Race Results for
Michigan State Time Trial Championship
Dearborn Heights, MI
(Event Information)
View By:
Time Trial on 06/21/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Williams   Grand Rapids, MI 225765  466 Bissell ABG Cycling
2 Tom Burke   Grand Rapids, MI 179205  457 Lathrup Industries Giant
3 Jonathan Card   Sylvania, OH 6078  458 Team Card
4 Daniel Lam   Kalamazoo, MI 239504  465 Priority Health
5 Nathaniel Williams   Grand Rapids, MI 220678  467 Bissell ABG Cycling
6 Brian Anderson (1 - Cat2)   Ypsilanti, MI 205659  456 Ann Arbor Velo Club
7 Geoff Kuyper   Grand Rapids, MI 266805  464 Leadout Chicago Racing
8 Scott Catanzaro   Washington, DC 290879  459 Wolverine ACF
9 Raymond Dybowski   Waterford, MI 10313  462 Wolverine ACF
10 Luke Cavender (2 - Cat2)   Troy, MI 199544  460 Wolverine ACF
11 Brian Kozeliski   Bloomfield Hills, MI 156235  463 Wolverine ACF
12 Cory Dubrish (3 - Cat2)   Grosse Pointe Farms, MI 199004  461 Wolverine ACF

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Vanias   Leroy, MI 291766  401 Priority Health
2 Thomas Behan   Petoskey, MI 246139  387 BTF Cycling Team
3 Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi 190321  395 Leadout Chicago Racing
4 Andrew Frelitz   Chicago, IL 227677  391 SC Racing
5 Mark Bush   Lawton, MI 274918  390 SC Racing
6 Martin Vecchio   Detroit, MI 289623  402 MCG Trails Edge
7 Javier Samayoa   Ann Arbor, MI 281267  399 Ann Arbor Velo Club
8 Daniel Ritter   Maumee, OH 243763  397 Unattached
9 Trae Bott   Blanchard, MI 273675  389 SC Racing
10 Jeremy Woolcock   Kalamazoo, MI 207563  403 Unattached
11 Eric Kimber   Grand Rapids, MI 225461  396 Fusion IT
12 Vernard Green   Commerce Twp, MI 123940  393 C4 Racing
13 Nate Benke   Plymouth, MI 284145  388 Unattached
14 Nathan Holloway   Brighton, MI 294316  394 SC Racing
15 Patrick Robb   Royal Oak, MI 48371  398 Wolverine ACF
16 Peter Thompson   Ortonville, MI 245538  400 Flying Rhinos

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Swor   Browns Summit, NC 282303  383 Us Pro Tri
2 Tim Best   Sault Sainte Marie, MI 248700  368 Unattached
3 anthony prentice   Allendale  292144  380 Recycling Team
4 Charles Clark   Vicksburg  221527  372 KBC CMS Racing
5 Danny Wolin   Marshall, MI 46329  386 Team Active Racing
6 Sascha Berger   Fenton, MI 309432  367 Digades Racing Team
7 Douglas Burcicki   Canton, MI 228512  371 Cadieux Team O2
8 Aaron Rieder   Westland, MI 290810  381 Racing Greyhounds
9 Dave Vannette   Mountain View, CA 269401  384 Ann Arbor Velo Club
10 Mark Bugnell   South Lyon, MI 293290  370 Racing Greyhounds
11 Steven Weckle   Midland, MI 227728  385 Tri City Cyclists
12 Dennis Hamel   Comstock Park, MI 276322  375 Rapid Wheelmen
13 Steven Hetfield   Owosso, MI 255211  376 Unattached
14 Douglas Gatto   Allen Park, MI 196826  373 MCG Trails Edge
15 Jonathan Ballema   Kalamazoo, MI 279364  366 KBC CMS Racing
16 Mike Phillips   Romeo, MI 291541  379 Unattached
17 Douglas Jacobsen   Ann Arbor, MI 226318  377 Ann Arbor Velo Club
18 Dan Simundza   Ann Arbor, MI 263793  382 Ann Arbor Velo Club
19 Tim Bochenek   Holland, MI 254608  369 River City Velo
20 John Gielow   Rochester Hills, MI 298144  374 Wolverine ACF

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Sullivan     359 Hammer
2 Michael Gardynik   Farmington Hills, MI 299723  340 Unattached
3 Rick Trudo     360 Tri City Cyclists
4 Derrick OBrien   Jackson, MI 315388  356 Unattached
5 David Dohnal     338 Unattached
6 Michael Mowett     352 Flying Rhinos
7 Tony Lyndon     348 MiMultisports
8 David Burkhart     334 Unattached
9 Thomas Canale   Midland, MI 295968  335 Tri City Cyclists
10 Jason Janosz     343 Unattached
11 William Cawthorn   Ann Arbor, MI 312882  336 Ann Arbor Velo Club
12 Werner Croonen     337 Unattached
13 Keith Marek   Fremont, MI 305493  349 Unattached
14 Markus Nee   Ann Arbor, MI 244486  354 Ann Arbor Velo Club
15 Jonathan Hair     341 Unattached
16 Nick Lemke   Lyons, MI 305896  345 Grand Rapids Bicycle
17 Tim Woolford     364 New Zealand
18 Timothy Josephs   St Clair Shores, MI 226523  344 Golden Ring Hammol
19 Doug Turner     361 Unattached
20 Jeffrey Howard     342 Unattached
21 Glenn OConnor     357 Wolverine ACF
22 David Sakata   Livonia, MI 245540  358 Unattached
23 Sam Nirenberg     355 Unattached
24 Mark Agree     333 Cadieux Team O2
25 Ken Misch   Carmel, IN 251397  351 Flying Rhinos
26 Joe Loniewski   Northville, MI 295985  347 Unattached
27 Thomas Litzler   Ann Arbor, MI 292393  346 Ann Arbor Velo Club
28 Eric Wickenheiser     363 Unattached
29 Bradley Fear   Commerce, MI 309699  339 Wolverine ACF
30 John Zinkel     365 Unattached
31 Charles McGinister   Detroit, MI 311321  350 Unattached

Men - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Baar   Ada, MI 125256  450 East Hills Velo
2 Dan Korienek   Grandville, MI 288930  453 Leadout Chicago Racing
3 Timothy Saari (1 - Cat2)   Rochester Hills, MI 197477  454 Essex Brass
4 Kenneth Vernier   Sterling Heights, MI 201821  455 Essex Brass
5 Chad Everts   Hudsonville, MI 220011  452 Leadout Chicago Racing
6 Christopher Boer   Grand Rapids, MI 111940  451 Unattached

Men - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Linck   Ada, MI 225784  442 Priority Health
2 David Bell (1 - Cat3)   St. Peteresburg Beach, FL 135476  440 Storck Harley Davidson
3 Brandan Hill   Ada, MI 71358  441 Priority Health
4 George Mason     443 Team Vegan
5 Thomas Novitsky   Northville, MI 227191  444 Unattached

Men - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Andriese   Traverse City, MI 209048  431 Hagerty
2 David Hietikko   Ada, MI 16121  435 West MI Coast Riders
3 James Ignash   Clawson, MI 276023  436 Cadieux Team O2
4 Robert Iser (1 - Cat2)   South Lyon, MI 189026  437 Priority Health
5 Tim Faas (1 - Cat4)   Farmington Hills, MI 208526  434 Wolverine ACF
6 Michael Dega   Farmington Hills, MI 264316  433 Cadieux Team O2
7 John Burrows   Northville, MI 213849  432 MCG Trails Edge
8 Paul Rivera   Southfield, MI 131480  439 Essex Brass
9 Eric Phreed   Lansing, MI 161040  438 West MI Coast Riders

Men - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Licht   Traverse City, MI 233939  424 Hagerty
2 James Martin   Arden 79183  425 American Cycle Fitness
3 Donald Fedrigon   Williamsburg, MI 11372  423 Hagerty
4 Mark Wolowiec   Davisburg, MI 41215  430 Flying Rhinos
5 Craig Webb   Traverse City 198629  429 Hagerty
6 Michael Sackett   Wixom, MI 269930  426 MCG Trails Edge
7 Mark Cahn   W Bloomfield, MI 45148  420 Cadieux Team O2
8 Thomas Dell (1 - Cat3)   East China, MI 277474  422 Cadieux Team O2
9 Gregg Cianciarulo   Egg Harbor City, NJ 256436  421 Pro Pedals
10 David Trippett   Bloomfield, MI 52045  428 Wolverine ACF

Men - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Gilboe   Oakland, MI 13242  413 Essex Brass
2 John Shedlock   Wixom, MI 61308  419 Ann Arbor Velo Club
3 Larry Bohnsack   Brighton, MI 40759  410 Ann Arbor Velo Club
4 Charles Grzanka   Ada, MI 256835  414 Priority Health
5 Scott Duthie   Dearborn, MI 133111  411 Cycling Saddlemen
6 Robert Selley   Grand Blanc, MI 53559  418 Cyclefit
7 Brian Sedik (1 - Cat3)   Shelby Twp, MI 170291  417 Cadieux Team O2
8 Jeffrey Fletcher   Brighton, MI 221210  412 Ann Arbor Velo Club
9 Vince Liger   Lake Orion, MI 233911  416 Flying Rhinos

Men - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Krywanski   Rockford, MI 77307  405 Priority Health
2 douglas mcclellan   Waterford, MI 253564  406 Unattached
3 Edward Reid   Grand Blanc, MI 29460  408 Cyclefit
4 Kenneth Polidan   Muskegon, MI 28353  407 West MI Coast Riders
5 James Ciupek   Westland, MI 293378  404 Cycling Saddlemen
6 George Steinhardt   E Grand Rapids, MI 46381  409 Unattached

Men - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ryskamp   Grand Rapids, MI 94536  698 Priority Health
2 David Merwin   Muskegon, MI 282285  697 West MI Coast Riders
3 Robert Ayars   Ada, MI 54587  696 Rapid Wheelmen

Men - Master - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Whitestone   Traverse City, MI 49383  695 NCVC Spokes

Men - Master - 75-79

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas O'Rourke   Westbloomfield, MI 281625  694 Cadieux Team O2

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vincent Vermeulen   Pinckney, MI 304563  675 Ann Arbor Velo Club
2 Keegan Korienek   Grandville, MI 314012  674 Leadout Chicago Racing

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolaas Vermeulen   Pinckney, MI 260245  680 Ann Arbor Velo Club
2 Kevin Baumann   Grand Rapids, MI 298137  676 Rapid Wheelmen
3 Nathan Perkins   Fremont, MI 306240  678 Rapid Wheelmen
4 Kyle Bohnsack     677 Ann Arbor Velo Club

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexey Vermeulen   Pinckney, MI 258681  685 Priority Health
2 Joel Paquette     684 Priority Health
3 Matt George   Kalamazoo, MI 313434  682 Priority Health
4 Jacob Wolin     686 Team Active Racing
5 AJ Bennett   Holland, MI 314234  681 Rapid Wheelmen
6 Dylan Gonda   Portage, MI 315864  683 Kalamazoo Bicycle

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Wieczorek   Trenton, MI 240820  690 Mesa Cycles Racing
2 Clayton Monahan     689 Unattached
3 Terry Bishop   Stcharles, MI 291871  688 Tri City Cyclists

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Demerly   Berkley, MI 293788  330 Wolverine ACF

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Gluck     323 Team Mongo
2 Kimberly Thomas   Belmont, MI 300926  328 Fusion IT
3 Katheryn Everts   Hudsonville, MI 307335  322 Real Women Tri
4 Colleen Brown   Rochester, MI 293492  321 Cadieux Team O2
5 Kristin Henderson   Grand Rapids, MI 317492  324 Foster Swift GRBC
6 Laura Korienek   Grandville, MI 300609  325 Real Women Tri
7 Linda Momber     326 Unattached
8 Margaret Van Hooser     329 Unattached

Women - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debra Cavender   Troy, MI 249943  331 IVBP Team Pink
2 Janet Jacobs-Walt   Beverly Hills, MI 231841  332 Cadieux Team O2

Women - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alison Gase   Jenison, MI 281701  699 Unattached

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Keller   Lake Orion, MI 317068  691 Wolverine ACF

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hana Berkooz   Ann Arbor, MI 311103  692 Ann Arbor Velo Club
2 Katie Hamel   Comstock Park, MI 294976  693 Rapid Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREShimanoUSACDFOSMOSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee