Race Results for
Michelob Ultra Downtown Erie Criterium
Erie, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/12/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Martin   North Royalton, OH 207549   Panther pb Competitive Cyclist
2 Andrew Clarke   Medina, OH 212538   Panther pb Competitive Cyclist
3 Matthew Weeks   Rocky River, OH 232237   Carbon Racing
4 Eric Przepierski   Erie, PA 182818   Wellness Extension/FLSG.net
5 Ryan Mele   Washington, PA 158772   
6 Justin Kanter   Moon Twp, PA 201399   Pittsburgh Elite Velo/CAT Racing
7 Dan Greene      
8 Ryan Nye   Westover, WV 236600   MVP Health Care Cycling
9 Jake Lifson      Indiana Regional Medical Center
10 Brian Hoffman   Pittsburgh, PA 256860   Pgh Elite Velo/CAT Racing
11 Christopher Cioccio   Erie, PA 177939   Indiana Regional Medical Center
12 Micheal Jernigan   Lexington, KY 178469   CAT Racing / Pittsburgh Elite Velo
13 Stefan Kadar      Cleveland Clinic/RGF
14 Ryan Gamm      Kenda p/b Geargrinder
15 Ray Huang   Cleveland Heights, OH 16965   Carbon Racing
16 Mario Mazza      Kenda p/b Geargrinder
17 Brian Batke   Novelty, OH 99527   Carbon Racing
18 James Matson   Columbus, OH 60978   National Engineering
19 Robert Gottlieb   Pittsburgh, PA 46469   Amstel rc-13
20 Steve Bedilion   Mcmurray, PA 212417   Pgh Elite Velo/CAT Racing
21 Thomas Eberlein (1 - Cat3)   Fairview, PA 184358   Unattached
22 Craig Merritts   Pittsburgh, PA 89628   Pittsburgh Elite Velo/Cat Racing
23 Weldon West      
24 Polo Fernandez   North Royalton, OH 56780   Cleveland Clinic Sports Health - RGF Cycling Team pb Felt Bicycles
DNF Josh Halvax   Mansfield, OH 253371   Carbon Racing.

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Bercaw (1 - Cat3)   North Canton, OH 211109   Project Velo/ One Call Now
2 Matthew Brungard (2 - Cat3)   New Middletown, OH 108697   MVC
3 Steven Wells   Orchard Park, NY 297605   Ingram Micro/Tom's Pro Bike
4 Brett Sandetre      Cleveland Clinic Sports Health - RGF Cycling Team pb Felt Bicycles
5 Corey Knowles   Hamburg, NY 275435   Team ROG
6 Aaron Cruikshank   Akron, OH 258844   Summit Freewheelers
7 John Heffner   Pittsburgh, PA 261703   Iron City Bikes
8 Jeff Aufdencamp   Columbus, OH 54950   moro cyling/ohio orthopedic
9 Brett Mckay   Aurora, OH 205998   Hollyloft
10 Edward Krall   Pittsburgh, PA 193751   Indiana Regional Medical Center
11 Andrew Rose   Pittsburgh 213463   CLARKS/EU CYCLE IMPORTS
12 Jason Justi   Monaca, PA 290243   Beaver Valley Vello
13 Keith Hower   Washington, PA 274419   DPS Penn Cycling
14 Jason Berardinelli   Lake Jackson, TX 310144   DPS Penn
15 Christopher Newport   Philadelphia, PA 157400   Philadelphia Ciclismo
16 Benjamin Willis   Amherst, NY 219290   Pearl Street Cycling Team
17 Robert Dahl   Jamestown, NY 193885   Team Hollyloft
18 Gerald Burkett Iii      Eastern Mobile Cycling Team
19 Ben Hay   Pittsburgh, PA 274129   Team Hungry
20 Brett Bailor   Erie, PA 125331   Competitive Gear / 53x11
21 Dustin Wehler   Cranberry Twp, PA 262331   Steel City Endurance
22 Andrew Esherick   Carnegie, PA 290384   The Bicycle Shop Inc.
23 Daniel Zotter   Schenectady, NY 228556   Team ROG
24 Aaron DiNoto   Rochester, NY 200543   Team ROG
25 E Hubstenberger III   Pittsburgh, PA 73171   Steel City Endurance
26 Donald Splitstone   Pittsburgh, PA 194054   DPS Penn Cycling
27 Samson McHugh   Pittsburgh, PA 290653   Team Sexy Guys p/b BikeTek
28 Jim Gilmore   Cuyahoga Falls, OH 171628   Team Lake Effect Cycling
29 Scott Hunt (3 - Cat3)   Kenmore, NY 173303   Handlebars
30 Carl Flink   Nashville , TN 122479   UPMC cycling performance
31 Joseph Cooke (4 - Cat3)   East Aurora, NY 260454   French Meadow Bakery / Fortistar
32 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805   Lake Effect Cycling Team
33 Joseph Lombardo      
34 Jacob Yundt   Pittsburgh, PA 277281   
35 Paul Carlson   Butler, PA 277695   
36 Edward King-Smith   Pittsburgh, PA 228538   
DNF William Hatcher   Alexandria, VAInc 270182   Amp't-Racing

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Conley   Columbus, OH 311000   53x11 Competitive Gear
2 Ben Hay   Pittsburgh, PA 274129   Team Hungry
4 Michael Fenoff   Willoughby Oh 304838   Eddys Bike Shop Willoughby Hills
5 Michael Carroll   Pittsburgh, PA 280128   Iron City Bikes
6 Edward King-Smith   Pittsburgh, PA 228538   Iron City Bikes
7 Parke Wentling   Greenville, PA 51792   Wellnes Extension
8 craig zonna   Erie, PA 318484   53X11 Competitive Gear
9 Sam Valone   North East, PA 311393   Lake Country Bike
10 Jay Farnham   Erie, PA 311237   Team 53x11
12 Kyle Moore      Hollyloft
13 ripper rzepecki   Fairview 309191   53x11 /comp. gear
14 Michael Dunlavey (1 - Cat5)   North East, PA 145160   US ARMY
15 Jim Baldauf      53x11
16 Seth McBurney   Mckean, PA 295749   53x11 Competitive Gear
17 Jacob Yundt   Pittsburgh, PA 277281   Iron City Bikes
18 Max Krumpholz   Rocky Rivery, OH 318534   Snake Bite Racing
19 Scott Lindsey   North East, PA 312420   Lake Country Bike
20 Dustin Wehler   Cranberry Twp, PA 262331   Steel City Endurance
21 Frank Strang   Mcdonald, OH 316942   
22 Alan Royek      Hollyloft
23 Edward Mergler      
24 Reid Williamson      Ride Tall
25 Ross Silvis   Erie, PA 308449   
26 James Dannug   Macedonia, OH 310607   
27 Mathew McClellan (1 - Cat4)   Meadville, PA 291946   53x11
28 Dylan Morris   Lakewood, OH 303439   
29 Michael Appel   Pittsburgh, PA 307479   
30 Jason Berardinelli   Lake Jackson, TX 310144   DPS Penn
31 David Thornton   Erie, PA 239723   53x11 Competitive Gear
32 Geoffery Pfeiffer   Bristolville, OH 244025   Venture Lighting
33 Dick Imler      
34 Dan Kern      
35 Kyle More      
36 Alan Royek      
37 Shawn Parnell      
38 Edward Merybe      
DNF Steven Brewer   Butler, PAAg3r-ButlerHealthSystems 295586  Steven 
DNF William Hatcher   Alexandria, VAInc 270182   Amp't-Racing

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805   Lake Effect Cycling Team
2 Robert Gottlieb   Pittsburgh, PA 46469   Amstel rc-13
3 Jeff Aufdencamp   Columbus, OH 54950   moro cyling/ohio orthopedic
5 Frank Mesi   East Aurora, NY 220917   French Meadow Bakery/Fortistar
6 Jeffery Huff   New Wilmington, PA 186695   ACA Sette Nove
7 David Thornton   Erie, PA 239723   
8 Jeff Grzybowski   South Euclid, OH 51518   Summit Freewheelers
9 Joseph Lombardo      Cleveland Clinic Sports Health - RGF Cycling Team pb Felt Bicycles
10 Larry Pandy (1 - Cat3)   Mentor, OH 55504   MVC
11 Christopher Mrozowsksi      Lake Country Bike
12 Dominick Desiderio      
13 Kris Meekins   Bemus Point, NY 245700   Hollyloft
14 Ronald Rosenberg   Bemus Point, NY 246092   Hollyloft Cycling Team
15 John Doncevic   Ambridge, PA 292429   
16 James Bowen (2 - Cat3)   Erie, PA 49725   Lake Country Bike
17 Daryl Breedlove   Painesville, OH 59456   CRC
18 Michael Maring   Erie, PA 80684   Wellness Extension
DNF Craig Nivens   Erie, PAInc./ PICC 56096   John Adams Cyclery

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Quinlan   Salem, OH 227179   Carbon Racing
2 Jennifer Martin   Erie, PA 60147   53x11 Competitive Gear
3 Heather Eaglen   Erie, PA 261845   53x11 / Competitive Gear
4 Patricia George   Pittsburgh, PA 271762   Steel City Endurance
5 Super Donnelle      
6 Jackie McKay   Nashua, NH 294402   53x11 / Competitive Gear
7 Kellie Strang   Mcdonald, OH 303754   
8 Gwennyth Davis   Tallmadge, OH 245157   Lake Effect Racing
9 Lauren Senkevich   Erie, PA 296608   Team 53X11 Competitive Gear
10 Jennifer Pontzer      53x11
11 Janice Lindsey      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOBonk BreakerCUORESierra NevadaUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee