   01:20:10  2586 
14 Rudy O'Brien   01:22:06  2609 
15 Josh Danielson   01:24:08  2020 
16 Ryan Bankston   01:27:07  2610 
17 Tim Balthazor   01:33:59  2578 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Ryan   01:33:37  1407 Conti
2 Shawn Gort   01:35:51  1372 
3 Ben Rogowski   Minneapolis, MN01:36:43 284865  1038 Anrgy Catfish
4 Grant Larvick   Burnsville, MN01:38:11 328058  1025 Angry Catfish
5 Jacque Poquette   01:40:17  1036 
6 Clint Swenson   01:40:44  1044 SilverCycling
7 Shawn Miller   01:41:06  1406 
8 Joel Ingvalson   01:43:03  1020 Wookiee Juice Racing
9 Bruce Klehr   01:43:50  1022 missing link
10 Michael Reuter   01:46:47  1401 
11 Nathan Olson   01:49:31  1070 
12 John Reinan   Lakeville, MN01:14:15 362137  2127 Feed My Starving Children Raci
13 Nick Pettis   01:17:13  2071 Silver Cycling
14 Ryan Goei   01:17:15  2612 
15 Tony Schmitz   01:20:04  2085 Maplelag/Paramount
16 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:22:29 95633  2051 Freewheel Bike
17 Randy Strohmeyer   01:26:15  2589 
18 Matthew Pope   01:30:42  2599 
19 Joel Benton   01:40:25  2595 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Ek   01:35:27  1371 
2 Wade Bergner   01:36:24  1048 
3 Jeff Lewis   01:38:58  1027 Sho-Air MN
4 Scott Lund   01:39:50  1028 Hollywood/Silver Cycling
5 Robert Herrmann   01:41:54  1016 Angry Catfish
6 Mike Constant   01:45:23  1369 jessica
7 Thomas Little   01:47:41  1074 Wookiee Juice
8 Jeff Bisso   Minnetonka, MN01:47:43 229344  1347 Freewheel Bike
9 Tim Wiley   01:53:57  1410 
10 Paul Lorinser   01:55:04  1408 
11 Spencer Lenz   Rosemount, MN01:58:26 20907  1056 Hollywood Cycle Silver cycling
12 Erik Paulsen   02:08:03  1375 
13 Troy Melhus   02:14:10  1409 Peace Coffee
14 Justin Keough   01:07:37  2052 Wannabee Racing
15 Jon Sigerud   01:08:28  2107 Feed My Starving Chidren/FCA
16 Patrick Sheedy   01:11:11  2089 Sh*tty Toad
17 Rob Kohl   01:14:02  2054 
18 Curt Schlough   01:19:06  2081 Fasterfoster
19 Bernie Seleski   01:26:43  2088 
20 Kelly Bakke   01:44:38  2003 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Haag   01:36:01  1376 Ski Hut
2 David Mainguy   01:40:51  1030 Freewheel bike
3 Stuart Benson   01:46:22  1383 Cyclova
4 Todd Nesvold   01:48:46  1054 PCR
5 Michael Solberg    01:11:52 345294  2093 Sho-Air MN
6 Jon Neace   01:13:45  2134 Sho Air
7 Peter Aas   01:15:55  2606 
8 James Goblirsch   01:16:13  2034 Bicycle Sports
9 Jim Newton   01:16:25  2067 Angry Catfish
10 Todd Bauer   01:21:38  2006 Hollywood
11 Larry Buerger   01:23:13  2579 
12 Craig Brown   01:31:52  2605 
13 Kevin Knutson   01:33:03  2596 Peace Coffee
14 Dean Basco   01:36:52  2600 
15 Gary Smith   01:38:47  2091 Peace Coffee
16 Tom Thies   01:52:08  2591 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Jahr   01:39:16  1385 Ski Hut
2 Charlie Farrow   01:41:05  1378 Ski Hut
3 Mark Wilhelmson   01:45:42  1374 Ski Hut
4 Tim Hieb   01:52:27  1018 
5 Mark Klingelhoets   02:04:08  1047 Wannabee Racing
6 Todd Trembley   Faribault, MN01:12:17 217961  2099 
7 Steve Stilwell   01:19:05  2095 
8 Bruce Brown   Indianola, IA01:26:00 263804  2120 BikeIowa.com
9 Bruce Mosher   01:36:41  2066 
10 Keith Oleson   01:47:37  2070 Wannabee Racing

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Taylor   01:31:14  2097 
2 Denny Barry   01:33:27  2004 Maplelag - Paramount Sports

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   Callaway, MN01:59:13 265418  328 Maplelag/Paramount
2 Nils Boberg   Shoreview, MN02:12:53 284823  524 MNJRC

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Oftedahl   Shoreview, MN02:00:05 210080  325 Maplelag
2 Jake Boyce   02:04:28  525 Ski Hut
3 Tyler Heibel   Fountain, MN02:07:35 133268  342 
4 Matthew Riley   Sun Prairie, WI02:13:25 351944  348 SPH/ WheelhouseCycles

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Tesch   Superior, WI01:55:44 114535  339 Continental ski & bike
2 Barry Tungseth   Stillwater, MN01:57:26 211935  336 Flat City Cycling
3 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN01:59:10 149743  515 kenwood
4 Nikolai Anikin   Duluth, MN02:04:27 261138  338 conti
5 Aaron Swanson   02:05:51  527 
6 Brendan Bellew   New Prague, MN02:06:02 313010  305 Angry Catfish
7 Shane Kullman   St Paul, MN02:06:40 19986  317 Loon State Cyclists
8 Joseph Surla   Minneapolis, MN02:07:14 34681  329 Wannabee Racing
9 Chris Burg   Lake Elmo, MN02:07:27 348946  306 Freewheel Bike
10 Clayton McLagan   Forest Lake, MN02:15:20 206756  332 Peace Coffee Racing
11 Rich Omdahl   Corcoran, MN02:20:26 297124  350 LCR

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   01:58:48  526 Ski-Hut
2 Jay Henderson   Minneapolis, MN02:04:31 15779  335 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
3 Bart Rodberg   Duluth02:07:46 153722  523 Ski Hut
4 Jan Rybar   Apple Valley, MN02:09:49 98534  343 Team Pedal Moraine
5 John Sandberg   02:10:24  521 Penn Cycle
6 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN02:14:58 147521  516 Kenwood Racing
7 Joe Kjeer   Scandia, MN02:15:28 154588  316 Peace Coffee Racing
8 Mick Carlson   Apple Valley, MN02:23:45 297203  307 peace coffee racing
9 Eric Guse   St Louis Park, MN02:26:17 211199  313 FCCC Penn Cycle

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN01:51:03 210366  Trek/29er Team
2 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN01:59:39 83047  TREK/KUHL/SKIHUT
3 Devin Curran   Onalaska, WI01:59:45 211576  Hollywood Cycles Twin Six
4 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN02:06:24 228026  Angry Catfish

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney Carlson   01:02:36  4005 peace coffee racing
2 Melissa Jacobs   01:55:31  4026 Silver Cycling

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayley Olson   00:52:37  4369 
2 Jess Burdick   01:07:22  4380 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Oleson   00:51:17  4069 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bev Carlson   00:50:05  4004 peace coffee racing
2 Rosslyn Kendrick   01:08:26  4371 
3 Jennifer Paulsen   01:09:19  4375 

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Tesch   01:24:16  2608 
2 Joy Adams   01:28:34  2576 
3 Amanda Brennan   01:29:40  2603 
4 Pamela Schmitt   01:40:32  2588 
5 Kaila Carpenter   01:46:15  2582 
6 Trisha Marczak   01:52:10  2059 Team Juice Plus

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN01:19:03 326212  2031 Birchwood
2 Kris Brazil   Faribault, MN01:23:46 238279  2011 Milltown Cycles
3 Amy Carlson   Duluth, MN01:29:41 126261  2581 ski hut
4 Jessica Constant   01:32:50  2583 
5 Mary Patridge   01:55:47  2113 

Women - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI01:55:59 242097  319 Hollywood Cycles

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Flanagan-Haag   01:47:30  513 
1 Kari Gates   Staples, MN02:14:13 191922  517 
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN02:18:30 264109  334 Hollywood / Silver Cycling

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN01:31:02 199274  11 TREK/KUHL/SKIHUT

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee