Race Results for
All Hallows Cross
Hughesville, MD
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/30/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 3/4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Monaco   Millersville, MD 269304   
2 Scott Cernich   Washington, DC 206727   
3 Geoffrey Beaty   Oak Hill, VA 162124   
4 Matt Carroll   Ashburn, VA 191682   
5 Kenneth Morris   Herriman, UT 272355   
6 Thori Wolfe   Washington, DC 234409   
7 Albert Greene   Woodbridge, VA 218663   
8 Todd Bickling   Edgewater, MD 257925   
9 William Schieken   Washington, DC 260699   
10 David Kay   Washington, DC 50000   
11 Karl Kensinger   Arlington, VA 18948   
12 Cory Smith   Winchester, VA 300674   
13 Jason Lins   Halethorpe, MD 301391   
14 Scott Stahl   Fairfax, VA 267714   
15 Brian Schmierer   Washington, DC 233114   
16 Luther Swift   Falls Church, VA 301191   
17 Steve Klose   Ellicottcity, MD 283545   
18 Jon Hicks   Winchester, VA 273964   
19 Eric Sloman   Ashburn, VA 123134   
20 William Browne   Waldorf, MD 88057   
21 Paul Bayne   Annapolis, MD 242152   
22 Christopher Hall   Denver, CO 109476   
23 Thomas Moore   Arlington, VA 254028   
24 Robert Georgantas   Gaithersburg, MD 241455   
25 Michael Zoeller   Washington, DC 155245   
26 Ryan Douglas   Washington, DC 191602   
27 Chas Ryan   Annandale, VA 209147   
28 Mark Stahl   Vienna, VA 267703   
29 George Schulz   Alexandria, VA 31862   
30 Peter Schultz   Reston, VA 303071   
31 Mark Drajem (1 - Cat4)   Silver Spring, MD 77943   
32 Ryan Taylor   Fairfax, VA 292163   
33 Rick Mellendick   Baltimore, MD 154397   
34 Ray Manyoky   Bethesda, MD 217022   
35 Kenneth Woodrow   Cincinnati Oh 53598   
36 Charles Long      
37 Jeffrey Martin (2 - Cat4)   Baltimore, MD 294073   
38 Delmar Arnold   Winchester, VA 301171   
39 Craig Daly (3 - Cat4)   Ellicott City, MD 239945   
40 Alain Philippe   Lutherville, MD 239994   
41 William Wong   Alexandria, VA 121718   
42 Jason Trust   Herndon, VA 256687   
43 John Murray   Washington, DC 85361   
44 Douglas Owens   Washington, DC 74008   
45 Robb Hampton   Darnestown 178989   
46 James Carlisle   Frederick, MD 269385   
47 Douglas Keim   Winchester, VA 275655   
48 Brian Archer   Arlington, VA 283902   
49 Richard Goldberg (4 - Cat4)   Cockeysville, MD 247480   
50 Howard Frost (5 - Cat4)   Falls Church, VA 217428   
51 Matthew Hoyer      
52 Michael Mathias   Annapolis, MD 211676   
53 Scott Mabry (1 - Cat3)   Arlington, VA 231808   
54 Stephen Simmons   Arlington, VA 307125   
55 Christopher Massonneau      
56 Michael Neary   Eldersburg, MD 299529   
57 Herman Schumacher      
58 Thomas Poche   Bethesda, MD 261919   
59 Sol schott   Arlington, VA 285029   
60 David Stinson   Great Mills, MD 281983   
61 Shawn Blumenfeld   Silver Spring, MD 96061   

Men - Masters 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Birner   Woodbine, MD 57561   
2 Joe Lillibridge   Finksburg, MD 241286   
3 Evan Ellicott   Riverdale, MD 157667   
4 Brent Williamson   Powhatan, VA 38442   
5 Ron Huebner   Seattle, WA 145895   
6 Bernie Shiao   Sparks Glencoe, MD 32463   
7 Karl Connolly   Baltimore, MD 239736   
8 Michael Morali   Cooksville, MD 251023   
9 Randall Root   Sterling, VA 30526   
10 Marc Gwadz   Washington, DC 195768   
11 Shawn Downing   Baltimore, MD 45276   
12 Keith Rohr (1 - Cat2)   Ellicott City, MD 58114   
13 Paul Rades   Silver Spring, MD 272645   
14 Alex Monte-Sano   Ann Arbor, MI 234763   
15 Jonathan Houghton   Baltimore, MD 218194   
16 Christopher McGill   Brentwood, MD 23467   
17 David Blodgett   Ellicott City, MD 3969   
18 Nathan Goates   Shippensburg, PA 114686   
19 Erik Leaver   Silver Spring, MD 136519   
20 Thori Wolfe   Washington, DC 234409   
21 John Rogers   Takoma Park, MD 136767   
22 T Scott Thompson   Arlington, VA 189333   
23 Raul Rojas (1 - Cat3)   Rockville, MD 263489   

Men - Master 1/2/3/4 - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Bronson   Gaithersburg, MD 48634   
2 Steve Abbott   Willington, CT 181699   
3 Peter Czapiewski   Alexandria, VA 93207   
4 Robert Lea   Taneytown, MD 20621   
5 James Carlson   Springfield, VA 96832   
6 Cynthia Anderson   Alexandria, VA 232441   
7 Loren Yager      
8 james briggs   North Huntingdon, PA 274597   
9 Ben Williams   Dumfries, VA 38299   
10 Randall Nixon   W Friendship, MD 26162   

Men - Cat 4 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Sachanda   Washington, DC 303663   
2 Tiernan Mulrooney   Arlington, VA 307031   
3 Kristopher Larsen   Nederland, CO 300573   
4 Andrew Massonneau      
5 Patrick Dolan   Arlington, VA 286515   
6 Luther Swift   Falls Church, VA 301191   
7 Ryan Jenkins   Fallschurch, VA 308843   
8 Patrick Peoples   Washington, DC 326348   
9 Andrew Cazier   Washington, DC 325790   
10 Guilherme Roschke   Silver Spring, MD 301032   
11 Michael Dishman   Silver Spring, MD 286384   
12 James Dull   Halethorpe, MD 299897   
13 Keith Giles   Homewood, AL 321880   
14 Robert George   Oakton, VA 197917   
15 Mike Heffernan   Tall Timbers, MD 253628   
16 Kevin Luckeroth   Glen Burnie, MD 284155   
17 Michael Carroll   Pittsburgh, PA 280128   
18 August Plitt      
19 Benjamin Toll   Hyattsville, MD 323984   
20 Ron Edwards   Washington, DC 288789   
21 Jeffery Shively   Sterling, VA 274387   
22 Ryan Stouten      
23 William Saunders   Rockville, MD 263178   
24 Stephen Simmons   Arlington, VA 307125   
25 Tommy Klose   Ellicottcity, MD 299838   
26 Tanner Browne   Charlottesville, VA 253942   
27 Kevin Leary      
28 Uwe Steckhan   New York, NY 304813   
29 Eric Griffin   Kensington, MD 204606   
30 Chris Doerfler   Reston, VA 246551   
31 Ed Abreo      
32 Michael Homick   Huntingtown, MD 221377   
33 John Wachter   Washington, DC 326396   
34 Daniel Zenobia   Alexandria, VA 310881   
35 Scott Renda   Washington, DC 233394   
36 Adam Austin   Reston, VA 266772   
37 Michael Edmonds   Woodbridge, VA 303823   
38 Shawn Blumenfeld   Silver Spring, MD 96061   
39 Michael Wynnyk   Bowie, MD 294856   
40 John Profito      
41 John Williams      
42 Daniel Hoefert      
43 Alven Williams   Herndon, VA 218447   
44 Gerald Stevens   Washington, DC 327344   
45 Jason Ray   Herndon, VA 308950   
46 Rodges Ankrah   Hyattsville, MD 174807   
47 Michael Brindza      

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Bartlett   Washington, DC 284185   
2 Gregoire Faber   Washington, DC 257531   
3 Adam Williams   Harrisonburg, VA 297429   
4 Jesse Leifert   Washington, DC 239946   
5 Gregory Capelle   Ellicottcity, MD 284095   
6 Gregory Abbott   Washington, DC 151860   
7 ranjodh gill   Bethesda , MD 255003   
8 Matthew Donahue   Harrisonburg, VA 245552   
9 Matthew Even   Washington, DC 247035   
10 Nicholas Taylor   Arlington, VA 305092   
11 Steve Fife   Herndon, VA 159286   
12 Elliott Caldwell   Athens , GA 288737   
13 Chad Bartlett   Woodbine, MD 303932   
14 Jeffrey Trinh   Vienna, VA 239001   
15 Sean Odonnell   Washington, DC 327064   
16 Andrew Shelby   Louisville Ky 240025   
17 Jameson Ribbens   Minneapolis, MN 243476   
18 Gary Bryant   Baltimore, MD 144030   
19 Michael Caputi   Halethorpe, MD 261304   
20 Mark Plotz   Washington, DC 213456   
21 Chris Carraway   Washington, DC 272503   
22 Christopher Price   Baltimore, MD 237578   
23 Barry Hindman   Williamsburg, VA 273169   
24 Travis Coleman (1 - Cat4)   Washington, DC 189159   
25 Ian Morrison   Frederick, MD 225571   
26 Richard Hohenbrink   Morgantown, WV 284889   
27 John Howe   Newtown, PA 213562   
28 Benjamin Toll   Hyattsville, MD 323984   
29 Nicholas Sachanda   Washington, DC 303663   
30 Devon Halley      
31 Andrew Massonneau      
32 Ray Manyoky   Bethesda, MD 217022   
33 Robert Georgantas   Gaithersburg, MD 241455   
34 Ryan Kephart   Washington, DC 298281   
35 Michael Dishman (2 - Cat4)   Silver Spring, MD 286384   
36 Uwe Steckhan   New York, NY 304813   
37 Syd Lea   Taneytown, MD 97177   
38 Shawn Blumenfeld   Silver Spring, MD 96061   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Dombrowski   Marshall, VA 259375   
2 Jared Nieters   Wilmington Vt 220150   
3 Patrick Blair   Halethorpe, MD 277204   
4 Ryan McKinney   Reston, VA 97634   
5 Andrew Welch   Arlington, VA 263741   
6 Stephen Mull   Seattle, WA 86831   
7 Erik Leaver   Silver Spring, MD 136519   
8 Kenneth Morris   Herriman, UT 272355   
9 Daniel Tille   Apo,  165701   

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanner Browne   Charlottesville, VA 253942   
2 Nolan Yager   Bethesda, MD 301377   
3 George Schulz   Alexandria, VA 301814   
4 Chas Long      
5 Nate Sovek   Centreville, VA 328394   

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Bond   Chevy Chase, MD 311674   
2 Val Etobayev   Kensington, MD 295252   
3 Michael Better   Chevy Chase, MD 272390   
4 Daniel Shanley      
5 Nathan Schumacher   Clarksville, MD 327670   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Gilbert   Washington D.c., DC 241835   
2 Jennifer Tillman   Owings Mills, MD 325760   
3 Diedre Johnson   Minneapolis, MN 276333   
4 Cynthia Johnson   Washington, DC 207508   
5 Nona Colburn   Bethesda, MD 320796   
6 Stacia Brooks   Alexandria, VA 303008   
7 Kathleen Herndon      
8 Alexandra Gilman   Alexandria, VA 299158   
9 Theresa Romeyn   Baltimore, MD 328478   
10 Cerisa Speight   Baltimore, MD 326480   
11 Farah mughal      
12 Linda Carlisle   Frederick, MD 329090   
13 Lauren Peterson   Arlington, VA 237834   
14 Claudia Gonzalez Martinez   Takoma Park, MD 219536   
15 Jennifer Linko      
16 Shreya Mehta   Silver Spring, MD 291271   
17 Rachel Weatherly   Alexandria, VA 325102   
18 Denise Clearwater   Arnold, MD 282839   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katy Curran   Herndon, VA 303838   
2 Lesley Golenor   Washington, DC 258001   
3 Ilana Knopf   Medford, MA 83056   
4 Samantha Rynas   Santa Fe, NM 254096   
5 esther schaftel   Baltimore, MD 254384   
6 Lindsay Dugovich   Middle River, MD 284857   
7 Christina Huebner   Waterford, VA 301845   
8 Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Buerkle   Philadelphia, PA 131990   
2 Julie Kuliecza   Richmond, VA 238481   
3 Elizabeth Harlow   Baltimore, MD 236188   
4 Allyson Tufano   Columbia, MD 293522   
5 Lindsey Hillesheim (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 244915   

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Svetlana Mack   Silver Spring, MD 272062   
2 Shaina Adler   Chevychase, MD 284650   
3 Avy Rohr   Ellicottcity, MD 301796   
4 Eve Wolfe   Washington, DC 324874   
5 Anastasiya Mack   Silver Spring, MD 300515   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerSpyUSACDFOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee