Race Results for
Fort Custer Time Trial
Augusta, MI
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/12/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PRO/CAT 1 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Tanguy   Rochester, MI0:58:33.152 217038  43 TEAM CF
2 Mark Parmelee   Ortonville, MI0:58:44.195 264374  32 CYCLETHERAPY
3 Niel Scharphorn   Jension, MI0:59:24.116 204881  36 THE MOTION INITIATIVE
4 Donald Galligher   Bloomington, IN1:01:34.189 180004  38 DRT
5 Bill Gallagher   Portage, MI1:01:55.257 229151  42 TREK 29ER CREW/BREAKAWAY
6 Kyle Stange   Millington, MI1:02:04.911 222632  35 CYCLEFIT
7 Earl Hillaker   Grand Rapids, MI1:02:05.980 290407  37 FOUNDER ALGER RACING
8 Richard Mezo   Crown Point, IN1:02:11.248 246376  41 RBIKES.COM
9 Eric Tompkin   Redford, MI1:02:35.061 141433  34 TREE FORT BIKES
10 Ed Serrat   Clarkston, MI1:03:05.466 228231  33 SPINZONE RACING
11 Christopher Anten   Holland, MI1:03:17.931 244467  39 CROSS COUNTRY CYCLE
12 Erik Koehler   Birmingham, MI1:04:14.730 296282  45 MOTOR CITY RACING
13 Shawn Davison   East Grand Rapids, MI1:04:36.972 325508  40 FARM TREE RACING

Men - PRO/CAT 1 - Elite/expert

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niel Scharphorn   Jension, MI0:59:46.811 204881  933 THE MOTION INITIATIVE
2 Brett Hoover   Goshen, IN1:02:18.771 312982  942 SPIN ZONE RACING
3 Dave DeMaegd   South Bend, IN1:04:34.558 348802  943 SPIN ZONE RACING
4 Eric Tompkin   Redford, MI1:04:38.606 141433  931 TREE FORT BIKES
5 Ed Serrat   Clarkston, MI1:05:05.669 228231  939 SPINZONE RACING/CANNONDALE
6 Erik Koehler   Birmingham, MI1:05:15.834 296282  951 MCR
7 Patrick Russell   Berkley, MI1:05:31.153 197649  930 Wolverine Sports Club
8 Aaron Taylor   Ann Arbor, MI1:09:45.032 325430  946 MOTORCITY RACING
9 Brian Harris   Holland, MI1:12:43.324 176820  927 CROSS COUNTRY CYCLE
10 John Osgood   Kimball, MI1:13:47.816 254343  932 TEAM SANDBAG
11 Jim Goerlich   Sterling Heights, MI1:14:45.998 254334  940 TEAM SANDBAG
DNS Brad Lako   Auburn Hills, MIDNS 254600  938 KLM/ COLDSTONE
DNF Mark Parmelee   Ortonville, MIDNF 264374  926 CYCLETHERAPY
DNF Jason Bowne   Twin Lake, MIDNF 220686  928 CROSS COUNTRY CYCLE
DNF Craig Akers   Brighton, MIDNF 311639  949 HC HOOLIGANS

Men - JUNIOR/CAT 3 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN RIMANDO   1:33:29.913  853 MPMBA
2 ANDREW MCBRIDE   1:59:37.625  857 
3 SHINAL SHAMON   2:03:10.442  845 CROSS COUNTRY CYCLE

Men - JUNIOR/CAT 3 - Beginner - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOMMY WOZNIAK   1:30:29.959  833 FLYING RHINO

Men - JUNIOR/CAT 2 - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SPENCER GRASL   1:23:16.927  528 YETI CYCLES

Men - JUNIOR/CAT 2 - Sport - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KURT VOGT   1:11:12.425  576 RBS CYCLING
2 CALEB ANDREWS   1:14:09.186  535 ACTIVE CASPARELLIS
3 DANIEL RIGGS   1:17:56.438  551 
4 ANDREW HALL   1:26:21.858  847 HOMETOWN CYCLING
5 SAM ALBAUGH   1:28:23.688  524 
6 SIMON ALBAUGH   1:36:32.460  525 
7 ANDREW DEVER   1:38:13.334  523 

Men - CAT 3 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT JACKSON   1:28:50.284  830 PINCKNEY MI
2 SCOTT TERRY   1:34:04.995  842 KALAMAZOO MI
3 SEAN EVANS   1:34:22.890  849 CUSTER CYCLERY

Men - CAT 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTOPHER BALLOR   1:14:53.884  829 KALAMAZOO MI

Men - CAT 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID BENNEFIELD JR.   1:14:09.629  859 HC HOOLIGANS
2 JAMES BRIDGEMAN   1:15:34.653  838 CUSTER CYCLERY
3 DWIGHT DENISIUK   1:16:20.367  831 BATTLE CREEK MI
4 KARL EMMERICH   1:17:13.119  819 STERLING HEIGHTS MI
5 NATHAN CLEMINSON   1:18:20.292  848 WARREN MI
6 BRIAN BAUER   1:19:05.764  860 CYCLETHERAPY
7 CHARLES ELDER   1:19:24.634  821 CUSCARELLIS TEAM ACTIVE
8 ISAAC TREVINO   1:23:26.686  832 GRAND RAPIDS MI
9 MARC ZACCARDELLI   1:24:25.966  820 
10 Michael Kurmas   Oakland, MI1:27:28.822 354766  841 OAKLAND MI
11 TOM MICHALSKI   1:31:11.989  839 WALLED LAKE MI
12 RICH MICHALSKI   1:35:12.209  840 CANTON MI
13 CHRIS VANDERWAAL   1:36:34.725  858 

Men - CAT 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDY BRISTON   1:15:36.473  850 CYCLISTS OF ANARCHY
2 CHRIS AMBLER   1:18:04.336  836 OAK PARK MI
3 JASON WARDEN   1:22:32.453  835 LAKESHORE AUTOS
4 MIKE RENDE   1:22:36.727  854 
5 JJ RAMON   1:26:12.198  837 LEILA PALOOZA
6 ROBERT BENNETT   1:33:50.157  844 RACING GREYHOUNDS
7 Dominique Merrit   Flushing, MI1:40:09.325 294982  852 FLYING RHINOS

Men - CAT 3 - Beginner - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BOB RHOADES   1:20:09.141  822 CROSS COUNTRY CYCLE
2 BYRON COOLEY   1:21:52.570  843 COOLEY PLUMBING/ CYCLETHERAPY
3 DON FRASER   1:30:40.766  861 TENDERLOIN
4 PETE DEVER   1:41:17.354  846 CYCLETHERAPY

Men - CAT 2/3 - Sport/beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GRANT FLEWWELLING   1:08:49.742  584 BREAKAWAY BICYCLES
2 KEITH WILKINSON   1:10:26.263  937 TEAM ACTIVE RACING
3 JON WLODARCZAK   1:10:44.851  934 TWIN SIX
4 DAN TOMPKINS   1:11:42.084  945 CUSTER CYCLERY
5 DAVID WALTERS   1:12:56.370  947 CUSTER CYCLERY
6 NICHOLAS AFTON   1:13:57.086  950 LEADOUT RACING
7 MATT FARADAY   1:17:50.372  944 HC HOOLIGANS
8 KEVIN LAROE   1:19:57.463  962 WHEELS IN MOTION
9 RICK SIELICKI   1:21:13.195  948 WHEELS IN MOTION
10 LEE SHAW   1:24:38.701  969 PRECISIONMTB.COM
11 JOSH SHOCKLEY   1:32:13.282  936 
12 SPENCER GRASL   1:39:18.320  935 

Men - CAT 2 - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHARLES GANSKE   1:11:45.191  560 TEAM STORM
2 KRISTOPHER OUVRY   1:15:34.806  526 
3 TOM STONER   1:20:05.454  556 PORTAGE MI
4 SCOTT ZYLSTRA   1:20:45.497  538 CUSTER CYCLERY

Men - CAT 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT NEIDLINGER   1:06:25.820  503 
2 DOUG POTTER   1:09:21.728  557 MARSHALL MI
3 Justin Faber   West Olive, MI1:10:25.967 254351  502 CROSS COUNTRY CYCLE
4 Andrew Reed   Ortonville, MI1:12:35.029 308575  546 FLYING RHINO
5 STEPHEN BARNES   1:12:55.065  544 TERRIS CYCLING
6 DALTON GUGGEMOS   1:13:32.534  561 BIKE WALKS
7 LUCAS RICHARDSON   1:18:53.694  559 STORM
8 TYLER GORNEY   1:19:37.499  545 FLYING RHINO
9 JOE RIGGS   1:21:04.133  552 
10 CHRIS BARKOW   1:21:12.184  580 CHESTERTON IN
11 STEFON BARKOW   1:35:30.261  581 CHESTERTON IN

Men - CAT 2 - Sport - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON LECHNER   1:06:44.452  529 BREAKAWAY BICYCLES
2 CHRIS CROSBY   1:13:02.243  554 RAWSON OH
3 ANDREW LOEWENTHAL   1:17:55.448  577 TEAM SANDBAG
4 Robert Lucia   Oxford, MI1:18:42.924 375713  504 RBS CYCLING

Men - CAT 2 - Sport - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DON HACKNEY   1:04:12.815  537 CROSS COUNTRY CYCLE
2 Greg Hughes   Williamston, MI1:08:33.201 297058  505 TEAM TOMS
3 PAUL FOX   1:09:06.793  562 MOTORLESS MOTION
4 DAVE CALDWELL   1:09:42.107  574 TEAM TOMS P/B KIND HUMAN
5 Michael Meyer   White Lake, MI1:11:08.317 371090  534 FLYING RHINO
6 CHRISTIAN GLUPKER   1:11:41.880  536 HUDSONVILLE MI
7 CRAIG SMITH   1:13:53.579  532 FREEWHEELER BIKE SHOP
8 JASON DELLINGER   1:14:53.353  507 ASSENMACHERS
9 KAI STANKEY   1:31:24.190  582 

Men - CAT 2 - Sport - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK SPORE   1:05:55.662  514 VILLAGE BIKE SHOP
2 SCOTT PRUSKI   1:08:30.146  512 FREEWHEELER BIKE SHOP
3 ARIC DERSHEN   1:09:39.557  513 LEADOUT RACING
4 RAYMOND AUGER   1:10:32.332  547 CYCLESMART
5 BILL DELLINGER   1:10:50.153  566 BREAKAWAY BICYCLES
6 CHRIS PUTTI   1:11:43.222  511 KALAMAZOO MI
7 KEVIN STACEY   1:11:49.923  533 HUDSONVILLE MI
8 STEVE C   1:12:21.144  573 WARREN MI
9 MATT MORROW   1:14:09.624  510 CROSS COUNTRY CYCLE
10 JONATHAN KING   1:14:15.157  508 RBS CYCLING
11 JOE STONER   1:15:15.205  558 BILLYS BIKE SHOP
12 CHUCK TRUEX   1:16:57.685  542 BATTLE CREEK MI

Men - CAT 2 - Sport - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVE HOWARD   1:10:04.938  568 CYCLETHERAPY
2 DENNIS WILLYARD   1:14:03.736  515 FLYING RHINO CC
3 JEFF LIBBY   1:14:21.984  570 WINDSOR ON
4 CARL FOLTZ   1:15:23.886  540 WASHINGTON MI
5 DOUG HELLAND   1:18:00.904  569 WHEELS IN MOTION
6 GARY SPENCER   1:19:16.987  517 
7 JACK MINER   1:22:55.912  543 TEAM ACTIVE
8 MICHAEL KASPER   1:23:47.729  555 DEERFIELD IL
9 MARK TOMPKIN   1:25:46.826  539 HURRICANE WV
10 Steven Balogh   Canton, MI1:33:55.526 199551  550 

Men - CAT 2 - Sport - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM STANSKI   1:11:26.604  541 TECUMSEH ONT
2 MATTHEW VANMIDDLES   1:12:55.863  549 KALAMAZOO MI
3 BILL LINDHOUT   1:14:30.063  520 
4 ROGER PELKEY   1:14:49.620  572 PERCISIONMTB.COM
5 MICHAEL BEAUDOIN   1:17:45.934  519 
6 Bruce LeBlanc   Waterford, MI1:18:59.247 274004  548 FLYING RHINO
7 BRIAN BARTLEN   1:25:13.324  564 CUSTER CYCLERY
8 WORSNOP GREGORY   1:39:38.422  575 KALAMAZOO NORDIC

Men - CAT 2 - Sport - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DENNIS MASSEY   1:10:41.519  531 WHITMORE LAKE MI
2 STEVE SMIGIEL   1:19:12.556  530 
3 NIEL SCHARPHORN SR.   1:20:11.929  522 CROSS COUNTRY CYCLE
4 RON SOLOMON   1:33:47.086  668 

Men - CAT 1 - Expert - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Leslie   Birmingham, MI1:18:36.599 317122  247 MPI-MAIN STREET
2 Everest Guerra   Oxford, MI1:18:40.184 344190  248 MPI-MAIN STREET

Men - CAT 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryn Franks   Battle Creek, MI1:03:35.460 251710  205 TEAM ACTIVE
2 Paul Riggs   West Bloomfield, MI1:04:11.599 324358  244 RACING GREYHOUNDS
3 Mitchell DeYoung   Saint Johns, MI1:05:02.453 341176  204 ON 2 WHEELS
4 JASON ACKER   1:06:02.280  237 CYCLETHERAPY
5 Shony Reuven   White Lake, MI1:10:27.542 342068  201 CYCLETHERAPY/SPECIALIZED
6 Phil Schiller   Howell, MI1:13:09.173 355210  239 HOWELL MI

Men - CAT 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Bowne   Twin Lake, MI1:03:20.652 220686  211 CROSS COUNTRY CYCLE
2 Jay Click   Ferndale, MI1:04:27.406 323334  207 FERNDALE MI
3 Brian Harris   Holland, MI1:04:41.298 176820  243 CROSS COUNTRY CYCLE
4 Todd Freidinger   Saint Clair Shores, MI1:06:35.198 163382  236 NORTH COUNTRY CYCLE SPORT
5 Peter Greaves   Niles, MI1:07:35.038 211503  234 CYCLE AND FITNESS
6 John Osgood   Kimball, MI1:07:54.833 254343  206 TEAM SANDBAG
7 Nathan Haslick   Grand Haven Mi1:08:04.290 163685  242 INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING CLUB
8 Brad Lako   Auburn Hills, MI1:08:57.797 254600  210 KLM/ COLDSTONE
9 Shawn Schaffert   Clarkston, MI1:09:44.826 284970  212 FLYING RHINO CC
10 David Moore   Lake Orion, MI1:10:32.536 231282  235 CYCLETHERAPY/SPECIALIZED
11 Jim Goerlich   Sterling Heights, MI1:10:55.827 254334  240 Team Sandbag
12 Derek Hill   Waterford, MI1:13:01.660 279612  213 CYCLETHERAPY
13 Keith Feldt   Waterford, MI1:14:09.879 256165  208 FLYING RHINO

Men - CAT 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Wozniak   Clarkston, MI1:06:14.881 306878  241 FLYING RHINO CC
2 CHUCK BRENNER   1:07:49.981  231 ACTIVE CASSCARLLIES
3 Thomas Grasl   Brighton, MI1:09:22.356 214197  215 BRIGHTON MI
4 Mark Todd   Rochester, MI1:10:14.273 314410  245 CANNONDALE MIDWEST
5 Scott Tonn   Farmington, MI1:10:26.677 349768  220 
6 David Zatek   Royal Oak, MI1:11:16.016 344192  226 CYCLETHERAPY
7 Todd Powers   Marysville, MI1:11:18.388 256547  219 TEAM SANDBAG
8 Scott Albaugh   Waterford, MI1:16:51.245 315822  222 CANNONDALE MIDWEST
9 Kevin Skipworth   Findlay, OH1:18:37.117 294491  221 FINDLAY OH
10 Edward Barker   Oakland Twp, MI1:21:24.575 255637  218 CYCLETHERAPY

Men - CAT 1 - Expert - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Miller   Cincinnati, OH1:07:41.881 59393  230 BIO WHEEL-REESE CAMPELL RACING
2 David Hollis   Clio, MI1:07:42.040 40151  232 ASSENMACHERS
3 Gary Winkel   New Hudson, MI1:08:58.724 296244  233 RACING GREYHOUNDS
4 John Alfs   Birmingham, MI1:14:29.707 294757  228 KLM COLDSTONE

Men - JUNIOR - Beginner - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AVERY EVANS   2:47:45.163  828 TEAM SANDBAG

Women - PRO/CAT 1 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Alfs   Birmingham, MI1:10:24.693 295931  227 KLM/COLDSTONE
2 Amanda Ryan   Farmington, MI1:15:48.274 286220  44 TEAM GIANT
3 Jody Beard   Montague, MI1:16:58.442 300332  238 THE MOTION INITIATIVE
4 Sherry Downing   Cincinnati, OH1:18:16.314 199748  229 KENDA P/B GEARGRINDER

Women - CAT 3 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VICTORY HARRIS   1:37:03.260  823 CROSS COUNTRY CYCLE
1 BROOKE STEVINSON   1:25:12.025  825 SOUTHFILED MI
2 KRISSY SMITH   1:39:28.532  855 PLYMOUTH MI

Women - CAT 3 - Beginner - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATI KRIKKE   1:30:34.190  834 ROCKFORD MI
2 KATHY SERRAT   2:08:26.781  856 MARTY RENFROW
3 JANINE GIFFORD   2:14:25.494  851 FLYING RHINO CC
DNF BARBARA WILLYARD   DNF  826 FLYING RHINO CC

Women - CAT 2 - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAUREL PEAK   1:26:35.561  563 TEAM STORM
1 APRIL PARRISH   1:17:46.322  571 CUSTER CYCLERY
2 HILARY BARTZEN   1:40:36.484  565 CUSTER CYCLERY
2 JENNIFER DOLENGA   1:21:01.641  527 DARK HORSE RACING
3 JACKIE MALIK   1:25:21.810  578 TEAM SANDBAG
4 JEN HOINKA   1:42:44.544  553 CANNONDALE MIDWEST

Women - CAT 2 - Sport - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CINDY GIPPERT   1:18:37.060  567 TEAM ACTIVE RACING
2 Lillian Ruiz   Ypsilanti, MI1:25:03.029 254346  583 TREE FORT BIKES
3 ANGIE RODRIGUEZ   1:44:35.773  579 DARK HORSE RACING

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpyShimanoOSMOBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee