Race Results for
3 Legged Dawg
N. Little Rock AR, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/26/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jarod Yarbrough    516 Pinnacle
2 Will Drummond    573 FAST
3 Jonah Winsor    630 

Men - Cat 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Rowell   Batesville, AR1:11:53 261658  635 
2 Jason Falco   Malvern, AR1:12:34 350806  508 
3 Efren Molinar   1:13:28  598 AR Cycling
4 Carrol Dickerson   1:26:02  547 Tony's Rad Spor
DNF Donnie Ferneau Jr    616 
DNF Ronnie Robinson    618 Los Locos

Men - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wyatt Hoyt    596 
2 Isaiah Winsor    628 

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Pottridge   Van Buren, AR1:16:32 353982  523 
2 John Drummond   Springdale, AR1:24:39 341934  537 FAST
3 Clayton Dickerson   1:27:02  546 Tony's Radical
4 Jake Salminen   1:34:35  638 
5 Jordan Sink   1:39:37  587 CARVE
6 Andrew Fogg   2:12:30  593 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Phelps   Maumelle, AR1:03:50 349834  575 CARVE
2 Phillip Gaston   Little Rock, AR1:11:37 343692  541 CARVE
3 Lance McPherson   Maumelle, AR1:13:28 318884  526 CARVE
4 Dalton Morris   1:16:07  512 Pinnacle
5 Kade Thomas   Maumelle, AR1:19:12 351350  542 Kobraz
6 Matthew McDonald   1:20:38  520 FAST

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Staton   1:01:37  624 
2 Jason Luker   1:01:46  555 Highlander
3 Andrew Rayburn   1:02:17  623 Kobraz
4 Trevor Thompson   1:02:32  633 AR Cycling
5 Daniel Halpain   1:02:48  636 
6 Raven Mendoza   1:04:30  602 Wolf Pack
7 Bryan Murders   1:06:10  557 Highlander
8 Travis Scherling   1:07:16  600 AR Cycling
9 Nick Volgas   1:07:46  640 Kobraz
10 Jon Hauerkamp   1:09:00  621 Kobraz
11 Brett Burge   1:09:24  561 
12 Michael Jones Jr.   1:09:59  582 Kobraz
13 Greg Lamont   1:12:40  620 Kobraz
14 Joshua Hutchings   1:15:33  510 AR Cycling
15 Jacob Vanpelt   1:17:23  632 
16 Philip Tanner   1:20:06  617 
17 Myles Loffler   Galena, MO1:20:08 383335  610 
18 Jesse Dare   1:20:51  641 Highlander
DNF Andrew Marcum    647 Highlander

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Beagle   1:00:22  556 Highlander
2 Stephen Major   1:01:02  637 CARVE
3 Charles Churchville   1:03:43  629 AR Cycling
4 Denny Hess   1:06:15  631 
5 Jared Jennings   1:08:43  580 
6 Jeff Graves   1:10:02  644 
7 Michael Jones   1:10:36  622 Kobraz
8 Blake Martin   1:17:45  531 Spokes
9 Chris Gann   1:18:26  509 CMR
10 Matthew Parks   1:33:47  625 Pinnacle
DNF Brent Findlay   Little Rock, AR191622  564 CARVE

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Gaston   Little Rock, AR1:00:22 229854  540 CARVE
2 Duane Moore   Cabot, AR1:02:03 338626  551 Bell & Co
3 Russell Oaks   1:04:31  634 CARVE
4 Kevin McDonald   1:05:28  518 FAST
5 Ken Sluyter   Bentonville, AR1:06:50 319212  559 BMC
6 Michael Snyder   1:12:48  627 
7 Billy Yocum   1:12:53  626 BMC
8 Jerry Pettigrew   1:13:26  514 CMR
9 Brad Curtis   1:15:58  549 Bell & Co
10 David Yarbrough   Alexander, AR1:26:33 318880  515 Pinnacle
11 John Dillon   1:27:19  609 
12 Excell Berryhill   1:44:47  645 
13 Brent Godwin   1:44:48  646 
DNF William Salminen    639 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Hoyt   1:09:14  595 
2 Ken Chambliss   1:13:47  585 Pinnacle
3 Frederick Phillips   Arkadelphia, AR1:20:14 116080  535 Bell & Co.
4 Seth Buys   1:20:15  534 
5 Tony Carruth   1:31:28  545 Tony's Sports

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 James Herrod   North Little Rock, AR1:57:52 353990  260 Kobraz
7 Shayne Smith   Germantown, TN1:58:21 134594  293 Los Locos
8 Daniel Shaffer   Memphis, TN2:03:49 300051  292 Los Locos
9 Trevor Edwards   Littlerock, AR2:06:29 280137  209 AR Cycling
10 Michael Mooney   2:13:42  300 
11 Jim Barton   Maumelle, AR2:20:09 290743  255 AR Cycling
12 Jose Cruz Mendoza   2:36:02  298 Wolf Pack

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Bumpers   Little Rock, AR1:48:38 321414  208 AR Cycling
2 Austin Morris   Colcord, OK1:52:13 353998  213 Pinnacle
3 Gerald Drummond   Springdale, AR2:12:23 300927  266 FAST
DNF Trevor Mulhern   Van Buren, AR214425  223 Bell & Co

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cooper Drummond   Springdale, AR1:46:18 307374  229 FAST
2 Ben Stone   Little Rock , AR1:51:54 193599  250 Bell & Co.
3 Matt Robbins   1:54:05  311 
4 Caleb Pierce   North Little Rock, AR1:55:10 338178  262 Gearhead
5 Michael Haines   Little Rock, AR1:55:55 353992  228 Competitive Cyc
6 Zachary McCool   Redfield, AR1:56:28 308184  303 Boardtown Bikes
7 Stephen Durham   Pine Bluff Ar1:59:30 343578  251 Spokes
8 Alejandro Vega   2:05:59  280 Bell & Co
9 Seth Baker   Alexander, AR2:26:12 343560  246 Bell & Co
19 Craig Denette   1:26:04  643 AR Cycling
DNF Nathan Beckman    313 Competitive cyc
DNF Zach Noble    272 AR Cycling
DNF Derek King   Little Rock, AR305608  203 The Ride

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Jenkins   Russellville, AR1:46:08 343388  253 Highlander
2 Micah Patterson   Scott, AR1:49:41 350632  225 Spokes
3 Karl Hanson   Little Rock, AR1:51:48 215256  287 CARVE
4 Chris Randle   Haymarket, VA1:54:14 175858  226 AR Cycling
5 Clint Barber   Paris, TX1:58:10 322492  294 OCC
6 Jason Weeks   Maumelle, AR2:03:47 302759  261 Highlander
7 Derek Chavez   Texarkana, TX2:04:26 352602  259 
8 Richie Lamb   2:06:16  224 
9 Steven Schultz   Bella Vista, AR2:08:56 293517  206 BMC
10 Christopher Deal   Story, AR2:09:39 314958  256 Highlander
11 Rodney Small   Conway, AR2:15:26 343510  252 Highlander
12 Scott Hopkins   Mena, AR2:40:13 177674  232 OCC
13 Salvador Vazquez   2:42:13  282 Bell & Co
DNF Zachary Hunt    296 
DNF Chance Norman    301 
DNF Roger Pennington    306 Landers.com
DNF Dax Nichols    302 Ripper Clan
DNF Dayton Weeks    244 Highlander
DNF Matthew Henry    309 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mattox   Littlerock, AR1:51:59 281104  239 AR Cycling
2 Brent Whittington   1:57:06  207 
3 Robin Fraizer   1:58:11  310 CARVE
4 Vincent Harrison   2:02:20  230 FAST
5 John Ashby   Texarkana, AR2:02:54 304034  201 CARVE
6 James Gillum   Little Rock, AR2:04:58 218197  312 CARVE
7 Terry Watson   2:09:09  307 
8 Tom Brittain   Rogers, AR2:13:18 312992  227 BMC
9 Clark Morris   Colcord, OK2:14:23 353996  214 Pinnacle
10 Darryl McCauley   North Little Rock, AR2:15:08 205825  242 
11 John Nichols   Rogers, AR2:17:01 298665  205 FAST
12 Robert Kirby   Springdale, AR2:20:38 349542  231 
13 Burke Gower   Rogers, AR2:23:09 343230  210 FAST
14 Keith Currie   2:29:53  265 Chainsuck
15 Michael Green   2:44:42  243 Team Ft.Smith

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackie Brian   Texarkana, TX2:00:12 54260  305 Team Edge
2 Karl/paul Hanson   2:13:59  258 OCC
DNF Doug True    291 BMC
DNF Kevin Ruehle   Rogers, AR278241  274 

Men - Cat 1/2/3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Murrell   Hatfield, AR2:15:09 311086  28 OCC
2 John Kennett   2:35:25  299 OCC
DNF Tom Burks   Little Rock, AR5544  64 CARVE

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Zediker   Little Rock, AR1:36:40 39427  59 Competitive cyc
2 Christopher Leopold   Germantown, TN1:45:24 20940  56 Los Locos
3 Ryan Johnson   Little Rock, AR1:48:08 18034  60 Competitive Cyc
4 Wesley Wright   Harrison, AR1:50:55 216001  14 Bell & Co
5 Brent Barrett   Germantown, TN1:54:49 114917  52 Los Locos

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zane Jeffers   Hot Springs, AR2:29:14 238475  15 Bell & Co.
2 Frank Webber   Little Rock, AR2:33:44 260111  39 CARVE
3 Nathan Rice   Durham, NC2:33:45 29688  62 Gearhead Outfit
4 John Robertson   Bentonville, AR2:39:18 270177  36 BMC
5 John Purvis   Parthenon, AR2:42:08 200977  53 
6 Chad Cragle   Little Rock, AR2:46:52 320204  61 AR Cycling
DNF Jesus Martinez   New York, NY243617  66 CARVE
DNF Noah Singer   Little Rock, AR171313  65 Competitive cyc

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Prater   Little Rock, AR2:40:16 230091  46 CARVE
2 charles emmons   Springfield, MO2:42:21 279787  44 CARVE
3 Cody Rankin   Little Rock, AR2:51:18 248846  16 CARVE
4 Hart Robinson   Memphis, TN2:53:42 95015  57 Los Locos
5 Daniel Lysk   Sherwood, AR2:55:45 21956  AR Cycling
6 Robert Mooney   Sherwood, AR3:03:26 266755  AR Cycling
7 Mario Ocampo   3:05:45  48 Bell & Co.
8 Greg Dougherty   Indianapolis, IN3:11:22 9886  Prostrate Cance
DNF Todd Gallagher   Maumelle, AR246673  55 Bell & Co

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Machycek   Sherwood, AR2:23:04 22016  AR Cycling
2 Darby Benson   Carrollton, GA2:41:18 230130  38 
3 Bob Ocken   Little Rock, AR2:41:49 182504  50 CARVE
4 Scott Penrod   Maumelle, AR2:56:47 86333  31 CARVE
5 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO3:05:04 19209  27 SPOKES
6 Scott Scholl   Jacksonville, AR3:49:50 128147  33 AR Cycling
DNF Hugh Dunagan   Jenks, OK306947  54 918XC
DNF Greg Webb   Paragould, AR193603  42 Gearhead Outfit
DNF Greg Churan   Little Rock, AR105716  34 AR Cycling

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Irving   Arlington, TN1:48:40 85185  58 Red Ant Racing
2 Mark Little   Benton, AR1:52:49 92721  AR Cycling
3 Robert Loffler   Galena, MO1:54:36 21455  32 
4 Les Baker   Paragould, AR2:06:42 263399  29 Bell & Co
DNF Robert Nielsen   Benton, AR306448  12 Pinnacle
DNF Richard Bell   El Paso, AR238657  43 Bell & Co.

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adiel Looney   1:11:57  619 AIM
2 Ashlie Hueter   1:14:04  597 AR Cycling
3 Emma Drummond   Springdale, AR1:23:04 341932  536 FAST
4 Katie Denette   1:25:28  642 
5 Dena Woerner   2:35:38  563 Tony's Rad Spor
6 Mercedes Drummond   Springdale, AR2:39:55 341926  539 FAST

Women - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Anna Currie    607 Chainsuck

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Fehrenbach   1:35:22  611 AR Cycling

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Custer   Bentonville, AR2:33:42 353994  234 FAST
2 Bethany Mooney   Sherwood, AR2:40:32 282621  308 AR Cycling
DQ Lori Hunt    297 
DNF Alyssa Journey   Little Rock, AR187780  304 Spokes

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Hernandez   Reklaw, TX2:19:29 286821  295 
DNF Krista Anderson   Texarkana, TX200947  240 Team Edge

Women - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Millsop   Carrollton, GA1:58:36 229653  47 OCC
2 Keshari Thakali   Little Rock, AR2:07:51 299510  CARVE

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laureen Coffelt   Memphis, TN1:57:26 294185  63 The Natural Way
2 Vivian Chwalinski   Mountain Home, AR2:28:35 6910  40 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaShimanoOSMOUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee