Race Results for
Georgia State Championship #6
Eatonton, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/28/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jafer Beizer   Conyers, GA 192280  141 TERRAPIN RACING
2 Tyler Waters   New Smyrna Beach, FL 283901  129 TREK & BIKE ONE
3 Drake Lindsey   Hiram, GA 277549  153 CYCLE YOUTH
4 Erick Carlson   Atlanta, GA 75261  150 QUANTUM MECHANICS/APB
5 Chris Coren   Atlantakennesaw, GA 239384  130 HEALTH SOLUTIONS / HAIRY SCARY RACING

Men - Cat 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Fix   Albany, GA 149411  233 SOUTH GEORGIA CYCLING
2 Peter Joski   Decatur, GA 192560  253 APB
3 Jamie Saye   Atlanta, GA 303449  234 PEACH TREE BIKES
4 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  236 ADDICTIVE CYCLES
DNF Michael Manthey   Dunwoody, GA 200271  268 ATLANTA TREK

Men - Cat 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Clayton   Lizella, GA 110444  336 WALTHALL OIL
2 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  302 CAFY:INE
3 John Hoover   Mc Donald, TN 127337  306 MOTOR MILE RACING
4 Mike Bonn   Tallahassee, FL 4197  348 
5 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  327 BIKEMAN.COM
6 John Hightower   Thomaston, GA 16149  330 CYCLE YOUTH
7 Mark Johnson   Cumming, GA 221666  333 ADDICTIVE CYCLES
9 trey Woodall   Griffin, GA 103602  339 TEAM IONNTUTRITIONAL / UNITED HEALTH CARE
10 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204  308 THE BIKE SHOP ORMOND BEACH
DNF Asa Marshall   Macon, GA GA 223004  332 BIKE TECH/MACON
DNF David Witherow   Peachtree City, GA 38707  352 
DNF Mark Poore   Cookeville, TN 94493  301 STARTBRITE CAR WASH / MOAB

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CRAIG BAILEY     422 ADDICTIVE CYCLES
2 URSULA SANDERFER     424 
3 CORBIN CAMP     427 

Men - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Best   Saint Louis, MO 238066  560 
2 MICHAEL RUSSELL     522 
3 Nick Rogers   Smyrna, GA 278227  531 
4 JEREMY PAINE     564 
5 Daniel Korecky   Tallahassee, FL 302094  525 
6 William Evans   Marietta, GA 194374  558 
7 Micah Bray   Lawrenceville, GA 307865  556 
DNF NATHAN CONKLIN     552 

Men - Cat 2 - Sport - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ladd Dunwoody   Marietta, GA 10226  633 TEAM ENGINE
2 CLINT RICE     665 
3 VAN MIXON     636 
4 TODD FISHER     693 
6 KEITH KUDLAC     694 
7 ANTOINE ROLLIN     683 
DNF ROD STUCKEY     632 DEALERSHIP UNIVERSITY POWERSPORTS MARKETING
DNF BRIAN ATKINS    AL / LA GRANGE  634 GOLDEN'S BICYCLES AUBURN

Men - Cat 2 - Sport - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHARLES ESTES     740 HARPERS BIKES
2 Neil Blalock   Barnesville, GA 307851  770 SOUTHERN CRESENT CYCLING
3 KYLE TOMPKINS     739 ACC
4 BOB SAXON     728 
5 DENNIS ANDRE     732 
6 ROGER DUNN     734 
7 TED STODDARD     729 
8 KEVIN DOYLE     773 
DNF Michael Lindsey   Hiram, GA 292996  766 BONESHAKER
DNF Chris McCrory   Acworth, GA 93422  736 ATLROOF.COM

Men - Cat 2 - Sport - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Sandefur   Auburn, AL 140804  468 
2 Dan Batchelor   Roswell, GA 301076  471 BATCHELOR CHIROPRACTIC ROSWELL
3 Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  490 
4 James Behning   Covington, GA 106306  470 

Men - Cat 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSH HENNESSEY     86 
2 Bill Riddle   Leesburg, GA 241319  72 
3 Ross Douglas   North Augusta, SC 40442  85 AUGUSTA CROSS COALITION
4 JOHN PASCALE     50 BIKE SHOP ORMOND BEACH
5 KENNETH GILBERT     70 WHEEL HOPPER
6 AL PICKEN     75 THE BIKE SHOP OF COLUMBUS
7 Jason Hogg   Kennesaw, GA 313688  73 
8 Wedrel Broadaway   Vienna, GA 244501  71 

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZACK COLLINS     566 CYCLE YOUTH
2 Nathan Dawkins   High Point, NC 314222  590 

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chase Moore   Canton, GA 307885  568 NORBA MTB CLUB
2 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  553 CYCLE YOUTH
3 Marco Newman   Athens, GA 311131  575 CYCLE YOUTH
4 Jacob Tekippe   Clarkesville, GA 310664  555 BIKETOWN USA
5 Hayden Lanzilotta   Athens, GA 278490  572 CYCLE YOUTH
6 Thomas Hightower   Thomaston, GA 312029  569 ATLANTA TREK STORE
7 Evan Newman   Athens, GA 311130  586 CYCLE YOUTH

Men - Cat 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES DUNAWAY     463 
2 PATRICK POWERS     493 CYCLE YOUTH
3 GUNNER GILLIAM     464 TEAM MATA
4 Aaron Wand   Canton, GA 308639  460 NORGA MTB CLUB

Men - Cat 3 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Estrada   Waleska, GA 293079  459 NORGA MTB CLUB

Men - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JARED ALDERSON     130 THE BIKE SHOP OF COLUMBUS / VITAMIN SHOP
2 ROB BUTLER     125 
3 Gabriel Eugene Denes   Columbus, GA 260635  134 MEICER CYCLING TEAM
4 TYLER FUNK     129 CHAIN REACTION BICYCLING
5 AARON FINCH     167 
6 NATHAN KINCAID     147 
7 WILLIAM RAY     148 

Men - Cat 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF WRIGHT     256 
2 THOMAS NUGENT     237 
3 CHARLIE PUTNAL     257 55NINEPERFORMANCE.COM / MACON CHAIN GANG
4 MARK PAUGH     231 MACON CHAIN GANG
5 DAVID JONES     234 
6 Brian Denis   Douglasville, GA 310447  236 
7 Jason Rogers   Atlanta, GA 149207  230 
8 MARK LEATHERMAN     235 COLUMBUS BIKE RACING

Men - Cat 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Tucker   Mcdonough, GA 254113  338 ATLANTA TREK.COM
2 Scott Burkhalter   Columbus, GA 310530  329 COLUMBUS BIKE RACING
3 MARK BROOKS     340 ORC
4 Robert Womack   Fayetteville, GA 206974  339 ATLANTA TREK.COM
5 John Sawyer   Jackson, GA 308092  333 C-TOWN BIKES

Men - Cat 3 - Beginner - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Cheek   Marietta, GA 137704  420 CYCLEWORKS
2 STAN ETHRIDGE     417 MACON CHAIN GANG
3 JESSEE ROBINSON     410 
4 Dale Vaughan   Macon, GA 109432  416 
5 DAVID FUNK     419 
6 STEVE COLLINS     400 OCONEE OUTFITTERS

Women - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Peacock   Athens, GA 222160  67 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO
2 Angie Childre   Milledgeville, GA 242699  61 OCONEE OUTFITTES

Women - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEFANIE BUNKLEY     814 
2 ELIZABETH LEE     818 
3 Trish Albert   Smyrna, GA 140671  815 SORELLA CYCLING P/B BVM ENGINEERING
DNF MARNIE HENNESSEY     831 

Women - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIFFANY BARLOW     531 
2 Mari DeMarco   St Louis, MO 258988  523 SORELLA CYCLING PB BVM ENGINEERING
3 RACHEL FINCH     533 
4 JANICE MERRITT     525 OCONEE OUTFITTERS
5 REID HIGHTOWER     520 CYCLE YOUTH
6 KAYLEE HERON     530 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee