Race Results for
Red Barn Cyclocross Classic
Taylor Falls, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/30/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Senior - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 chris alme   Saint Paul, MN52:23.th 281584  491 BikeThrow Racing
2 Daniel Strese   Bloomington, MN52:50.th 247774  416 fccc
3 Todd Heiser   Savage, MN54:29.th 92909  150 Silver Cycling
4 Aaron Peterson   Minneapolis, MN54:59.th 237085  187 Peace Coffee Racing
5 Daniel Cleary   Shorewood, MN55:16.th 143486  490 BikeThrow Racing
6 Kevin Reker   Little Canada, MN56:33.th 294964  410 Flat City Cycling Club Inc.
7 Shane Kullman   St Paul, MN59:21.th 19986  427 Loon State Cyclists
8 ricky wells   -1lap  152 overdrive
9 Cory Gross   Saint Paul, MN-1lap 95958  499 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Steve Laurel   Longmont, CO 240886  417 Flat City Cycling Club Inc.

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN30:27.th 307715  610 Loon State Cyclists
2 Devin OBrien   Minneapolis, MN30:50.th 319334  627 Unattached
3 Eric LeBow   Shoreview, MN31:00.th 279272  642 maplelag
4 Chris Walsh   Shorewood, MN31:03.th 302672  615 Unattached
5 Eric Brekke   St. Paul, MN31:03.th 173988  608 University of Minnesota-Twin Cities
6 Brandon Manske   Edenprairie, MN31:08.th 292551  643 Silver Cycling
7 Jake Szymanski   Minneapolis, MN31:09.th 328180  84 freewheel bike
8 Daniel Boyles   Ramsey, MN31:09.th 278248  629 Behind-Bars/LGR
9 Vince Meyer   Lakeland, MN31:10.th 293688  612 Big Ring Flyers
10 Ryan Marsel   Minneapolis, MN31:16.th 313268  651 Behind-Bars/LGR
11 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN31:42.th 164415  649 Unattached
12 todd sample   31:49.th  633 maybe
13 Charles Simacek   Minneapolis, MN31:55.th 230406  622 Unattached
14 Russ Vander Wiel   Maplewood, MN32:02.th 179806  621 Unattached
15 Alessandro Cembran   Minneapolis, MN32:05.th 301767  644 Unattached
16 Michael Gaines   Minneapolis, MN32:17.th 244643  605 Gopher Wheelmen
17 ryan carlson   32:17.th  666 twin six
18 Alexander Zidarevich   Minneapolis, MN33:03.th 326802  645 42
19 Adam Grafa   Minneapolis, MN33:23.th 309212  619 Birchwood/GIS
20 scott devillers   33:37.th  607 lakeside velo
21 Dave Fetters   Minneapolis, MN33:37.th 266342  638 Unattached
22 mike larson   33:54.th  646 ua
23 nathan mcintyre   34:09.th  648 ua
24 james vansloun   34:11.th  626 Birchwood/GIS
25 Aaron Rutziok   Minneapolis, MN34:12.th 329178  650 Unattached
26 Jeff Peterson   Minneapolis, MN34:31.th 327274  623 Unattached
27 matt engen   34:41.th  637 ua
28 David Hart   Stanthonyvillage, MN34:45.th 289783  604 Gopher Wheelmen
29 Stephen Wilson   Golden Valley, MN34:45.th 304044  624 Peace Coffee Racing
30 ryan cooger   35:09.th  639 ua
31 Scott Shore   Minneapolis, MN35:29.th 311726  647 Birchwood/GIS
32 Josey Weik   Wrenshall, MN35:48.th 297766  618 Unattached
33 jeff gorzek   36:07.th  609 gopher wheelman
34 Jason Donlan   Waconia, MN36:40.th 301995  616 ua
35 Bret Zimmerman   Minneapolis, MN36:43.th 294588  635 Balance Cycling
36 Brian Gaines   Minneapolis, MN37:14.th 244626  606 Gopher Wheelmen
37 Isaac Giesen   Red Wing, MN37:46.th 278942  636 sph
38 Karl Svedberg   Woodbury, MN37:50.th 296081  614 Chilkoot Velo
39 bradley hanson   37:52.th  620 ua
40 larry warrington   37:59.th  634 ua
41 Alec Porter   Saint Paul, MN39:02.th 311313  613 St Paul Bicycle Racing Club
42 Todd Siegwart   Excelsior, MN39:12.th 329180  625 Unattached
43 Todd Chapman   Princeton, MN40:29.th 305584  617 Unattached
44 Brian Hirsch   Stillwater, MN30:42.th 270224  632 Chilkoot Velo
45 Bjorn Amundson   33:31.th  652 
46 Andrew Neuser   St. Paul, MN-1lap 293420  613 St Paul Bicycle Racing Club
DNF Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951  641 Unattached
DNF Mark Leppke   Minneapolis, MN 267806  640 Behind-Bars/LGR
DNF travis birr     628 ua

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Merrill Lutsky   Northfield, MN50:00.th 294615  16 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Owen Thoele   Minneapolis, MN50:06.th 211174  27 acf
3 James Buddenbaum   Bloomington, MN50:09.th 185684  18 Silver Cycling
4 Ronald Williams   Duluth, MN50:18.th 142191  22 Unattached
5 Tim Stone   Minneapolis, MN51:24.th 200623  29 Kenwood Racing
6 Andy Reichert   Minneapolis, MN51:57.th 49810  Birchwood/GIS
7 Michael Moriarity   Bloomington, MN52:00.th 294003  Flat City Cycling Club Inc.
8 Matt Leizinger   Minnetonka, MN52:01.th 284245  Excelcycle Club
9 Daniel Strese   Bloomington, MN52:02.th 247774  20 fccc
10 Bruce Martens   Saint Paul, MN52:07.th 212731  13 Balance Cycling
11 Steve Laurel   Longmont, CO52:41.th 240886  24 Flat City Cycling Club Inc.
12 Gregory Rhodes   Bloomington, MN53:21.th 198160  21 Synergy
13 Kevin Reker   Little Canada, MN53:38.th 294964  Flat City Cycling Club Inc.
14 James Cullen   Hudson, WI54:13.th 107902  Minneapolis Bicycle Racing Club
15 Andrew Barlage   Hopkins, MN54:14.th 301985  Unattached
16 Clayton McLagan   Forest Lake, MN54:38.th 206756  19 Peace Coffee Racing
17 Scott Sherman   Winona, MN54:40.th 126716  23 Unattached
18 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI54:47.th 288396  12 Flat City Cycling Club Inc.
19 David Peterson   Minneapolis, MN54:49.th 239997  30 G.S. Circo Azzurro
20 Jason Digman   Plymouth, MN54:54.th 245677  25 Flat City Cycling Club Inc.
21 Cody Scott   Mahtomedi, MN54:55.th 250669  Chilkoot Velo
22 Chris Leifenman   Truman, MN55:20.th 329874  31 Unattached
23 Chris Van Ert   Saint Paul, MN55:30.th 230802  11 Peace Coffee Racing
24 Josh Collins   Woodbury, MN55:58.th 133808  28 singular
25 Peter Nelson   Madison, WI56:28.th 179581  17 River Valley Cycling Club- RVCC
26 Adam Birr   Zumbrota, MN56:37.th 211747  10 Unattached
27 Michael Hall   Lino Lakes, MN54:13.th 245220  14 Behind-Bars/LGR
28 Thomas Hagerty   Shafer, MN54:45.th 63047  26 Behind-Bars/LGR
DNF Aaron Voreis   Minneapolis, MN 101470  15 Crossniacs
DNF Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867  Gopher Wheelmen
DNF Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman   Saint Paul, MN59:46.th 103032  96 Kentucky Flyers Cycling Inc
2 Pat Lemieux   Saint Paul, MN01:01:29 210769  97 Kentucky Flyers Cycling Inc
3 Jordan Cullen   Hudson, WI01:01:44 229280  93 Clif Bar Development Cross Team
4 Matthew Allen   Minneapolis, MN01:01:46 200426  64 Behind-Bars/LGR
5 Joshua Roeser   Buffalo, MN01:02:43 160630  66 Flat City Cycling Club Inc.
6 Ezra Taylor (1 - Cat2)   Minneapolis, MN01:02:50 35083  69 Peacock Groove
7 cody larson   Northfield, MN01:03:39 298311  100 Angry Fish
8 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN01:03:47 182827  99 velo rochester
9 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN01:03:47 151943  94 Freewheel Bike
10 dylan knutson   Salisbury, NC01:04:28 281816  71 St Paul Bicycle Racing Club
11 Paul Ellis   North Oaks, MN01:04:57 84976  98 St Paul Bicycle Racing Club
12 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN01:07:36 211093  70 Paramount Sports
13 Spencer Haugh   Dorchester, MA-1lap 214228  65 Behind-Bars/LGR
14 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN-1lap 193869  68 Gopher Wheelmen
15 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN-1lap 134220  72 Kenwood Racing
DNF Barry Tungseth   Stillwater, MN 211935  95 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Jesse Rients   Shakopee, MN 147524  67 penn cycle

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper   Northfield, MN01:01:29 214654  197 GrandStay Hotels
2 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN01:01:39 244650  198 Crossniacs
3 Brian Koeneman   Apple Valley, MN01:02:50 46700  156 Team Wheel & Sprocket
4 Guy Alvarez (1 - Cat2)   Lino Lakes, MN01:03:13 155011  146 G.S. Circo Azzurro
5 Christopher Smith   Minneapolis, MN01:03:35 118619  155 Hup United
6 Jason Snider   Wayzata, MN01:04:59 33354  160 Silver Cycling
7 Keith Bianchi   Saint Paul, MN01:06:37 188055  153 St Paul Bicycle Racing Club
8 Oliver Vrambout   Bayport, MN01:06:41 121438  157 The Bikery Du Nord
9 Peter Maxwell   Minneapolis, MN-1lap 23007  154 G.S. Circo Azzurro
10 Jeremy Sartain   St Paul, MN-1lap 69834  159 Kentucky Flyers Cycling Inc
11 Chad Macy   Victoria, MN-1lap 147601  139 Loon State Cyclists
12 Andrew Powell (2 - Cat2)   Marine On St. Croix, MN-1lap 145624  158 The Bikery Du Nord
13 chris alme   Saint Paul, MN-1lap 281584  22 BikeThrow Racing
DNF Jared Roy (Cat1)   Portland, OR 77759  151 Crossniacs
DNF Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486  199 BikeThrow Racing

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul McKinney (1 - Cat2)   Minneapolis, MN51:51.th 234427  193 Curt Goodrich Racing Team
2 Wallace Alexander   Minneapolis, MN51:57.th 193389  191 Curt Goodrich Racing Team
3 Jeff Evanson   Medina, MN52:13.th 255457  430 Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Robert Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN52:26.th 50737  420 Minnesota Cycling Team
5 John Thompson (1 - Cat1)   Shoreview, MN52:31.th 63849  412 St Paul Bicycle Racing Club
6 Mark Mlinar   Hutchinson, MN52:46.th 48557  189 St Paul Bicycle Racing Club
7 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN52:56.th 147521  498 Kenwood Racing
8 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN53:24.th 147307  428 Crossniacs
9 William Kuster   Anoka, MN53:27.th 59499  495 Loon State Cyclists
10 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN53:43.th 117428  196 Curt Goodrich Racing Team
11 Gregory Pautsch (2 - Cat1)   Chippewa Falls, WI53:52.th 180532  493 Planet Bike
12 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN54:34.th 82764  409 Loon State Cyclists
13 Paul Schoening   Plymouth, MN54:43.th 31734  492 Unattached
14 Mark Engen   Winona, MN56:10.th 10813  418 River Valley Cycling Club- RVCC
15 Sean Burns (2 - Cat3)   Minneapolis, MN56:23.th 205764  188 Kenwood Racing
16 Mark Rathbun   Elk River, MN56:46.th 149700  497 Minnesota Cycling Team
17 Stuart Benson   Shafer, MN56:52.th 100413  496 Unattached
18 Dan Meyer   Lake Elmo, MN58:01.th 117486  429 Loon State Cyclists
19 Jon Friedell   Minnetonka, MN58:13.th 194324  194 Kenwood Racing
20 Robert Belz   Afton, MN58:57.th 87690  414 Loon State Cyclists
21 John Stamm   Afton, MN59:03.th 149093  489 Loon State Cyclists
22 Todd Trembley   Faribault, MN59:44.th 217961  415 milltown cycle
23 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN59:51.th 297849  413 Gopher Wheelmen
24 Eric Swenson   Minneapolis, MN01:00:28 212056  425 Crossniacs
25 Kevin Lennon   Plymouth, MN-1lap 46707  419 Minnesota Cycling Team
26 Bruce Anderson (1 - Cat4)   Minneapolis, MN-1lap 117944  195 ua
27 Tom Bengel   St Paul, MN-1lap 200781  411 Unattached
28 gary gross   -1lap  426 
29 steve hirsh   Saint Paul, MN-1lap 290283  408 Birchwood/GIS
30 Larry Schonhardt   Minneapolis, MN-1lap 87680  424 Loon State Cyclists
31 Eric Thoerner   Minneapolis, MN-1lap 264225  192 Birchwood/GIS
32 Timothy Power (2 - Cat4)   Afton, MN-1lap 173958  500 Chilkoot Velo
33 rich baillargeen   -1lap  190 
34 Robert Vigil   Eden Prairie, MN-1lap 223690  494 Minnesota Cycling Team
DNF Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987  423 Big Ring Flyers
DNF Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011  422 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb De Keyrel   White Bear Lake, MN27:04.th 356967  263 team balance
2 Alec Porter   Saint Paul, MN28:40.th 311313  613 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Furois   Falcon Heights, MN24:36.th 322612  286 Gopher Wheelmen
2 Mitch Nordahl   Anoka, MN24:56.th 312426  288 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Daniel Svedberg   Woodbury, MN25:49.th 278187  290 Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Tristan Manderfeld   Sauk Rapids, MN26:05.th 269090  287 Crossniacs
5 logan anderson   26:52.th  291 
6 Jacob Uhl   Saint Paul, MN31:16.th 317084  289 Gopher Wheelmen

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather George   Apple Valley, MN27:50.th 293715  82 Birchwood/GIS
2 lori belz   28:48.th  83 
3 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN29:00.th 185483  95 Silver Cycling
4 Chelsea Strate   Richfield, MN29:21.th 320994  88 Unattached
5 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN29:33.th 158605  87 Gopher Wheelmen
6 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN29:46.th 266416  92 Synergy
7 Amy Kline   Maplewood, MN29:53.th 266646  94 St Paul Bicycle Racing Club
8 Sandra Gress   Minneapolis, MN30:35.th 295440  86 Synergy
9 Tina Raehsler   River Falls, WI30:46.th 213217  81 Team Plan C
10 Cheryl Barker   Hudson, WI31:09.th 264108  97 Silver Cycling
11 julie thompson   Saint Paul, MN31:58.th 327888  96 Unattached
12 Nikki Reker   Saint Paul, MN33:07.th 311375  90 Unattached
13 Nora Bengel   Saint Paul, MN33:15.th 250763  89 St Paul Bicycle Racing Club
14 Katie Juffer   Mason City, IA34:00.th 324726  91 Unattached
15 Julia Twaddle   Saint Paul, MN34:41.th 328666  93 Unattached
16 Susan Greeley   Wyoming, MN35:19.th 229140  85 Gopher Wheelmen

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeannette Sample   Minneapolis, MN55:19.th 223137  338 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Jennifer Fisher   Inver Grove Heights, MN55:56.th 212052  371 ua
3 Lee Penn   Minneapolis, MN57:35.th 194317  366 St Paul Bicycle Racing Club
4 Beckie Alexander   Minneapolis, MN59:07.th 12525  32 Curt Goodrich Racing Team
5 Alexandra Kerl   Minneapolis, MN-1lap 240408  397 Behind-Bars/LGR
6 Meredith Rambow   Saint Paul, MN-1lap 304746  365 Birchwood/GIS
7 Niki Reker   Little Canada, MN-1lap 308210  336 St Paul Bicycle Racing Club
8 Zoe Reker   Littlecanada, MN-1lap 290558  337 St Paul Bicycle Racing Club
9 Kris Brazil   Faribault, MN-1lap 238279  396 milltown cycle
10 Terra James   Minneapolis , MN-1lap 281803  367 Behind-Bars/LGR
11 Alison Tungseth   Stillwater, MN-1lap 261843  368 Flat City Cycling Club Inc.

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Sone   Northfield, MN54:47.th 224939  262 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Bianca Bergman   Saint Paul, MN55:03.th 281786  265 Kentucky Flyers Cycling Inc
3 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN57:04.th 261947  264 Team Plan C
4 Megan Lennon (1 - Cat2)   Minneapolis, MN01:00:27 259658  263 Behind-Bars/LGR

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn31:54.th 302412  265 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN34:39.th 302230  696 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 maja espinosa   35:20.th  697 Birchwood/GIS

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI30:05.th 288627  198 geargrinder
2 Jessica Greeley   Wyoming, MN31:22.th 301996  197 gopher wheelman

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyBonk BreakerOSMOShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee