Race Results for
Race To The River
Columbia, SC
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/01/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - XC3 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Pickard   Cameron, NC00:52:34 303885  403 Hawley's Bicycle World Racing Team
2 Simon Marland   Boone, NC00:54:08 253784  426 Boone Bike/Specialized
3 Levi Marland   Boone, NC00:54:16 253785  425 Boone Bike/Specialized
4 Jack Miller   Asheboro, NC01:10:25 311010  431 Skeleton Crew Mountain Biking
DNF Jake Magee   DNF  409 

Men - XC3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Holloway   Fuquay Varina, NC00:45:22 341938  407 
2 Antonio Passerini   00:45:28  447 
3 Nathan Dawkins   High Point, NC00:50:13 314222  389 
4 Blas Zepeda   00:50:34  435 
5 David Zepeda   00:53:56  433 
6 tyler king   Blairs, VA00:55:52 341736  388 
7 Nathan Billman   01:03:35  444 

Men - XC3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hight   Charlotte, NC00:47:00 238474  440 Giordana-Clif Bar-BRICA
2 Andrew Fierova   Mooremoore, SC00:49:40 374479  449 
3 Michael DePuew   King, NC00:50:36 343804  387 Paul's Cycling & Fitness
4 Chad Capece   Charleston, SC00:52:35 366288  411 
5 Adam Nanace   00:53:39  385 
6 Jeffrey Capece   01:07:59  412 
7 Justin Rogers   Ringgold, VA01:52:20 341650  391 MBG

Men - XC3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Brown   Greer, SC00:51:12 335522  420 Team Inertia - Windstream
2 bradley robinson   Easley, SC00:55:39 345880  413 
3 Brian Clyburn   00:56:02  427 
4 Danny Shew   Greenville, SC00:57:52 206999  422 Team Inertia - Windstream
5 David Metzelfeld   01:00:00  441 
6 Patrick Milne   Simpsonville, SC01:00:50 368886  436 Team 16376
7 Sam Waltman   01:01:28  448 BTN
8 Bruce Williamson   01:01:52  401 
9 David Hutcherson   01:06:40  398 

Men - XC3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Leite   Geenboro, NC00:47:38 167412  408 
2 Monty Cox   Greensborogr, NC00:48:39 343926  394 
3 Jack Hobby   Clemmons, NC00:50:10 336440  399 Skeleton Crew
4 Stephen Clyburn   00:53:44  424 
5 Robbie Morris   Blairs, VA00:54:07 314226  390 Bicycle Medic
6 Stuart White   Columbia, SC00:54:42 312660  414 
7 Bryan Hight   Charlotte, NC00:55:36 205278  438 Giordana-Clif Bar-BRICA
8 Zelman Whitlow   00:56:54  410 
9 Todd Wattmann   00:58:57  405 
10 Dan Golwin   00:59:21  434 
11 Derek Bennett   00:59:32  416 
12 Christopher Hill   00:59:59  392 
14 Richard Nelson   01:02:41  386 
15 Dan Troop   Elgin, SC01:04:22 365317  384 
16 Kevin Stevenson   01:06:40  415 
17 Harold Arisck   01:09:16  446 
18 Vernon Edenfield   01:10:40  429 
19 Barry Robinson   Greensboro, NC01:17:15 343116  418 Cycles de ORO/Moses Cone/Locke Modeling
20 Jim McLean   Aberdeen, WA01:31:40 23704  450 

Men - XC3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Cleary   Germanton, NC00:54:34 341038  400 Skeleton Crew
2 Warren Owens   Lexington, SC00:55:16 334110  417 Cycle-Smart Inc.
3 Randy Kirbo   Arden, NC00:56:24 339430  432 
4 Christopher Brown   00:59:25  439 
5 Bill Brown   01:01:12  442 
6 Rodney Holland   01:03:01  423 
7 Ray Rennier   01:12:43  406 
8 Sandy Burnes   Winnsboro, SC01:17:33 339946  428 

Men - XC2 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Tucker   Fayetteville01:41:58 349150  564 Storm Racing
2 Eddie White   Asheville, NC01:50:39 275467  606 
3 Derrick Kruse   Pickens, SC01:50:41 350630  577 Team Inertia - Windstream
4 John Pickard   Cameron, NC01:55:48 80814  404 Hawley's Bicycle World Team
5 Chris Muddiman   Charlotte, NC02:06:49 288289  580 B-43
6 Christopher Green   West End, NC02:10:32 177982  566 Storm Racing

Men - XC2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Moosa   Charlotte, NC01:28:35 334752  622 Bike Source
2 Paul Mesi   Raleigh , NC01:29:30 281614  619 
3 Luke Vrouwenvelder   Chapelhill, NC01:30:36 304239  569 
4 Brad Cooley   Greensboro, NC01:31:30 173549  609 Asheville Velo Sports
6 Mark Hallman   Danville, VA01:38:00 336750  565 Cycles de Oro
7 Aaron Suprenit   01:39:29  581 
DNF Charlie Mullins    607 Live it Exteme

Men - XC2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 rob rogers   Elgin, SC01:29:34 285685  604 Skeleton Crew
2 Jason Duval   Highpoint, NC01:29:36 306465  572 Skeleton Crew
3 Nate Conklin   01:30:03  597 
4 Blake Pendleton   Greensboro, NC01:30:39 199685  578 Skeleton Crew
5 Christopher Audet   Indian Trail, NC01:30:49 55594  616 Bike Source
6 Erik Everson   Charlotte, NC01:33:20 305236  605 Skeleton Crew
7 Josh Miller   Asheboro, NC01:37:04 283694  585 Skeleton Crew
8 Chad Johnson   01:37:32  598 Team Spinz
9 Siumon Cloutier   01:40:26  621 Cycles de ORO
10 Kevin McCauley   01:40:54  617 
11 Mark Henninger   Simpsonville, SC01:42:13 205503  575 Inertia-Windstream
12 Daniel Miller   01:43:05  593 
13 Gregory Durick   01:46:19  612 
14 Marc Oscgood   02:26:58  582 
DNF Stephen Arnold   Atlanta, GA324140  584 

Men - XC2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ryan Kelley   Charlotte, NC01:33:48 174835  615 BikeSource/Ambien
3 KEVIN KYSETH   Charlotte, NC01:34:10 205835  603 Live it Extreme Sports
4 J McDowell   Trinity, NC01:34:49 147076  591 Team Spinz
5 Donnie Matthews   Jamestown, NC01:37:21 340910  595 Team Spinz
6 Samuel Hollingsworth   Charlotte, NC01:37:58 275492  608 Bike Source
7 Brendon Magee   01:38:15  574 
8 Jon Naylor   Indian Land, SC01:39:49 75691  600 Team Coop
9 Tod Phelps   Oak Ridge, NC01:41:08 184500  590 Skeleton Crew
10 Jerry Hawkins   Walnut Cove, NC1:41:50.00 261358  570 Cycletherapy
11 Robert Bennett   Mount Pleasant, SC01:42:54 76831  614 Trek/Piggly Wiggly Cycling
13 Alan Agee   Patricksprings, VA01:45:40 308627  568 Cycles de ORO
14 David Pace   Edwardsville, IL01:45:54 27009  623 
15 Brian O'Leary   01:47:44  624 

Men - XC2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harry Mathis   Columbia, SC01:32:00 274919  571 CycleCenter/Carolinas Velo
2 Steve Billman   Fayetteville, NC01:54:38 310439  592 
3 Bob Szymkiewicz   Rock Hill, SC01:58:30 42573  586 
4 Ludek Kolesa   Praha 802:08:54 295538  594 EVMA
5 Timothy Aumack   02:19:16  588 

Men - XC1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Byron Rice   Durham, NC01:59:17 288002  194 Inland Construction
2 Aaron Bayard   Columbia, SC02:08:12 294935  210 Cycle Center

Men - XC1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Rodgers   Greensboro, NC01:57:19 183183  208 Trek Store - Greensboro
2 John Kirkwood   Mountain Home, NC01:58:13 147072  196 Sycamore/Pisagah Area Cycling
3 Jason Wilson   Huntersville01:59:06 286356  217 Carolina Bike Company
4 Noel Kirila   Matthews, NC02:02:54 288168  206 Carolina Bike Company
5 Bobby Byrd   Lexington, NC02:05:27 141863  215 Team Victory Junction
6 Brent Lester   Summerfield, NC02:07:06 184278  207 Code One Cycling/Trek Store GSO
7 Rob Payette   Irmo, SC02:16:10 27487  205 Cycle Center
8 James Schneider   Bluffton, SC02:17:19 31700  198 Momentum Racing
9 Owen Simpson   Swannanoa, NC02:52:57 206017  204 Chumba Racing
DNF Brad Phillips   Charleston, SC 193903  203 Momentum Racing

Men - XC1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Marland   Boone, NC01:57:28 91085  195 Trek 29er Crew
2 Brian Conroy   Charlotte, NC02:04:05 48118  201 Giordana - Clif Bar
4 David Clodfelter   Winston Salem, NC02:17:32 160748  200 Team Spinz
5 Eric Bray   Asheville, NC02:26:35 4693  212 
6 Howard Rhyne   Southern Pines, NC02:30:36 72287  192 Storm Racing
DNF James Shelton   Concord, NCDNF 226403  216 Carolina Bicycles Company

Men - Single Speed - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derrick O'Shields   01:30:31  573 Clemson Cyclery
2 Bart Wellisley   Flushing Mi01:34:09 343010  587 Rudy Project USA
3 Mark Sackett   Taylors, SC01:36:33 288560  599 Go-GreenEvents.com
4 Craig Funderburk   Mcleansville, NC01:49:09 349250  610 Moses Cone/Cycles de Oro
5 Joel Watson   Charleston, SC01:49:56 278386  589 Momentum Racing
6 Thomas VanDevender   Asheville, NC01:30:39 104864  596 Motion Makers / I-9

Men - Cat 3 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Pickard   Cameron, NC00:52:34 303885  403 Hawley's Bicycle World Racing Team
2 Simon Marland   Boone, NC00:54:08 253784  426 Boone Bike/Specialized
3 Levi Marland   Boone, NC00:54:16 253785  425 Boone Bike/Specialized
4 Jack Miller   Asheboro, NC01:10:25 311010  431 Skeleton Crew Mountain Biking
DNF Jake Magee   DNF  409 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Holloway   Fuquay Varina, NC00:45:22 341938  407 
2 Antonio Passerini   00:45:28  447 
3 Nathan Dawkins   High Point, NC00:50:13 314222  389 
4 Blas Zepeda   00:50:34  435 
5 David Zepeda   00:53:56  433 
6 tyler king   Blairs, VA00:55:52 341736  388 
7 Nathan Billman   01:03:35  444 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hight   Charlotte, NC00:47:00 238474  440 Giordana-Clif Bar-BRICA
2 Andrew Fierova   Mooremoore, SC00:49:40 374479  449 
3 Michael DePuew   King, NC00:50:36 343804  387 Paul's Cycling & Fitness
4 Chad Capece   Charleston, SC00:52:35 366288  411 
5 Adam Nanace   00:53:39  385 
6 Jeffrey Capece   01:07:59  412 
7 Justin Rogers   Ringgold, VA01:52:20 341650  391 MBG

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Brown   Greer, SC00:51:12 335522  420 Team Inertia - Windstream
2 bradley robinson   Easley, SC00:55:39 345880  413 
3 Brian Clyburn   00:56:02  427 
4 Danny Shew   Greenville, SC00:57:52 206999  422 Team Inertia - Windstream
5 David Metzelfeld   01:00:00  441 
6 Patrick Milne   Simpsonville, SC01:00:50 368886  436 Team 16376
7 Sam Waltman   01:01:28  448 BTN
8 Bruce Williamson   01:01:52  401 
9 David Hutcherson   01:06:40  398 

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Leite   Geenboro, NC00:47:38 167412  408 
2 Monty Cox   Greensborogr, NC00:48:39 343926  394 
3 Jack Hobby   Clemmons, NC00:50:10 336440  399 Skeleton Crew
4 Stephen Clyburn   00:53:44  424 
5 Robbie Morris   Blairs, VA00:54:07 314226  390 Bicycle Medic
6 Stuart White   Columbia, SC00:54:42 312660  414 
7 Bryan Hight   Charlotte, NC00:55:36 205278  438 Giordana-Clif Bar-BRICA
8 Zelman Whitlow   00:56:54  410 
9 Todd Wattmann   00:58:57  405 
10 Dan Golwin   00:59:21  434 
11 Derek Bennett   00:59:32  416 
12 Christopher Hill   00:59:59  392 
13 Austol Youmans   West Columbia, SC01:02:37 348782  397 Purple Lotus Tattoo
14 Richard Nelson   01:02:41  386 
15 Dan Troop   Elgin, SC01:04:22 365317  384 
16 Kevin Stevenson   01:06:40  415 
17 Harold Arisck   01:09:16  446 
18 Vernon Edenfield   01:10:40  429 
19 Barry Robinson   Greensboro, NC01:17:15 343116  418 Cycles de ORO/Moses Cone/Locke Modeling
20 Jim McLean   Aberdeen, WA01:31:40 23704  450 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Cleary   Germanton, NC00:54:34 341038  400 Skeleton Crew
2 Warren Owens   Lexington, SC00:55:16 334110  417 Cycle-Smart Inc.
3 Randy Kirbo   Arden, NC00:56:24 339430  432 
4 Christopher Brown   00:59:25  439 
5 Bill Brown   01:01:12  442 
6 Rodney Holland   01:03:01  423 
7 Ray Rennier   01:12:43  406 
8 Sandy Burnes   Winnsboro, SC01:17:33 339946  428 

Men - Cat 2 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Tucker   Fayetteville01:41:58 349150  564 Storm Racing
2 Eddie White   Asheville, NC01:50:39 275467  606 
3 Derrick Kruse   Pickens, SC01:50:41 350630  577 Team Inertia - Windstream
4 John Pickard   Cameron, NC01:55:48 80814  404 Hawley's Bicycle World Team
5 Chris Muddiman   Charlotte, NC02:06:49 288289  580 B-43
6 Christopher Green   West End, NC02:10:32 177982  566 Storm Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Moosa   Charlotte, NC01:28:35 334752  622 Bike Source
2 Paul Mesi   Raleigh , NC01:29:30 281614  619 
3 Luke Vrouwenvelder   Chapelhill, NC01:30:36 304239  569 
4 Brad Cooley   Greensboro, NC01:31:30 173549  609 Asheville Velo Sports
5 Patrick Barnett   Columbia, SC01:31:37 283950  613 Cycle Center
6 Mark Hallman   Danville, VA01:38:00 336750  565 Cycles de Oro
7 Aaron Suprenit   01:39:29  581 
DNF Charlie Mullins    607 Live it Exteme

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 rob rogers   Elgin, SC01:29:34 285685  604 Skeleton Crew
2 Jason Duval   Highpoint, NC01:29:36 306465  572 Skeleton Crew
3 Nate Conklin   01:30:03  597 
4 Blake Pendleton   Greensboro, NC01:30:39 199685  578 Skeleton Crew
5 Christopher Audet   Indian Trail, NC01:30:49 55594  616 Bike Source
6 Erik Everson   Charlotte, NC01:33:20 305236  605 Skeleton Crew
7 Josh Miller   Asheboro, NC01:37:04 283694  585 Skeleton Crew
8 Chad Johnson   01:37:32  598 Team Spinz
9 Siumon Cloutier   01:40:26  621 Cycles de ORO
10 Kevin McCauley   01:40:54  617 
11 Mark Henninger   Simpsonville, SC01:42:13 205503  575 Inertia-Windstream
12 Daniel Miller   01:43:05  593 
13 Gregory Durick   01:46:19  612 
14 Marc Oscgood   02:26:58  582 
DNF Stephen Arnold   Atlanta, GA324140  584 

Men - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Schafer   Winnsboro, SC01:28:16 343036  618 Nboundz
2 Ryan Kelley   Charlotte, NC01:33:48 174835  615 BikeSource/Ambien
3 KEVIN KYSETH   Charlotte, NC01:34:10 205835  603 Live it Extreme Sports
4 J McDowell   Trinity, NC01:34:49 147076  591 Team Spinz
5 Donnie Matthews   Jamestown, NC01:37:21 340910  595 Team Spinz
6 Samuel Hollingsworth   Charlotte, NC01:37:58 275492  608 Bike Source
7 Brendon Magee   01:38:15  574 
8 Jon Naylor   Indian Land, SC01:39:49 75691  600 Team Coop
9 Tod Phelps   Oak Ridge, NC01:41:08 184500  590 Skeleton Crew
10 Jerry Hawkins   Walnut Cove, NC1:41:50.00 261358  570 Cycletherapy
11 Robert Bennett   Mount Pleasant, SC01:42:54 76831  614 Trek/Piggly Wiggly Cycling
12 Guy Early   01:44:37  602 
13 Alan Agee   Patricksprings, VA01:45:40 308627  568 Cycles de ORO
14 David Pace   Edwardsville, IL01:45:54 27009  623 
15 Brian O'Leary   01:47:44  624 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harry Mathis   Columbia, SC01:32:00 274919  571 CycleCenter/Carolinas Velo
2 Steve Billman   Fayetteville, NC01:54:38 310439  592 
3 Bob Szymkiewicz   Rock Hill, SC01:58:30 42573  586 
4 Ludek Kolesa   Praha 802:08:54 295538  594 EVMA
5 Timothy Aumack   02:19:16  588 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Byron Rice   Durham, NC01:59:17 288002  194 Inland Construction
2 Aaron Bayard   Columbia, SC02:08:12 294935  210 Cycle Center

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Rodgers   Greensboro, NC01:57:19 183183  208 Trek Store - Greensboro
2 John Kirkwood   Mountain Home, NC01:58:13 147072  196 Sycamore/Pisagah Area Cycling
3 Jason Wilson   Huntersville01:59:06 286356  217 Carolina Bike Company
4 Noel Kirila   Matthews, NC02:02:54 288168  206 Carolina Bike Company
5 Bobby Byrd   Lexington, NC02:05:27 141863  215 Team Victory Junction
6 Brent Lester   Summerfield, NC02:07:06 184278  207 Code One Cycling/Trek Store GSO
7 Rob Payette   Irmo, SC02:16:10 27487  205 Cycle Center
8 James Schneider   Bluffton, SC02:17:19 31700  198 Momentum Racing
9 Owen Simpson   Swannanoa, NC02:52:57 206017  204 Chumba Racing
DNF Brad Phillips   Charleston, SC 193903  203 Momentum Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Marland   Boone, NC01:57:28 91085  195 Trek 29er Crew
2 Brian Conroy   Charlotte, NC02:04:05 48118  201 Giordana - Clif Bar
3 Christopher Hilton   Lexington, NC02:06:30 139580  199 Team Spinz
4 David Clodfelter   Winston Salem, NC02:17:32 160748  200 Team Spinz
5 Eric Bray   Asheville, NC02:26:35 4693  212 
6 Howard Rhyne   Southern Pines, NC02:30:36 72287  192 Storm Racing
DNF James Shelton   Concord, NCDNF 226403  216 Carolina Bicycles Company

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Frederick   Raleigh, NC01:50:39 66359  211 Champion Systems/Cannondale
2 Robert Fish   Charlotte, NC01:52:18 262097  213 Bike Source
3 Terry Kolb   Fletcher, NC01:54:36 284596  209 Champion Systems/Cannondale
4 Aaron Oakes   Richmond, VT01:57:06 180389  214 Cyclecragt/Bulldog
5 Arthur DeGraw   Flagstaff, AZ01:59:32 151849  197 

Women - XC3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Conklin   00:55:08  445 
2 Brittany Hatcher   Patrick Springs, VA00:55:49 341100  396 
3 Missy Hunnicut   00:57:07  430 
4 Sharon Ray   00:57:11  402 
5 Tiffany McDowell   Trinity, NC00:57:13 332680  443 
6 Luzvimanda Grunter   01:05:00  393 
7 Lynda Green   West End, NC01:07:37 339672  395 Storm Racing Team
8 M. Bender   01:19:43  419 

Women - XC3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Irene Manning   Southern Pines, NC00:56:59 270670  421 Storm Racing Team
2 Yvonne Watson   Charleston, SC01:30:57 350650  437 

Women - XC2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zdenka Worsham   Raleigh, NC01:42:10 343880  620 Inland Construciton
2 Shannon Ancel   Greensboro, NC01:44:44 341474  567 GVC/Moses Cone/Cycles de ORO
3 Jana Glover   01:54:58  611 Charleston Bicycle Company
5 Sharon Brown   Greer, SC01:56:21 288282  576 Inertia - Windstream
6 Kimberly Marland   Boone, NC01:59:31 91250  579 Boone Bike - Specialized
7 Dawn Grosjean   01:59:35  625 
8 Monica Narhi   02:40:57  583 

Women - XC1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonnie Kleffman   Fort Mill, SC01:41:43 272951  202 Giordana-Clif Bar-BRICA
2 Layla Billowitz   Matthews, NC01:46:00 261437  218 Treak Mountain CoOp
3 Alison Rhyne   Southern Pines, NC01:49:48 254269  193 Storm Racing

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Conklin   00:55:08  445 
2 Brittany Hatcher   Patrick Springs, VA00:55:49 341100  396 
3 Missy Hunnicut   00:57:07  430 
4 Sharon Ray   00:57:11  402 
5 Tiffany McDowell   Trinity, NC00:57:13 332680  443 
6 Luzvimanda Grunter   01:05:00  393 
7 Lynda Green   West End, NC01:07:37 339672  395 Storm Racing Team
8 M. Bender   01:19:43  419 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Irene Manning   Southern Pines, NC00:56:59 270670  421 Storm Racing Team
2 Yvonne Watson   Charleston, SC01:30:57 350650  437 

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zdenka Worsham   Raleigh, NC01:42:10 343880  620 Inland Construciton
2 Shannon Ancel   Greensboro, NC01:44:44 341474  567 GVC/Moses Cone/Cycles de ORO
3 Jana Glover   01:54:58  611 Charleston Bicycle Company
4 Leah Mitcham   Cornelius, NC01:55:45 235983  601 Giordana-Clif Bar-BRICA
5 Sharon Brown   Greer, SC01:56:21 288282  576 Inertia - Windstream
6 Kimberly Marland   Boone, NC01:59:31 91250  579 Boone Bike - Specialized
7 Dawn Grosjean   01:59:35  625 
8 Monica Narhi   02:40:57  583 

Women - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonnie Kleffman   Fort Mill, SC01:41:43 272951  202 Giordana-Clif Bar-BRICA
2 Layla Billowitz   Matthews, NC01:46:00 261437  218 Treak Mountain CoOp
3 Alison Rhyne   Southern Pines, NC01:49:48 254269  193 Storm Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyCUOREUSACDFShimanoOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee