Race Results for
Hungry Dog Criterium
Phoenix, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/07/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Skinner   Anthem, AZ 304800   Az Masters
2 David Wilcox   Chandler, AZ 275113   Tribe Racing
3 Aaron Matos   Scottsdale, AZ 303271   Swiss-Jobing
4 David Genovese   Phoenix, AZ 176999   Team DNA
5 Ronald Arroyo   Scottsdale, AZ 275352   Bicycle Ranch
6 Tyson Kelley   Anthem, AZ 280849   Bicycle Haus
7 brian axelrod   Phoenix, AZ 305379   Team DNA
8 Lucien Bianchi   Phoenix, AZ 287608   Bicycle haus
9 Monte Miller   Phoenix, AZ 294568   Trek-Landis
10 Keith Jankovsky   Tempe, AZ 278383   Bycycle haus
11 Ryan Porter      
12 Josh Edwards   Tempe, AZ 303525   Bicycle Haus
13 Charles Spelman   Sausalito, CA 309360   
14 Gary Bohnee   Tempe, AZ 259904   
15 Paolo Barrera   Phoenix, AZ 305304   Bicycle Haus
DNF Steven Walmsley   Anthem, AZ 305577   Az Masters
DNF Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   Team DNA
DNF steve jones   Mesa, AZ 306342   
DNF Aron Weiss   Flagstaff, AZ 309190   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jose Migoni   Phoenix, AZ 212510   Tribe
2 Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Team Progressive
3 David Craw   Mesa, AZ 271720   AZ Masters
4 Corey Coplea   Flagstaff, AZ 181879   Team One
5 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Bicycle Ranch
6 Chad Bartlett   Woodbine, MD 303932   Bicycyle haus
7 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   Bicycle haus
8 Derron Woodfork   Scottsdale, AZ 256264   PCCC
9 John Holmstul   Phoenix, AZ 200917   RPM
10 Michael Krall   Phoenix, AZ 227584   Swiss America
11 Jim Niemeyer   Anthem, AZ 291276   AZ Masters
12 C (Joseph) Statt   Phoenix, AZ 253514   Landis
13 George Robles   Wilmington , DE 141512   Team Colavita
14 Robert Tompkins   Anthem, AZ 305794   AZ Masters
15 DARIN FILA   Mesa, AZ 254582   DNA Racing
16 Larry Hansen   Globe, AZ 278978   
17 Benjamin Erlandson   Tempe, AZ 270310   Procon
18 Russell LaFleur   Phoenix, AZ 290144   Bicycle haus
19 Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   AZ Masters

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Procon
2 William Westfall   Phoenix, AZ 171794   Bicycle Haus
3 Ron Bagley   Tucson, AZ 2239   Bicycle Haus
4 Jesse Robles   Tempe, AZ 291058   Bicycle Haus
5 Christopher Chase   Marquette, MI 241064   Team WM
6 Qayam Jetha   Olympia, WA 279022   Progressive
7 Joseph Shy   Phoenix, AZ 139480   Procon

Men - Masters - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Carlos Obrien
2 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   Landis/Trek
3 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell
4 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Carlos Obrien
5 R Trueheart Brown   Flagstaff, AZ 93907   Bicycle Haus
6 Patrick Liu (1 - Cat2)   Paradise Valley, AZ 46237   Honeywell
7 Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   Carlos Obrien
8 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   AZ Masters
9 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywell
10 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   San Tan
11 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
12 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   AZ Masters
13 Efraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   Honeywell
14 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Vitesse
15 Jason Suarez   Anthem, AZ 126232   AZ Masters
16 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   AZ Masters
17 Jim Niemeyer   Anthem, AZ 291276   AZ Masters
18 Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   AZ Masters
19 Steven Walmsley   Anthem, AZ 305577   
DNF John Ritter   Gilbert, AZ 275293   Bicycle Ranch
DNF Richard Murray   Phoenix, AZ 195896   Swiss
DNF terry orcutt   Scottsdale, AZ 305416   AZ Masters

Men - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywell
2 Joseph Cunningham (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ 157287   RPM
3 DouG Powell   Phoenix, AZ 122778   AZPhalt Cycling
4 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell
5 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan
6 Bob Pongratz (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 28412   RPM
7 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   Racelab
8 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One
9 Brian Smith   Coronado, CA 204521   Team WM
DNF Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team WM
DNF Todd Mion   Greenville , SC 50781   RideClean
DNF Stephen Duffy   Gilbert, AZ 275769   San Tan
DNF terry orcutt   Scottsdale, AZ 305416   AZ Masters
DNF Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Team WM
DNF David Bixby   Phoenix, AZ 125651   RPM

Men - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   RPM
2 Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus
3 Robert Tompkins   Anthem, AZ 305794   AZ Masters
4 Joseph Cunningham (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ 157287   RPM
5 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team WM
6 Bob Pongratz (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 28412   RPM
7 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   Team One
8 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One
9 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan
10 terry orcutt   Scottsdale, AZ 305416   AZ Masters
11 Brian Smith   Coronado, CA 204521   Team WM
12 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   RPM
13 Charles Spelman   Sausalito, CA 309360   
14 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Team 1
15 John Holmstul (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 200917   RPM
DNF Larry Hansen   Globe, AZ 278978   

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis Trek
2 David Polley   Peoria, AZ 271015   Landis Trek
3 Victor Colex   Phoenix, AZ 289726   Tribe

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   Norte Dame
2 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   Bicycle Haus
3 Daniel Eaton   Mesa, AZ 306276   Strada
4 Don Henley   Phoenix, AZ 300281   Strada Racing
5 Marco Colex   Phoenix 289725   Tribe
6 Andrew Rankine   Phoenix, AZ 273223   
7 James Anderson   Mesa, AZ 220662   DNA Racing
7 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   DNA Racing
8 Chad Beguin      
9 David Colex   Phoenix, AZ 289724   Tribe
10 Madison Cocuzza   Cave Creek, AZ 294160   Strada Racing
DNF Taylor Skinner   Anthem, AZ 306962   Arizona masters

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerOSMOUSACDFShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee