Race Results for
Bone Bender 3/6 Hour MTB Odyssey
Smithville, MO
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/18/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed 6 Hour Cat 1/2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Blake   Iowa City, IA 288269   
2 Josh Patterson   Overland Park, KS 269398   
3 adam rybar   Saintlouis, MO 307478   
4 John Wagner   Salina, KS 133837   
5 David Wilson      
6 Stephen Venters   Saint Louis, MO 297245   
7 Kelley Peitzman      
8 Sean Burns      
9 Dennis Grelk   Donnellson, IA 198657   
10 Nick Smith   Papillion, NE 179355   
11 Nick Sobocinski   Iowacity, IA 302511   
12 Brett Shoffner      
13 Brent Gowin   Shawnee, KS 288335   
14 Tim Greene   Shawnee Mission, KS 315876   
15 Richard van Buskirk   Ketchum, ID 267933   
16 Micah Luffman   Lees Summit, MO 233017   
17 Jeffrey Schmitz   Saint Charles, MO 242458   
18 Rusty Nail   Melissa, TX 170117   
19 Sean Liccin      
DNF Aaron Apel   Manhattan, KS 269263   
DNF Tripp Miller      

Men - Single Speed 3 Hour Cat 1/2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garet Steinmetz   Kansas City, MO 302154   
2 Tim King   Smithville, MO 173048   
3 Telford Crisco   Lansing, KS 8151   
4 Jesse Gross   Kansas City, MO 313472   
5 Scott Dreiling   Paola, KS 271474   
6 Jessee Livingston      
7 Steve Vickrodt      
8 Chris Moore   Woodridge, IL 277388   
9 Troy Pearce      
DNF Troy Nelson   Papillion, NE 132850   
DNF Andrew Schuette   Columbia, MO 203223   

Men - Master Men 50-99 6 Hour Cat 1/2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Liebl      
2 Lyle Riedy   Topeka, KS 112234   
3 Randy Smith      

Men - Master Men 50-99 3 Hour Cat 1/2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Fridley   Shawnee, KS 236446   
2 D Douglas Long   Chillicothe, MO 90529   
3 Mike Classen (1 - Cat1)   Grand Junction, CO 78300   
4 Jim Spellman      
5 Russ Rupp      
6 Steve Rice      
7 Steve Schweiker      
8 Gary Calton   Lawrence 207416   
9 Brad Storm      
DNF Chip Houat      

Men - Master Men 35-49 6 hour Cat 1/2 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Winkler (1 - Cat1)   Boulder, CO 48568   
2 Matthew Gersib   Malcolm Ne 13122   
3 Mark Gullett   Springfield, MO 303500   
4 Mitch Johnson (2 - Cat1)   Ballwin, MO 18011   
5 Willam Fantar      
6 Theodore Fleming (3 - Cat1)   Tampa, FL 175705   
7 Eddy Reimer   Park City, KS 154326   
8 Bryan Buskm      
9 Don Daly      
10 Tom Hayden      
11 Greg Ott      
12 Waylle Tommer      
13 william nash   Overland Park, KS 285572   
14 Jason Dal   Johnston, IA 135054   
15 Michael Douglas (1 - Cat2)   Bennington, NE 261281   
16 Dennis Rathke      
17 Chris VanOoyen (4 - Cat1)   Lincoln, NE 165140   
18 Kevin Calhoon      
19 Craig Mueller      
20 john williams (2 - Cat2)   Kansas City, MO 312242   Cow Town Cycling
21 Michael McGaha   Boonville, MO 299293   
22 Shawn Betton      
23 Kent Smith      
24 Chris Costello      
25 Brian Pottorff    West Des Moines, IA 130771   
26 David Smith      
27 James McGhee      
DNF Matthew Hurley      

Men - Master Men 35-49 3 Hour Cat 1/2 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent McNeill   Bellevue, NE 43741   
2 Stephen Jarrett   Bellevue, NE 17695   
3 Mark Studnicki (1 - Cat1)   Walnut Creek, CA 34490   
4 David Hoglund      
5 Kevin Limpach   Omaha, NE 245870   
6 JP Brocket   Raytown, MO 275550   
7 Tige Lamb   Lenexa, KS 119445   
8 Douglas Stone   Blue Springs, MO 271089   
9 Damian Almanza   Lenexa, KS 155965   
10 Eric Birch      
11 Josh Taylor   Olathe, KS 201307   
12 Bryann Duff      
13 Tim Chouinard      
14 Black Coffee      
15 Denny Albertson   Chillicothe, MO 302773   
16 Nathan Means   Columbia, MO 102886   
17 Nathan Stover   Lawrence, KS 219996   
18 Brian Prosser   Shawnee, KS 281893   
19 Mark Kern   Shawnee, KS 284654   
20 Ben Bolin      
21 Mitch Dorris   Kansas City, MO 219931   
22 Bruce Brown   Indianola, IA 263804   
23 Richard Bowman   Kansas City, MO 220573   
24 wesley robertson   Kansas City, MO 275117   
25 Kory Dillman   Lees Summit, MO 220294   
26 Scott Rogers      
27 David Romisch   Overland Park, KS 254416   
28 Larry Cunning      
29 Trent Newgaard      
30 Curtis Martell (1 - Cat2)   Lawrence, KS 22619   
31 Brian Sheesley      
32 Jan Pyrtle      
33 Keith Brown      
34 Tom Yahl      
35 Darin Crisman   Kansas City, MO 259665   
36 Mark Ruehter      
37 Scott Stevens    Mission, KS 171441   
38 Mark Fletcher      
39 Hector Soto   Kansas City, MO 238716   
40 Randy Rogers      
41 Jamie Jeffries   Kansas City, MO 302520   
42 Matt Morgan      
43 Nicholas Kahler   Saint Joseph, MO 316656   
44 Benn Williamson      
45 James Logan   Cordova, TN 126386   
46 Jeff Beckham      
47 Todd Holtmann   Ballwin, MO 286736   
DNS Konoy Mandal      
DNS David Wathen   Kansas City, MO 196951   
DNF Kent Baker   Lees Summit, MO 2334   
DNF Jeremy Bradshaw      
DNF Curt Heineck      
DNF Brad Kruse   Des Moines, IA 248214   

Men - Junior Men 10-18 3 Hour

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Addison Fuller   Las Vegas, NV 304039   
2 Tylor Wyatt      
3 Brett Ruehter      
4 Ryan Crisman      
5 Ryan Hooper   Saint Louis, MO 297590   
6 Andrew Romisch   Shawnee Mission, KS 258799   
7 Donovan Brown      
8 Casey Carter   Ballwin, MO 298540   

Men - Clydesdale 6 Hour Cat 1/2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Wise   Ballwin, MO 181125   
2 Todd Hecht      
3 Bob Barklage      
4 Kevin Winters   Lake Lotawana, MO 302467   
5 Tim Griffard   Kansascity, MO 305477   
6 Jerry Bruch      
7 Justin Neely   Valley Park, MO 61800   

Men - Clydesdale 3 Hour Cat 1/2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Wottowa (1 - Cat2)   Freeburg, IL 271972   
2 Chuck Fredricks      
3 Scott McCaskill      
4 Nick Larson      
5 Rajesh Khemarj      
6 Zac Loehr      
7 Gerard Arantowicz   Baldwin City, KS 47701   
8 Bryce Lausch      
9 Chris Oakley   Lyons, KS 224201   
10 Shannon Harness      
11 Jeff Provty      
12 Jason Nulf      
13 Michael Wright      
14 Justin Parker      
15 Michael Hooper   Blue Springs, MO 154022   

Men - Cat 1/2/3 Men 6 Hour - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kip Biese   Colorado Springs, CO 92714   
2 Camden Kirkpatrick   Clive, IA 154860   
3 Zdenk Palecek      
4 Andrew Gibbs   Edwardsville, IL 159580   
5 Dustin Sopoci      
6 Tom Bondurant      
7 Corey Case   Gerald, MO 377788   
8 John Giles   Flagstaff, AZ 241341   
9 rafal doloto   Omaha, NE 304477   
10 Garret Seacat   Emporia, KS 305478   
11 Bradley Williams   Olathe, KS 272612   
12 Rick Blackford   Desmoines, IA 289503   
13 Tyler Whetstone   Kansas City, MO 232024   
14 Richard Shurtz   Glen Allen, VA 258862   
15 Cliff Straub   Overlandpark, KS 301896   
16 Joe Kraxner      
17 Chris Stitz      
18 Rob Ballou   Denver, CO 298422   
19 Jeff Hernick      
20 Clay Wells      
21 John Peck      
22 Courtney Hilton   West Des Moines, IA 313752   
23 Mark Cole   Leawood, KS 270500   

Men - Cat 1/2 Men 3 Hour - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Schottler   Overland Park, KS 233567   
2 Bryce Lawrence   Kansas City, MO 121250   
3 Britton Kusiak   Prairie Village, KS 244502   
4 Eric Stoll      
5 Ira Brown   Polson, MT 285495   
6 Ryan Feagan   Omaha, NE 181860   
7 Joe Collier      
8 Adam Keck   Leawood, KS 291843   
9 Benjamin Perkins   La Vista, NE 270785   
10 Joshua Carroll   Columbia, MO 365500   
11 Chris Hersey      
12 grant harrison   La Crosse, WI 309144   
13 Bobby Wintle      
14 David Stitz      
15 Brain Velze      
16 David Hall      
17 Andrew Nelson      
18 Ben Gillers      
19 Dane Randel      
20 Clifton Robbins      
21 Matt Petrie   Albuquerque, NM 360328   
22 Joe Knecht      
23 Jason Puett   Topeka, KS 389769   
24 Kyle Ford      
25 Jay O'Brien      
26 Ryan Logan   Lawrence, KS 40682   
DNF Dan Miller   Jefferson City, MO 173286   
DNF Peter Krause   Springfield, MO 274810   

Women - Cat 1/2/3 Women 3 Hour Cat 1/2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roxzanne Feagan   Omaha, NE 168049   
2 Julie Vardaman   Plainfield, IL 302955   
3 Sally Logan   Cordova, TN 137064   
4 Ashley Masoni (1 - Cat2)   Mission, KS 260884   
5 Susie Schultz   Overland Park, KS 238110   
6 Wonda Berg      
7 Ruth Van Wye      
8 Barbara Wages   Kansas City, MO 220358   
9 Emily Pastrovich   Prairie Village, KS 301828   
10 Amy Philips      
11 Melissa Dehner   Fairway, KS 269554   
12 Valerie Carroll      
13 Jaadia Coppedge      
14 Annemarie Garrett      
15 Karen Brocket   Raytown, MO 287354   
16 Lori Reed      
17 Kellie Brewington      
18 Jen Katheiser      
DNF Julie Howat      

Women - Cat 1/2 Women 6 Hour - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie McCreary   Saint Louis, MO 286559   
2 Gabrielle Renner   Saint Louis, MO 313704   
3 Wendy Davis      
4 Cathy Reidy      
5 Mia Phillips   Republic, MO 271970   
6 Maria Ruhtenberg   Des Moines, IA 275970   
7 Karen Holmann      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoSpyOSMOSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee