Race Results for
Crystal Lake Classic(2011 WORS #2)
Rhinelander, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/22/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI51:46.00 303828  4042 Team EXPO
2 Alex Darrington   54:41.90  4068 Bikes LTD
3 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI56:59.40 289759  4004 Twin Six / Team Extreme
4 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI60:56.10 317236  4028 
5 Shane Holcomb   Plymouth, WI1:01:29.60 317350  4055 Fattires-n-beerr
6 Daniel Gretzinger   Greenville, WI1:07:19.50 296042  4031 FCYCT-The Scarlet Knights
7 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI1:12:14.00 297081  4017 
8 Leo Konewko   Shorewood, WI 352110  6060 
9 Aaron Smith     6006 FCYCT-Scarlet Knights
10 Ben Smith     6008 FCYCT-Scarlet Knights
11 Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673  6027 South Chicago Wheelman
12 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6019 TEAM WORS
13 Joe Gross     6063 
14 Owen Reich     6005 
15 Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
16 Colton Campbell     6061 
17 Jackson Jennings     6062 
18 Skyler Schmitt     6036 Team Extreme
19 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI 311373  6024 FCYCT-The Scarlet Knights
20 Porter Thorpe   Wausau, WI 347916  6025 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
21 Henry Schwiesow     6072 Tower Clock Eye Center
22 Hunter Schmitt     6035 Team Extreme
23 Carson Swanstrom     6065 Cranked Bike Studio
24 Grant Slocum     6021 FCYCT - The Scarlet Knights
25 Jonah Whitedog     6023 Bikes LTD / Senic Concepts
26 Trevor Lyman     6057 Rib Mountain Cycles
27 Jack Sheridan     6059 
28 Lucas Fletcher     6010 
29 Grant Swanstrom     6064 Cranked Bike Studio
30 Tyler Holden     6034 Treadhead
31 Anders Davidson   De Pere, WI 343542  6012 Titletown Flyers
32 Karl Tillman   La Crosse, WI 345804  6016 Bikes Limited/Scenic Concepts
33 Jacob Ahles     6033 FCYCT The Scarlet Knights
34 Kaleb Ramaker     6073 
35 Andrew Schwiesow     6071 Tower Clock Eye Center
36 Alex Halfman     6030 FCYCT-The Scarlet Knights
DNF Joshua Prewitt     6015 Attitude Sports

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Boyea   50:26.60  4060 Team WORS
2 Isaac Wendt   52:29.00  4272 
3 Brayden Schott   Beaver Dam, WI52:56.00 318684  4047 
4 Nolan Steig   Janesville, WI57:27.80 344958  4024 
5 Cory Marty   Plover, WI58:27.70 303981  4014 
6 Cole Huffman   1:02:44.50  4270 
7 Dustin Lyman   1:18:29.30  4263 Rib Mountain Cycles
DNF Kelly Clements     4264 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Roethel   51:59.50  4019 
2 Christopher Stevens   53:11.70  4261 
3 Andrew Jefcik   53:21.40  4274 
4 Cory Samz   Madison Wi53:39.40 384848  4257 
5 Seth Boyea   55:05.40  4061 Team WORS
6 Adam Olson   55:16.20  4271 
7 Jason Kersten   59:48.40  4066 Broken Spoke
8 Tony Leair   60:53.80  4832 
9 Andrew Richter   1:01:21.60  4268 
10 Joe Guse   1:02:42.60  4041 
11 Benjamin Hansen   1:07:00.50  4266 
12 Jacob Henke   1:07:13.40  4269 
13 Gary Gless   Milwaukee, WI1:11:00.80 351894  4810 Two Dimensional Shape Shifters
DNF Ryan Pelkey     4026 
DNF Jake Miller     4067 
DNF Ryan McAbee     4114 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Zalewski   50:24.10  4037 
2 Joel Curry   Mchenry, IL52:07.10 345054  4812 
3 Eric Lane   52:50.30  4267 Bikes N Boards
4 Joe Vanderpuy   53:17.80  4008 Team Cthulu
5 Rob Gross   53:33.40  4046 titletownflyers
6 Darren Haag   54:14.00  4064 Bikes Limited
7 Nicholas Armstrong   56:08.70  4063 
8 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI56:41.90 339424  4012 2 Rivers Racing
9 Steven Toombs   57:13.10  4074 Erik's Bikes & Boards
10 Aaron Messenger   60:40.80  4807 
11 Kyle Jefcik   1:01:26.60  4265 
12 Peter Fetters   Neenah, WI1:01:53.20 292715  4065 Cranked Bike Studio
13 CASEY BRAUER   Manitowoc, WI1:02:06.30 350016  4057 Heavy Pedal Velo Club
14 Jason Sommer   1:04:57.50  4044 Fond du Lac Cyclery
15 Bradley Lahner   1:05:41.80  4050 Cranked
16 Robert Schuette   1:10:26.10  4811 Broken Spoke
17 Kerry Poltrock   Kenosha, WI1:10:29.70 351540  4015 Kenosha Drivers Club
18 Vincent Catteruccia   1:11:40.40  4831 
DNF Christopher Howell     4079 
DNF Dirk Bjornstad     4275 Fond Du Lac Cycling

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jody Arlen   52:05.30  4038 
2 Ron Smith   Fond Du Lac, WI52:17.00 342844  4032 
3 Andrew Trewyn   Waupun, WI52:28.30 360078  4059 Waupun Road Warriors
4 John Grosz   Fond Du Lac, WI52:41.20 350930  4071 Waupun Road Warriors
5 Ted Drevalas   52:49.00  4013 Nord-Lock
6 Michael Cudahy   53:27.70  4009 Velocause
7 Jack Pabst   54:07.40  4049 
8 Lloyd Gross   55:49.00  4833 
9 Doug Kortbein   60:10.50  4809 
10 Michael Dutczak   Crete, IL1:01:53.20 261776  4053 South Chicago Wheelman
11 Brian Wiza   1:02:09.00  4273 
12 Brian Coleman   Cedarburg, WI1:02:45.70 314104  4808 TEAM WORS
13 Kurt Otto   1:04:30.10  4255 Recyclist
14 Timothy Liepert   Oshkosh, WI1:05:19.70 344790  4801 Team Pedal Moraine
15 Scott Barclay   1:08:19.80  4813 
16 Larry Whitt   1:10:16.60  4262 
17 Ricky Almaguer   1:15:33.10  4070 
18 Ryan Roesler   Onalaska, WI1:16:04.70 317102  4802 
19 Loren Beyer   Kimberly, WI1:31:23.80 349754  4256 
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI 83745  4020 Honey Stinger/Racing 4 Ryder
DNF Paul Baltus   Janesville, WI 345020  4022 
DNF Tom Andrews     4830 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Cummins   52:22.90  4006 
2 Gary Downing   56:36.00  4069 
3 Mark Corrigan   58:58.70  4010 
4 Jeff Purol   59:10.30  4258 
5 Steve Messenger   59:14.70  4054 
6 Andrew Mishlove   Glendale, WI59:17.40 344022  4018 Hampshire Cycle Club
7 Dennis Klinkert   1:09:43.30  4043 
8 Dennis Westberg   Kewaunee, WI1:41:08.80 296314  4029 Titletown Flyer
DNF Bruce Parker     4039 Freewheel Bike

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Johnson     2909 Heavy Pedal
2 Riley Kopesky   Hubertus, WI 298099  2092 EXPO Racing
3 Marcus Thorsen     2924 
4 Kevin Atkins   Green Bay, WI 333972  2149 Titletown Flyers
5 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  2071 
6 Jan Warren   Campton Hills, IL 333318  2009 EXPO Racing
7 Jared Karinen   Painesdale, MI 349186  2094 Cross Country Sports
8 Brandon Flisram     2169 Team Extreme
9 Connor McColl   Oconomowoc, WI 350036  2129 Wheel and Sprocket
10 Kyle Berchem   Manitowoc, WI 296457  2044 Gen X / World Bicycle Relief
11 Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  2114 EXPO Racing
12 Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2086 TEAM WORS
13 Riley Schotz     2377 Rasta
DNF Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2115 EXPO Racing
DNF Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  2143 MNJRC

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dakota Dale   Cable, WI1:52:28.10 310795  1076 Eriksen Cycles
2 Steven Wenzel   1:58:16.30  1232 
3 Nikolai Skievaski   Madison, WI1:58:44.60 260879  1080 Team Pegasus
4 Chris Harrison   Green Bay, WI2:03:34.30 296466  1039 Eriksen Cycles
5 Andrew Wiesner   Germantown, WI2:03:53.10 289953  1030 Titletown Flyers
6 Phil Geiger     2144 Magnus
7 Oliver Neumann     2103 UW-Stout
8 Daniel Holtermann     2222 Gen EX/World bicycle relief
9 Jacob Becker     2079 GenX / World Bicycle Relief
10 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
11 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2912 Attitude Sports
12 Bennett Heinze   Hubertus, WI 263112  2371 
13 Ryan Wenzlick     2083 Titletown Flyers
14 Travis Schirpke   Sussex, WI 299361  2057 TEAM EXTREME
DNF Scott Krueger     2085 TEAM WORS

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Humpal   Mundelein, IL1:45:33.50 189221  1073 
2 Peter Coenen   1:46:51.90  1236 
3 Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI1:47:27.70 327326  1082 Chainsmokers
4 Steve Herriges   Kewaskum, WI1:47:44.80 315364  1007 
5 patrick scheibel   Jefferson, WI1:48:58.10 309462  1012 
6 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:49:20.80 302088  1031 Team Pedal Moraine
7 Scott Neperud   Madison, WI1:52:03.60 275059  1909 Magnus
8 Mike Billmeier   1:55:12.70  1250 
9 Shawn Hoppe   1:56:44.40  1037 Fond du Lac Cyclery
10 Taylor Bogdanske     2074 Wheel & Sprocket
11 Brandon Teske     2386 Titletown Flyers
12 Chad Rury   Madison, WI 342806  2200 Eriks Bike andBoard
13 Phil Fluegel     2073 
14 Carl Morse     2137 Wheel and Sprocket
15 Tyler Byrnes   Madison, WI 312988  2373 Flying Bobcats
16 Mikey Eckert     2388 Element Mobile
17 Ian Willmann     2007 Titletown Flyers
18 Justin Wheelock     2102 UW-Stout
19 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2006 Team AttakTiks
20 Keegan Byrnes     2374 
21 Mark Schindel     2818 Titletown Flyers
22 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2910 Extreme
23 Greg Ernest     2376 
24 Jesse Jefferson   Cudahy, WI 310866  2820 Team Extreme
DNF Tony Wagner   West Bend, WI 204671  1024 
DNF William Street   Sheboygan, WI 219245  1064 Kuhl Midwest Regional Team
DNF Jesse Coenen     1238 
DNF Chad Hoppe     2810 Team Fond du Lac Cyclery
DNF Rick Hill     2830 
DNF Derek Slates     2917 RAYs MTb

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Cook   1:42:53.80  1251 Bikes-N-Boards
2 Justin Weber   1:44:19.70  1242 Red Jackets
3 Colby Lash   Marquette, MI1:44:22.60 293861  1239 KMK; Chocolay Ace
4 Vince Steger   1:45:18.00  1003 Eriks Bikes & Boards
5 Matthew OMeara   1:45:28.20  1247 On The Rivet
6 Erin Sikora   1:46:34.30  1077 The Bike Hub/Specialized
7 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:46:45.90 164577  1244 Velocause
8 Dan Wierzba   1:47:20.80  1016 rib mountain cycles
9 Jim Toombs   Madison, WI1:49:26.10 309850  1034 Eriks Bikes & Boards
10 Nathan Langhorst   1:56:33.40  1939 
11 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:56:40.00 291373  1018 Twin Six / NewMoon
12 Justin Lund   1:57:30.00  1246 
13 Nathan Tock   2:16:54.30  1235 
14 Daniel Johnston     2366 Bone and Joint
15 Timothy Willcox   Madison, WI 326756  2918 Chainsmokers
16 Jason Vayre     2372 Discover Chiropractic/Mead
17 Ben Leach     2105 Bikes Ltd / Scenic Concepts
18 Jeff Swanstrom     2042 Cranked Bike Studio
19 Craig Thomas     2379 Team Discover Chiropractic
20 Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2097 Iowa City Cycling Club
21 Jason Gibson     2090 Gear N Up
22 Rodney Moon   Blair, WI 243112  2925 Bear Valley Bikes
23 Rennis Delgado     2140 Schwag
24 Brady Koss     2375 Rib Mountain Cycles
25 Mark Anderson     2805 
26 Eric Johnson   Eau Claire, WI 309999  2801 Anybody's Bikeshop
27 James Parman   Oshksoh, WI 239516  2077 Fond du Lac Cyclery
28 Jacob Johnsrud     2381 Heavy Pedal Velo
29 Michael Williams     2096 Spokes N Spines
30 Jeremy Drake     2138 nord lock
31 Chris Decker     2384 
32 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2141 Schwag
33 Benjamin Lasecki   Stevens Point, WI 338872  2011 Team Pedal Moraine
34 Timothy Martin     2099 
35 Michael Lauterbach     2919 Element
36 Todd Nutter   Milwaukee, WI 342136  2100 Eriksen Cycles
37 Ryan Usiak     2147 Titletown Flyers
DNF David Bender   Kenosha, WI 260585  1095 JVC/Michaels Cycle
DNF Jake Swenson   Stevens Point, WI 297914  1241 UWSP Cycling
DNF Ryan Shiroma     1903 BelGioioso/BKB
DNF Jeremy Jonas     2903 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Schwiesow   1:45:02.00  1071 Tower Clock EyeCenter
2 Kevin Pomasl   Wausau, WI1:46:33.50 261266  1075 KS Energy Services / Team WI
3 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:46:34.80 293537  1035 Wildside Velo Club
4 Eric Stanke   1:50:28.50  1112 Schwag
5 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:50:55.60 280824  1069 Trek Store of Madison/WORS
6 Troy Schaden   Oconto, WI1:53:10.60 346728  1119 Schwag
7 Scott Hietpas   1:55:01.90  1249 
8 Krystian Pac   Chicago, IL1:56:42.20 149853  1078 Polska - MIODU! - POLISH Mead
9 Jeff Steckbauer   Princeton, WI1:58:56.40 210181  1801 Rib Mountain Cycles
10 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI2:01:29.40 228524  1074 
11 Steven Schaefer   2:03:40.50  1906 
12 Gabriel Ion   Spring Grove, IL2:06:14.10 317100  1046 Treadhead Cycling
13 Brian Benson   La Crosse, WI2:12:57.80 240054  1802 Bikes Ltd/Scenic Concepts
14 Jason Ruesch   Medford, WI 319028  2054 Rib Mountain Cycles
15 Mark Clinton     2107 Attitude Sports
16 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342  2008 Unattached
17 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2088 Team EXPO
18 marek kulesza   Vernon Hills, IL 342278  2010 
19 Matt Chmielewski     2370 Bikes Limited
20 Matthew Lanser     2812 Titletown Flyers
21 Darin Olski     2019 Cranked Bike Studio
22 Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI 343722  2904 Team Pedal Moraine
23 Christopher Richmond     2020 Heavy Pedal Velo Club
24 Chad Klaus     2212 Schwag
25 Jason Mork     2089 Point Pursuit
26 Tom Whitcomb   Mokena, IL 37931  2029 xXx Racing Athletico
27 Mike Mennenoh     2363 Treadhead Cycling
28 Michael Olm   Appleton, WI 318144  2016 GenXcycling
29 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2002 Team Extreme
30 Jeremy Wells     2091 Mickey Mommy Racing
31 Arlen Jacob   Vernon Hills, IL 303469  2139 IMONPOINT.org
DNF Sean Bjork   Lake Bluff, IL 309401  1027 xXx Racing Athletico
DNF Joel Coon     1904 BelGioioso/BKB
DNF Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Schotz   1:42:42.90  1240 Rasta
2 William Burkholder   Rockford, IL1:45:30.90 296156  1002 Kegels Bikes
3 Matthew Dale   Cable, WI1:47:43.10 310643  1079 Eriksen Cycles
4 Mark Olski   Neenah, WI1:49:40.40 342712  1040 02 Cycling
5 Steve Pribek   Hales Corners, WI1:49:47.90 297069  1032 
6 Steve Schafer   Barrington, IL1:50:26.90 309583  1001 Rbikes.com
7 Don Slickman   1:50:32.00  1234 
8 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL1:54:10.80 296158  1081 Michael's Cycles
9 Bob Callaway   Westby, WI1:54:18.40 330964  1902 Bluedog Cycles
10 KEN NAEF   Green Bay, WI1:55:16.90 304889  1004 Titletown Flyers
11 Troy Meives   1:56:43.20  1248 On The Rivet
12 Jeff Dullard   Cedar Rapids, IA1:57:19.00 235468  1803 
13 Sean Miller   1:59:32.00  1028 Michael's Cycles
14 Steve Jeske   2:01:39.90  1901 Pedal Moraine
15 Mike Worland   2:12:22.30  1252 Big Ring Flyers
16 Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2369 Flatlandia
17 Jeff Weyenberg     2027 
18 Brian Coppock   Green Bay, WI 348282  2072 
19 Gary Ehrike     2031 Rib Mountain Cycles
20 Eric Schoenberg     2827 
21 Dale Crowell     2831 
22 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2116 Titletown Flyers
23 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
24 Randy Johnson     2199 Heavy Pedal
25 Barry Campbell     2365 
26 Marcus Steele   De Pere, WI 342514  2808 Title Town Flyers
27 Joe Viel     2367 
28 Jeff Bublitz     2087 Gen X / World Bicycle Relief
29 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2093 KenoshaDriversClub.com
30 Stephen Davidson   De Pere, WI 294363  2901 Titletown Flyers
31 Michael Laufenberg   West Bend, WI 311890  2081 Team Pedal Moraine
32 Gary Frost     2017 Tread Head Cycling
33 Matt Pemberton   West Bend, WI 345892  2101 Eriksen Cycles
34 Greg Molnar     2828 
35 Troy Olm   Madison, WI 297065  2120 Chainsmokers
36 Paul Compton     2121 Compton Bros. Racing
37 Robert Livingston     2813 Titletown Flyers
DNF Shane Veldhuizen     1114 schwag
DNF Bob Bemmels     2078 
DNF Mark Cheyne   Madison, WI 351538  2913 Muddy Cup

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Berge   Madison, WI1:47:06.90 280201  1051 Magnus
2 Bob Phelps   Milwaukee, WI1:47:59.80 314420  1072 Alterra Coffee
3 Mike Owens   1:50:30.20  1057 Alterra
4 Tim Wilkie   1:51:36.50  1245 29
5 Jeff Sympson   Rockford, IL1:52:17.20 101514  1049 Big Ring Flyers /Kegels
6 Dan Szczepanski   1:54:26.10  1029 BelGioioso/Titletown Flyers
7 Joel Ficke   1:56:30.70  1804 New Auburn Builders
8 Billy Graef   Elkhart Lake, WI1:56:36.90 294217  1237 Team Velocause
9 Karl Skinner   2:05:37.90  1062 JVC / MichaelsCycles
10 Demetrius Banks   2:19:51.80  1233 
11 Peter Epperson     2148 Velocause
12 Kelly Skinkis   Sobieski, WI 314676  2145 WORS
13 Edward Piontek     2084 Title Town Flyers
14 Larry Hipps     2025 Pedal Moraine
15 Clive Warren   Saint Charles, IL 333314  2004 Nord-Lock / Safe Wheels
16 David DeWitt   Fond Du Lac, WI 296191  2014 Fond du Lac Cyclery
17 Kevin Lisowe   Plymouth, WI 341686  2112 NordLock/Safe Wheels
18 Paul Ihde     2380 Flyers
19 John Gretzinger   Greenville, WI 46604  2055 
20 Dave Reich   Pine River, WI 292243  2075 Team Extreme
21 Scott Nyland   Madison, WI 351518  2814 Magnus
22 Dave Dahlman     2056 Team Extreme
23 Michael Kaspar     2362 
24 Gary Esko     2816 Titletown Flyers
25 Paul Traeger     2066 TEAM EXTREME
DNF Edward Dutczak   Crete, IL 80789  1054 South Chicago Wheelman
DNF Russell Jobs     1101 Haynes Brakes
DNF Paul Darrington     2819 Bikes Limited
DNF Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2916 Team Extreme

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:47:20.90 28536  1043 Vision Quest LLC
2 Tony Pacini   Winfield, IL1:47:59.90 27022  1122 Mission 1
3 Don Carr   Wauwatosa, WI1:55:25.20 185458  1111 IS Corp
4 Brian Kelley   1:55:38.40  1041 Kelchiro/New Auburn Bld.
5 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:57:37.80 296195  1050 Attitude Sports
6 Bradley Tennis   Baraboo, WI2:03:00.90 280203  1033 Wildside Velo
7 Bob Boone   Eau Claire, WI2:09:09.80 4227  1103 
8 Dave Wall     2385 
9 Dennis Loy     2378 KMK
10 Jerry Leair     2155 Vision
11 Anton Koenigsmann     2817 
12 Dan Millin     2018 Mountain Outfitters
13 Dustin VandeZande   Waupaca, WI 323006  2026 Point Pursuit
14 Don Freitag     2048 
15 Todd Fletcher     2039 
16 Scott Foate     2109 
17 William Styer   Sheboygan, WI 340862  2069 
18 Jim Feuerstein     2052 Heavy Pedal Velo Club
19 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2111 TreadHead Cycling
20 Steven Drecoll   Mundelein, IL 105534  2119 
21 Mike Brauer     2110 Heavy Pedal Velo Club
22 Sterling Schmidt     2041 Heavy Pedal Velo club
23 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
24 Jim Washatka     2383 
25 Bob Ferrara     2095 
26 GEORGE DOTY   Berlin, WI 320626  2146 
27 Hector Vazquez   Chicago, IL 125265  2368 Independant
28 Steve Baumann     2382 Titletown Flyers
29 Frank Sniadajewski     2142 Point Pursuit MTB Club
30 Jim Splittgerber     2364 
31 William Peters     2067 Titletown Flyers
32 Randy Borst     2064 Titletown Flyers
33 Brad Swenson   Stevens Point, WI 227555  2219 Spokes N Spines
34 Kent Jenema     2098 
35 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
36 Mark Muraski     2389 
37 Ron Kapaun     2043 Team Extreme
DNF John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  1008 Team Extreme
DNF Ron Anderson     1243 
DNF Randy Pallex     1905 Titletown Flyers
DNF David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
DNF Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2023 team extreme
DNF Mike Borchardt     2033 team extream
DNF Robert Langlois     2068 
DNF James Mistark     2134 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:39:36.20 294148  103 Nova Cycle Sports / ISCorp
2 Peter Karinen   Painesdale, MI1:40:55.60 349180  109 Trek 29er Crew
3 Myles Beach   Larsen, WI1:41:44.70 208348  101 Adventure 212/Specialized
4 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:43:18.60 296192  107 MAPLELAG/SKINNYSKI/RMC/POLSKA
5 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:46:34.30 293057  104 Wheel and Sprocket
6 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI1:48:42.20 210565  117 EXPO Racing
7 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:49:30.10 297078  105 Eriksen Cycles
8 Ben Franson   1:49:41.70  123 Moritz Tires
9 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:52:42.90 259591  110 EXPO
10 Michael Dutczak   Crete, IL2:06:04.00 200766  113 South Chicago Wheelman
11 Parker McColl   Oconomowoc, WI2:08:14.50 350022  111 Wheel & Sprocket
DNF Mike Zuiker   Rhinelander, WI 331316  121 Bikes-n-Boards/RASTA

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:04:18.70 293999  77 Culvers Racing
2 Justin Piontek   Madison, WI2:10:43.60 297073  45 Bike Hub/Specialized
3 Bryan Fosler   Madison, WI2:10:48.30 197058  51 Trek Stores ofMadison
4 Tyler Jenema   Marquette, MI2:10:58.60 241103  22 MAFIA RACING
5 Trevor Koss   Madison, WI2:14:07.90 269759  217 29er Crew
6 Michael Wenzel   Edgar, WI2:15:04.40 352116  213 
7 Isaac Neff   Madison, WI2:15:18.00 200724  57 Williamson Bicycle Works
8 Greg Krieger   Fort Collins , CO2:15:23.60 255039  25 Eriksen Cycles
9 Ryan Voss   Damascus, OR2:16:24.90 286022  39 Muddy Cup
10 Matthew Millin   Kenosha, WI2:18:25.40 303243  64 Mountain Outfitters
11 Kenneth Statz   Wisconsin Rapids, WI2:20:55.50 262146  56 Element Moble
12 matthew muraski   Cashton, WI2:24:06.60 305529  212 
13 Eric Fossell   Berthoud, CO2:24:48.80 296311  54 JVC / MichaelsCycles
14 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:25:06.30 311654  30 City Bike Works
15 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:27:51.50 285206  88 KS Energy Services/Team WI
DNF Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  36 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Matt Gehling   Madison, WI 214485  43 Trek Store of Madison
DNF Joseph maloney   Milwaukee 313232  67 KS/ Team Wisconsin
DNF drew wilson   Rochester, MN 321766  71 Mudy Cup / Almanzo

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McConnell   Iowa City, IA2:09:25.10 258735  26 Mercy-Specialized
2 Jacob Groethe   Delafield, WI2:10:10.40 74398  216 
3 Tom Carpenter   Marquette, MI2:11:38.80 294138  211 Trek 29er Crew
4 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:12:00.60 227406  Adventure 212/Specialized
5 Adam Swank   Duluth, MN2:12:24.20 231320  62 
6 Trevor Olson   Rochester, MN2:12:56.90 264356  52 Muddy Cup
7 corey stelljes   Madison, WI2:13:58.80 307965  15 chainsmokers
8 Scott Vogelmann   Madison, WI2:20:49.80 143335  68 Trek Midwest Team
9 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI2:21:46.90 93290  53 Magnus
10 Sanjay Ganju   New Berlin, WI2:24:12.10 196060  60 Alterra Coffee
11 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:26:39.30 291522  21 The Bike Hub /Specialized
DNF Patryk Limanowicz   Chicago, IL 308128  11 Rbikes.com
DNF Nathan Lillie   Altoona, WI 313414  17 RVCC-Brone's Bike Shop
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  46 WORS Posse

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:10:02.70 256256  87 Specialized
2 Jeff Melcher   West Bend, WI2:10:58.30 166066  24 Team Pedal Moraine
3 Ray Nelson   Woodstock, IL2:13:56.00 193027  100 Tread Head Cyclery
4 Chad Boyles   Pewaukee, WI2:14:00.10 99459  13 BVC-Nomad Cycling
5 John Shull   Libertyville, IL2:15:38.90 259398  35 EXPO Racing
6 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:15:40.80 259146  12 Hayes
7 JW Miller   Madison, WI2:16:58.60 233978  99 Trek Stores ofadison
8 Bill Nigh   West Bend, WI2:17:20.50 197745  38 Team Pedal Moraine
9 William "Tyson" Hausdoerffer   Shorewood, WI2:21:01.70 15440  63 KS Energy/TeamWisconsin
10 Mark Cole   Stevens Point, WI2:27:05.30 104782  59 Adventure 212/Specialized
11 Greg Jones   West Allis, WI2:28:34.10 295007  32 Hayes Brakes
12 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI2:28:35.70 17768  49 Element Mobile
13 Jess Kruchoski   Hartland, WI2:31:42.40 261579  23 Wheel & Sprocket/ Vision
14 Barry Winters   Nekoosa, WI2:36:18.30 96156  58 Element Mobile/Bring's
15 Dan Tavela   Franklin, WI2:45:13.20 335156  61 Treadhead Cycling
DNF Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  37 Heavy Pedal Velo Club
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Muddy Cup Racing

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Peterson   Edgerton, WI2:38:45.00 154720  42 Michael's Cycles

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI1:59:01.10 85929  Gear Grinder
2 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:59:51.60 214936  Wheel&Sprocket/Vision
3 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:01:24.00 145071  Pabst/Felt/Mafia Racing
4 Chris Peariso   Amherst, WI2:02:15.10 139566  Adventure 212 / Specialized
5 Ben Koenig   Schofield, WI2:02:20.9 267964  RMC / Red Eye Brewery
6 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:10:48.70 212641  Team Polska
7 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:11:17.90 207074  79 Kuhl
8 Scott Cole   Stevens Point, WI2:18:26.80 7340  47 Adventure 212/Specialized
9 Karl Tillman   La Crosse, WI2:29:12.10 294041  16 Bikes Limited/Scenic Concepts
DNF Darrin Braun   Waukesha, WI 285001  Adventure 212/Specialized
DNF Brian Eppen   Iowa City, IA 121702  70 Mercy-Specialized
DNF Michael Anderson   Alpena, MI 248234  214 Trek 29er/SRAM

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Splittgerber   Appleton1:11:17.90 317238  5010 
2 Houston Mathwig   1:31:34.30  5071 
3 Kennedy Bowes   1:33:44.10  5064 
4 Kyra Jackson     6070 
5 Megan Senderhauf   Neenah, WI 350540  6011 Wheel and Sprocket
6 Miranda Lanser     6017 Titletown Flyers
7 Kaelin Jackson     6069 
8 Leah Fletcher     6009 
9 Maya Steele     6032 Titletown Flyers
10 Kenzie Otto     6056 Recyclist
11 Arianna Schafer   Barrington, IL 338174  6002 Unat
12 Julia Whitedog     6068 Bikes Limited
13 Lorissa Thorpe   Wausau, WI 346768  6026 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
14 Anna Bons     6058 
15 Avalon Steele     6031 Title Town Flyers
16 Hanna Mork     6020 Point Pursuit

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Yost   1:25:42.70  5045 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Smith   1:02:18.80  5025 
2 Martha Moser   1:02:42.90  5074 Mob
3 Heather Marty   1:05:44.60  5006 
4 Sarah Suddendorf   1:07:43.90  5068 
5 Jenaiya Stolper   1:07:45.30  5018 
6 Lisa Olson   1:08:08.20  5069 
7 Jennifer Jefferson   1:10:40.70  5066 
8 Sarah Mathwig   1:31:31.10  5075 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Mortimer   58:26.70  5026 
2 Laura Macfarland   1:01:14.10  5065 
3 Karen Taras   1:02:40.00  5023 
4 Rachel Drake   1:06:37.30  5020 nord lock
5 Kara Benson   1:06:51.30  5073 Bikes LTD/Scenic Concepts
6 Marie Peasley   1:08:39.30  5070 Donna Marlor Nutriotion
7 jennifer clark   Milwaukee, WI1:09:38.70 310337  5012 Two Dimensional Shape Shifters
8 Tina Olm   1:12:53.30  5007 GenXcycling
9 Sorelle Jefick   1:21:08.60  5067 
DNF Danielle Tournier   Carpentersville, IL 298434  5024 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Fortune   1:02:19.00  5003 Team Nord-Lock/Safe Wheels
2 Melissa Kennedy   1:06:51.50  5004 Nord-lock
3 Michelle Carne   1:08:57.00  5072 WSG
4 Diana Klapperich   1:20:30.60  5044 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Piotrowski   1:06:34.00  5014 Element Mobile
2 Tammy Vande Zande   1:10:16.10  5008 Team Nord-Lock/ Safewheels
3 Amy Dykema   Evanston, IL1:11:58.60 10328  5050 Half Acre Cycling
DNF Lisa Zimmerman     5015 Bikes LTD

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
2 Keely Jackson     3074 
3 Grace Prewitt     3040 Attitude Sports
DNF Maja Holcomb   Plymouth, WI 317352  3022 Fattires-n-beer

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Stelljes     3073 
2 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3013 UW-Madison
3 Elaine Vazquez   Chicago, IL 332910  3072 
4 Maria Osowski   Wisconsin Rapida, WI 350598  3025 Element Mobile
5 Renee DeBruin   Appleton, WI 324252  3009 Ripon College Red Hawks
6 Justina Smet   Tomah, WI 344064  3024 Titletown Flyers

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karlene Olson   Rochester, MN 297066  3028 Muddy Cup
2 Ann Holsen     3014 Heavy Pedal Velo Club
3 Pascalle Fischer     3015 Title Town Flyers
4 Charil Reis     3077 Rasta
5 Andrea Lyman   Rhinelander, WI 340530  3001 Rib Mountain Cycles
6 Leia Schneeberger   Madison, WI 350192  3017 Magnus
7 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3021 
DNF Becky Rands     3003 Team Pedal Moraine
DNF Terra Nicklas   Wauwatosa, WI 279779  3031 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Peterson     3078 Riverbrook
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3016 Team Pedal Moraine
3 Lynne Senkerik     3007 Team Extreme
4 Cyndi Ehrike     3011 Rib Mountain Cycles
5 Caroline Warren   Campton Hills, IL 333316  3005 Nord-Lock / Safe Wheels
6 Sonni Klipp     3027 Janesville Velo Club Michaels
7 JoAnne Garrow     3076 
8 Diane Callaway   Westby, WI 342736  3008 Bluedog CyclesVernon Trails
9 Christie Close     3075 

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valerie Foley     3079 RASTA
2 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3026 Wildside Velo
3 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3018 Attitude Sports
4 Sue Borchardt     3012 team extream

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Karinen   Painesdale, MI2:07:49.90 349166  108 Trek 29er Crew
2 Elizabeth Shull   Libertyville, IL2:08:00.60 264453  112 EXPO Racing
DNF Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  102 GEARGRINDER

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Horstman   Waterloo, WI1:55:25.70 314874  515 
2 Anna Ganju   New Berlin, WI1:58:16.00 202435  508 Polska
3 Brittany Mcconnell   Iowa City, IA2:02:01.10 285899  537 Iowa City Cycling Club

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Williams   Iowa City, IA1:53:12.00 240092  503 Mercy-Specialized
2 Michelle Peariso   Amherst, WI1:53:40.00 227741  506 Adventure 212/Specialized
3 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:57:35.10 190888  516 Adventure 212/Specialized
4 Claire Cannon   Madison, WI2:26.00 269897  505 Trek Store of Madison
5 Renee Bach   Madison, WI2:03:54.10 242850  507 Chain Smokers
6 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:05:48.40 210713  517 BikesLimitedScenicConcepts
7 Alyssa Severn   Lees Summit, MO2:08:00.30 325718  519 Magnus
8 Denise Coppock   Green Bay, WI2:08:35.80 316486  513 
9 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:09:22.50 223874  511 Team Pedal Moraine
10 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:30:36.50 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Lori Sable   Thiensville 226461  504 
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  514 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:43:20.60 202434  501 Trek Stores ofMadison
2 Kim Eppen   Iowa City, IA1:48:13.30 217761  518 Mercy-Specialized
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:53:30.30 227405  502 Adventure 212/Specialized

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoOSMOSierra NevadaBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee