Race Results for
St. Peter Time Trial
St. Peter, MN
(Event Information)
View By:
Time Trial on 06/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem 90 +

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Townsend   Mendota Heights, MN12:54:21 AM 46011   St Paul Bicycle Racing Club
2 Holly Ludwigson   Stillwater, MN12:56:57 AM 353324   Loon State Cyclists

Men - Men Stock

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 dylan knutson   Salisbury, NC12:58:26 AM 281816   St Paul Bicycle Racing Club
2 Shayne Stillar   Waskish, MN01:05:39 AM 88266   St Paul Bicycle Racing Club
3 Nick Mele   Eagan, MN01:07:23 AM 297889   St Paul Bicycle Racing Club
4 Scott Cave   Burnsville, MN01:13:58 AM 147556   Silver Cycling

Men - Men Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vince Rosetta   Minneapolis, MN12:56:55 AM 254966   Alchemy Racing Team
2 Bradley Szczerbiak (1 - Cat5)   Lakeville, MN12:58:17 AM 322774   Category 6 Racing Squad
3 Brad Snaza   Brooklyn Park, MN12:59:25 AM 283307   Loon State Cyclists
4 Matt Maurer (2 - Cat5)   Rochester, MN01:00:10 AM 333572   
5 Andrew Barlage   Hopkins, MN01:01:28 AM 301985   
6 Steven Pippin   Minneapolis, MN01:04:42 AM 103461   Minnesota Cycling Team
DNF Sean Copeland   DNS   

Men - Men Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Kimpton   Minneapolis, MN12:52:46 AM 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Merrill Lutsky   Northfield, MN12:57:38 AM 294615   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Todd Foster   Northfield, MN12:57:45 AM 311475   
4 Tim Karels   Plymouth, MN12:59:09 AM 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Joseph Johnson   Eagan, MN12:59:32 AM 229038   Loon State Cyclists

Men - Men Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Hanson   Duluth, MN12:53:22 AM 108535   Synergy
1 Ian Stanford   White Bear Lake, MN12:51:38 AM 175718   GrandStay Hotels
2 Adam Koble   Denton, TX12:52:56 AM 269412   PACC
3 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN12:53:41 AM 49630   Synergy
4 Marc Kermisch   Maple Grove, MN12:55:55 AM 80629   Synergy
5 Gregory LaVick   St. Paul, MN12:56:25 AM 20517   Synergy
6 Matthew Anderson   Duluth, MN12:59:49 AM 198033   Flat City Cycling Club Inc.

Men - Men 65 + (20K)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cleve Pettersen   Minneapolis, MN31:18.20 45792   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 William Kosfeld   Saint Paul, MN33:11.80 246891   Birchwood/GIS
3 Mark Dillon   Naples, FL35:23.40 161045   Loon State Cyclists
4 John Ibarra   Saint Paul, MN46:31.50 47763   Gopher Wheelmen

Men - Men 60-64 (20K)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hart Kuller   Minneapolis, MN29:13.10 188748   St Paul Bicycle Racing Club
2 Dan Meyer   Lake Elmo, MN29:46.20 117486   Loon State Cyclists
3 Steven Knowlton   Lakeville, MN29:51.30 178814   Silver Cycling
4 Ralph Pennie   Afton, MN30:13.20 123828   River Valley Cycling Club- RVCC
5 Robert Ogren   Bloomington, MN30:15.80 232145   Kenwood Racing
6 John Stamm   Afton, MN30:35.50 149093   Loon State Cyclists
7 David Abelson   Minneapolis, MN31:40.30 350836   
8 Charlie Ferrell   Minneapolis, MN32:09.60 263948   St Paul Bicycle Racing Club

Men - 60-64 (20K) Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Barnabe   01:08:20 AM   Big Ring Flyers

Men - 55-59 Master Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 N/A   No City, MN12:56:51 AM 292998   Silver Cycling
2 David Herbert   Rochester, MN12:57:06 AM 173959   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Richard Spielberg (1 - Cat2)   No City, MN12:59:29 AM 48903   Minnesota Cycling Team
4 Mark Fiddler (1 - Cat4)   Minneapolis, MN01:03:26 AM 293961   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Dan Hawkins   01:04:04 AM   St. Paul Bicycle Racing Club
6 Chris Hegg   01:08:56 AM   
7 Greg McCrea   Houston, TX01:11:28 AM 53217   Gulf Coast Cycling

Men - 50-54 Master Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Shishilla (1 - Cat2)   Medina, MN12:54:05 AM 48806   St Paul Bicycle Racing Club
2 Rick Christenson   Roseville, MN12:56:21 AM 78474   St. Paul Bycle Racing Club
3 William Kuster (1 - Cat3)   Anoka, MN12:58:00 AM 59499   Loon State Cyclists
4 Thomas Pletcher   Hopkins, MN01:00:01 AM 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 John Kueng   Champlin, MN01:00:13 AM 46569   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Dave Elton   01:00:47 AM   
7 Gary Krska   North Saint Paul, MN01:02:08 AM 127524   St. Paul Bycle Racing Club
8 Ted Higman (1 - Cat5)   Marine On Saint Croix, MN01:02:33 AM 288187   Synergy
9 Todd Cravens (2 - Cat3)   Savage, MN01:02:41 AM 81043   
10 Gregory Bernhardt (3 - Cat3)   Hopkins, MN01:02:46 AM 57378   
11 Russell Loucks   Eagan, MN01:02:49 AM 182695   Silver Cycling
12 Paul Arsenault   Ardenhills, MN01:05:40 AM 279841   Gopher Wheelmen
13 Bob Trench (2 - Cat5)   Excelsior, MN01:10:12 AM 236591   Synergy
14 Karl Svedberg   Woodbury, MN01:13:29 AM 296081   Chilkoot Velo
DNF David Lundquist   Blaine, MNDNF 312938   Ramsey Cycling Club

Men - 45-49 Master Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper (1 - Cat1)   Northfield, MN12:53:39 AM 214654   GrandStay Hotels
2 Mark Mlinar   Hutchinson, MN12:55:18 AM 48557   St Paul Bicycle Racing Club
3 Dave Gray   Saint Paul, MN12:55:29 AM 192457   Minneapolis Bicycle Racing Club
4 William Madden (1 - Cat5)   Saint Paul, MN12:57:09 AM 294909   First Light
5 William Morice   Rochester, MN12:57:50 AM 149147   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Christopher Johnston   Wayzata, MN12:58:37 AM 50643   Minnesota Cycling Team
7 David Lunde   Andover, MN01:02:41 AM 56581   Ramsey Cycling Club
8 Kevin Schaeffer   York, PA01:03:58 AM 73472   Minneapolis Bicycle Racing Club
9 Daniel Nordin   Stillwater, MN01:07:52 AM 347658   
10 Prashant Singh   Eden Prairie, MN01:09:08 AM 351318   

Men - 40-44 Master Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Henderson   Minneapolis, MN12:54:41 AM 15779   Silver Cycling
2 Jim Cullen   Hudson, WI12:55:33 AM 107902   MBRC
3 Jeff Ingham   Oakdale, MN12:55:55 AM 218867   Gopher Wheelmen
4 Daniel Logan   Osceola, WI12:56:10 AM 278481   River Valley Cycling Club- RVCC
5 James Lockwood (1 - Cat2)   St Paul, MN12:56:24 AM 128526   Flat City Cycling Club Inc.
6 David Olsen   12:56:56 AM   
7 Carlton Mitchell   Maple Grove, MN01:00:06 AM 212092   Silver Cycling
8 Shannon Szecsy   Nekoosa, WI01:03:25 AM 315656   
DNF Frederick Gray   Minneapolis, MNDNS 246498   Birchwood/GIS

Men - 35-39 Master Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Roeser (1 - Cat1)   Buffalo, MN12:54:11 AM 160630   Flat City Cycling Club Inc.
2 Brian Davis   12:58:18 AM   
3 Mark Long   St Paul, MN01:02:24 AM 254201   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Daniel Currell   Saint Paul, MNDNS 235364   St Paul Bicycle Racing Club

Men - 17-18 Junior Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Shaw   Rogers, MN28:40.80 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Andy Dodds   Saint Paul, MN30:53.80 341628   St Paul Bicycle Racing Club
3 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN31:14.30 291227   St Paul Bicycle Racing Club
4 Peter Behm   Northfield, MN31:20.40 342680   St Paul Bicycle Racing Club
5 Mitch Nordahl   Anoka, MN33:02.30 312426   Minnesota Junior Cycling Inc.
6 Raymond Kennedy   Woodbury, MN33:59.20 342776   MN JRC

Men - 15-16 Junior Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI26:15.00 229280   MBRC
2 Michael Gaines   Minneapolis, MN30:25.90 244643   Gopher Wheelmen
3 Daniel Svedberg   Woodbury, MN30:55.40 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Caleb Vukovich   West Des Moines , IA31:41.90 305778   
5 Josey Weik   Wrenshall, MN32:48.80 297766   Minnesota Junior Cycling Inc.
6 Thomas Wavrin   Henderson, MN33:09.60 342900   Minnesota Junior Cycling Inc.
7 Brian Gaines   Minneapolis, MN33:28.30 244626   Gopher Wheelmen
8 Ryan Shaw   Rogers, MN33:35.40 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
9 Brandon Olsen   37:14.80   

Men - 13-14 Junior Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Porter   Saint Paul, MN15:44.10 311313   St Paul Bicycle Racing Club
2 Ethan Berry   Stillwater, MN17:30.50 312468   Minnesota Junior Cycling Inc.

Men - 10-12 Junior Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brady Olsen   22:17.90   

Women - Women Stock

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Estenson   Eagan, MN01:14:44 AM 297890   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Women Masters Stock

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tammy Snaza (1 - Cat4)   Brooklyn Park, MN01:05:52 AM 338300   Loon State Cyclists

Women - Women Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Barker   Hudson, WI01:01:40 AM 264108   Silver Cycling
2 Renee Hilgren   Brooklyn Center, MN01:12:12 AM 312306   St Paul Bicycle Racing Club
2 Katie Anderson   01:03:58 AM   Unknown
3 Megan Westfoff   01:12:52 AM   

Women - Women Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN12:58:55 AM 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Angie Johnson   Alexandria, MN01:02:53 AM 316384   The Bike & Fitness Co.
3 Abby Ruess   Saint Paul, MN01:02:59 AM 312258   St Paul Bicycle Racing Club
4 Amy Hanenburg (1 - Cat3)   Minneapolis, MN01:05:13 AM 262138   Birchwood/GIS
5 Kristy Henderson   Minneapolis, MN01:05:23 AM 264109   Silver Cycling

Women - 50-54 Master Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Runge (1 - Cat4)   Alexandria, MN01:08:57 AM 350402   The Bike & Fitness Co.

Women - 45-49 Master Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonnie Donzella   Eagan, MN01:02:11 AM 137107   St Paul Bicycle Racing Club
2 Lynne Boiarsky (1 - Cat4)   St. Louis Park, MN01:17:59 AM 252705   Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Women - 40-44 Master Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzie Olsen   01:09:20 AM   
2 Meg Cadogan (1 - Cat4)   Plymouth, MN01:12:40 AM 236735   Birchwood/GIS

Women - 30-34 Master Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Prudhome   12:58:29 AM   Maple Grove Cycling

Women - 10-12 Junior Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn18:41.00 302412   Minnesota Junior Cycling Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyUSACDFOSMOBonk BreakerCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee