Race Results for
Sagebrush Safari
Lake Morena/San Diego County, CA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 02/28/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Sibby   Temecula, CA2:58:07.53 181614  97 SHO-AIR

Men - Cat 3 - Senior - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Waldman   Escondido, CA2:14:32.64 287785  RODDER RACING
2 Noel Tabor   Lamesa, CA2:14:54.48 308490  60 ACQUA AL 2/SDBC

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Kronfli   Santa Clara, CA1:45:08.05 304958  28 PAA/RE-MAX
2 DEVIN ARENAS   1:56:30.49  384 PAA / REMAX
3 GARRETT GAITHER   2:00:08.01  355 
4 STEVEN SHUSHNAR   2:08:48.89  40 ST FRANCIS HS
5 ROBERTO ENCINAS   2:14:18.76  422 ARMANDO GAMA
6 CHRISTOPHER SERCEL   2:21:56.86  379 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zac Tomlinson   Escondido, CA1:42:53.58 309114  239 BIKEBLING.COM
2 DEREK BERGFELD   1:59:17.77  150 SHOAIR
3 PAUL GREVE   2:02:25.14  148 
4 ARMANDO GAMA   2:24:08.75  401 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Colton   Mountain View, CA1:38:59.35 284235  52 
2 Christopher Woodruff   La Canada Flintridge, CA1:44:41.04 300382  115 
3 RAY SNOKE   1:45:46.16  263 AQUA AL2/SDBC
4 MATT JACKSON   2:06:32.62  149 
5 Quillan Trombley   Paso Robles, CA2:10:55.49 359563  378 
DNF MATTHEW PARKER   DNF  108 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorenzo Cervantes   Libertyville, IL1:40:03.35 291721  79 
2 KEVINS MEHRENS   1:44:17.28  427 SHO-AIR
3 Manuel Doblado   Anaheim Hills, CA1:46:32.52 308841  124 
4 ALFREDO GALLEGOS   1:46:33.85  382 
5 Michael Page   Escondido, CA1:57:52.14 290599  193 
6 ANDY GLATFELTER   1:58:39.06  317 LINKED CYCLING
7 JASON FABINY   1:58:46.20  130 
8 Edward Frost   San Diego, CA2:02:37.13 177358  SOUL CYCLES
9 Nick Humphrey   South Pasadena, CA2:04:33.01 86499  139 
10 STEVE BERG   2:04:50.81  313 
11 EDWIN RAMOS   2:31:35.35  417 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES METCALFE   1:38:56.49  191 
2 Brian Sanchez   Winchester, CA1:40:48.23 31176  224 
3 OVIDIO VELIZ   1:43:17.73  338 
4 David McWeeny   Sandiego, CA1:51:49.38 305536  340 
5 JOE TRUSSELL   1:56:01.32  288 
6 GERARDO MARTINEZ   2:01:53.33  211 
7 JOHN OBRIEN   2:04:47.75  414 
8 GENARO MEZA   2:05:19.54  225 
9 HAROLD MENDOZA   2:10:18.90  391 ALOYRACING
10 ALEX PAPIKE   2:11:20.30  29 
11 GLENN GARVIDA   2:11:45.12  389 
12 MARK WILSON   2:42:16.30  25 
DNF ALBERT UBIETA   DNF  136 
DNF Seth Sproul   La Jolla, CADNF 263285  143 CHICKEN RANC

Men - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALAN KADLEC   1:53:56.40  163 
2 Jim Burleson   Beaumont, CA2:01:20.34 308178  273 
3 Scott DeLaurentis   San Diego, CA2:06:07.37 155439  212 DINOS BIKE SHOP
4 JOEL SERCEL   2:23:18.17  11 
5 Dave Boxley   Foothillranch, CA2:24:18.93 308854  189 
DNF MATT LITTLE   DNF  137 
DNF CHRISTOPHER LEWIS   DNF  105 LINKED CYCLING

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Barense   Santa Barbara, CA1:38:56.84 304121  17 
2 James Sabelis   La Crescenta, CA1:42:17.73 290011  128 PAA / REMAX
3 David Turner   Glendale, CA1:42:31.30 251308  64 PAA/REMAX
4 John Meissner   Hidden Hills, CA1:47:15.38 163191  258 UNICEL
5 Chad Smart   Corona, CA1:55:16.15 291314  244 SHOAIR/SONANCE
6 STEVE COPELAND   1:55:41.16  242 SURF CITY CYLERY
7 LOUIS KING   1:56:36.32  381 
8 TODD LUMAN   1:56:50.59  271 AMGEN
9 Robin DeLosReyes   San Diego, CA1:57:23.77 40641  85 SAN DIEGO BICYCLE CL
10 SEAN HICKEY   2:01:33.44  308 VANTASSEL B TEAM
11 JAMES LYCKLAMA   2:03:51.24  265 
12 Darius Khayat   San Marcos, CA2:04:32.82 276824  117 
13 EDWARD FLANIGAN   2:05:51.84  327 
14 Jeff Olson   Irvine, CA2:06:48.22 307560  138 SHO-AIR/SONANCE
15 MICHAEL HO   2:07:01.96  411 LINKED CYCLING
16 ALEX HUERTA   2:10:26.00  126 
17 TOM GUNDLOCK   2:17:06.50  269 
18 CESAR RAMOS   2:42:58.33  151 
DNF DERON DODERO   DNF  93 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVE ANDERSEN   1:44:01.38  103 
2 Bill Brock   Laguna Hills, CA1:49:22.82 308044  70 VELOSPORT
3 STEVE MARUCHEAU   2:04:21.81  107 
4 Mark Thome   Missoula, MT2:11:33.20 173433  264 BACKBONE/PMBC
5 GREG KEENE   2:24:00.56  152 

Men - Cat 3 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE SARTER   1:53:45.21  387 
2 Dave Gehrer   Trabuco Canyon, CA1:55:31.02 308512  144 
3 ROY COLLINS   2:02:38.79  354 
4 Taylor Coffroth   San Diego, CA2:06:47.27 306906  65 AQUA AL2/SDBC
5 RICARDO RUIZ   2:24:19.43  410 2 TEAM
DNF ROBERT LECLAIR   DNF  81 
DNF Mike Dannelley   Irvine, CADNF 303704  18 
DNF GREG KNIGHT   DNF  56 SHOAIR/SONANCE

Men - Cat 3 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Douville   Andover, CT1:53:37.99 94635  394 MANCHESTER CYCLE
2 KURT WIESE   2:01:57.53  167 
3 DENNIS CHANDLER   2:22:26.99  248 WMD
4 BUTCH YELLOTT   2:45:57.14  345 
5 PAUL STUVERUD   2:50:15.70  197 

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MANUEL PEREZ   1:43:58.64  277 
2 Cole Avery   Thousand Oaks, CA1:52:19.87 281632  226 FAST FRIDAY
3 JARRED JORDAN   2:46:49.19  303 SPY/NO FEAR/JETT/CRA

Men - Cat 2 - Senior - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON WOODRUFF   1:44:52.40  323 THE AGENCY BOARDSHOP

Men - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Jackson   Mission Viejo, CA1:43:19.75 216645  276 SHOAIR/SONANCE/VELO
2 SAMUEL DOGAN   1:43:56.28  406 
3 CHARLIE STONE   1:45:52.11  204 SC VELO
4 Jason Butler   San Diego, CA1:47:06.83 240062  262 AQUA AL2/SDBC
5 Rudy Melendez   Venice, CA1:54:44.91 246202  428 PASADENA ATHLETIC AS
6 ALFREDO CABRERA   1:57:51.71  330 PAA / REMAX
7 Kathryn LaPointe   San Diego, CA2:05:48.18 221349  159 QUALITY BICYCYLE
8 brian itzaina   Escondido, CA2:12:46.40 309111  235 HIDDEN VALLEY BICYCL

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eliel Anttila   Mill Valley, CA1:33:51.18 297164  48 
2 Cameron Williams   Big Bear City, CA1:34:46.82 245456  109 BEAR VALLEY BIKES
3 JOSH LARSON   2:06:48.24  125 LINKED

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryce Semonian   Poway, CA1:44:31.72 276355  180 NORTH OF THE BORDER
2 Dallin Davidson   Tustin, CA1:55:24.80 278050  376 
3 TYLER RODGERS   1:56:45.15  332 
4 Christian Yellott   Rancho Santa Margarita, CA2:07:57.76 308702  87 LINKED CYCLING

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Ellin   San Ysidro, CA1:32:24.18 268073  290 SWAMIS
2 CHRISTIAN VIZCAYA   1:44:04.74  400 
3 Brett Stevens   Palm Springs, CA1:44:12.92 275676  430 PALM SPRINGS
4 STEVEN CARCANO   1:44:45.13  352 SC VELO

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Osborn   Los Angeles, CA1:37:26.53 198043  365 
2 Ryan Kershek   Carlsbad, CA1:40:13.29 287020  47 
3 Alvin Chen   San Gabriel, CA1:44:17.78 277649  182 PAA / REMAX
4 Allen Lin   South Pasadena, CA1:44:21.54 220743  147 PASADENA ATHLETIC AS
5 Diego Mendonca   Irvine, CA1:45:36.60 282868  155 SHOAIR/REBECCA HIGGS
6 CHRIS BROOKS   1:46:24.81  310 
7 Joshua Kompa   Trabuco Canyon, CA1:46:34.18 239675  113 
8 JOSH OSKINS   1:52:11.29  42 SAND CANYON CYCLERY
9 TYLER MILLER   1:53:57.06  416 
10 JON EMBREY   1:56:08.84  307 
11 Cheyne McKeever   Huntington Beach , CA2:06:32.73 262304  101 BACKBONE RACING
12 SEAN ROBMAN   2:07:41.91  260 PAA / REMAX
13 CALVIN LEFEBVRE   2:48:18.66  280 SHOAIR/SONANCE
DNF MICHAEL COCKROFT   DNF  80 INCYCLE
DNF DAN PROFETA   DNF  184 SHO-AIR/SONA

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Smith   San Clemente, CA1:34:20.22 290790  176 SHOAIR/SONANCE
2 Erik DeKold   San Marcos, CA1:36:11.60 153390  407 SKULD RACING
3 MYKYTA YURTYN   1:36:20.47  161 
4 Jaramie Duke   Winchester, CA1:40:48.25 298940  412 
5 John Dang   Gardengrove, CA1:43:36.83 290642  187 SHOAIR/SONANCE
6 BRYAN BRUSICK   1:46:49.38  278 BEAR VALLEY BIKES
7 Christopher Bassett   Los Angeles, CA1:50:31.50 283133  90 MAFIA RACING
8 JESSE DANIELS   1:50:32.41  339 
9 Jose LaureanoRamos   Chino Hills, CA1:52:27.78 286824  181 SHOAIR/SONANCE
10 CHAD HOLCOMB   1:52:47.01  346 SD CYCLO VELO
11 ARVYDAS STROPUS   1:53:44.84  122 
12 Goro Kataoka   Irvine, CA1:54:12.90 271880  66 
13 AIDAS STROPUS   1:57:49.36  123 
14 ALEXANDER FLINN   2:11:11.73  432 BEAR VALLEY BIKES
DNF Nick Gualtieri   Montrose, CADNF 182377  206 SC VELO

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Stainton   Encinitas, CA1:34:17.72 307294  16 
2 NICHOLAS SNIDER   1:36:53.18  299 
3 PAUL CHIA   1:39:04.09  334 SANTA CLARITA VELO
4 Nathaniel Graham   Springvalley, CA1:40:01.70 308568  75 LINKEDCYCLING
5 Michael Mongiello   Jamul, CA1:40:57.79 303792  22 TEAM MONGIELLO
6 CHRIS WELLBAUM   1:42:01.39  172 
7 Christopher Guyer   Pasadena, CA1:42:04.30 187013  59 PAA / REMAX
8 Luis Felix   Long Beach, CA1:44:14.76 146691  153 
9 Colin Hart   Mission Viejo, CA1:45:57.24 251196  95 
10 Omar Estrada   Buena Park, CA1:46:10.78 199503  375 AQUA AL2/SDBC
11 Michael Farkas   Sandiego, CA1:46:19.04 302153  201 DESCENDERS
12 Jeff Stanners   Redlands, CA1:48:06.15 33832  49 DONS BIKES
13 DUSTIN SUMMERVILLE   1:49:06.82  360 HARNEY SUSHI
14 JASON MIYAGISHIMA   1:49:37.18  141 MIYAGI
15 TIM VANGLIDER   1:50:01.22  51 
16 Norberto Oropez   Alhambra, CA1:50:17.30 272396  344 PAA / REMAX
17 Craig Kirkbride   Escondido, CA1:50:28.73 64417  314 ROMDOS
18 Jeff Spillers   San Clemente, CA1:52:33.06 199361  357 YOSEMITE WAT
19 BENJAMIN YALUNG   1:54:05.06  390 PADJACK RACING
20 GREG LEDESMA   2:01:45.75  287 
21 JASON MARTEL   2:02:43.60  31 BIG AXE

Men - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Turner   Thousand Oaks, CA1:32:27.91 191067  38 GIANT
2 Michael Dulin   Rancho Santa Margarita, CA1:58:21.61 189906  423 BACK ALLEY
3 DAMON MANN   1:58:36.55  294 X FUSION/CRANK BROS/
4 RICK WATTS   2:01:35.64  158 
5 Ross Thompson   Pomona, CA2:12:20.56 284843  145 COATES/ON DECK FOUND
DNF Matt Dodd   Bellflower, CADNF 9662  26 SC VELO

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN UMALE   1:33:26.80  336 SANTA CLARITA VELO
2 Derric Swinfard   Riverside, CA1:34:38.94 289275  305 MONSTER MEDIA
3 Clinton Campbell   Yucaipa, CA1:35:44.93 271865  279 VELOSPORT/ANCE
4 Joe Pusl   Encinitas, CA1:36:13.67 132559  237 SWAMIS
5 PAUL LORUSSO   1:37:27.58  173 OUTER CIRCLE RACING
6 CHARLIE GILMORE   1:38:08.17  295 TROUPE RACING
7 JIM SPOTTS   1:40:46.24  129 SIMI CYCLING
8 Gordon Smith   El Cajon, CA1:40:49.01 99861  13 
9 Patrick Day   Trabuco Canyon, CA1:43:58.42 156917  55 SHOAIR/SONANCE
10 Chris DuBurg   Los Gatos, CA1:45:27.98 232893  62 TRI-SPORT
11 Peter Nesmith   Shadow Hills, CA1:45:48.69 88015  293 ETNA BREWING CO/DESA
12 Paul Donohoe   Santa Barbara, CA1:46:37.06 260267  373 CHICKEN RANC
13 Michael Henderson   Valley Center, CA1:47:14.37 42359  291 THE TEAM
14 Ryan Campbell   Santa Clarita, CA1:50:21.94 78437  46 
15 CHRIS JOHNSON   1:50:33.62  425 ZUMACRAE
16 Matthias Jezek   Irvine, CA1:52:18.54 289895  SHOAIR/SONANCE
17 Michael Dowdle   Claremont, CA1:53:34.87 285957  146 COATES CYCLERY
18 Omar Almaguer   Whittier, CA1:54:14.80 220919  203 SC VELO
19 GLENN HARDCASTLE   1:56:16.24  98 
DNF Mike Vert   Altadena, CADNF 271756  221 
DNF Christopher Bautista   Glendora, CADNF 92585  205 SC VELO

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEX TENO   1:34:15.53  171 OUTER CIRCLE RACING
2 JON REDLINE   1:37:31.05  289 
3 JAIME ESPINOZA   1:39:57.27  364 BACKBONE RACING/KEND
4 Paul Vujovich   Laguna Niguel, CA1:40:28.99 308582  99 PURPLE HAZE
5 WILLIAM SCHELLENGER   1:41:40.15  238 
6 Randy Rush   Ramona, CA1:42:34.58 205171  102 BACKBONE RACING
7 TOM ROBE   1:43:08.73  322 
8 Wade Arnold   Lakewood, CA1:43:21.99 192502  12 SC VELO/INCYCLE
9 David Culbertson   Newbury Park, CA1:44:19.52 250553  247 SHO-AIR
10 KENNETH HEALY   1:44:28.37  
11 STEVE GLICK   1:50:58.46  369 
12 Andrew Markham   Aliso Viejo, CA1:51:52.57 165189  23 SHOAIR/SONANCE
13 Andrew Hart   Riverside, CA1:58:53.88 191056  183 BEAR VALLEY BIKES
14 GAVIN BURKE   2:15:01.63  433 BEAR VALLEY

Men - Cat 2 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 fancisco vidal   Newhall, CA1:35:05.56 289756  335 
2 STEVE VAUGHAN   1:37:23.00  250 
3 Robert Rodgers   Ladera Ranch, CA1:38:55.28 30298  175 SHO-AIR TEAM VELOSPO
4 ADAM CONAWAY   1:40:20.26  274 
5 Michael Gourley   Ojai, CA1:41:21.38 13802  325 METAL MTN
6 Mark Luke   Goleta, CA1:47:32.10 131303  405 PLATINUM PERFORMANCE
7 BARRY JONES   1:48:13.45  285 
8 SCOTT SKELTON   1:49:48.26  300 MONTROSE BIKE SHOP
9 STEVE ELLIS   1:51:31.43  302 SHO-AIR/VELOSPORT
10 Jeff Kinney   San Diego, CA1:55:55.36 115650  213 E CYCLING STORE
11 PETE KIRKHAM   2:02:40.85  281 HEMET HIGH SCHOOL
12 PETER EATON   2:04:35.85  72 SHOAIR/SONANCE

Men - Cat 2 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tod Hostetler   North Hills, CA1:44:05.15 221581  284 TEAM APE
2 Steven Colford   Durango, CO1:46:30.91 87172  413 BOURE'
3 Fred Uttke   Blue Jay, CA1:51:35.63 284459  88 
4 Bryan Benson   Escondido, CA1:56:56.68 3360  286 
5 Scott Sampson   Newhall, CA2:02:41.30 213711  71 DA HUI RACE
6 Philippe Minniti   Canyon Country, CA2:03:24.04 183822  254 TEAM APE
7 Steven Engelgau   Lake Arrowhead, CA2:12:24.25 263284  82 BEAR VALLEY BIKES
8 SCOTT METTUGH   2:17:31.47  380 ACTIVE ON
DNF RANDY PROFETA   DNF  185 SHOAIR/SONANCE

Men - Cat 2 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FRANCIS ORRANTIA   1:58:20.61  272 WORLD CYCLES
2 Roger Sexton   Valencia, CA2:15:41.96 142061  251 TEAM APE
3 Roland Russ   Chatsworth, CA3:01:00.41 210997  267 BIKEMAN.COM

Men - Cat 2 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Ferrandini   Newhall, CA2:34:51.30 11502  347 

Men - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Stephenson   Aliso Viejo, CA2:12:16.10 107621  366 SHOAIR/SONANCE
2 Kurt Gensheimer   Escondido, CA2:24:28.66 117553  420 BUY-CELL.COM/IBIS
3 Mark Scheetz   Upland, CA2:31:08.72 245804  112 COATES CYCLERY
4 John Cline   Granada Hills, CA2:49:02.67 7158  255 TEAM APE

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Williams   Big Bear City, CA1:26:15.92 227522  110 BEAR VALLEY BIKES
2 Shane Skelton   Shadowhills, CA1:31:51.92 287620  301 MONTROSE BIKE SHOP
3 Quint Berkemeier   Lake Arrowhead, CA1:44:44.94 240136  219 

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Valdez   Hemet, CA1:22:48.83 280759  19 
2 Ryan Odle   Cherryvalley, CA1:29:02.38 301917  63 GARY FISHER 29er CRE
3 Brady Kiss   Yucaipa, CA1:30:20.96 296904  120 TEAM MATA
4 Garrett Garcia   Foothill Ranch, CA1:31:33.20 227141  133 ROCK N ROAD
5 Gene Capinas   North Las Vegas, NV1:32:10.84 197498  20 TEAM MATA
6 Travis Glysson   Anthem, AZ1:32:26.70 305194  118 
7 Chris Johnson   San Marcos, CA1:35:54.13 246447  34 SHO-AIR
8 PETER MORRIS   1:43:41.93  350 BIKE RELIGON
9 Brandon Droese   Goleta, CA1:51:52.17 221892  PLATINUM PERFORMANCE

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Munoz   Riverside, CA2:21:35.70 293008  266 SHO-AIR VELOSPORT
2 Tucker Trotter   Yucaipa, CA2:25:36.09 298105  228 MATA
3 Brian Crooks   Murrieta, CA2:27:09.26 289664  190 PURE POWER OUTHGUARD
4 Christopher Stein   San Anselmo, CA2:34:43.98 221257  135 UC SANTA BARBARA CYC
5 Vu Le   Temple City, CA2:43:01.41 234645  402 TREK MTN CO-OP
6 Stephane Roch   San Diego, CA2:43:07.16 199861  230 BIKE EMPIRE
DNF JOHN MULLER   DNF  157 SHO-AIR SPECIALIZED

Men - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Monell   Monrovia, CA2:21:42.53 106745  403 TREK MTN CO-OP
2 Anton Petrov   Costa Mesa, CA2:23:37.93 211354  296 BIKE RELIGION
3 Chris Burke   Santa Barbara, CA2:24:20.35 295127  96 PLATINUM PERFORMANCE
4 Eric Schuda   Morgan Hill, CA2:26:47.64 88637  353 SHOAIR/SPECIALIZED
5 Nicholas Ducharme   Lake Forest, CA2:27:35.55 174855  374 FELT BICYCLES/MAFIA
6 John Cordoba   Morgan Hill, CA2:29:36.58 225871  348 
7 JUSTIN LIBBY   2:30:09.74  368 TURNER BIKES/POSSABI
8 Andrew Ordelheide   Plains, MT2:35:00.38 307905  45 
9 RYAN LA BAR   2:40:09.82  367 ZAFFKE
10 Barret Fishner   Lillington, NC2:40:12.96 235136  MOUNTAINS EDGE/LAS V
11 Ara Movsessian   Glendale, CA2:49:23.64 210630  312 BACKBONE ADVENTURE R
12 DJ Limardi   Goleta, CA2:52:23.96 301235  84 VELO PRO / FRS
DNF Peter Tonn   Colorado Springs, CODNF 307751  44 

Men - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Kady   Placentia, CA2:10:59.32 191004  156 SHO-AIR/SPECIALIZED
2 Gerry Cody   Los Angeles, CA2:12:32.99 183275  35 DONS BIKES RIALTO
3 Marco Arocha   Thousand Oaks, CA2:16:10.82 287924  179 SHOAIR/SONANCE
4 Wesley Reutimann   Pasadena, CA2:18:29.92 268144  220 PAA
5 Mike Barbee   Riverside, CA2:20:27.83 164792  89 BEAR VELLEY BIKES
6 James Walsh   Encinitas, CA2:23:15.31 266213  194 CELO PACIFIC
7 ALFREDO MARQUEZ   2:24:05.46  421 CYCLE-WORLD
8 Jason Rusnak   Lake Forest, CA2:25:30.17 277468  192 SHOAIR/SONANCE
9 Griffith Vertican   Santa Ana, CA2:26:49.58 95837  431 BEAR VALLEY BIKES
10 Humberto Castro   Anaheim, CA2:27:14.04 245798  127 BACKBONE RACING/TOMA
11 Adam Poytress   Goleta, CA2:29:10.46 260239  426 PLATINUM PERFORMANCE
12 David Ruiz   Altadena, CA2:33:19.56 255688  54 SC VELO
13 Jon Holdener   Rainier, WA2:47:03.48 119743  316 
DNF Ryan Hernandez   Walnut, CADNF 275869  208 SC VELO
DNF Daniel Perez   Corona, CADNF 238167  186 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Douville   Santa Barbara, CA2:11:04.44 101476  395 PLATINUM PERFORMANCE
2 Ben Jones   Cardiff By The Sea, CA2:20:20.40 106338  160 CELO PACIFIC / B & L
3 Philip Tinstman   San Marcos, CA2:20:27.27 35628  418 NO FEAR
4 Alexis Seletzky   Los Angeles, CA2:22:26.39 194792  100 CYNERGY
5 Justin Mann   Lake Elsinore, CA2:23:38.40 271958  92 VELOSPORT/ROCK N ROA
6 Ryan Cox   San Juan Capistrano, CA2:24:04.54 287269  337 LINKED CYCLING
7 Mike Oceguera   Azusa, CA2:24:39.25 183840  210 SC VELO
8 Timothy Sparks   Moorpark, CA2:25:14.32 250370  METAL MTN
9 Jermaine Brown   Santa Barbara, CA2:27:57.51 239357  240 VELO PRO/KON
10 Stuart Gonzalez   Riverside, CA2:28:18.00 181200  243 POWERBAR/FOX/KENDA
11 Larry Tanzo   Chula Vista, CA2:29:36.81 159029  393 TANZO ELECTRIC
12 Jason Williams   Reno, NV2:31:37.48 168149  36 
13 Chris McKee   Coronado, CA2:34:40.19 305306  388 SHOAIR/SONANCE
14 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA2:37:14.81 204288  121 ARTS CYCLERY-WILDHOR
15 Jason Charlebois   Vista, CA2:40:42.04 6658  343 LINKED CYCLING
16 Robert Snyder   San Juan Capistrano, CA2:43:35.25 129745  396 BACKBONE
17 Rene Pulido   Pomona, CA2:46:18.31 240860  209 SC VELO
18 Greg Klein   La Jolla, CA2:47:21.38 158656  370 ADAMS AVE BIKE SHOP
19 Javier Vega   Chula Vista, CA2:57:14.41 266107  76 
DNF Ryan Damato   Trabuco Canyon, CADNF 180119  77 LINKED CYCLING
DNF Scott McKelvey   Cathedral City, CADNF 93336  140 PALM SPRINGS

Men - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Saliamonas   San Gabriel, CA2:24:33.40 287464  132 PAA/REMAX
2 Toby Gaerin   La Jolla, CA2:24:35.05 146264  383 
3 William Mosher   Beverly Hills, CA2:27:12.66 53858  304 SHOAIR/SONANCE
4 Chris Marsiguerra   Seaside, CA2:27:17.56 144195  270 JOSELYNS
5 Sean Smith   Laguna Niguel, CA2:38:00.07 115418  58 LINKED CYCLING
6 Mark Woodward   San Clemente, CA2:42:01.90 38931  33 SHOAIR/SONANCE
7 Gabriel Garcia   Ventura, CA2:43:59.60 101172  392 CHICKEN RANC
8 Trevor Oxborrow   Washoe Valley, NV2:44:20.68 26997  275 
9 Sean Davidson   Richmond, ME2:51:16.67 254298  10 
10 THEODORE POSCH   2:55:01.73  424 FULLERTON BI
11 Brendan Shepherd   Los Angeles, CA2:55:10.32 32415  154 
12 Tim Glatfelter   Mission Viejo, CA3:08:16.14 289554  315 LINKED CYCYLING

Men - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Stephenson   Aliso Viejo, CA2:18:32.39 164458  359 SHOAIR/SONANCE
2 David Sullivan   Encinitas, CA2:19:04.64 159062  43 SHOAIR/SONANCE
3 Tim Zandbergen   Aliso Viejo, CA2:25:58.51 210789  297 SHOAIR/SONANCE
4 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ2:35:48.32 79108  214 HAMMERHEAD BIKES.COM
5 Robert Martinez   Lodi, CA2:56:01.18 22761  67 ROCKET SPORT RACING
DNF Robert Kmetz   Rancho Santa Margarita, CADNF 19419  229 SHOAIR/SONANCE
DNF Tony Trattenero   Simi Valley, CADNF 108493  198 

Men - Cat 1 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BOBBY LANGIN SR   1:28:05.28  104 PLATINUM PERFORMANCE
2 John Swanguen   San Diego, CA1:29:37.71 34733  398 CERRO BIKE
3 John Biron   Newbury Park, CA1:29:39.08 79727  199 PLATINUM PERFORMANCE
4 Randy Liechty   San Diego, CA1:31:11.19 89462  282 BIKE EMPIRE
5 Charles Morris   Orange, CA1:34:55.16 25120  349 BIKE RELIGON
6 Thomas Gabehart   Poway, CA1:47:49.27 40110  61 CAL COAST BI

Men - Cat 1 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Swank   Crestline, CA1:26:53.78 215598  306 BEAR VALLEY BIKES
2 Jon Miller   Newbury Park, CA1:30:45.55 167489  246 PLATINUM PERFORMANCE
3 Mike Weber   Ventura, CA1:37:13.98 205263  170 PLATINUM PERFORMANCE
4 JORGE HERNANDEZ   1:43:26.55  385 TURBO
5 Ben Eisley   Claremont, CA2:02:02.09 78103  207 

Men - Cat 1 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Blatner   Brentwood, CA1:42:43.65 128181  222 BIKES4LIFE
2 Stan Ford   Temcula1:46:24.27 12017  218 SOCAL ENDURANCE
3 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ1:51:15.09 141111  169 
4 Eric Storm   Apple Valley, CA2:03:28.78 82406  86 

Men - Cat 1 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Buz Brockway   Granada Hills, CA2:06:06.44 86705  223 TEAM APE
2 Frederic Schmid   Waco, TX2:07:55.50 109257  32 360 CYCLE WORKS
3 Ronald Riley   Aptos, CA2:15:17.96 204167  21 SCCCC
4 Russ Fay   Orangevale, CA2:17:26.01 11347  131 SHO-AIR/SONANCE
5 Brian Kiniry   Santa Maria, CA2:19:17.06 101576  249 

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garin Frost   Williston, VT2:44:29.91 87869  227 
1 SID TABERLAY   2:00:20.58  SHOAIR/SPECILAIZED
2 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA2:02:59.37 3771  268 CANNONDALE FACTORY T
3 Manuel Prado   Lake Forest, CA2:07:31.37 217924  SHOAIR/SPECILAIZED
4 Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA2:08:02.54 292509  39 VELOSPORT
5 Dana Weber   Aliso Viejo, CA2:08:06.63 126922  162 TREK/WORLD BICYCLE R
6 Adam Snyder   Westminster, MA2:08:07.54 122912  429 JAMIS BIKES
7 Romolo Forcino   Oak Hills, CA2:08:17.28 188303  245 BEAR VALLEY BIKES
8 MIGUEL VALADEZ   2:10:03.50  321 
9 Menso de Jong   Cupertino, CA2:12:05.63 243003  195 SANTA CRUZ BICYCLES
10 Jason Siegle   Solvang, CA2:14:42.81 193522  166 BIKE RELIGION
11 Doug Andrews   Mission Viejo, CA2:15:01.57 173416  259 
12 Charles Jenkins   Ridgecrest, CA2:16:28.47 17736  298 KHS G50 CREW
13 Sean Donovan   Foothill Ranch, CA2:16:31.36 186481  397 CYTOMAX/KHS
14 Dezmin Wilder   Grass Valley, CA2:18:25.30 225330  234 SOBE CANNOND
15 John Nobil   La Jolla, CA2:19:07.90 26168  37 BEAR VALLEY BIKES
16 Paul Freiwald   Lake Forest, CA2:19:09.29 12367  377 PIVOT CYCLES
17 Tsering Alleyne   Novato, CA2:19:28.13 196474  236 MARIN BIKES
18 Matthew Connors   Scottsdale, AZ2:20:12.47 196490  165 BICYCLE RANCH
19 Eric Bierman   Newport Beach, CA2:21:28.11 44269  178 STEVEN K SPORTS
20 Alex Boone   Pasadena, CA2:21:50.11 224203  202 TREK MTN CO-OP
21 Robert Herber   Murrieta, CA2:22:08.16 153464  231 DIXON ART
22 Ryan Clark   Laguna Hills, CA2:22:29.39 242802  83 CYNERGY CYCLES
23 Tom Koerner   Santee, CA2:23:38.13 115037  188 BEAR VALLEY BIKES
24 Chris Heinrich   Placentia, CA2:24:39.58 173178  372 THE PATH BIKE SHOP
25 Noah Holcomb   Aliso Viejo, CA2:29:08.13 128792  200 REVO/CANNONDALE
26 Matthew Freeman   Redlands, CA2:32:34.85 172215  311 FISHER 29er CREW
27 Derek Hermon   Big Bear Lake, CA2:33:26.62 15935  319 BEAR VALLEY BIKES
DNF Bryan VanVleet   Oceanside, CADNF 195988  30 KHS BICYCLES
DNF Chad Wells   Petoskey, MIDNF 194504  415 3D RACING
DNF Dain Zaffke   San Anselmo, CADNF 172117  358 WTB/SANTA CRUZ
DNF Randall Jacobs   Brighton, MADNF 266868  283 WHEELWORKS RACING
DNF Adam Hart   Redlands, CADNF 218850  174 29er CREW FISHER BIK

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Hickey   Monrovia, CA0:21:17.16 319320  309 VANTASSEL
2 Jonah Sanchez   Winchester, CA0:25:17.56 306696  24 
3 Andrew Comer   San Marcos, CA0:25:17.97 290914  215 ACQUA AL2/SDBC
4 DYLAN EATON   0:29:11.53  252 SHO-AIR/VELOSPORT
5 GARETH EATON   0:36:00.93  253 SHO-AIR/VELOSPORT

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKEY MONGIELLO   0:23:33.52  116 TEAM MONGIELLO
2 DEREK FLANIGAN   0:27:42.68  328 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Finchamp   Altadena, CA2:02:57.81 301606  15 
2 Sophie Wilson   Santa Barbara, CA2:37:16.22 286664  399 ECHELON

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Siegel   Pasadena, CA2:28:11.44 285569  94 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HEATHER HAWKE   2:14:01.41  196 
2 TESSA TREADWAY   2:18:01.65  351 PAA / REMAX

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Warnick   Mammothlakes, CA2:14:44.51 308931  142 
DNF LINDA MEISSNER   DNF  257 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Catherine Roch-Levecq   Oceanside, CA2:50:16.04 279897  232 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Schaper   Laguna Beach, CA1:48:02.99 270057  119 PLATINUM PERFORMANCE
2 LISA HULSE   1:53:42.84  386 
3 Karissa Kompa   Trabuco Canyon, CA2:13:26.50 289301  114 LINKED CYCLING

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassie Charlebois   Vista, CA1:59:14.88 247813  342 LINKED CYCLING
2 Denise Henderson   Valley Center, CA1:59:49.61 286147  292 THE TEAM
3 JILL SISAMIS   2:03:45.43  419 TEAM DUKE
4 MICHELLE VANGLIDER   2:06:31.05  50 
5 MONICA ZORRILLA   2:09:27.67  233 
6 CARRIE HAMMOND   2:20:52.59  73 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Knight   Costa Mesa, CA1:55:07.33 288033  57 FIZIK/KNOG/HAMMER/X-
2 Susan Thompson   Los Angeles, CA2:01:56.86 187715  134 PAA / REMAX
3 LINA CERVANTES   2:07:56.24  409 2 TEAM
4 Beatrice Dormoy   Santee, CA2:09:49.87 219340  408 ACQUA AL2/SDBC
5 SHELLY PEPPE-NANI   2:15:22.62  74 
6 JEANNE SCHEETZ   2:21:09.58  111 COATES CYCLERY
7 Annette Padilla   San Diego, CA3:07:42.79 155413  69 CELO PACIFIC
DNF MARY DANNELLEY   DNF  27 
DNF LANA BJORNSEN   DNF  177 

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 janet rials   Miraloma, CA2:14:15.44 307037  14 
2 MIMI SHEEAN   2:15:27.02  164 LA GRANGE

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexis Ryan   Ventura, CA1:46:32.15 205156  324 

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claudia Espinoza   Chula Vista, CA1:43:12.87 255348  363 BACKBONE RACING
2 Carol Boland   Capitola, CA1:43:13.52 233406  256 TRI-SPORT
3 Ana (Lisette) Arellano   Cupertino, CA2:32:25.87 285224  241 

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Crowe   Redlands, CA1:46:56.78 259708  404 DONS BIKES
2 Vanessa Humic   Long Beach, CA1:56:46.81 250250  168 BACKBONE ADVENTURE C

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Probert   Murrieta, CA1:45:02.81 71481  361 THE TEAM
2 Annabelle Nenninger   Lake Forest, CA1:49:54.61 276944  68 PIVOT CYCLES
3 Heidi Bowen   Woodland Hills, CA1:50:46.80 190382  331 GIANT FACTORY TEAM
4 Michelle Rhea   El Cajon, CA2:03:11.97 203336  78 
DNF Leeann Storino   Carlsbad, CADNF 16006  41 RANCHOS CYCL

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pua Sawicki   Yucaipa, CA2:17:03.46 208698  53 OKOLE STUFF.COM
2 Allison Mann   Lake Elsinore, CA2:26:30.81 268587  91 ROCK N ROAD CYCLERY
3 Rebecca Tomaszewski   Encinitas, CA2:43:21.47 227909  434 NINER/ERGON
4 Anna Fortner   Carpinteria, CA2:49:08.74 280797  106 TEAM SOCALCROSS-CICL
5 Dorothy Wong   Altadena, CA3:16:10.91 104462  329 TEAM SOCALCROSS-CICL

Women - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARIANA VALADEZ   0:21:16.47  320 CLUB TIJUANA
2 JASMIN SALAS   0:23:19.63  318 
3 Courtney Comer   San Marcos, CA0:25:17.05 287901  217 AQUA AL2/SDBC
4 Cheyenne Comer   San Marcos, CA0:25:41.47 297265  216 ACQUA AL2/SDBC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaUSACDFShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee