Race Results for
Crosstober
Rosemont, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/09/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Schuman   Crooks, SD 328168  507 powerade indyfab
2 Seth Haskell   Minneapolis, MN 302673  506 spbrc
3 Benjamin Cox   Woodbury, MN 313208  501 Birchwood/GIS
4 Jacob Huot   Red Wing, MN 225909  509 Unattached
5 Jason Scherman   New Market, MN 296398  518 Wannabee Racing
6 Chance Glasford     505 ua
7 Ryan carlson     519 twin six
8 Ryan Marsel   Minneapolis, MN 313268  512 Behind-Bars/LGR
9 Bryan Hill   Minneapolis, MN 315814  503 St Paul Bicycle Racing Club
10 Mike Berger   Golden Valley, MN 301976  516 Unattached
11 Jacob Nelson   Maplewood, MN 270742  502 Ramsey Cycling Club
12 Matt Christiaansen   Elk River, MN 239659  513 Big Ring Flyers
13 Jeremy Norton   Minneapolis, MN 304499  510 Behind-Bars/LGR
14 larry warrington     508 sph
15 Larry Schonhardt   Minneapolis, MN 87680  514 Loon State Cyclists
16 Isaac Giesen   Red Wing, MN 278942  515 sph
17 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690  504 Minnesota Cycling Team
DNF Ian Johnson   Minneaplois, MN 300764  511 Behind-Bars/LGR

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 chris alme   Saint Paul, MN 281584  624 BikeThrow Racing
2 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN 277887  623 Gopher Wheelmen
3 Chris Ames   Minneapolis, MN 151387  619 freewheel
4 Robert Byers   Minneapolis, MN 268460  621 St Paul Bicycle Racing Club
5 Taylor George   Apple Valley, MN 245466  631 Crossniacs
6 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  620 St Paul Bicycle Racing Club
7 Kyle McKimpson   Minneapolis, MN 199201  622 Unattached
8 Steve Laurel   Longmont, CO 240886  625 Flat City Cycling Club Inc.
9 Ulises Salas   Sioux Falls, SD 223209  630 SC Velo
10 Jeremy Ames   Minneapolis, MN 285970  627 Freewheel Bike
11 Chris Sur     626 UA
12 Adam Birr   Zumbrota, MN 211747  802 Unattached
13 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  629 Loon State Cyclists
14 Matt Huron   Saint Paul, MN 17220  618 Kenwood Racing
15 Joseph Funk   Saint Paul, MN 47680  632 Hup United
16 Lee Bengel   St Paul, MN 190505  628 SPBRC

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman   Saint Paul, MN01:02:51 103032  814 texas roadhouse
2 Pat Lemieux   Saint Paul, MN01:02:58 210769  238 texas roadhouse
3 Joshua Roeser   Buffalo, MN01:03:25 160630  816 Flat City Cycling Club Inc.
4 cody larson   Northfield, MN01:03:40 298311  815 ACF
5 Jay Henderson   Minneapolis, MN01:07:47 15779  809 Silver Cycling
6 Andrew Kruse   Minneapolis, MN01:07:59 160686  818 Speedfix Racing p/b Zubaz
7 Spencer Haugh   Dorchester, MA-1lap 214228  810 Behind-Bars/LGR
8 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN-1lap 193869  804 Gopher Wheelmen

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Smith   Minneapolis, MN01:05:43 118619  808 Hup United
2 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN01:05:44 244650  811 Crossniacs
3 Jared Roy (1 - Cat1)   Portland, OR01:06:00 77759  813 Crossniacs
4 Chad Macy   Victoria, MN01:07:59 147601  805 Loon State Cyclists
5 Frederick Feirn (2 - Cat1)   Shoreview, MN-1lap 54313  806 Unattached
6 Todd Heiser   Savage, MN-1lap 92909  817 Silver Cycling
7 Daniel Cleary   Shorewood, MN-1lap 143486  807 BikeThrow Racing

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Evanson   Medina, MN 255457  762 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011  748 St Paul Bicycle Racing Club
3 William Kuster   Anoka, MN 59499  752 Loon State Cyclists
4 Jeffrey Hilligoss   Eden Prairie, MN 16228  753 Silver Cycling
5 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987  750 Big Ring Flyers
6 Michael Lyner   Stillwater, MN 105204  758 Chilkoot Velo
7 Stuart Benson   Shafer, MN 100413  761 Unattached
8 Tom Bengel   St Paul, MN 200781  751 Unattached
9 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN 297849  760 Gopher Wheelmen
10 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  629 Loon State Cyclists
11 Brian Hirsch (1 - Cat4)   Stillwater, MN 270224  755 Chilkoot Velo
12 Rich Baillargeon     756 Unattached

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Dahlen     240 Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather George   Apple Valley, MN 293715  238 Birchwood/GIS
2 Desta Meyer   Inver Grove, MN 284628  239 Silver Cycling
3 Martha FlynnKauth   Saint Paul, MN 326212  237 Crossniacs
4 Iman Mefleh   Minneapolis, MN 315790  242 Behind-Bars/LGR
5 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605  235 Gopher Wheelmen
6 Cheryl Barker   Hudson, WI 264108  236 Silver Cycling
7 Julia Twaddle   Saint Paul, MN 328666  241 freewheel

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  759 texas roadhouse
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  754 Silver Cycling
3 Terra James   Minneapolis , MN 281803  757 Behind-Bars/LGR

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn 302412  243 mnjrc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREShimanoUSACDFBonk BreakerSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee