Race Results for
Dave Panella Memorial Cyclocross Race
Greene, NY
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy O'Shea   Cazenovia, NY 56580  11 Unattached
2 Corey Knowles (1 - Cat2)   Hamburg, NY 275435  28 RIT
3 David Yacobelli   Endicott, NY 80453  34 Team Ommegang - Syracuse Bicycle/NoTubes.com
4 Michael Grygus   Endwell, NY 263571  15 RUUD Racing/TVC
5 David Faso   Cazenovia, NY 11315  MaxPowerCycling.com
6 Christopher Jones   Johnson City, NY 294390  RUUD Racing/TVC
7 Thomas Emrich   Henrietta, NY 85533  Trailblazers / Kona
8 Michael Kumiega   Binghamton, NY 105935  Team Ommegang/Syracuse Bicycle
9 Richard Serton   Fairfax, VA 241062  25 CNYC
10 Nate Foster   Ithaca, NY 303738  Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
11 Stephen Sloan   Sidney, NY 241757  23 MVBC
12 Daniel Zotter (2 - Cat2)   Schenectady, NY 228556  27 GVCC
13 Raymond Willard   Oneida, NY 308807  21 
14 Gregory Smaldone   Davis, CA 289507  13 
15 Jeremy Kassel   Green Island, NY 284786  Team Ommegang - Syracuse Bicycle
16 Jason Haight   Manlius, NY 223622  20 PBR
17 Neil HUEBER     17 Melo Velo
18 Paul Eisele   Andes, NY 253966  24 MaxPowerCycling.com
19 Douglas Mayer   Syracuse, NY 324950  18 
20 Owen Wood   Rochester, NY 53673  22 GVCC
21 Matthew Babcock (1 - Cat4)   Endicott, NY 328010  Babcock Bicycles
22 Robert Hanlon   Dryden, NY 144886  32 Syracuse Bicycle - Spokepost.com
23 Jon MURRAY     19 
24 Emory Creel   Hamilton, NY 175763  26 CNYC
25 William Morgan   Vestal, NY 301103  311/Creative Nutrition Solutions
26 Patrick Kapinus   Chenango Forks, NY 197101  14 RUUD Racing/TVC
27 Michael MURPHY     10 
28 Richard Rutishauser   Whitesboro, NY 160242  12 Dick Sonnes/ MVBC
29 Christopher Galli   Apalachin, NY 301122  311 Industries CNS
DNF Matthew RUDNITSKY     16 

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Yacobelli   Endicott, NY 80453  34 Team Ommegang - Syracuse Bicycle/NoTubes.com
2 AJ Finkelstein   Endwell, NY 83095  31 Team Ommegang/Syracuse Bicycle
3 Phillip McCarthy (1 - Cat2)   Cazenovia, NY 252701  39 Team SCARR
4 Bryan Blake   Brewerton, NY 214701  30 MaxpowerCycling.com
5 Richard Rutishauser   Whitesboro, NY 160242  36 MVBC/ Dick Donnes
6 Gordon Stevens (1 - Cat3)   Cazenovia, NY 101424  38 SCARR Ommegang
7 John Hendrickson   Endwell, NY 224624  33 RUUD Racing/Tioga Velo
8 John PLATZ     37 
9 Robert Hanlon   Dryden, NY 144886  32 Syracuse Bicycle - Spokepost.com
DNF Timothy O'Shea   Cazenovia, NY 56580  35 Unattached

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Drumm   Chittenango, NY 181712  63 Team Ommegang
2 David Faso   Cazenovia, NY 11315  41 MaxPowerCycling.com
3 Jeffrey Walker   Tully, NY 144931  45 OCC
4 Ad Stabel   East Meredith, NY 135478  61 CNYC
5 William Erickson   Ithaca, NY 199837  48 Chris Cookies/ FLCC
6 Jim NICHOLSON     62 
7 Mark Williams   Clinton, NY 211198  44 Dick Sonne's/MVBC
8 Steven Burdette   Big Flats, NY 279283  40 Corning Race Team
9 Richard Jarvi   Manlius, NY 237833  60 MaxPowerCycling.com
10 Joseph Magliocca   Oneida, NY 301564  42 Great Pumpkin Racing
11 Dave Prugh   Sayre, PA 261855  43 Corning Race Team
12 Elliott Wagner (1 - Cat4)   Johnson City, NY 310022  49 Ruud/ TVC
DNF Robert Nunnink   Newfield, NY 254005  46 Corning Race Team

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Faruzel   Binghamton, NY 11308  51 Team Ommegang/Syracuse Bicycle
2 Glenn Swan   Freeville, NY 47399  55 Chris Cookies/FLCC/Swan Cycles
3 Paul Speranza   Endicott, NY 194030  53 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
4 Mark Shenstone   Trumansburg, NY 172850  47 Chris Cookies/FLCC/Swan Cycles
5 Jack Rueckheim   Freeville, NY 264445  52 Chris Cookies/FLCC/Swan Cycles
6 David Burnside   Rochester, NY 5597  50 Team Pedallers/GVCC
7 mike peter   Binghamton, NY 269296  56 Unattached
DNF George ELMY     54 Tioga Velo Club

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vanessa McCaffery   Newfield, NY 222557  86 Mission in Motion Racing/FLCC
2 Ruth Sherman   Spencer, NY 278482  85 Corning Race Team
3 Sara Foster   Ithaca, NY 239906  83 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
4 Marjolein Schat   Glen Ridge, NJ 264895  82 Team Delphine
5 laura kozlowski   Boxford, MA 262612  81 Velo Bella
6 Marsha Kapinus   Chenango Forks, NY 197102  80 Mission in Motion Racing-Tioga Velo
7 Jackie Hendrickson   Endwell, NY 224625  88 Mission in Motion Racing-Tioga Velo
8 Delana Spaulding   Johnson City, NY 300247  87 Mission in Motion Racing-Tioga Velo
9 Heather Ludwig (1 - Cat4)   Endicott, NY 294411  89 Mission in Motion Racing-Tioga Velo
10 Angela OTT     84 MVBC/ Mission in Motion/ Velo Bela
11 Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581  100 Artemis Racing

Women - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katina Walker (1 - Cat3)   Tully, NY 31408  73 Onondaga Cycling Club
2 Margaret Thompson   Clinton, NY 35453  72 Team Hammer Nutrition/Mission in Motion
3 Tamara Lewis   Afton, NY 248584  74 Mission in Motion Racing/ TVC
4 Cynthia Schnedeker   Ithaca, NY 289772  71 Velo Bella
5 Sue FOSTER     75 Mission in Motion Cycling/ TVC

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie ERICKSON     190 Chris Cookies. FLCC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUORESpyOSMOUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee