Race Results for
Bluff Riders Charge - MNMBS #2
Mankato, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/08/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Preston Barnidge   0:42:19  4001 Rochester Mountain Bike Team
2 Ian Price   0:44:51  4041 
3 Thomas Todd   0:45:29  4202 
4 Bridger Herman   0:49:57  4022 Rochester Mountain Bike Team
5 Van Carlson   0:53:04  4006 peace coffee racing
6 Colton Mosser   0:53:59  4066 RMBT
7 Shjon Morsching   0:55:55  4195 
8 Max Ellingson   1:05:16  4186 

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Smith   0:49:12  4050 Peace Coffee
2 Calvin Sandberg   0:53:34  4072 
3 Cole Herrmann   0:53:57  4024 Angry Catfish
4 Liam Franken   0:58:13  4012 Bicycle Sports
5 Cobie Vagts   0:59:00  4054 Bicycle Sports
6 Max Smothers   1:03:30  4051 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Jacobson   0:44:18  4071 
2 Jordan Thiede   0:45:49  4209 
3 Tom Burnes   0:48:15  4068 
4 christopher regnier   0:48:24  4188 mary regnier

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miguel Masberg   0:41:02  4194 
2 Nick Schroeder   0:42:46  4070 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sevve Stember   0:43:02  4190 
2 Eric Chin   0:46:50  4211 
3 Eric Bohn   0:49:05  4208 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AJ Peterson   0:43:41  4040 
2 Scott Smith   0:49:58  4049 
3 Jeremby Schroeder   0:49:59  4192 
4 Jared Anderson   1:04:32  4207 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Reinan   Lakeville, MN0:41:57 362137  4200 
2 Adam Rambow   Saint Paul, MN0:42:28 302222  4043 Birchwood
3 Wade Jung   0:45:09  4206 
4 Mitch Mohs   0:45:27  4036 Faster Foster
5 Ross Malin   0:50:03  4187 
6 David Richardson   0:50:38  4204 
7 Shawn Lepp   0:51:06  4203 
8 Jammie Hummel   0:53:21  4025 Peace Coffee Racing

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Kauth   Saint Paul, MN0:37:40 342876  4028 Birchwood
2 Garrett Beck   0:43:10  4002 Feed My Starving CHildren/FCA
3 Nicholas Lehnertz   0:47:13  4032 
4 Kevin Gooderum   0:47:53  4205 
5 Janis Delins   0:49:07  4185 
6 Todd Chapman   Princeton, MN0:50:02 305584  4193 
7 Brett Hooton   Minnetonka, MN0:52:29 16693  4057 
8 Greg Rudy   0:57:58  4045 
9 Kerry Venier   1:10:54  4191 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Franken   0:44:40  4013 Bicycle Sports
2 Daniel O'Malley   0:49:05  4037 
3 Kent Furois   0:54:40  4015 Gopher Wheelmen
4 Kevin May   1:00:32  4060 
5 michael regnier   1:12:04  4189 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Blomstrom   0:44:26  4184 
2 Greg Buell   0:45:59  4199 Afton Speed Jam
3 Scott Guhl   0:47:37  4019 Bicycle Sports
4 Timothy Gallagher   0:48:20  4016 
5 dan garrett   0:58:10  4017 
6 Gary Schildgen   0:59:24  4046 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Zahradka   0:57:43  4196 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Schlough   1:17:31  2082 Fasterfoster

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josey Weik   Wrenshall, MN1:08:20 297766  2320 MNJRC
2 Logan Schlough   1:08:45  2083 Fasterfoster
3 Marcus Warrington   1:12:56  2109 SPH/Wheelhouse cycles
4 Zach Newton   1:15:24  2068 Squandra ACFYES
5 Duncan Weisbrod   1:18:09  2123 LCR (larson cycle racing)
6 Ethan Furois   Falcon Heights, MN1:18:44 322612  2033 Gopher Wheelmen
7 sam goblirsch   1:20:06  2035 Rochester Mountain Bike Team
8 Lucas Hieb   1:37:14  1017 
9 Wyatt Lien   Minneapolis, MN1:41:01 309151  2342 NNJRC
10 Andris Delins   Minneapolis, MN1:48:31 333848  1006 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Schuman   1:07:59  2329 
2 Jake Bauer   1:13:03  2005 Hollywood
3 Alex Price   1:23:16  2072 
4 Reece Oleson   Jordan, MN1:40:51 349404  1033 Wannabee Racing
5 Matthew Olson   Eden Prairie, MN1:42:32 370629  1182 
6 Shea Franken   1:44:14  1013 Rochester Mountain Bike Team

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Burroughs   1:14:07  2328 Freewheel Bike
2 Justin Young   St. Louis Park, MN1:32:00 299006  2106 Peace Coffee Racing
3 Josh Bauer   1:40:28  1057 
4 tim werts   1:42:28  1052 Bent Crank Racing
5 Jake Szymanski   Minneapolis, MN1:45:34 328180  1185 Freewheel Bike
6 Ben Bacca   1:50:39  1058 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 d vande velde   1:07:40  2101 
2 Todd Thurmes   1:08:16  2322 
3 Robert Holmberg   1:09:51  2040 Show-Air MN
4 Jason Lesser   1:11:22  2056 
5 Drew Freeman   1:12:35  2305 
6 Chris Driscol   1:13:15  2024 Bicycle Sports
7 Thad Schulz   1:19:03  2087 
8 Jesse Hagglund   1:20:56  2036 summit racing
9 Jeff Beck   1:21:08  2108 
10 Ben Robetor   Maplewood, MN1:29:21 327206  2078 Peace Coffee Racing
11 ian Nancekivell   1:38:04  1053 Behind-Bars/LGR
12 Brady Larson   1:38:31  1205 
13 Tim Gut   Eagan, MN1:40:03 326968  1014 Angry Catfish
14 Rob Lutterman   1:42:44  1029 Wannabee Racing
15 Chris Harvey   1:43:36  1015 
16 Adam Caughey   1:55:54  1201 Summit Racing
17 Dan DeRoma   1:59:40  1008 Maplelag / Hollywood Cycles
18 Daniel Boyles   Ramsey, MN2:10:04 278248  1060 Behind-Bars/LGR
19 John Wickham   2:16:50  1045 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wesley Frame   1:08:01  2304 
2 Paul Jacobs   1:08:03  2115 
3 Ryan Fitzgerald   1:08:52  2030 Larsen Cycle Racing-LCR
4 Zachary Blankenheim   1:13:17  2114 
5 Andrew Urban   1:13:55  2100 
6 Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:15:55 90485  2121 
7 Ryan Fahrmann   1:17:36  2027 Peace Coffee Racing
8 Josh Holst   1:19:32  2041 
9 Eli Kruit   1:22:48  2308 Gopher Wheelmen
10 Josh Danielson   1:24:46  2020 
11 Kevin Gonzales   1:28:07  2344 Larson Cycle Racing LCR
12 Chris Horsmann   1:28:08  2044 Peace Coffee Racing
13 Agustin Deltour   1:33:42  1007 
14 Mark Foslien   1:37:12  1011 The Missing Link
15 Frank Stanton   1:38:07  2116 Bent Crank Racing
16 Joel Wandrey   1:39:18  1195 
17 Eric Applen   1:40:53  1002 Bicycle Sports
18 Aaron Peterson   Minneapolis, MN1:41:21 237085  1065 
19 David Slovick   Minnetonka, MN1:42:55 234315  1064 Southwest Express
20 Rori Stumvoll   1:43:10  1210 
21 Nathan Kremer   1:44:29  1024 Southwest Express
22 Chad Klehr   1:47:14  1023 Missing Link Racing
23 Jason Vinar   Richfield, MN1:48:09 280348  1066 Silver Cycling

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Munoz   1:04:14  2314 
2 David Lachapelle   1:08:34  2341 
3 Justin Rumley   1:10:55  2311 
4 Jeremie Van Ryswyk   1:12:26  2340 LCR
5 Dave Fetters   Minneapolis, MN1:14:46 266342  2028 Unattached
6 Nick Pettis   1:15:08  2071 Silver Cycling
7 Dan Oachs   1:18:05  2330 
8 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:18:49 95633  2051 Freewheel Bike
9 John Galt   1:21:00  2345 
10 Andrew Dahl   1:36:11  1217 BPB
11 Mat Moore   1:36:29  1214 
12 Kevin Flanders   Minneapolis, MN1:38:38 207226  1010 Ekho/The Fix
13 Ben Rogowski   Minneapolis, MN1:40:53 284865  1038 Angry Catfish
14 Grant Larvick   Burnsville, MN1:41:03 328058  1025 Angry Catfish
15 Joel Benton   1:41:29  2324 
16 Andrew Chaffe   1:42:38  1063 GSCA
17 Derek Broten   1:43:43  1188 
18 Bruce Klehr   1:44:06  1022 Missing Link Racing
19 Clayton Summitt   1:46:44  1069 
20 Ben Broten   1:46:44  1202 
21 Jacque Poquette   1:46:54  1036 
22 Matthew Horner   Savage, MN1:50:06 261909  1019 Maplelag
23 Brad Emery   1:50:31  1187 Finish Line Finders
24 thomas mcdonald   1:52:05  1050 peace coffee racing
25 Nathan Olson   1:53:41  1183 
26 Michael Campbell   1:59:57  1178 
27 Ted Carter   2:01:44  1049 
28 Ben Swenka   Hudson, WI2:09:08 329856  1043 Sho-Air MN
29 Adam Emanoff   2:14:19  1061 Bent Crank Racing

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Sigerud   1:07:44  2107 Feed My Starving Children/FCA
2 Patrick Sheedy   1:08:11  2089 Sh*tty Toad
3 Justin Keough   1:08:11  2052 Wannabee Racing
4 Matthew Busch   1:10:03  2301 A1 Bike
5 Randy Smothers   1:10:52  2092 Bicycle Sports
6 Darwin Reicks   1:11:13  2315 
7 Jeff Bisso   Minnetonka, MN1:12:13 229344  2299 Freewheel Bike
8 Robert Kohl   1:12:15  2054 
9 Michael Mayer   1:12:57  2323 MSMAB
10 David Reed   1:12:57  2076 Peace Coffee
11 Mark Engebretson   1:13:32  2026 
12 Curt Schlough   1:14:04  2081 Fasterfoster
13 Jason Adams   1:18:52  2001 Silver Cycling
14 Dan Funke   1:20:08  2032 
15 Chris Gibbs   1:20:17  2331 
16 Todd Amunrud   1:21:31  2002 Peace Coffee Racing
17 Bernie Seleski   1:24:23  2088 
18 Tad Keller   1:25:01  2307 
19 John Caldwell   1:28:41  2335 
20 John Sandberg   1:35:49  1213 Penn Cycle
21 Rick Ochs   Marshall, MN1:36:27 255648  1032 Southwest Express
22 Mike Cass   1:36:56  2302 Gopher Wheelmen
23 Jeff Lewis   1:37:46  1027 Sho-Air MN
24 Wade Bergner   1:38:13  1048 
25 Rob McCready   Minneapolis, MN1:41:22 163928  1192 Peace Coffee Racing
26 Scott Robertson   Minneapolis, MN1:41:41 75507  1212 Kenwood Racing
27 Thomas Little   1:41:43  1215 Wookiee Juice
28 Scott Lund   1:42:29  1028 Hollywood/Silver Cycling
29 Jon Kern   1:45:17  1021 Revolution
30 John Munger   1:46:50  1206 
31 Mark Hartney   1:47:03  1216 BPB
32 Jason Dal   1:54:34  1199 
33 Robert Herrmann   1:59:07  1016 Angry Catfish
34 Thomas Hanegraaf   2:05:54  1198 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McKinney   1:04:53  2125 
2 Robert Gritman   1:06:36  2124 Bicycle Sports
3 Robert Belz   Afton, MN1:08:40 87690  2007 LCR
4 Michael Busch   1:10:02  2300 
5 Stuart Benson   1:12:48  2332 
6 Ted Siefkes   1:13:08  2090 Silver Cycling
7 Jim Neuton   1:13:25  2067 
8 Gary Smith   1:26:40  2091 Peace Coffee
9 Michael Cogan   Whitebeartownship, MN1:27:52 311356  2019 
10 Todd Bauer   1:32:02  2006 Hollywood
11 Todd Borstad   1:35:41  2338 
12 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN1:37:29 236794  1208 Freewheel
13 David Mainguy   1:42:29  1030 Freewheel Bike
14 Pat Dowling   St. Louis Park, MN1:43:07 44129  1051 FCCC / Penn Cycle
15 Thomas Rinehart   Mankato, MN1:45:58 163255  1055 Nicollet South Bike
16 Jon Friedell   1:50:22  1207 Keenwood
17 Dan Inderieden   Minneapolis, MN1:51:08 218333  1180 Bent Crank Racing
18 Todd Nesvold   1:54:04  1054 Peace Coffee Racing
19 Jeff Hokeness   1:55:28  1194 
20 Matt Huron   1:55:32  1211 
21 Bill Franken   2:04:11  1012 Bicycle Sports

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deuane Mattson   1:09:36  2316 Larson Cycle Racing
2 Todd Trembley   Faribault, MN1:11:47 217961  2099 
3 Kevin Froemming   1:13:22  2333 
4 Gary Santoorjian   1:15:37  2334 
5 steve stilwell   1:17:27  2095 
6 Steve Willwerscheid   1:17:27  2337 
7 Michael Cisek   Minneapolis, MN1:18:53 269355  2018 Maplelag-Paramount
8 Bruce Brown   Indianola, IA1:18:58 263804  2120 BIKEIOWA.com Cycling
9 James Cope   1:19:50  2303 
10 Pete Balm   1:20:17  2297 Pete balm
11 Bob Mueller   1:23:49  2309 INSITES
12 keith oleson   1:25:43  2070 Wannabee Racing
13 David Hallaway   1:31:20  2038 Bicycle Sports
14 Tim Trissler   Cave Creek, AZ1:33:11 226682  2312 Chilkoot Velo
15 Mark Weglinski   1:36:34  2103 
16 Tim Hieb   1:47:19  1018 
17 Dan Price   1:48:40  2073 
18 William R Feiges   1:53:55  1191 
19 Mark Klingechoets   1:55:35  1047 Wanabee
20 Mike Carson   1:56:03  1062 LCR
21 Gary Friedell   1:59:14  1200 Keenwood

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Gross   1:12:13  2306 
2 Dan Meyer   Lake Elmo, MN1:13:07 117486  2321 Loon State Cyclists
3 Tom Bengel   St Paul, MN1:17:07 200781  2298 jan bengel
4 John S Klug   1:18:47  2343 
5 Denny Barry   1:25:11  2004 Maplelag - Paramount Sports
6 Gerry Taylor   1:27:10  2097 
7 Richard Patridge   1:43:46  2112 
8 Gary Meader   1:49:25  1193 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   Callaway, MN1:50:29 265418  328 Maplelag/Paramount
2 Casey Hildebrandt   Weston, WI2:10:03 296192  428 Maplelag-Paramount

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Kurke   Rochester, MN1:53:57 243687  318 Bicycle Sports
2 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:55:40 210080  325 Maplelag
3 Tyler Heibel   2:04:55  342 
4 Matt Riley   2:09:12  348 SPH/ WheelhouseCycles

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:50:26 211093  326 maplelag/paramount sports
2 Owen Thoelle   1:51:26  351 Angry Catfish
3 Kaleb Himli   Wykoff, MN1:53:29 161526  314 bicycle sports
4 David Oachs   Woodbury, MN1:53:40 116923  324 
5 Jay Chesterman   1:54:13  425 powerade / independent fabrica
6 Barry Tungseth   Stillwater, MN1:54:40 211935  336 Flat City Cycling
7 Joshua Tesch   Superior, WI1:54:49 114535  339 Continental ski & bike
8 Matt Nelson   Minneapolis, MN1:55:03 245341  436 Peace Coffee Racing
9 Nikolai Anikin   Duluth, MN1:55:19 261138  338 conti
10 Brendan Bellew   New Prague, MN1:56:15 313010  305 Angry Catfish
11 Jesse Bergman   Arthur, IA1:57:34 278830  420 
12 Paul Hanson   St Peter, MN1:59:32 118046  423 NicolletBike.com
13 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN2:00:10 262606  304 Peace Coffee Racing
14 Jason Wenk   North Mankato, MN2:00:32 238817  424 
15 Joseph Surla   Minneapolis, MN2:02:56 34681  329 Wannabee Racing
16 Chris Burg   Lake Elmo, MN2:05:48 348946  306 Freewheel Bike
17 Jaakko Mursu   Minneapolis, MN2:06:33 312192  321 Minneapolis Bicycle Racing Clu
18 Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN2:06:45 166411  303 Behind-Bars/LGR
19 Raymond Nickles   Maplewood, MN2:08:03 279231  344 LCR
20 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN2:09:51 134220  421 Kenwood
21 Shane Kullman   St Paul, MN2:16:31 19986  317 Loon State Cyclists
22 Rich Omdahl   Corcoran, MN2:25:23 297124  350 LCR

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Weyrens   Rosemount, MN1:54:41 76843  434 Sport Hut
2 Lawrence Sauber   Lakeville, MN1:55:21 135611  345 LCR
3 Jay Henderson   Minneapolis, MN1:56:31 15779  335 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
4 Ed Alpasa   Maple Grove, MN1:57:55 160673  301 Penn Cycle
5 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN2:00:19 147521  432 Kenwood Racing
6 Gregg Pattison   Neenah, WI2:02:05 149500  426 
7 Joe Kjeer   Scandia, MN2:02:06 154588  316 Peace Coffee Racing
8 Wallace Alexander   Minneapolis, MN2:03:06 193389  429 Kenwood Racing
9 Andrew Jordan   Woodbury, MN2:04:04 295752  315 LCR
10 Mick Carlson   Apple Valley, MN2:04:09 297203  307 peace coffee racing
11 Bart Rodberg   Duluth2:04:59 153722  435 Lake Superior Cycling Team
12 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN2:08:05 117428  430 Kenwood Racing
13 Eric Guse   St Louis Park, MN2:10:39 211199  313 FCCC Penn Cycle
14 Richard Fiske   Shakopee, MN2:14:24 211816  427 Kenwood Racing
15 Mark Engen   2:15:31  347 
16 Chris Van Ert   Saint Paul, MN2:15:31 230802  422 Peace Coffee Racing

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:41:26 210366  Trek/29er Team
2 Jesse Rients   Shakopee, MN1:43:46 147524  21 Penn Cycle/Flat City Cycling C
3 Camden Kirkpatrick   Clive, IA1:43:50 154860  22 Rasmussen Bike Shop
4 Ben Koenig   Schofield, WI1:44:54 267964  36 RMC / Clean Power
5 Devin Curran   Onalaska, WI1:52:14 211576  Hollywood Twin Six Spot Brad
6 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:52:43 83047  Trek Co-op
7 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:52:55 228026  Angry Catfish
8 Peter O'Donnell   Boulder, CO1:53:18 246700  35 Flanders/ MBRC

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney Carlson   0:55:20  4005 peace coffee racing

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kayla Maas   0:59:11  4210 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Rambow   Saint Paul, MN0:46:05 304746  4044 Birchwood
2 Renee Eaton   0:50:41  4201 
3 Sarah Oleson   0:50:50  4069 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Bisso   0:46:11  4183 Freewheel Bike
2 Shirley Johnson   0:50:03  4212 
3 Bev Carlson   0:54:22  4004 peace coffee racing
4 Laura Funke   0:56:57  4014 
5 Terri Crist   0:58:42  4007 Bicycle Sports

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   1:27:15  2043 Maplelag

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Bergman   Arthur, IA1:23:02 349310  2319 
2 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:25:00 316506  2105 The Missing Link
3 Kate Tesch   1:27:16  2336 
4 Alison Tungseth   Stillwater, MN1:28:37 261843  2327 FCCC

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN1:17:06 326212  2031 Birchwood
2 Andrea Horner   Savage, MN1:17:52 294308  2042 Maplelag
3 Amy Dawson   1:18:42  2021 
4 Cori Pepelnjak   1:19:09  2310 
5 Amy Theim   1:21:17  2339 
6 Katie Rudy   Lake City, MN1:21:22 255417  2080 
7 Kris Brazil   Faribault, MN1:22:20 238279  2011 Milltown Cycles
8 Amy Ochs   1:33:53  2069 Southwest Express
9 Karmen Woelber   Cedar Falls, IA1:47:51 307199  2317 Twisted Spokes
10 Mary Patridge   1:49:07  2113 

Women - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI2:05:55 242097  319 HOLLYWOOD CYCLES

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN1:52:41 261947  431 Maplelag-Paramount
1 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN1:44:53 281920  323 Peace Coffee

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN1:32:24 160568  Specialized
2 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:34:33 199274  11 Trek Coop
3 Linda Sone   Northfield, MN1:41:13 224939  37 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyShimanoOSMOBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee