Race Results for
Fair Hill
Elkton, MD
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/06/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master Men 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony (Tony) Bilotta   Aiken, SC 126767   
2 Mike Connair   Elkton, MD 76271   
3 William Cantler   Brooklyn, NY 200565   
4 Gary Kralik   Furlong, PA 311300   
5 Robert Perna   West Chester, PA 233751   
6 Richard Bauch   Califon, NJ 154757   
7 Nunzio Dibiasi   Elizabethtown, PA 9413   
8 Michael Chizkov   Philadelphia, PA 233805   
9 James Wilson   Glen Mills, PA 170914   
10 Jerome Weiner   Elkins Park, PA 97960   
11 James Carlson   Springfield, VA 96832   
DNF Robert Lea   Taneytown, MD 20621   

Men - Elite Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Dave Weaver      

Men - Elite Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Bahnson      
2 Bobby Lea      

Men - Elite Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Yozell   Emmaus, PA 64243   
2 William Elliston   Easton, PA 47232   
3 Troy Kimball   Austin, TX 118576   
4 Andrew Gorski   Allison Park, PA 203109   
5 Daniel Langlois   Philadelphia, PA 200707   
6 Blair Saunders   Newark, DE 69445   
7 Glenn Turner   Wilmington, DE 157619   
8 Robert Campos   Nesconset, NY 101149   
9 Greg Ferguson   Glassboro, NJ 11462   
10 Kristopher Auer   Baltimore, MD 2065   
11 Daniel Larino   Neschanic Sta, NJ 162934   
12 Chris Samuel   Haddonfield, NJ 89168   
14 Joseph Piccillo   Doylestown, PA 176980   
15 Joe Lillibridge   Finksburg, MD 241286   
16 Kevin Fryberger   Devon, PA 230428   
17 Christopher Long   Woodside, NY 21521   
18 Ron Huebner   Seattle, WA 145895   
19 Sean Mealey   York, PA 212940   
20 Jeffrey Appeltans   Philadelphia, PA 1826   
21 N Johan Anestad   Quakertown, PA 133023   
22 Bernie Shiao   Sparks Glencoe, MD 32463   
23 Daniel Brill   South River, NJ 150191   
24 Charles Chichester   Yardley, PA 226814   
25 David Lowe   Bala Cynwyd, PA 212255   
26 Kelly Cline   Media, PA 145697   
27 Paul Wahner   Drexel Hill, PA 268051   
28 Jay Lazar   Baltimore, MD 253808   
29 Clark Evanitus      
30 Martin Jones   High Bridge, NJ 133364   
31 Kevin Breckenmaker   Hershey, PA 45117   
32 Martin Mrugal   West Chester, PA 226753   
33 Douglass Gray   Elizabethtown, PA 70634   
34 Christopher McGill   Brentwood, MD 23467   
35 Barry Wahner   Drexel Hill, PA 252332   
36 Werner Freymann   Flourtown, PA 151015   
37 Charles Erndl   Morristown, NJ 10934   
38 James Feehan   Spring Lake, NJ 11379   
39 David Blodgett   Ellicott City, MD 3969   
40 Karl Kensinger   Arlington, VA 18948   
41 Trevor Williams   Radnor, PA 149238   
42 Gary Grim   Coopersburg, PA 136537   
43 Bill OKeefe   Baltimore, MD 284982   
44 Phillip Esempio   Nazareth, PA 139599   
DNF Benjamin Anemone   Wilmington, DE 156959   
DNF Mark Pohndorf   Pottersville, NJ 237877   
DNF Eric Robertson   Brooklyn, NY 251848   

Men - C-Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Holmes   Philadelphia, PA 322698   
2 Eric Sorensen   Annandale, VA 70353   
3 Breogan Alvarez   Astoria, NY 286803   
4 Tom Elliot   Penningtonton, NJ 326030   
5 Evan Wheeler   Takoma Park, MD 303560   
6 Ilya Cantor   Princeton, NJ 295680   
7 Christopher Wynnyk   Washington, DC 198106   
8 Scott Green   New Cumberland, PA 327500   
9 Eric Schmitt   Baltimore, MD 321422   
10 Chris Buonomo   Philadelphia, PA 288618   
11 Allan Wallace   Lutherville, MD 222347   
12 Benjamin (Ben) Kiel   Wilmington, DE 167429   
13 Thomas Ayd   Salisbury, MD 239832   
14 Joaquin C de Baca   Brooklyn, NY 207869   
15 Larry Everett   Philadelphia, PA 322268   
17 Michael Barbone   West Chester, PA 322606   
18 Peter Hall   Hatfield, PA 105482   
19 August Plitt      
20 Barry Pugh      
21 Sean Mooney   Mullica Hill, NJ 267476   
22 George Weiler   Wilmington, DE 309370   
23 Eric Marowitz   South Amboy, NJ 304304   
24 Tim Graham   Freehold, NJ 293103   
25 Evans Rohrbaugh   Dallastown, PA 141704   
26 Michael Hoffman   Loganville, PA 300362   
27 John Rohrer   Baltimore 229567   
28 Rob Raichle   Phoenixville, PA 29036   
29 Frank Cammarata   Baltimore, MD 324086   
30 Steven Wittig   Mont Clare, PA 292231   
31 Andrew Laux   Mount Sinai, NY 302790   
32 David McGinn   Holland , PA 318212   
33 Peter Fickinger   Lincoln University, PA 264652   
34 jay neighbours      
35 richard campbell      
36 John Mester      
37 Michael Cotton   West Chester, PA 7902   
38 Randall Lewis   Newark, DE 122580   
39 Jonathan Pressman   Superior, CO 295952   
40 Douglas Cary   Allentown, NJ 314122   
41 Duane Frist   Ashburn, VA 277786   
43 Jeffrey Reinig   Baltimore, MD 329768   
44 Michael Brenneman      
45 Thomas DiTullio   Williamstown, NJ 279350   
46 Boyd Garrison   Dorchester, NJ 302189   
48 Andrew Farkas      
49 Barry Murray   Coatesville, PA 303246   
51 Bradley Bechtel      
52 Andrew di Michele      
54 Greg Woznicki      
55 David Borden   Blandon, PA 284542   
56 Michael McColgan   Omaha, NE 328106   
DNF Thomas Poche   Bethesda, MD 261919   

Men - C-Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
42 Thomas Bullough      
47 William Underwood   Lawrenceville, NJ 102294   
50 Tim Weiler      

Men - B-Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Ordons   West Chester, PA 244268   
2 Fred Brown   Hillsborough, NJ 261198   
3 Mike Festa   Devon, PA 149744   
4 Thomas Mackay   Crofton 258841   
5 Mark Flis   Salt Lake City, UT 282287   
6 Gerald Adasavage   Ridgewood, NY 278103   
7 Cody Gillenwater   Seattle, WA 303269   
8 Andrey Doroshenko   Baltimore, MD 286579   
9 Yanni Papadopoulos   Silver Spring, MD 146488   
10 Paul Stanton   York, PA 168113   
11 Michael Green   Philadelphia , PA 296751   
12 Gary Bryant   Baltimore, MD 144030   
13 Brendan McGrath   Philadelphia, PA 294033   
14 Brian Swehla   Hydes, MD 270279   
15 Steven Blackman   Pitman, NJ 102952   
16 Gonzalo Escobar   Falls Church, VA 186767   
17 Marc Wolman   Philadelphia, PA 244058   
18 David Casale   Pennsauken, NJ 274173   
19 Jason Thomas   Elizabethtown, PA 73022   
20 Dan Conrad   Lancaster, PA 252903   
21 Peter Baiamonte   Brooklyn, NY 2255   
22 John Glodek   Frederick, MD 269746   
23 William Atkinson      
24 Zachary Semian   Mertztown, PA 250164   
25 John Drummond   Philadelphia, PA 257631   
26 Angelo Mascelli   Easton, PA 213084   
27 Todd McLoughlin   New York, NY 220944   
28 Kyle Wagner   Doylestown, PA 106153   
29 Joel Ankeny   Elizabethtown, PA 287290   
30 Christopher Price   Baltimore, MD 237578   
31 Drew Karlberg   Philadelphia, PA 232723   
32 Curtis Miller   Wilmington, DE 306459   
34 Israel Mccullough   Dover, PA 301732   
35 Matthew Hennessy   San Jose, CA 190800   
36 Alan Fody   Philadelphia, PA 291632   
37 MARCO MORA      
38 Aric Frederick   Baltimore, MD 81170   
39 Syd Lea   Taneytown, MD 97177   
40 Ryan Taylor   Fairfax, VA 292163   
41 William Neide   Wilmington, DE 298218   
42 Michael Barbone   West Chester, PA 322606   
DNF Andrew Eckstein   Philadelphia, PA 269868   
DNF Ken Deitch   Wynnewood, PA 252131   
DNF Michael Ciunci   West Chester, PA 249699   
DNF Clark Evanitus      
DNF Greg Camea      

Men - B Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Rooney   Mahwah, NJ 298685   
2 Eric Robertson   Brooklyn, NY 251848   
3 Eric Ragot   Brooklyn, NY 149752   
4 Jonathan Lombardo (1 - Cat2)   Newton, NJ 21498   
5 Alex Monte-Sano   Ann Arbor, MI 234763   
6 Joseph Lanza   Narberth, PA 73550   
7 Adam Duncan   Westfield, NJ 195390   
8 Kevin Keane   Hopewell, NJ 225711   
9 Benjamin Tufford   Chesterfield, NJ 106778   
10 Todd Bickling   Edgewater, MD 257925   
11 Jason Reckner   Chester Springs, PA 278445   
12 Richard Weinstock   Trenton, NJ 100161   
13 George Milinkovic   Falls Church, VA 206767   
14 Robert Brown   Chadds Ford, PA 282063   
16 Michael Kirk   Avondale, PA 80129   
17 Eloy Anzola   Brooklyn, NY 198908   
18 Robert Lamb   Chester Springs, PA 248275   
19 Dennis Dischler   Wilmington, DE 303082   
20 Daniel Hauber   Haddonfield, NJ 250047   
21 David Troop   Cochranville, PA 62184   
22 Jeff Owens   Brooklyn, NY 299357   
23 Doug Nagel   New Hope, PA 278645   
24 Mark Monnett   Hagerstown, MD 68742   
25 Mark Sanford   Newark, DE 231568   
26 Kevin Kuzas (1 - Cat3)   Merion, PA 154674   
27 Charles Long      
28 Matthew Graham   Simsbury, CT 299111   
29 Jay Rothberg (1 - Cat4)   Holland, PA 202499   
30 Gustavo Sanchez   Wrightstown, PA 195053   
31 Dusan Strika   Parlin, NJ 61737   
32 Greg Eater   Furlong, PA 298859   
33 Phillip Esempio   Nazareth, PA 139599   
34 LAURENCE ETGEN   Lambertville, NJ 259862   
35 Mark Wanco   New Cumberland, PA 238331   
36 Gary Snyder   New Hope, PA 270006   
37 Scott Sladovnik   Topton, PA 315592   
38 Peter Bosma   Willowbrook, IL 66645   
39 Harald Weigl   Doylestown, PA 305496   
41 Gary Kelley   Carlisle, PA 199117   
42 Louis D'Amelio   Newtown, PA 96775   

Men - Amateur U19 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Saunders      
2 andrew collier      
3 Bloom Asa      
4 Phillip Sanclemente      

Women - B-Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Bonilla   Lakehurst, NJ 265986   
2 Jennifer Kraut   Wilmington, DE 244272   
3 Bailey Semian   Mertztown, PA 281672   
4 Rebecca Frederick   Washington, DC 284761   
5 Erin Mascelli   Easton, PA 291056   
6 Michelle Bishop   Bala Cynwyd, PA 283001   
7 Stacey Jensen   Washington, DC 264974   
8 Susan Carroll      
9 Jennifer Tillman   Owings Mills, MD 325760   
10 Ali Flis   Salt Lake City, UT 218437   
11 Angelia Fick   Philadelphia, PA 324832   
12 Heather Heinrich   Wilmington, DE 329074   
13 Cati Scheifele   West Chester, PA 303768   
14 Amy Mccullough      
15 Brandee Blasi   Clifton Heights, PA 324828   
16 Melanie Glenn   Philadelphia, PA 309056   
17 Michelle Lee   Philadelphia, PA 236099   
18 Lindsay Dugovich   Middle River, MD 284857   
19 Lauren Festa   Devon, PA 313510   
20 Nathalie Anderson   Philadelphia, PA 293412   
21 Nicole Sheets      
22 Tamara Cabalu   Philadelphia, PA 198336   
23 Dana McAllister   West Chester, PA 326174   
24 Caitlin Thompson   Philadelphia, PA 207716   
25 Penelope Albrighton      
26 Bonni Schervone   Asheville, NC 214811   
27 Bridget Zolman      
28 Clair Sauer   Philadelphia, PA 325706   
29 Denise Clearwater   Arnold, MD 282839   
DNF Tara Walhart   San Francisco, CA 133103   
DNF Victoria Hanks   Pennsauken, NJ 290990   

Women - Amateur U19 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Sandemente      

Women - Cat 1/2/3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deidre Winfield (1 - Cat1)   Charlottesville, VA 205256   
2 Kristin Gavin (1 - Cat2)   Philadelphia, PA 255550   
3 Patricia Buerkle   Philadelphia, PA 131990   
4 Katrina Dowidchuk   Wilmington, DE 147926   
5 Erin Silliman   Richmond, VA 260287   
6 Stacey Barbossa   Mountainside, NJ 290272   
7 Lenore Pipes (2 - Cat1)   Ithaca, NY 273047   
8 Kristine Church   Philadelphia, PA 142023   
9 Lauri Webber   Newark, DE 160128   
10 Elizabeth Harlow   Baltimore, MD 236188   
11 Allyson Tufano   Columbia, MD 293522   
13 Andrea Luebbe   Plymouth Meeting, PA 250385   
14 Rebecca Frederick   Washington, DC 284761   
15 Bailey Semian   Mertztown, PA 281672   
16 Nina Santiago      
DNF Erica Yozell   Emmaus, PA 187396   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSpySierra NevadaShimanoBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee