Race Results for
Freewheel Frolic Benefitting MORC - MNMBS #1
Inver Grove Heights, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/21/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb De Keyrel   White Bear Lake, MN0:12:27 356967  4008 SHO-AIR MN
1 Brian Wulf   0:12:47  4181 
2 Ian Price   0:12:42  4041 
2 Wyatt Lien   Minneapolis, MN0:19:45 309151  4058 
3 Jesse Busse   0:12:47  4003 
4 Robbie Leif   0:12:58  4172 
5 Preston Barnidge   0:13:17  4001 Rochester Mountain Bike Team
6 Van Carlson   0:15:38  4006 peace coffee racing
7 Nick Kern   0:16:00  4030 MMCC
8 Nick Vander Velden   0:21:20  4178 
9 Chase Korth   0:28:43  4298 

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mason De Keyrel   0:13:34  4009 SHO-AIR MN
2 Cole Herrmann   0:13:35  4024 Angry Catfish
3 Zachary Smith   0:14:52  4050 Peace Coffee
4 Liam Franken   0:16:09  4012 Bicycle Sports
5 Alex Kern   0:17:23  4029 House of Pizza
6 Cobie Vagts   0:18:22  4054 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Shaver   0:12:42  4047 
2 Ryan Clough   0:13:58  4293 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Thurmes   0:12:18  4291 
2 Sevve Stember   0:12:20  4176 
3 Eric Plath   0:12:25  4175 Wannabee Racing
4 Alex Kiel   0:12:30  4168 
5 Dave Giefer   0:12:41  4166 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aj Peterson   0:14:15  4040 
2 Eric Aspling   0:14:16  4161 
3 Nathan Levine   0:14:17  4173 
4 Scott Smith   0:15:25  4049 
5 Jed Koep   0:16:43  4169 
6 Brian Laney   0:16:58  4170 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jammie Hummel   0:14:58  4025 Peace Coffee Racing
2 Adam Rambow   Saint Paul, MN0:23:44 302222  4043 Birchwood
3 Mitch Mohs   0:23:45  4036 Faster Foster Racing
4 Mike Mohs   0:24:32  4035 Faster Foster Racing
5 Christopher Kusth   0:25:23  4289 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Kauth   Saint Paul, MN0:12:39 342876  4028 Birchwood
2 Garrett Beck   0:12:43  4002 Feed My Starving Children
3 Todd Johnson   0:13:57  4027 
4 Patrick Hanley   0:14:59  4290 
5 Todd Chapman   Princeton, MN0:15:00 305584  4300 
6 Nicholas Lehnertz   0:15:04  4032 
7 Brett Hooton   Minnetonka, MN0:15:17 16693  4057 
8 Michael Miller   0:15:34  4295 
9 Dan Wateski   0:15:51  4179 
10 Dan Grothe   0:15:54  4018 
11 Greg Rudy   0:17:42  4045 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Leif   0:12:14  4171 
2 Daniel O'Malley   0:14:38  4037 
3 Kent Furois   0:16:48  4015 Gopher Wheelmen
4 Erik Korth   0:16:51  4299 
5 Kraig Anderson   0:17:35  4048 Team Kraggness
6 Kevin Vander Velden   0:22:23  4177 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Blomstrom   0:12:41  4163 
2 Scott Guhl   0:14:11  4019 Bicycle Sports
3 Mark Smith   0:14:53  4182 
4 Timothy Gallagher   0:14:54  4016 
5 Dan Garrett   0:16:21  4017 
6 John Onken   0:16:29  4038 
7 Gary Schildgen   0:16:55  4046 
8 Bill Miller   0:20:22  4034 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Parker   Edina, MN0:14:57 260693  4039 Freewheel Bike

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI1:34:05 229280  1162 MBRC/Flanders
2 Lucas Hieb   1:57:42  1017 
3 Nick Proell   2:00:00  1172 
4 Andris Delins   Minneapolis, MN2:08:20 333848  1006 
5 Ethan Furois   Falcon Heights, MN1:14:40 322612  2033 Gopher Wheelmen
6 Bradley Miller   1:19:31  2063 
7 Jonathan McBurney   1:19:53  2061 Gopher Wheelmen

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Rupert   1:45:06  1390 
2 Shea Franken   1:48:02  1013 Bicycle Sports
3 Liam Casey   1:07:23  2015 bicycle sports
4 Jake Bauer   1:11:35  2005 Hollywood
5 Zachary Stilwell   Hudson, WI1:14:32 253081  2096 Anita Stilwell
6 Michael Brower   1:21:11  2012 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Werts   1:50:58  1176 Bent Crank Racing
2 Matt Johnson   1:55:06  1167 
3 Josh Bauer   1:58:38  1399 
4 Ben Bacca   2:00:50  1394 
5 Matthew Manor   Duluth, MN1:11:42 342128  2058 University of Minnesota Duluth
6 Nick Schroeder   1:12:05  2086 
7 Nathan Jensen   1:14:27  2048 Team Juice Plus
8 Andy Onken   1:20:03  2286 
9 Justin Young   St. Louis Park, MN1:20:06 299006  2106 Peace Coffee Racing

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Gut   Eagan, MN1:41:13 326968  1014 Angry Catfish
2 Matt Leizinger   1:44:43  1026 Angry Catfish
3 Chris Harvey   1:49:59  1015 
4 Ryan Marsel   Minneapolis, MN1:55:00 313268  1031 Behind-Bars/LGR
5 Jared Gazda   1:55:34  1400 
6 Brandon Charboneau   Fargo, ND2:08:37 195188  1004 Maplelag-Paramount
7 Adam Caughey   2:22:52  1393 Summit Racing
8 Jake Dvesenberg   2:31:53  1397 
9 John Wickham   2:38:47  1045 
10 David Jensen   1:05:15  2047 Team Juice Plus
11 D Vande Velde   1:06:40  2101 
12 Jesse Hagglund   1:07:03  2036 summit racing
13 Bret Zimmerman   Minneapolis, MN1:08:21 294588  2499 Balance
14 Daniel Boyles   Ramsey, MN1:08:49 278248  2010 Behind-Bars/LGR
15 Ian Johnson   1:09:49  2050 Behind-Bars/LGR
16 Alex Berge   Chicago, IL1:10:10 250482  2008 Sho-Air MN
17 David Siegfried   1:10:48  2289 
18 Drew Freeman   1:11:13  2492 
19 Chris Driscol   1:14:15  2024 Bicycle Sports
20 Ben Robetor   Maplewood, MN1:14:18 327206  2078 Peace Coffee Racing
21 Jeff Beck   1:22:39  2108 
22 Casey Londer   1:23:37  2282 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Sturgis   1:45:20  1175 Twin Six
2 Nathan Kremer   1:47:38  1024 Southwest Express
3 Chad Klehr   1:47:54  1023 Missing Link Racing
4 John Oman   Chaska, MN1:58:28 287396  1034 WannaBee Racing
5 David Slovick   Minnetonka, MN1:59:51 234315  1173 Summit Racing
6 Zachary Blankenheim   1:09:47  2114 
7 Joseph Wieland   Green Isle, MN1:11:07 376866  2104 Peace Coffee Racing
8 Matt Weissenborn   1:12:02  2488 
9 Andrew Urban   1:13:49  2100 
10 Josh Holst   1:15:04  2041 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Larvick   Burnsville, MN1:43:07 328058  1025 Angry Catfish
2 Chris Stewart   1:43:59  1042 Missing Link Racing
3 Bruce Klehr   1:48:36  1022 Missing Link Racing
4 Ben Swenka   Hudson, WI1:58:01 329856  1043 Sho-Air MN
5 Joel Ingvalson   2:03:07  1020 Wookiee Juice Racing
6 Clint Swenson   2:03:51  1044 SilverCycling
7 Chris Iverson   2:06:03  1388 29 n SNGL
8 Cal Collins   Eden Prairie, MN2:11:28 324062  1005 Wannabee Racing
9 Derek Broten   2:29:11  1398 
10 Mark Huibregtse   1:05:28  2045 
11 David Lnchapelle   1:05:29  2491 
12 Dave Fetters   Minneapolis, MN1:05:35 266342  2028 Unattached
13 Daniel Munoz   1:07:59  2498 
14 Nick Pettis   1:08:54  2071 Silver Cycling
15 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:10:55 95633  2051 Freewheel Bike
16 Brad Kettunen   1:12:39  2281 
17 Reid Bartels   1:22:37  2270 
18 Eric Moen   1:22:55  2284 
19 Ryan Pederson   1:26:11  2494 
20 Joel Benton   1:29:38  2271 
21 Jose Diaz   1:30:48  2022 Silvya Diaz
22 Jeremie Van Ryswyk   0:22:04  2481 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Lund   1:52:01  1028 Hollywood/SilverCycling
2 Erik Paulsen   1:57:51  1171 
3 Robert Herrmann   1:58:09  1016 Angry Catfish
4 Wade Bergner   1:59:32  1048 
5 Jon Kern   2:00:38  1021 House of Pizza
6 Jeff Lewis   2:03:13  1027 Sho-Air MN
7 Thomas Hanegraaf   2:07:17  1165 
8 Chris Sur   2:13:40  1391 
9 Jon Sigerud   1:05:09  2107 Feed My Starving Children/FCA
10 Justin Keough   1:05:19  2052 Wannabee Racing
11 Patrick Sheedy   1:09:31  2089 Sh*tty Toad
12 Spencer Lenz   Rosemount, MN1:10:07 20907  2055 silver cycling hollywood
13 Michael Mayer   1:10:58  2489 MSMAB
14 Dave Reed   1:12:11  2076 Silver Cycling
15 Dan Funke   1:14:07  2032 
16 Mark Engebretson   1:14:29  2026 
17 Ben Johnson   1:14:33  2484 
18 Jason Adams   1:16:18  2001 
19 Taylor Kearns   1:19:24  2493 
20 Bernie Seleski   1:19:50  2088 
21 Frank Bobick   Saint Paul, MN1:20:38 266526  2009 Peace Coffee Racing
22 Tad Keller   1:22:33  2280 
23 Brian Cieluch   1:22:48  2017 
24 Todd Amunrud   1:23:05  2002 Peace Coffee Racing
25 David Danberg   1:47:38  2273 
26 Chuck Jacobs   2:03:52  2046 Silver Cycling

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN1:44:31 236794  1003 Freewheel
2 David Mainguy   1:44:43  1030 freewheel mtb
3 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN1:52:36 82764  1395 
4 Pat Dowling   St. Louis Park, MN1:57:28 44129  1392 FCCC Penn Cycle
5 Jon Friedell   2:08:42  1389 Keenwood
6 James Goblirsch   1:08:57  2034 Bicycle Sports
7 Michael Solberg    1:09:28 345294  2093 MN SHO-AIR
8 Jon Neace   1:11:33  2480 
9 Ted Siefkes   1:11:49  2090 Silver Cycling / Hollywood Cyc
10 Todd Bauer   1:13:48  2006 Hollywood
11 Stuart Benson   1:14:53  2486 
12 Michael McKinney   1:22:04  2283 
13 Joel Woodward   1:23:33  2295 Balance Cycling
14 Gary Smith   1:32:29  2091 Peace Coffee
15 Thomas Dunn   1:39:19  2495 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam St Pierre   Golden Valley, MN1:56:13 225214  1041 Revolution cycle and Ski / Fre
2 Tim Hieb   1:56:48  1018 
3 Mark Klingelhoets   2:09:28  1047 Wannabe
4 Todd Trembley   Faribault, MN1:08:26 217961  2099 
5 Steve Stilwell   1:12:14  2095 
6 Gary Santoorjian   1:12:47  2482 
7 Norm Busse   1:17:15  2014 
8 Keith Oleson   1:21:03  2070 Wannabee Racing
9 Paul Reschke   1:21:33  2077 
10 Bruce Mosher   1:21:37  2066 
11 Micheal Thompson   1:22:19  2098 WannaBee Racing
12 Bruce Cerepak   1:26:56  2016 sho air mn
13 Dan Price   1:44:59  2073 
14 Mark Weglinski   1:48:48  2103 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Meyer   Lake Elmo, MN2:00:32 117486  1396 Loon State Cyclists
2 John S Klug   1:17:23  2487 
3 Gerry Taylor   1:26:31  2097 
4 Richard Patridge   1:28:29  2112 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   Callaway, MN2:00:15 265418  328 Maplelag-Paramount
2 Nils Boberg   Shoreview, MN2:10:37 284823  415 MNJRC

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:02:26 210080  325 maplelag-paramount
2 Michael McBurney   Roseville, MN2:03:48 279039  320 SHO-AIR Minnesota
3 Tyler Heibel   2:13:54  664 

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN1:54:45 244650  661 Synergy
2 Barry Tungseth   Stillwater, MN1:58:10 211935  336 Flat City Cycling
3 David Oachs   Woodbury, MN1:58:59 116923  324 
4 Brendan Bellew   New Prague, MN2:01:42 313010  305 Angry Catfish
5 Jaakko Mursu   Minneapolis, MN2:05:12 312192  321 Minneapolis Bicycle Racing Clu
6 Bruce Martens   2:09:25  333 
7 Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN2:10:22 166411  303 Behind-Bars/Little Guy Racing
8 Joseph Surla   Minneapolis, MN2:15:22 34681  329 Wannabee Racing
9 Clayton McLagan   Forest Lake, MN2:22:43 206756  332 Peace Coffee Racing
10 Kaleb Himli   Wykoff, MN2:33:18 161526  314 bicycle sports

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Henderson   Minneapolis, MN1:56:06 15779  335 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
2 Kevin Ishaug   Minneapolis, MN1:58:25 101521  658 Freewheel Bike
3 Eric Guse   St Louis Park, MN2:11:20 211199  313 FCCC Penn Cycle
4 Andrew Jordan   Woodbury, MN2:12:12 295752  315 LCR
5 Ed Alpasa   Maple Grove, MN2:14:46 160673  301 Penn Cycle

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:44:50 210366  Trek/29er Team
2 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:53:49 83047  Trek Co-op
3 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN2:03:21 182827  Velorochester

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney Carlson   0:17:17  4005 peace coffee racing
2 Melissa Jacobs   0:29:58  4026 Silver Cycling

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kayla Maas   0:19:09  4294 
2 Kelsey Whalen   0:20:02  4180 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Rambow   Saint Paul, MN0:13:58 304746  4044 Birchwood
2 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN0:15:34 266416  4297 Synergy
3 Jenifer Fischer   0:16:29  4296 
4 Shari McLagan   0:22:08  4033 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bev Carlson   0:16:45  4004 peace coffee racing
2 Sandy Younger   0:20:01  4056 

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Benson   Norwalk, CT1:21:52 240746  2500 
1 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN1:18:36 326212  2031 Birchwood
2 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:25:49 316506  2105 The Missing Link
2 Kris Brazil   Faribault, MN1:21:02 238279  2011 Milltown Cycles
3 Erica Whalen   1:29:02  2293 University of Minnesota Duluth
3 Amy Dawson   1:22:40  2021 
4 Keli Stewart   1:37:44  2094 Missing link Racing
4 Katie Rudy   Lake City, MN1:23:30 255417  2080 
5 Trisha Marczak   1:38:05  2059 Team Juice Plus
5 Kerry Todd   1:25:06  2490 
6 Darcy Busse   1:26:27  2013 
7 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN1:30:53 185483  2111 SilverCycling
8 Amy Ochs   1:38:00  2069 Southwest Express
9 Mary Patridge   1:44:37  2113 

Women - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI2:20:23 242097  319 Hollywood

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristy Henderson   Minneapolis, MN2:14:52 264109  334 Hollywood / Silver Cycling
1 Linda Sone   Northfield, MN1:50:16 224939  663 
2 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN1:51:02 281920  323 Peace coffee

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:35:44 199274  11 Trek Coop

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerCUORESpySierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee