Race Results for
Great Dane Velo Club Spring Race #2
Madison, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  578 Baraboo Sharks
2 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  576 ISCorp Cycling Team
3 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  585 ISCorp Cycling Team
4 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  571 Baraboo Sharks
5 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  572 
7 Elijah Skalsky   Madison, WI 342542  587 Junior Dropouts
8 Sam Skalsky   Madison, WI 342540  588 Junior Dropouts
9 Simon Jones     581 ISCorp Cycling
11 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  577 Junior Dropouts
12 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  580 Baraboo Sharks
13 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  586 ISCorp Cycling Team
15 Joshua Schilling   Racine, WI 287858  570 Team Mack Racing Assoc. LTD
16 Zack Kargel     575 
18 Ben Svanda     583 unattached
19 Levi Otto   Appleton, WI 342312  573 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  793 Team Geargrinder
2 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  792 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
3 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  883 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  802 ISCorp Cycling Team
5 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  880 Team Geargrinder
6 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  791 Team Geargrinder
7 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225  882 Borah
8 Gregory Plumb   Verona, WI 315154  796 Junior Dropouts
9 Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664  794 TEAM GEARGRINDER
10 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  789 ISCorp Cycling Team
11 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  799 ABD Cycle Club
12 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  784 ISCorp Cycling Team
13 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  797 ISCorp Cycling Team
14 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  881 Team Geargrinder
16 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  879 ISCorp Cycling Team
18 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  800 ISCorp Cycling Team
20 Tristan Abbott   Madison, WI 344380  785 Junior Dropouts
21 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  878 ISCorp Cycling Team
22 Jacob Schilling   Racine, WI 255842  783 Team Mack Racing Assoc. LTD
23 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929  787 
24 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  788 ISCorp Cycling Team
25 Mitchell Otto   Appleton, WI 342324  786 
26 Brian White   Sheboygan, WI 339658  795 Team Geargrinder

Men - Category 5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Blodgett   Madison, WI 296428  672 
2 Mark Olski   Neenah, WI 342712  661 O2 Cycling
3 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  658 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Matthew Evans   Stoughton, WI 142581  663 
5 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  677 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
6 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  659 
7 Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664  652 TEAM GEARGRINDER
8 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  657 
9 William Colaluca   Verona, WI 347596  665 
10 Kevin Kronschnabl   Waukesha, WI 346884  666 Team Chiropractic Partners
11 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  673 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Nelsen Wahlstrom   Marshfield, WI 310647  664 
13 Tristan Abbott   Madison, WI 344380  662 Junior Dropouts
14 Will Wendorf     676 
15 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  655 ISCorp Cycling Team
16 Jason Bleedorn   Madison, WI 313754  669 
17 Sean Mullen   Middleton, WI 296397  671 MadCity Velo Club
18 Shawn Hoppe     670 
19 Daniel Dolney   Chicago, IL 310559  668 ISCorp Cycling Team
20 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  651 ISCorp Cycling Team
21 Brian White   Sheboygan, WI 339658  674 Team Geargrinder
22 Gregory Hanrahan   Loves Park, IL 203302  660 
23 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  654 ISCorp Cycling Team
DNF Harrison Marcott     656 
DNF Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  667 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Charles Hausmer     675 

Men - Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  346 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  477 
3 Andrew Ross     348 Thunder Bay Cycling Club
4 Ryan Voss     336 
5 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  341 Magnus
6 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225  335 Borah
7 Nicholas Burgraff   Suamico, WI 310792  344 Team Wheel & Sprocket
8 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  332 ISCorp Cycling Team
9 Brian Davis   Appleton, WI 266027  340 O2 Cycling
10 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  328 ISCorp Cycling Team
11 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  329 Team Geargrinder
12 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058  476 
13 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  333 ABD Cycle Club
14 Eric Hardrath   Milwaukee Wi 185463  345 Team Wheel & Sprocket
15 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544  337 Trek Midwest Team
16 Theoren Loo   Madison, WI 283731  331 ISCorp Cycling Team
17 Myles Beach   Larsen, WI 208348  479 Adventure 212
18 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  325 ISCorp Cycling Team
19 Patrick Heath   Madison, WI 229801  347 Brazen Dropouts Cycling Team
20 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  326 ISCorp Cycling Team
21 Paul Weber   Menasha, WI 129434  478 O2 Cycling
22 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  330 Baraboo Sharks
23 Andrew Brasch     338 Brazen Dropouts
DNF Jacob Schilling   Racine, WI 255842  324 Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Gary Baisa   Madison, WI 97196  334 Brazen Dropouts
DNF Andrew Swokowski   Appleton, WI 312344  339 O2 Cycling
DNF Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  342 ISCorp Cycling Team
DNF David Genske   Prospect, KY 63464  343 Team Wheel & Sprocket

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  414  Trek Midwest Team
2 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  405 Team Geargrinder
3 John Reynders   Seattle, WA 255625  425 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  432 Team Wheel & Sprocket
5 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  403 ISCorp Cycling Team
6 Steven Knurr   Madison, WI 208097  438 
7 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  401 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
8 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  442 Trek Midwest Team
9 Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937  440 ISCorp Cycling Team
10 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  406 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
11 Julio Jacobo   Libertyville 218778  441 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  404 Team Geargrinder
13 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  402 Team Geargrinder
14 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  423 5Nines Cycling
15 John Kunert   Madison, WI 87929  431 Great Dane Velo Club (GDVC)
16 David Racine   Shorewood, WI 99357  422 Hampshire Cycle Club
17 Marshall Greene   Bend, OR 305467  426 Brazen Dropouts Cycling Team
18 Brian Stoveken   Madison, WI 249708  437 KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  420 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Mark Norton   Madison, WI 291138  439 KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Nathan Klump   Grand View Wi 239719  421 Team Wheel & Sprocket
22 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  429 Team Wheel & Sprocket
23 Brian Krueger   Merrill, WI 224056  436 Great Dane Velo Club
24 Steven Perry   Janesville, WI 271243  444 5Nines Cycling
25 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  435 KS Energy Services / Team Wisconsin
26 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  417 Trek Midwest Team
27 Andrew Harrison   Madison, WI 117621  411 Great Dane Velo Club
28 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  416 Trek Midwest Team
29 Chris Gola   Chicago, IL 251363  419 WDT-Allvoi International Cycling Team
30 Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244  446 WDT-Allvoi International Cycling Team
31 Steven Giles   Fox Point, WI 173199  434 Hampshire Cycle Club
32 Seth Frye   Greenfield, WI 275622  428 Cafe Hollander RDC
DNF Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  408 CZ Velo
DNF Derek Hughes   Appleton, WI 291716  409 O2 Cycling
DNF Brooks Leedahl   Madison, WI 252130  412 Colavita Racing
DNF Richard Baisa   Saint John, IN 250430  413 Region Racing
DNF Brian Boyle   Whiting, IN 193058  415 Region Racing
DNF Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  418 LAPT CC
DNF Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  424 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Nicholas Hardrath   Shorewood, WI 185482  427 Team Geargrinder
DNF Matthew Racine   Sun Prairie, WI 94402  430 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Jeff Rudy   West Bend, WI 248401  433 Team Wheel & Sprocket
DNF Patrick Flannery   Madison, WI 580  443 5Nines Cycling
DNF Nikolai Skievaski   Madison, WI 260879  445 Green Line Velo

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  17 Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190  20 ISCorp Cycling Team
3 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232  26 GrandStay Hotels
4 John Acker   Sherwood, WI 67867  23 Team Wheel & Sprocket
5 Bryan Fosler   Madison, WI 197058  46 KS Energy Services/Team Wisconsin
6 David Kay   Appleton, WI 130383  35 Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  22 Lakes Area Physical Therapy
8 Jason Boynton   Madison, WI 187093  43 Team Wheel & Sprocket
9 Kevin Berger (1 - Cat2)   Madison, WI 246306  29 Team Wheel & Sprocket
10 Jason Svaldi   Monona, WI 190485  Great Dane Velo Club
11 Jesse Bartholomew   Madison, WI 78640  48 
12 Nicholas Frye   Madison, WI 258744  47 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Jordan Roessingh (1 - Cat1)   Madison, WI 170411  19 ISCorp Cycling Team
14 Diego Javier Garavito Barragan     Quindia
15 John Balmer   Indianapolis , IN 2443  32 Century Road Club Of America
16 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  14 
17 Brody Pasciullo     27 Thunder Bay Cycling Club
18 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  34 Lakes Area Physical Therapy
19 Steven Downs   Cross Plains, WI 59398  Great Dane Velo Club
20 Ben Anderson   Madison, WI 151771  18 Great Dane Velo Club
21 Ross White (2 - Cat2)   Holmen, WI 200545  39 Team Geargrinder
22 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985  33 ISCorp Cycling Team
23 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  12 LAPT CC
24 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  24 LAPT CC
25 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  28 
26 Seth Eckert   Oregon, WI 148803  Great Dane Velo Club
27 Eric Knuth   Madison, WI 203995  Trek Midwest Team
28 Jason Landretti (2 - Cat1)   Fitchburg, WI 86309  10 Great Dane Velo Club
29 Thomson Remo (3 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914  36 Team Wheel & Sprocket
30 Josh Gillingham     25 ISCorp Cycling
31 Mark Dolin   Janesville, WI 9724  40 LAPT CC
32 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  21 LAPT CC
33 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  11 Great Dane Velo Club (GDVC)
34 Matt Waite   Madison, WI 206676  41 Team Wheel & Sprocket
35 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  42 Team Wheel & Sprocket
36 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  15 Team Wheel & Sprocket
37 Clayton Chase   Mequon, WI 246297  16 Team Geargrinder
DNF Ricardo Otero (Cat1)   Park Ridge, IL 26910  37 WDT-Allvoi International Cycling Team
DNF Charles (Chazz) Martin   Wilmette, IL 230515  44 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Brian Hertzberg (Cat2)   Forest Lake, MN 208067  HTFU Racing
DNF Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  CZ Velo
DNF Chris Halverson (Cat2)   Madison, WI 188913  ISCorp Cycling Team
DNF Brian Rybarik   Madison, WI 120099  13 ISCorp Cycling Team
DNF Erik Meier   Baraboo, WI 185547  30 Baraboo Sharks
DNF Daniel Lawrence (Cat2)   Kenosha, WI 224833  31 PYOC
DNF Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  38 Attitude Sports
DNF Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  45 Apex Racing Team
DNF Gene Tolli   Albany, WI 83764  Enzo's-PSIMET

Men - Cat 1/2/3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Halverson (1 - Cat2)   Madison, WI 188913  326 ISCorp Cycling Team
2 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  335 LAPT CC
3 Patrick Loney (2 - Cat2)   Madison, WI 21508  329 Great Dane Velo Club
4 Robert Downs   Madison, WI 9947  314 Planet Bike
5 Marshall Greene (3 - Cat2)   Bend, OR 305467  338 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Brian Hertzberg (4 - Cat2)   Forest Lake, MN 208067  321 HTFU Racing
7 Eric Knuth   Madison, WI 203995  311 Trek Midwest Team
8 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  322 CZ Velo
9 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  336 ISCorp Cycling Team
10 Chad Dean (5 - Cat2)   Madison, WI 74509  328 5Nines Cycling
11 Ricardo Otero (1 - Cat1)   Park Ridge, IL 26910  318 WDT-Allvoi International Cycling Team
12 Gene Tolli   Albany, WI 83764  315 Enzo's-PSIMET
13 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  330 Great Dane Velo Club (GDVC)
14 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  339 Team Wheel & Sprocket
15 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  337 
16 Tim Hacker   Madison, WI 301570  333 Planet Bike
17 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  306 KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Gordon Paulson (2 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  301 Trek Midwest Team
19 Thomas Kalstrup   Monticello, WI 18471  327 PYOC
20 Ryan White   Grafton, WI 201290  332 Team Geargrinder
21 Steven Downs   Cross Plains, WI 59398  313 Great Dane Velo Club
22 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  316 Trek Midwest Team
23 Matthew Yeakey (6 - Cat2)   Shawano 110582  331 MadCity Cycling
24 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  323 Team Chiropractic Partners
25 Michael Meteyer (1 - Cat3)   Madison, WI 321876  312 Great Dane Velo Club (GDVC)
26 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  320 CZ Velo
27 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  324 Team Chiropractic Partners
28 Kenneth Haines   Wausau, WI 14626  325 Team Wheel & Sprocket
29 Robert Schallhorn (2 - Cat3)   Hartland, WI 240346  302 Lakes Area Physical Therapy
30 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  307 O2 Cycling
31 Corey Dempski   Sussex, WI 257610  334 Cafe Hollander RDC
32 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  303 LAPT CC
DNF Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  304 CZ Velo
DNF Richard Baisa   Saint John, IN 250430  308 Region Racing
DNF Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  309 Trek Midwest Team
DNF Brian Boyle   Whiting, IN 193058  310 Region Racing
DNF Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  317 LAPT CC
DNF Chris Gola   Chicago, IL 251363  319 WDT-Allvoi International Cycling Team
DNF John Kane (Cat2)   Madison, WI 53997  340 

Men - Cat 3/4 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  650 Trek Midwest Team
2 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  630 Team Chiropractic Partners
3 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI 93290  621 Team Magnus
4 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  616 CZ Velo
5 Robert Schallhorn (1 - Cat3)   Hartland, WI 240346  612 Lakes Area Physical Therapy
6 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  628 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Curtis Bice   Brookfield, WI 188035  640 Trek Midwest Team
8 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  620 O2 Cycling
9 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  617 Lakes Area Physical Therapy
10 Grant Stevens   Cedarburg, WI 125520  615 Team Extreme
11 278789 John     601 LAPT CC
12 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  629 O2 Cycling
13 David Studner   Madison, WI 132116  635 Trek Midwest Team
14 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  642 
15 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  614 LAPT CC
16 Chris Mueller   Chili, WI 296439  604 Big Ring Flyers
17 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  627 Team Chiropractic Partners
18 Glen Jones (2 - Cat3)   Madison, WI 237780  643 Brazen Dropouts Cycling Team
19 Brian Davis   Appleton, WI 266027  619 O2 Cycling
20 Richard Baisa   Saint John, IN 250430  645 Region Racing
21 Bradley Wells (1 - Cat4)   West Allis, WI 233000  634 Team Extreme
22 Brian Leatherman   Waunakee, WI 115204  602 Brazen Dropouts Cycling Team
23 Kevin Dorn (3 - Cat3)   Madison, WI 293671  622 TEAM GEARGRINDER
24 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  631 
25 James Buckley   De Pere, WI 226361  623 Colavita Racing
26 Conrad Tufte (4 - Cat3)   Mc Farland, WI 199783  636 
27 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  637 Big Ring Flyers
28 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605  626 Lakes Area Physical Therapy
29 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544  611 Trek Midwest Team
30 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  632 KS Energy Services / Team Wisconsin
31 Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804  613 ISCorp Cycling Team
32 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  606 Team Chiropractic Partners
33 David Hayes (5 - Cat3)   Waterloo, WI 45437  624 Trek Midwest Team
34 Lee Sensenbrenner   Madison, WI 295615  647 
35 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634  625 Team Chiropractic Partners
36 David Blomme   Madison, WI 244805  648 Trek Midwest Team
37 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  638 Team Extreme
38 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  646 ISCorp Cycling Team
39 Paul Warloski   Milwaukee, WI 97808  608 My Wife Inc
40 Rick Schleis (2 - Cat4)   Whitewater, WI 256497  609 Hampshire Cycle Club
DNF Christopher Berge (Cat4)   Madison, WI 280201  603 Magnus
DNF Robert Sleger   Milwaukee, WI 32926  605 VCB
DNF Mike Hulen (Cat4)   Milwaukee, WI 265328  607 Hampshire Cycle Club
DNF Mark Muschinski   Palmyra, WI 347744  610 Lakes Area Physical Therapy
DNF Andrew Swokowski   Appleton, WI 312344  618 O2 Cycling
DNF Tom Starr   Oregon, WI 123474  633 MadCity Velo Club
DNF Michael Buelter   Neenah, WI 293992  639 Big Ring Flyers
DNF James Merrifield   Janesville, WI 52315  641 Trek Midwest Team
DNF Brooks Leedahl (Cat3)   Madison, WI 252130  644 Colavita Racing
DNF Keith Dalby (Cat4)   Madison, WI 79086  649 Trek Midwest Team

Men - Cat 4/5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Callies   Beaver Dam, WI 348756  541 
2 Jarred Cassady   Lakemills, WI 305157  537 Trek Midwest Team
3 John Franceschi   Whitefish Bay, WI 62632  531 TEAM GEARGRINDER
4 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  547 Team Extreme
5 Chris Mueller   Chili, WI 296439  501 Big Ring Flyers
6 Chris Burns   Hartland, WI 276115  544 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
7 Tom Starr   Oregon, WI 123474  513 MadCity Velo Club
8 Bradley Wells (1 - Cat4)   West Allis, WI 233000  514 Team Extreme
9 `Bob Brunette     548 4
10 James Hamer (2 - Cat4)   Sussex, WI 76555  532 Team Chiropractic Partners
11 Steve Werner   Sussex, WI 208604  545 Team Chiropractic Partners
12 Kevin Kronschnabl   Waukesha, WI 346884  525 Team Chiropractic Partners
13 David Studner   Madison, WI 132116  551 Trek Midwest Team
14 Paul Weber (3 - Cat4)   Menasha, WI 129434  539 O2 Cycling
15 Will Hollrith   Grafton, WI 279925  534 Team Extreme
16 Jeffrey Hatton   Appleton, WI 70548  535 Titletown Flyers Cycling Team
17 Robert Lutz   Madison, WI 286335  504 Brazen Dropouts
18 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  512 KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Glen Jones   Madison, WI 237780  519 Brazen Dropouts Cycling Team
20 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  507 KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  502 
22 John Lirette (4 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 259146  538 
23 Jason Bleedorn   Madison, WI 313754  528 
24 Mark Olski   Neenah, WI 342712  521 O2 Cycling
25 Jeff Parker   Cedarburg, WI 188011  536 Team Extreme
26 James Buckley   De Pere, WI 226361  508 Colavita Racing
27 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  511 
28 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  516 Big Ring Flyers
29 Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  526 KS Energy Services / Team Wisconsin
30 Scott Rice     550 
31 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605  509 Lakes Area Physical Therapy
32 Brian Davis   Appleton, WI 266027  506 O2 Cycling
33 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  517 Team Extreme
34 David Nelson   Cedarburg, WI 274913  510 Team Extreme
35 Robert Moreland   Fitchburg, WI 234656  546 MadCity Velo Club
36 John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  540 Brazen Dropouts
37 Michael Buelter   Neenah, WI 293992  518 Big Ring Flyers
38 thomas wendland   Port Washington, WI 262569  533 Team Extreme
39 Peter Kudlata (1 - Cat5)   Mequon, WI 277885  549 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
40 Dennis Klumb (5 - Cat4)   East Troy, WI 294347  527 KS Energy Services / Team Wisconsin
41 Paul Warloski   Milwaukee, WI 97808  503 My Wife Inc
42 Timothy Docter (6 - Cat4)   Milwaukee, WI 296356  543 Team FCA Endurance
43 Michael Hartzell   Madison, WI 129601  542 Trek Midwest Team
44 Didier Jason   Milwaukee, WI 334788  522 Team Extreme
45 Craig Howe (7 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329  529 TEAM GEARGRINDER
DNF Andrew Swokowski   Appleton, WI 312344  505 O2 Cycling
DNF Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  515 
DNF Lance Wall (Cat5)   Lake Geneva, WI 310402  520 
DNF David Genske   Prospect, KY 63464  523 Team Wheel & Sprocket
DNF Nelsen Wahlstrom (Cat5)   Marshfield, WI 310647  524 
DNF George Eckart   Princeton, WI 319126  530 

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  579 Baraboo Sharks
10 Emilia Field   Lake Forest, IL 321530  574 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
14 Dana Loo   Madison, WI 283736  582 ISCorp Cycling Team
17 Olivia Milby     584 unattached

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
17 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  884 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
19 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  798 ISCorp Cycling Team
27 Madison Skalsky   Madison, WI 342532  876 Junior Dropouts
28 Jenny Boyce   Mc Farland, WI 347132  790 Junior Dropouts

Women - Cat 1/2/3/4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  13 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 Heidi Stangl   Shorewood, WI 314232  19 TEAM GEARGRINDER
3 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  12 ISCorp Cycling Team
4 Vanessa Curtis   Iowa City, IA 207443  23 
5 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  20 ISCorp Cycling Team
6 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  27 Trek Midwest Team
7 Sara Liebert   San Francisco Ca  315192  21 Team Geargrinder
8 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  18 Lakes Area Physical Therapy
9 Jane Landretti   Madison, WI 197110  28 Great Dane Velo Club (GDVC)
10 Rachel Roessingh   Madison, WI 179920  24 ISCorp Cycling Team
11 Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  14 Great Dane Velo Club (GDVC)
12 Krista Baber   Elkhorn, WI 313644  25 
13 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  16 ISCorp Cycling Team
DNF Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  15 ISCorp Cycling Team
DNF Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  22 Team Kenda
DNF Diane Schlipper   Madison, WI 343160  17 Great Dane Velo Club (GDVC)

Women - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  407 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Women - Cat 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cristin Newkiirk     425 
2 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  414 Team Chiropractic Partners
3 Bethany Rodenhuis   Shorewood, WI 312118  416 ISCorp Cycling Team
4 Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  418 Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  419 ISCorp Cycling Team
6 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  413 Great Dane Velo Club
7 Alyssa Severn     412 Team Magnus
8 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  421 ISCorp Cycling Team
9 Amanda Mack   Madison, WI 315514  327 Great Dane Velo Club
10 Leah Stieber   Sun Prairie, WI 334506  420 Lakes Area Physical Therapy
11 Diane Schlipper   Madison, WI 343160  415 Great Dane Velo Club (GDVC)
12 Anna Lutz   Madison, WI 311742  417 Brazen Dropouts Cycling Team
13 Niki Liegel   Prospect, KY 344296  422 Team Wheel & Sprocket
14 Kathleen Eisenbrown     424 
15 Jennifer Garner     423 
DNF Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  410 Baraboo Sharks

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee