Race Results for
ATTILA THE HUN MOUNTAIN BIKE CLASSIC
HOT SPRINGS, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/21/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - OPEN - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Zediker   Little Rock, AR1:35:53 39427  167 Competitive Cyclist
2 JASON McGHEE   1:38:37  389 Competitive Cyclist
3 Noah Singer   Little Rock, AR1:40:41 171313  199 Competitive Cyclist
4 David Bowen   1:45:07  224 AR Cycling & Fitness
5 Andy Barton   Maumelle, AR1:48:53 242638  237 AR Cycling & Fitness
6 Ryan Johnson   Little Rock, AR1:51:31 18034  306 Competitive Cyclist
7 Chris Randle   Haymarket, VA1:53:30 175858  484 AR Cycling & Fitness
9 Zach Noble   2:00:48  231 AR Cycling & Fitness
10 Jim Barton   Maumelle, AR2:01:22 290743  244 AR Cycling & Fitness
11 Matt Runge   2:10:17  709 
DNF Kenny Huftinger   DNF  203 Competitive Cyclist
DNF TREVOR EDWARDS   DNF  225 AR Cycling & Fitness

Men - CAT 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Drummond     728 BMC/Phat Tire
2 GARRETT GREEN     845 Team Fort Smith
3 Jarod YARBROUGH     924 Outskirts

Men - CAT 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Combs   Oklahoma City, OK1:01:34 196855  849 Off Camber
2 Allen Black   Hotsprings, AR1:02:06 308746  798 Bell & Co
3 Alan Jordan   1:05:42  630 Parkside
4 FREEDOM BLODGETT   1:10:11  897 OCC
5 Frederick Phillips   Arkadelphia, AR1:12:16 116080  272 AMBCS (AR MTB Championship Series)
6 Jason Buck   1:15:05  644 
7 CARROL DICKERSON   1:16:07  857 Tony's Sport
8 Brent Barmore   1:18:04  638 
9 Kurt Green   1:25:38  866 
DNF JASON FALCO   DNF  856 

Men - CAT 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRENTON MAXWELL     895 OORC
2 CLAY DICKERSON     952 Tony's Sport

Men - CAT 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Bumpers   Little Rock, AR1:01:20 321414  863 AR Cycling & Fitness
2 LANCE MCPHERSON   1:02:40  934 CARVE
3 GARRETT Phelps   1:11:08  719 CARVE
4 Grant Combs   1:12:58  853 
5 Jack Carter   1:17:04  628 
6 Logan Gartin   2:10:51  637 

Men - CAT 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cooper Drummond   Springdale, AR0:55:54 307374  773 BMC/Phat Tire
2 Gerald Drummond   Springdale, AR0:59:03 300927  774 BMC/Phat Tire
3 ALEJANDRO VEGA   1:00:00  843 
4 Luke Neighbors   2:10:51  637 Outskirts

Men - CAT 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Bolton   Conway, AR0:56:26 273357  705 The Ride
2 Andrew Moffitt   0:57:42  635 CARVE
3 DAYTON WEEKS   0:58:37  906 
4 MICHAEL JONES   0:59:29  935 Competitive Cyclist
5 Chris Brown   0:59:30  642 
6 MYLES LOFFLER   1:01:57  989 
7 Daniel Kelsey   1:08:57  751 OCC
8 Austin DAVERN   1:19:50  729 
9 Jared Sluyter   1:20:09  721 

Men - CAT 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremie Pielemeier   0:57:50  647 
2 Charlie Roberts   0:57:55  636 AR Cycling & Fitness
3 Gerry Drummond   Springdale, AR0:57:56 311257  775 BMC/Phat Tire
4 SIMON SANGHERA   1:00:15  874 
5 Michael Jones   1:01:51  699 
6 RODNEY SMALL   1:02:48  920 Highlander
7 Richard COMBS   1:04:58  854 
8 Brent Findlay   Little Rock, AR1:05:28 191622  695 Tony's Sport
9 SALVADOR VAZQUEZ   1:05:49  844 CARVE
10 Edgar Martinaz   1:06:34  689 
11 John Gardner   1:08:59  639 
12 Walker Stone   1:10:08  629 
13 BRYAN MOUDY   1:14:13  841 Highlander
14 David Yarbrough   Alexander, AR1:20:21 318880  795 Outskirts
15 Jesse Reid   1:26:24  632 

Men - CAT 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Ashby   Texarkana, AR0:56:47 304034  771 Team Edge
2 LANCE BATES   1:02:56  873 
3 DAVID POINDEXTER   1:03:21  867 No Limits Cycling
4 Ken Sluyter   Bentonville, AR1:06:08 319212  876 BMC
5 Richard Hoyt   Alexander, AR1:06:31 322016  847 Outskirts
6 Gerardo Galaviz   1:08:05  727 Bell & Co
7 Joey Huddleston   1:10:29  631 
8 Harold Myers   1:10:30  643 Team Edge
9 KEN CHAMBLISS   1:10:45  956 Pinnacle Racing
10 Brent Godwin   1:12:02  634 
11 Tom DAVERN   1:19:21  720 
12 J.Todd Middleton   1:20:00  646 Highlander
13 HERMAN MARTIN   1:30:02  975 Outskirts
14 Kent Gartin   2:39:03  640 

Men - CAT 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Thornton   1:03:07  755 Team Fort Smith
2 Gene Ludwig   1:05:43  645 
3 PAUL DUNCAN   1:07:42  948 
4 Jim Green   1:15:13  865 Eldercare
5 Roger Mathis   1:22:47  633 
6 TONY CARRUTH   1:25:39  859 Tony's Sport
7 Marc Billingsley   1:25:40  696 
8 Carl Norris   Fort Smith, AR1:51:40 97247  860 Team Fort Smith
DNF VAN REID   DNF  974 

Men - CAT 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Mulhern   Van Buren, AR2:00:46 214425  499 Bell & Co
2 Clayton Stich   2:04:07  208 

Men - CAT 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Small   1:46:27  460 BMC/Walmart
2 Chad Cragle   1:47:43  200 AR Cycling & Fitness
3 Garret White   1:48:15  205 
4 James Herrod   1:53:39  207 AR Cycling & Fitness
5 Jesse Dacus   2:01:17  477 Competitive Cyclist
6 ANTOINE CRITE   2:04:33  301 AR Cycling & Fitness
21522 Seth Baker     241 Bell & Ci

Men - CAT 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Payne   Harrison, AR1:46:05 207902  235 Bell & Co.
2 BRIAN JENKINS   1:51:15  455 Highlander
3 clint barber   Paris, TX1:52:31 322492  226 OCC
4 Michael Mattox   1:53:18  324 AR Cycling & Fitness
5 Jason Weeks   1:53:38  437 
6 Andy Heinzelmann   1:54:00  500 
7 Christopher Deal   Story, AR2:04:20 314958  243 Highlander
8 Roger Pennington   2:05:44  260 Outskirts
9 max smith   Bella Vista, AR2:06:18 304868  239 AR Cycling & Fitness
10 Karl Hanson   Little Rock, AR2:07:07 215256  326 CARVE
11 Jeremy Martin   2:15:06  266 Outskirts
12 Scott Hopkins   Mena, AR2:24:38 177674  221 OCC
DNF MARIO Ocampo   DNF  253 CARVE

Men - CAT 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHUCK MAXWELL   1:47:08  435 OORC
2 James Gillum   Little Rock, AR1:57:06 218197  374 CARVE
3 Larry Carter   1:58:10  201 
4 Allen Johnson   1:59:10  498 
5 BRUCE WOOD   1:59:28  250 CARVE
6 Terry Watson   2:04:25  372 
7 John Nichols   Rogers, AR2:09:24 298665  210 Bell & Co.

Men - CAT 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Loffler   Galena, MO1:52:28 21455  322 
2 Don Fletcher   2:00:10  202 CARVE
3 Ron Lieberman   Austin, TX2:00:47 21154  497 
4 Al Adams   2:09:59  496 Heavy Medal Velo
5 Scott Brixey   Fort Smith, AR2:10:36 246400  259 Team Fort Smith
6 Patrick Newton   Little Rock, AR2:16:05 248484  462 AR Cycling & Fitness
7 John Kennett   2:29:03  222 OCC
8 DAVID Blaisus   2:30:22  402 Bell & Co
9 Richard Bell   El Paso, AR2:30:29 238657  400 Bell & Co.

Men - CAT 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miles Blaisus   Pettigrew, AR3:06:58 228472  127 Bell & Co
2 LUIS GALAVIZ   3:21:20  145 Bell & Co

Men - CAT 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Webber   Little Rock, AR2:21:45 260111  184 CARVE
2 Ryan Cook   Hot Springs National Park2:27:55 170840  166 Bell & Co
3 Zane Jeffers   Hot Springs, AR2:35:10 238475  177 Bell & Co.
DNF William Hudgens   Milton, FLDNF 258431  93 Subaru Cyclones
DNF John Robertson   Bentonville, ARDNF 270177  102 BMC

Men - CAT 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Mooney   Sherwood, AR2:35:33 266755  195 AR Cycling & Fitness
2 Todd Gallagher   Maumelle, AR2:40:01 246673  175 Bell & Co.
3 charles emmons   Springfield, MO2:42:07 279787  172 CARVE
4 Daniel Lysk   Sherwood, AR3:17:27 21956  164 AR Cycling & Fitness

Men - CAT 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Machycek   Sherwood, AR2:25:21 22016  196 AR Cycling & Fitness
2 Steve Pascoe   Conway, AR2:32:14 192475  101 The Ride
3 Scott Penrod   Maumelle, AR2:33:18 86333  189 CARVE
4 Wesley Wright   Harrison, AR2:43:41 216001  176 Bell & Co.
5 Greg Churan   Little Rock, AR2:53:47 105716  186 AR Cycling & Fitness
6 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO2:58:37 19209  144 Orbea
7 Scott Scholl   Jacksonville, AR3:00:08 128147  179 CARVE
DNF Mark Swezey   Van Buren, ARDNF 174463  187 Scott's Bike Shop

Men - CAT 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hart   Bartlett, TN1:44:10 215051  94 Stanky Creek Cycling
2 Chris Irving   Arlington, TN1:45:28 85185  95 Red Ant
3 Mark Little   Benton, AR1:46:55 92721  163 AR Cycling & Fitness
4 Robert Nielsen   Benton, AR1:53:53 306448  178 Pinnacle Racing
5 Dale Murrell   Hatfield, AR1:56:48 311086  160 OCC
6 Les Baker   Paragould, AR1:57:31 263399  170 Bell & Co
7 Ed Hawkins   Waldron, AR2:03:05 15479  180 OCC

Women - OPEN - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Tammy Huftinger   1:55:14  204 Competitive Cyclist

Women - CAT 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Bailey   1:20:32  694 
2 Lindsay Custer   1:37:46  758 

Women - CAT 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNA Currie     990 

Women - CAT 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Wright   1:27:00  777 Bell & Co.

Women - CAT 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARIANNE PARK   1:33:27  915 Bell & Co.
2 RAIN MAKO   1:34:19  988 Bell & Co
3 SUSAN BLAIR   2:03:17  885 Bell & Co
4 NATALIE Currie   2:38:20  991 

Women - CAT 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bethany Mooney   2:33:35  206 AR Cycling & Fitness
2 Krista Anderson   2:53:00  230 Edge City

Women - CAT 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Addie Teo   2:04:32  471 AR Cycling & Fitness
2 Tippi McCullough   2:57:40  263 Bell & Co.

Women - CAT 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keshari Thakali   Little Rock, AR2:15:48 299510  185 CARVE

Women - CAT 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laureen Coffelt   Memphis, TN1:57:13 294185  96 

Women - CAT 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Barbara Mariani   Littlerock, AR2:03:53 300761  157 Bell & Co.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerShimanoCUORESierra NevadaUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee