Race Results for
2011 Ohio Juniors & Masters Road Race State Champi
Zanesfield, OH
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/18/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12 (14.3 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Madis   Hudson, OH 284218  J.O.N.E.S Racing
2 Cameron Schmidt   Wooster 321344  Stark Velo
3 Noah Guthrie   Batavia, OH 355428  
4 Ellis Campen   Heath, OH 334142  

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14 (14.3 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Vorwerk   Southbloomfield, OH 303537  23 Team Cyclist Connection
2 Spencer Petrov   Mason, OH 301051  22 Queen City Wheels/Lionhearts
3 Peter Guthrie   Batavia, OH 355426  20 
4 Michael Musilli   Powell, OH 266563  21 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16 (28.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Weston Flickinger   Akron, OH 298929  49 Prochain Cycling
2 Chase Howard   Salem, OH 321202  41 
3 Brent Bachman   Westerville, OH 309621  40 Eddys Bike Shop
4 Robert Sroka   North Royalton, OH 270997  46 Lake Effect Cycling Team/Team Lake Effect
5 Daniel Rich   Cedarville, OH 271246  44 Team Dayton Bicycling
6 Mark Gori   Chagrin Falls, OH 320320  48 Team Spin
7 John Murdock   Cincinnati, OH 250670  42 Prochain Cycling
8 Tyler Waisanen   Dayton, OH 351850  47 
9 Derek Silkwood   Milan, OH 339546  45 Spin
DNS Jonathan Patton   Mason, OH 263799  43 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804  60 Prochain Cycling
2 Will Gleason   New Albany, OH 231092  61 Central Ohio Bicycle Club
3 Kipp Silber   Dayton, OH 287701  66 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
4 Alan Royek   Corry, PA 338202  65 Hollyloft/Alfies
5 John Hoffman Jr.   Berlin Heights 297492  62 Spin
6 Logan Leland   Sugar Grove, OH 293011  67 Team Cyclist Connection
DNF Daniel Lausin   Willowick, OH 345004  63 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 55-59 (28.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Faehnle   Sylvania, OH 159245  564 Maumee Valley Wheelmen
2 Daniel Waite   Dayton, OH 175584  572 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
3 Gene Spangler   Centerville, OH 295691  570 BSM Cycling
4 James House   Maumee, OH 344342  566 Maumee Valley Wheelmen
5 William Flecher   Medina, OH 277014  565 12
6 Janusz Kossek   Centerville, OH 320692  567 Team Dayton Bicycling
7 Craig Silber   Dayton, OH 304435  569 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
8 James Naber   Bellbrook, OH 293165  568 Men Of Steel Racing LLC
9 Richard Wiley   West Salem, OH 227669  573 Lake Effect Cycling Team
10 Todd Alt   Columbus, OH 283958  574 Buckeye Cycling Team
11 George Conti   Powell, OH 118852  562 A World Of Pain
12 Bruce Trogdon   Powell, OH 354782  571 
13 John Moore   Bellbrook, OH 313808  575 Fuji Cycling
DNS David Benner   Beavercreek, OH 305530  561 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
DNF david duerk   Defiance, OH 285928  563 Team Defiance

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 60-64 (28.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Linden   Yellow Springs, OH 190519  610 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
2 George Liolios   Munroe Falls, OH 45603  611 Summit Freewheelers
3 Franklin (Frank) Kistler   Toledo, OH 192365  609 Maumee Valley Wheelmen
4 Paul Rouse   Lebanon, OH 200047  612 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
5 Dale Griggs   Waynesville, OH 272267  608 Team Dayton Bicycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 65-99 (28.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Klausing   Powell, OH 277302  654 
2 Jules Sturbois   Athens, OH 34509  657 Team Dayton Bicycling
3 Bruce Skillings   Kettering, OH 45949  656 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
DNS Steven Vargo   Columbus, OH 303610  658 Colavita Racing Inc./Colavita Racing
DNS Martin Moran   Cincinnati, OH 301127  655 Queen City Wheels

Men - Cat 4/5 - Masters - 30-34 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Podrosky   Columbus, OH 194149  B308 Central Ohio Bicycle Club
2 Kirk Irwin   Galena, OH 295326  B306 Olympus Homes Cycling Team
3 Shawn Aker   Columbus 354944  B301 
4 Harold Provens (1 - Cat5)   Canal Winchester, OH 349176  B309 Team Cyclist Connection
5 Matthew Geis   Ravenna, OH 354960  B304 
6 Adam Liette   Springboro, OH 335564  B307 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
7 Nicholas Hirt (2 - Cat5)   Toledo, OH 353028  B305 
8 Jody Demaline   North Olmsted, OH 355188  B303 
9 Christopher Capoccia (3 - Cat5)   Columbus, OH 353274  B302 

Men - Cat 4/5 - Masters - 35-39 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie English   Stow, OH 307476  B351 WAS Labs Cycling
2 Anthony Mominee   Dayton, OH 296166  B355 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
3 Scott Hunter   Maumee, OH 354294  B354 Maumee Valley Wheelmen
4 Doug Carraway   Columbus, OH 287612  B350 Team Six One Four
5 Brian Ray   Akron, OH 244295  B356 Summit Freewheelers
6 Ryan Havlicek   Ashley, OH 355504  B360 World Of Pain
7 Scott Garchar (1 - Cat5)   Akron, OH 355192  B353 
8 Kevin Wellendorf   Pickerington, OH 283318  B357 Olympus Homes Cycling Team
9 Brian Zupancic   Medinamedina, OH 355414  B358 
10 Michael Feichter   Cuyahoga Falls, OH 230834  B352 
DNF Anthony Nosil     B361 

Men - Cat 4/5 - Masters - 40-44 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blaine Little   Maumee, OH 93246  B410 Michelob Ultra - Big Shark Racing/Michelob Ultra - Big Shark Racing Team
2 Michael Adams   Stow, OH 115151  B400 WAS Labs Cycling
3 Joel Schmidt   Wooster, OH 31638  B414 Stark Velo
4 Daniel McCarty   Springfield, OH 289808  B411 Champion City Cycling
5 Matthew Bockbrader   Lakewood, OH 261597  B401 Spin
6 Sean Davidson   West Chester, OH 99429  B405 Zephyr Wheel Sports
7 Larry Hughes   Worthington, OH 89405  B408 
8 James Singleton   Mason, OH 211492  B415 Trek Bicycle Store of Cincinnati
9 Nick Dean (1 - Cat5)   Hilliard, OH 344708  B406 
10 Scott Lanzer   Anna, OH 278277  B409 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
11 Kelley Clem (2 - Cat5)   Columbus, OH 260203  B404 Team Six One Four
12 Shannon Moore   Cincinnati, OH 269594  B412 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
13 David Chesrown   Westerville, OH 344912  B403 
14 Michael Rash   Villa Hills, KY 354030  B413 
15 Anthony Brooks (3 - Cat5)   Lewis Center, OH 312858  B402 
16 William Garlow (4 - Cat5)   Troy, OH 279785  B407 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling

Men - Cat 4/5 - Masters - 45-49 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Neff   Cincinnati, OH 331066  B458 Queen City Wheels
2 Kurt Etter   Maineville, OH 65692  B452 Zephyr Wheel Sports
3 Mark Farmer   Columbus, OH 208828  B453 Team Six One Four
4 David Billman   Columbus, OH 300566  B450 
5 Bryan Horton   Dallas, TX 149473  B455 Covington-Newport Cycling
6 Alan Willey   Cincinnati, OH 296822  B461 Queen City Wheels
7 Greg Blanton   Farmersville, OH 344712  B451 
8 Paul McClain (1 - Cat5)   Shaker Heights, OH 352128  B457 
9 Stephen Flora   Youngstwon, OH 279027  B454 
DNF Jeff LaFave   Centerville, OH 323122  B456 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
DNF Steven Strimpfel (Cat5)   Springboro, OH 322758  B460 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
DNF Todd Ramsdell   Milford, OH 335220  B459 Zephyr Wheel Sports

Men - Cat 4/5 - Masters - 50-54 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Bunker   Apple Creek, OH 204055  B501 Stark Velo
2 Steven Gratz   Powell, OH 67634  B504 
3 Bart Stone (1 - Cat5)   Huntington, WV 319486  B510 
4 Richard Janke   Cincinnati 325300  B505 Queen City Wheels
5 Marty Withrow   Dublin, OH 270583  B511 Echelon Cycling Team
6 Leo Lackey   Columbus, OH 322372  B506 
7 William Ralph   Loveland, OH 288690  B507 Zephyr Wheel Sports
8 Jim Ryan (2 - Cat5)   Cincinnati, OH 284997  B508 Bishop Bicycles
9 Jon Conte   Loveland, OH 348820  B503 Bishop Bicycles
10 Dan Cavins   Norwood, OH 6502  B502 Zephyr Wheel Sports
11 Scott Young   Millersport, OH 109205  B512 
12 Todd Smith   Dayton, OH 323102  B509 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
DNS Richard Baylis   Cincinnati, OH 331852  B500 7 Hills Racing Inc
DNF Willis Brown   Columbus, OH 274873  B513 Buckeye Cycling Club

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 30-34 (57.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Gamm   Oxford, OH 149656  307 Inferno Racing LLC
2 Andrew Suchocki   Baltimore, MD 265523  308 Team Hungry
3 Tim Collins (1 - Cat3)   Mercer Island, WA 270856  306 Queen City Wheels

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 35-39 (57.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Durand   Cincinnati, OH 41404  369 Cincinnati Velo Club Inc
2 Michael Masters (1 - Cat2)   Columbus, OH 83290  371 Central Ohio Bicycle Club
3 Matt Bole   Loveland, OH 669  366 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
4 Jason Karew (2 - Cat2)   Cincinnati, OH 133936  370 Cincinnati Velo Club Inc/Revolution Fitness
5 Brett Brevoort   Cincinnati, OH 218557  367 Darkhorse Racing
6 Abraham McNutt   Germantown, OH 194766  372 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
7 Joshua Morrow (1 - Cat3)   Dublin, OH 218586  373 Olympus Homes Cycling Team
8 Joern Brockhaus   West Chester, OH 286015  368 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
9 James Dieringer   Lakewood, OH 171905  374 Spin RR Donnelley

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 40-44 (57.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Shell   Wooster, OH 71499  423 Cleveland Clinic Sports Health
2 Mark Brown   Dublin, OH 149899  401 Central Ohio Bicycle Club
3 Jefferey McLane   Cincinnati, OH 79505  419 Cincinnati Velo Club Inc/Revolution Fitness
4 Todd Frye   Fairfield, OH 211810  416 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
5 Tracy Segar   Cincinnati, OH 197625  422 Queen City Wheels
6 Mark Damschroder   Miamisburg, OH 57601  415 
7 Rodney Roof   Blue Ash, OH 236003  421 Zephyr Wheel Sports
8 Daniel Rhule   Delaware, OH 111750  420 Olympus Homes Cycling Team
9 Douglas Green (1 - Cat3)   Charlotte, NC 231100  417 Olympus Homes Cycling Team
10 Nate Loman (2 - Cat3)   Fairlawn, OH 236165  418 Lake Effect Cycling Team
11 Brian Roche (3 - Cat3)   Upper Arlington, OH 192478  424 Mama Mimi pb Kenda

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 45-49 (57.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 O'Brien Forbes   West Chester, OH 11991  466 Cleveland Clinic Sports Health
2 John Gatch   Terrace Park, OH 153866  468 Cleveland Clinic Sports Health
3 Vince Clune   Minster, OH 69624  464 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling
4 Blair Fraley   Columbus, OH 193213  467 Echelon Cycling Team
5 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805  469 Lake Effect Cycling Team/Team Lake Effect
6 Todd Woehler   Anna, OH 99427  471 
7 Jeff Aufdencamp (1 - Cat3)   Columbus, OH 54950  463 Central Ohio Bicycle Club
8 James Turner   Dayton, OH 189407  470 The Midwest Express/Team IPro
DNF Douglas Deaton (Cat3)   Germantown, OH 297105  465 Team Dayton Bicycling/Fuji Cycling

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 50-54 (57.2 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug McConaha   Galena, OH 51774  533 Olympus Homes Cycling Team/Olympus Cycling Team
2 Rudy Sroka (1 - Cat2)   N Royalton, OH 33715  535 Lake Effect Cycling Team
3 Derek Wilford (1 - Cat3)   Euclid, OH 134363  537 Spin
4 Daniel Lach (2 - Cat3)   Terrace Park, OH 119674  532 Zephyr Wheel Sports
5 Jeff Kompa   Cleveland Ohio 282965  531 Snake Bite Racing
6 Christopher Grisvard   Dublin, OH 52865  529 New Hampshire Cycling Club
7 Peter Czerwinski   Dublin, OH 252055  527 New Hampshire Cycling Club
8 Douglas Moody   Cincinnati, OH 54403  534 Zephyr Wheel Sports
9 Richard Toler (3 - Cat3)   Dayton, OH 66088  536 
DNF Douglas Barchek (Cat3)   Centerville, OH 2546  512 
DNF John Bodell   Westerville 258095  515 Spin
DNF Jim Jenkins   Ironton, OH 242096  538 AeroCat
DNF Larry Kilbane   Strongsville, OH 45541  530 Cleveland Clinic Sports Health
DNF Clayton Giuffre   Englewood, OH 47807  528 The Midwest Express/Team IPro
DNF Giuliano Maddamma   N Royalton, OH 45630  576 Pista Elite

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Masters (14.3 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susie Todd   Kettering, OH 298581  286 Team Dayton Bicycling/Secret Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12 (14.3 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Adams   Stow, OH 310691  100 WAS Labs Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14 (14.3 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Callia Tellez   Dayton, OH 320976  111 Secret Cycling
DNS Rachel Dobrozsi   Loveland, OH 267450  110 Queen City Wheels

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16 (28.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH 287682  120 J.O.N.E.S Racing

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18 (28.6 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonja Postak   Cleveland, OH 304921  130 Pista Elite

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 30-34 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krystal McNutt   Germantown, OH 200960  140 Team Dayton Bicycling/Secret Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 35-39 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenadi Moore     162 Team Sociale
2 Anne McDonald   Cincinnati, OH 295975  160 Team Hungry
3 Ann Louise Sumner     164 
4 Heidi Riffle   Dayton, OH 333204  161 Team Dayton Bicycling
5 Christa Zielke   Cincinnati, OH 325704  163 Covington-Newport Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 40-44 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blair Barter   Cincinnati, OH 289561  180 Team Hungry

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-49 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Lewis-Sroka   N Royalton, OH 143111  204 Lake Effect Cycling Team
2 Mary Wienholts   Lebanon, OH 286289  208 Team Dayton Bicycling/Secret Cycling
3 Lisa Giuffre   Englewood, OH 47808  200 The Midwest Express/Team IPro
4 Teresa Patrick   Columbus, OH 328848  205 Team Six One Four
5 Sallie Usher   Perrysburg, OH 293567  207 Maumee Valley Wheelmen
6 Ellen Sauter   Powell, OH 188617  206 
7 Lorna WatersTellez   Dayton, OH 291019  209 Secret Cycling
8 Geanie Helfrich   Centerville, OH 284601  203 Team Dayton Bicycling/Secret Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 50-54 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynette Barchek   Centerville, OH 2547  222 
2 Gwennyth Davis   Tallmadge, OH 245157  223 Lake Effect Cycling Team
3 linda leigh edwards   Cincinnati, OH 271053  224 Team Dayton Bicycling/Secret Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 55-59 (42.9 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Geisse   Chagrin Falls, OH 261161  242 Spin

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOSierra NevadaShimanoCUORESpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee