Race Results for
Men Of Steel Racing Victory Crit
Auburn, IN
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/18/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MOSR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Souers   Fort Wayne, IN 196034  358 Men of Steel Racing Team
2 Ramon Vasquez   Yoder, IN 122487  359 Men of Steel Racing Team
3 Matthew Grate   Waterloo, IN 310372  232 Men of Steel Racing Team
4 Keith caudill     360 Men of Steel Racing
5 John Martin   Fort Wayne, IN 118926  361 Men of Steel Racing Team
6 Charles South   Fort Wayne, IN 33532  129 Men of Steel Racing Team
7 david duerk   Defiance, OH 285928  357 TEAM DEFIANCE/ SWITZER REALTY
8 Kenton Rekeweg   Fort Wayne, IN 100861  128 Men of Steel Racing Team

Men - Master 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Painter   Ft Wayne, IN 49932  127 FT WAYNE OUTFITTERS
2 Timothy Hall   Leo, IN 115242  135 Ft Wayne Outfitters
3 Gregg Ness   Huntington, IN 313774  133 Ft Wayne Outfitters
4 Todd Bastress   Fort Wayne, IN 136075  134 Ft Wayne Outfitters
5 Todd Andersen   Fort Wayne, IN 1584  132 Men of Steel Racing Team
6 Troy Turley   Warsaw, IN 273224  605 ALDERFER BERGEN
7 David Lewis   Huntertown, IN 200944  126 Ft Wayne Outfitters
8 James Kruse   Moorestown, NJ 274954  130 Men of Steel Racing Team
9 Kenton Rekeweg   Fort Wayne, IN 100861  128 Men of Steel Racing Team
10 Pat Herrick   Auburn, IN 293500  131 Men of Steel Racing Team
11 Charles South   Fort Wayne, IN 33532  129 Men of Steel Racing Team

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolas Moehring   Fort Wayne, IN 272488  67 Men of Steel Racing Team

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Lewis   Huntertown, IN 311603  66 Ft Wayne Outfitters

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 daniel painter     69 Ft Wayne Outfitters

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Voitik   Champaign, IL 184412  701 
2 Matthew Johnson   Warsaw, IN 139614  702 Alderfer Bergen
3 John Martin   Fort Wayne, IN 118926  361 Men of Steel Racing Team
4 David Rohrer   Athens, OH 289434  415 
5 Alan Standley   Indianapolis, IN 63353  608 
6 James Kruse   Moorestown, NJ 274954  130 Men of Steel Racing Team

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 anthony prentice   Allendale  292144  604 
2 Cliff Kugler   Weston, FL 175537  607 
3 Alan Standley   Indianapolis, IN 63353  608 
4 Brad McCracken   Fort Wayne, IN 258432  603 DRT Racing
5 Troy Turley   Warsaw, IN 273224  605 ALDERFER BERGEN
6 Timothy Hall   Leo, IN 115242  135 Ft Wayne Outfitters
7 Kenton Rekeweg   Fort Wayne, IN 100861  128 Men of Steel Racing Team
8 Steven Vorderman   Fort Wayne, IN 50616  609 DRT Racing
DNF Pat Herrick   Auburn, IN 293500  131 Men of Steel Racing Team
DNF Parry Leavell   Auburn, IN 249847  606 Men of Steel Racing Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Tieman   Fort Wayne, IN 292101  416 Men of Steel Racing Team
2 anthony prentice   Allendale  292144  604 
3 Alan Standley   Indianapolis, IN 63353  608 
4 John Hartpence   Defiance, OH 122082  419 Defiance Cycling
5 David Rohrer   Athens, OH 289434  415 
6 Justin Forbes   San Marcos, CA 106788  417 Men of Steel Racing Team
7 Jeff Warner   Auburn, IN 294408  418 Men of Steel Racing Team
8 Steven Souers   Fort Wayne, IN 196034  358 Men of Steel Racing Team
9 Jeffrey Nixon   Bryan, OH 186448  414 
10 Pat Herrick   Auburn, IN 293500  131 Men of Steel Racing Team
11 david duerk   Defiance, OH 285928  357 TEAM DEFIANCE/ SWITZER REALTY
12 Parry Leavell   Auburn, IN 249847  606 Men of Steel Racing Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Lyons   Jenison, MI 304914  239 Western Michigan U Cycling
2 Jeremy Helmsing   Richmond, IN 306697  233 CYCLING AND FITNESS WAREHOUSE
3 Reid Yoder   Hoagland, IN 292586  243 Men of Steel Racing Team
4 Gregg Ness   Huntington, IN 313774  133 Ft Wayne Outfitters
5 wayne McKillip     246 
6 Dodd Kattman   Roanoke, IN 311630  247 
7 Matthew Grate   Waterloo, IN 310372  232 Men of Steel Racing Team
8 Mick Stewart   Fort Wayne, IN 311860  248 
9 Andrew Turner   Elkhart, IN 287109  241 GUY'S RACING
10 gary ottenweller     245 
11 CHAD KUHN     238 
12 christopher gerbers     244 
13 SCOTT BERGER     229 
14 TRAVIS PATTON     240 

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHARLA BERGER     973 
2 Lisa Ishii   Indianapolis, IN 58017  974 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoOSMOBonk BreakerCUORESierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee