Race Results for
Michigan State Time Trial Championship (Dan Cihak
Whitehall, MI
(Event Information)
View By:
Time Trial on 06/18/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AnneMarie/Patri Phillips/Aimone   56:50.22  100 Wolverine Sports Clu
2 Kevin/Linda Morrison/Morrison   58:04.62  99 Racing Greyhounds/Cy

Men - OPEN - Recumbent

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Stevens   Grand Rapids, MI1:10:08.65 353162  435 

Men - CAT 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben McMurray   Petoskey, MI58:02.24 351628  355 
2 Rick Trudo   Freeland, MI58:14.95 339868  360 Tri City Cyclists/Tr
3 Geoff Shirley   East Grand Rapids, MI1:01:08.08 299863  358 Fusion Cycling Team/
4 Marc Benigni   Muskegon, MI1:01:57.36 293040  351 West Michigan Coast
5 James Wahl   Sainthelen, MI1:03:22.55 299685  361 
6 Kevin Bennett   North Muskegon, MI1:03:25.37 350670  352 
7 David Karel   Middle Vile1:03:52.36 355120  353 
8 Kim Lee   Ada, MI1:04:15.42 311080  354 
9 Daniel Tell   Grand Rapids, MI1:07:43.13 351302  359 
10 Grant Wiersum   Elmhurst, IL1:09:05.81 308596  363 
11 Nigel Mullis   Rochester, MI1:16:11.46 333396  356 Cadieux Bicycle Club
DNF Ryan Phillips   Comstock Park, MIDNF 336946  357 Speed Merchants
DNF Michael Walenta   Grand Rapids, MIDNF 217158  362 Rapid Wheelmen

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derrick OBrien   Jackson, MI57:27.28 315388  385 
2 Timothy Banks   Fort Wayne, IN57:30.31 339660  373 Ft. Wayne Outfitters
3 Aaron Zuelke   Nunica, MI57:42.93 165723  393 West Michigan Coast
4 Aaron Rieder   Westland, MI58:08.07 290810  388 Racing Greyhounds/Cy
5 Danny Wolin   Marshall, MI58:32.88 46329  390 
6 Jeffrey Haney   Rockford, MI58:41.26 273412  382 Bissell/ABG Cycling
7 Joseph Yaeger   Lakeland, FL58:53.66 292027  392 Kalamazoo Bicycle Cl
8 Tim Best   Sault Sainte Marie, MI59:16.68 248700  376 
9 Charles Clark   Vicksburg 59:27.41 221527  379 Kalamazoo Bicycle Cl
10 Joseph Bernardi   Fenton, MI59:54.89 307863  375 Team Giant MI
11 Steven Hetfield   Owosso, MI1:00:34.18 255211  383 
12 Dennis Hamel   Comstock Park, MI1:01:40.92 276322  381 Rapid Wheelmen
13 Jeff Plotzke   Novi, MI1:01:54.45 323298  386 Racing Greyhounds/Cy
14 Steven Weckle   Midland, MI1:02:33.39 227728  389 Tri City Cyclists/Tr
15 Erik Rasmussen   Spring Lake, MI1:03:20.98 221828  387 West Michigan Coast
16 David Lintemuth   Grand Rapids, MI1:03:59.92 243743  384 Fusion Cycling Team/
17 Terry Bochenek   Jenison, MI1:04:15.00 208574  378 Fusion Cycling Team/
18 Terry Bishop   Stcharles, MI1:04:20.66 291871  377 Tri City Cyclists/Tr
19 James Barrett   Belleville, MI1:13:27.42 248958  374 
20 Robert Wydra   Detroit, MI1:25:20.99 179571  391 Wolverine Sports Clu

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Kuyper   Grand Rapids, MI58:05.83 310893  462 Leadout Racing
2 anthony prentice   Allendale 58:27.69 292144  465 Priority Health Cycl
3 Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi58:51.17 190321  461 Leadout Racing
4 Justin Perry   Grand Haven, MI59:17.57 295935  464 
5 Joel Gaff Jr   Traversecity, MI59:34.73 290372  459 Hagerty Racing
6 Drew Martin   Ada, MI59:38.58 292972  463 Grand Rapids Bicycle
7 Dirk DeJonge   Hudsonville, MI59:48.79 189389  458 Club Whisper Jade
8 Brian DeBlanc   Spring Lake, MI1:01:27.62 48933  457 West Michigan Coast
9 Andrew Frelitz   Chicago, IL1:01:31.58 227677  466 Ventus Cycling Team
10 Dale Carley   Alto, MI1:02:52.40 237745  456 Fusion Cycling Team/
11 Keith Marek   Fremont, MI1:03:14.50 305493  468 Priority Health Cycl
12 Nate Benke   Plymouth, MI1:03:34.13 284145  455 Ventus Cycling Team

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Burke   Grand Rapids, MI52:40.66 179205  471 Midwest Cycling Grou
2 Christopher Fisher   Leland Mi52:58.08 11699  474 Priority Health Cycl
3 Gary Painter   Ft Wayne, IN53:21.24 49932  475 Ft. Wayne Outfitters
4 Alex Vanias   Leroy, MI53:21.39 291766  476 Priority Health Cycl
5 Nathaniel Williams (1 - Cat1)   Grand Rapids, MI53:49.00 220678  477 Bissell/ABG Cycling
6 Tim Finkel (1 - Cat2)   Shelby Twp., MI57:38.65 216738  473 Wolverine Sports Clu
7 Raymond Dybowski   Waterford, MI59:23.07 10313  472 Wolverine Sports Clu
8 Scott Kroske   Birmingham, MI1:02:02.34 225584  478 Wolverine Sports Clu

Men - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Baar   Ada, MI55:36.99 125256  345 Ada Bike Club/East H
2 Chad Everts   Hudsonville, MI57:59.38 220011  347 Leadout Racing
3 Christopher Guntern (1 - Cat3)   Alto, MI1:00:35.42 300444  348 Priority Health Cycl
4 Paul McMullen (1 - Cat2)   Grand Haven, MI1:01:55.15 153647  349 
5 Doug Derdowski   Williamston, MI1:02:38.71 264959  346 Team TOMS Shoes p/b

Men - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Linck   Ada, MI55:21.58 225784  340 Priority Health Cycl
2 Kenneth Vernier   Sterling Heights, MI58:26.57 201821  343 Prestige Cycling Clu
3 William Schouman   Grand Haven, MI1:00:15.73 48031  342 West Michigan Coast
4 Brian Klym   Traverse City, MI1:00:19.09 314096  339 Hagerty
5 Thomas Novitsky   Northville, MI1:03:03.34 227191  341 

Men - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Andriese   Traverse City, MI55:16.61 209048  325 Hagerty Racing/Hager
2 David Hietikko   Ada, MI56:54.50 16121  331 West Michigan Coast
3 Michael Dega   Farmington Hills, MI57:53.31 264316  328 Cadieux Bicycle Club
4 Michael Gardynik   Farmington Hills, MI58:09.74 299723  329 Flying Rhino Cycling
5 Francis Bunn (1 - Cat3)   East Grand Rapids, MI59:13.86 221576  327 Bissell/ABG Cycling
6 Brandan Hill (2 - Cat3)   Ada, MI59:57.10 71358  332 Priority Health Cycl
7 Craig Gietzen   Rockford, MI1:01:02.26 13211  330 Priority Health Cycl
8 Eric Phreed   Lansing, MI1:01:33.70 161040  335 West Michigan Coast
9 Jim Marietti   Ishpeming, MI1:01:51.67 354746  333 
10 john meachum (3 - Cat3)   Ada, MI1:03:47.56 299075  334 Priority Health Cycl
11 Scott Baumann   Grand Rapids, MI1:05:33.26 322512  326 Rapid Wheelmen

Men - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Martin   Arden55:56.42 79183  320 
2 Donald Fedrigon   Williamsburg, MI56:56.42 11372  318 Hagerty Racing
3 james nugent   Taylor, MI59:50.98 296472  321 
4 Hal BeVier   Traverse City, MI59:58.72 3599  316 Hagerty Racing/Hager
5 John Bard   Saint Joseph, MI1:05:09.74 297129  315 
6 Chris Cotter   Webberville, MI1:07:22.66 354604  317 
7 David Hodson   Hudsonville, MI1:08:22.63 354516  319 

Men - MASTER - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Wolowiec   Davisburg, MI56:42.77 41215  314 Flying Rhino Cycling
2 Clifford Onthank   Traverse City, MI58:05.84 26766  311 Hagerty Racing
3 Larry Bohnsack   Brighton, MI59:25.83 40759  305 Ann Arbor Velo Club
4 Myles Weitzman (1 - Cat3)   Traverse City, MI59:39.06 92876  313 Hagerty Racing/Hager
5 Mark Hribar   St. Joseph , MI59:52.14 151238  308 
6 John Shedlock   Wixom, MI1:00:31.90 61308  312 Ann Arbor Velo Club/
7 Douglas Kirk (1 - Cat5)   Kalamazoo, MI1:03:37.37 242100  309 Priority Health Cycl
8 Ed Bottrell   Central Lake, MI1:04:15.99 201201  306 
9 David Durkee   Stanwood, MI1:07:39.64 275789  307 Rapid Wheelmen
10 Vince Liger   Lake Orion, MI1:10:23.92 233911  310 

Men - MASTER - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Krywanski   Rockford, MI58:28.71 77307  302 Priority Health Cycl
2 Kenneth Polidan   Muskegon, MI1:00:24.75 28353  303 West Michigan Coast
3 Robert Selley   Grand Blanc, MI1:02:37.10 53559  304 Cyclefit Sports Club
DNF Dennis Kershner (Cat3)   Sand Lake, MI 171932  301 Freewheeler Bike Sho

Men - MASTER - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ryskamp (1 - Cat3)   Grand Rapids, MI31:30.20 94536  245 Priority Health Cycl
2 David Merwin (1 - Cat5)   Muskegon, MI33:30.21 282285  243 West Michigan Coast
3 Robert Ayars   Ada, MI35:08.27 54587  242 Rapid Wheelmen
4 Gary Newell   Saranac, MI36:51.34 352844  244 

Men - JUNIOR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan Korienek   Grandville, MI39:48.16 314012  221 Leadout Racing
DNF Sam Kreslins   Fremont, MIDNS 354654  222 

Men - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Virtue   Traverse, MI32:39.99 309507  228 Wolverine Sports Clu
2 Luke Mullis   Rochester Hills, MI32:59.36 296792  226 Wolverine Sports Clu
3 Owen Whalen   Ada, MI36:21.21 348150  229 
4 Nathan Perkins   Fremont, MI37:14.22 306240  227 West Michigan Coast

Men - JUNIOR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Schouman   Grand Haven, MI30:23.73 311997  235 West Michigan Coast
2 Kevin Baumann   Grand Rapids, MI31:51.99 298137  233 Rapid Wheelmen
3 Dylan Gonda   Portage, MI33:37.01 315864  234 Kalamazoo Bicycle Cl
4 Martin Zanotti   Holland, MI35:10.11 305754  236 Rapid Wheelmen

Men - JUNIOR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David DeVries   Jenison, MI38:55.57 344112  239 Rapid Wheelmen

Women - ESPOIR - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsea Clark   Grand Rapids, MI1:08:07.30 309613  246 Grand Rapids Bicycle

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Kubiak   Jenison, MI1:06:45.72 290301  370 REAL WOMEN TRI
2 Lori Huffman   Grand Rapids Mi1:09:16.87 333304  369 REAL WOMEN TRI
3 Lauren Hodson   Hudsonville, MI1:09:43.68 344014  368 Fusion Cycling Team/
4 Amanda Schaap   Jenison, MI1:09:59.32 342042  371 Grand Rapids Bicycle
5 Kristin Henderson   Grand Rapids, MI1:10:05.63 317492  367 Grand Rapids Bicycle
6 Ellie Burke   Grand Rapids, MI1:11:12.37 342636  366 REAL WOMEN TRI
7 Cheryl Havens   Jenison, MI1:16:05.93 298864  365 REAL WOMEN TRI

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Bangma   Ada, MI1:05:32.73 289695  451 Grand Rapids Bicycle
2 Kimberly Thomas   Belmont, MI1:05:45.39 300926  454 Fusion Cycling Team/
3 Abby Martin   Grand Rapids, MI1:06:34.94 317498  453 Grand Rapids Bicycle
4 Katheryn Everts   Hudsonville, MI1:07:05.52 307335  452 REAL WOMEN TRI
5 Monica Tory   Kalamazoo, MI1:07:56.59 255445  467 Fusion IT/Velo Bella

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Kirk (1 - Cat2)   Kalamazoo, MI1:03:23.14 208216  469 Priority Health Cycl
2 Alicia Trevino   Saginaw, MI1:08:42.72 278555  470 Tri City Cyclists/Tr

Women - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Haney (1 - Cat4)   Rockford, MI1:08:47.29 349810  344 REAL WOMEN TRI

Women - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Nadeau   Spring Lake, MI1:14:13.35 350628  336 
2 Connie Szymczak (1 - Cat4)   Rockford, MI1:15:20.84 352444  337 REAL WOMEN TRI

Women - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JoAnn Cranson   Lake Odessa, MI1:10:19.35 354324  322 
2 Carol Griffin   Grand Rapids, MI1:11:44.01 342862  323 REAL WOMEN TRI
3 Linda Martin (1 - Cat4)   W Bloomfield, MI1:17:51.80 79182  324 

Women - MASTER - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laurie Walsworth-LeMieux (1 - Cat3)   Muskegon, MI33:52.26 54353  240 West Michigan Coast

Women - MASTER - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alison Gase   Jenison, MI39:54.55 281701  241 Rapid Wheelmen

Women - JUNIOR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Reeves   Grandrapids, MI45:26.90 310232  224 Priority Health Cycl
2 Claire Reeves   Grand Rapids, MI48:18.89 350064  225 
3 Ellie Korienek   Grandville, MI55:09.56 334622  223 REAL WOMEN TRI

Women - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Mullis   Rochester, MI34:41.16 296790  232 Wolverine Sports Clu
2 Anna Kreslins   Fremont, MI35:15.47 350212  231 Priority Health Cycl
3 Katie Hamel   Comstock Park, MI40:39.63 294976  230 Rapid Wheelmen

Women - JUNIOR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reeves   Grand Rapids, MI32:26.91 295290  238 Priority Health Cycl
2 Maddie Kreslins   Fremont, MI43:15.65 355286  237 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOCUOREShimanoSpyUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee