Race Results for
Big Ring Flyers YMCA CX
Hudson, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/17/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Cox   Woodbury, MN31:42.st 313208  209 Birchwood/GIS
2 Grant Larvick   Burnsville, MN31:43.st 328058  245 Crossniacs
3 Jacob Huot   Red Wing, MN31:58.st 225909  241 Unattached
4 Jake Begley   Tempe, AZ31:58.st 268804  227 Unattached
5 Stephen Wilson   Golden Valley, MN32:00.st 304044  204 Peace Coffee Racing
6 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN32:06.st 164415  248 Unattached
7 Vince Meyer   Lakeland, MN32:20.st 293688  243 Big Ring Flyers
8 Samuel Bramel   Little Canada, MN32:22.st 291951  14 Unattached
9 Chris Walsh   Shorewood, MN32:30.st 302672  214 Unattached
10 Daniel Boyles   Ramsey, MN32:37.st 278248  222 Behind-Bars/LGR
11 Joel Ingvalson   Minneapolis, MN32:57.st 225349  234 Unattached
12 Jake Szymanski   Minneapolis, MN33:05.st 328180  217 Unattached
13 Bryan Gerding   Minneapolis, MN33:08.st 177126  208 Freewheel Bike
14 Eric Brekke   St. Paul, MN33:11.st 173988  226 University of Minnesota-Twin Cities
15 Chris Van Ert   Saint Paul, MN33:23.st 230802  218 Peace Coffee Racing
16 Aaron Kadera   White Bear Twsp, MN33:42.st 179582  232 Gopher Wheelmen
17 Josey Weik   Wrenshall, MN33:50.st 297766  394 Minnesota Junior Cycling Inc.
18 Kim Schmidt   Wayzata, MN33:54.st 326602  221 Unattached
19 Adam Grafa   Minneapolis, MN34:00.st 309212  211 Birchwood/GIS
20 Derek Haag   New Hope, MN34:00.st 269288  252 Gopher Wheelmen
21 Tom Puzak   34:07.st  255 Unattached
22 Alexander Zidarevich   Minneapolis, MN34:07.st 326802  253 Unattached
23 Dave Fetters   Minneapolis, MN34:08.st 266342  260 Unattached
24 John McGuire   New Hope, MN34:09.st 318996  257 Unattached
25 Ty McElvain   34:12.st  242 Unattached
26 matt lacey   Arden Hills, MN34:23.st 253490  254 Minnesota Cycling Team
27 Mike Berger   Golden Valley, MN34:24.st 301976  202 Loon State Cyclists
28 Jason Digman   Plymouth, MN34:36.st 245677  247 Flat City Cycling Club Inc.
29 Bryan Hill   Minneapolis, MN34:39.st 315814  225 St Paul Bicycle Racing Club
30 Chris Mueller   Chili, WI34:40.st 296439  212 Big Ring Flyers
31 Daniel Svedberg   34:42.st  16 Minnesota Junior Cycling Inc.
32 Nathan Phelps   De Pere, WI35:02.st 272098  205 Big Ring Flyers
33 Mike Larson   35:03.st  235 Unattached
34 Scott Shore   Minneapolis, MN35:11.st 311726  249 Birchwood/GIS
35 Ryan Larson   Minneapolis, MN35:11.st 313780  246 Birchwood/GIS
36 Larry Schonhardt   Minneapolis, MN35:11.st 87680  203 Loon State Cyclists
37 Matt Christiaansen   Elk River, MN35:19.st 239659  213 Big Ring Flyers
38 Michael Buelter   Neenah, WI35:20.st 293992  206 Attitude Sports
39 Elliott Krizeh   35:34.st  258 Unattached
40 Marcus Warrington   35:44.st  250 Unattached
41 Mark Long   St Paul, MN35:49.st 254201  220 Unattached
42 Ron Kadera   36:00.st  207 Unattached
43 Aaron Nelson   36:16.st  244 Unattached
44 James VanSloun   36:34.st  239 Unattached
45 Reid Bartels   36:35.st  236 Unattached
46 Todd Bauer   36:46.st  256 Unattached
47 Taylort Krosbakken   36:58.st  237 Unattached
48 Isaac Giesen   Red Wing, MN37:01.st 278942  233 Unattached
49 Bryan Korb   37:12.st  231 Unattached
50 Matt Hill   37:16.st  223 Unattached
51 Mike Magnuson   Oshkosh, WI37:21.st 205673  229 Unattached
52 Larry Warrington   37:47.st  251 Unattached
53 Bill Traus   38:15.st  228 Unattached
54 Chris Schommer   Minneapolis, MN38:26.st 283567  259 Unattached
55 Matt Eckelbery   39:05.st  238 Unattached
56 Dave Schaefer   39:05.st  216 Unattached
57 Todd Siegwart   40:18.st  215 Unattached
58 Todd Chapman   Princeton, MN 305584  224 Unattached
DNF Charles Simacek   Minneapolis, MN 230406  233 Unattached
DNF Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003  219 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN 307715  210 Loon State Cyclists
DNF Alessandro Cembran   Minneapolis, MN 301767  240 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Buddenbaum   Bloomington, MN44:55.st 185684  29 Silver Cycling
2 Owen Thoele   Minneapolis, MN45:19.st 211174  62 Unattached
3 Nils Boberg   Shoreview, MN45:39.st 284823  65 Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Andy Reichert   Minneapolis, MN45:59.st 49810  39 Birchwood/GIS
5 Matthew Petersen   Minneapolis, MN46:03.st 244920  46 Unattached
6 Ronald Williams   Duluth, MN46:08.st 142191  37 Unattached
7 Matt Leizinger   Minnetonka, MN46:19.st 284245  31 Excelcycle Club
8 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN46:29.st 277887  43 Gopher Wheelmen
9 Daniel Strese   Bloomington, MN46:31.st 247774  64 Flat City Cycling Club Inc.
10 Matthew Montesano   Minneapolis, MN46:40.st 277696  42 Kissena Cycling Club
11 Steve Laurel   Longmont, CO46:40.st 240886  33 Flat City Cycling Club Inc.
12 Kyle McKimpson   Minneapolis, MN46:51.st 199201  41 Unattached
13 Martin Rudnick   Minneapolis, MN47:00.st 298216  59 Unattached
14 Cory Gross   Saint Paul, MN47:08.st 95958  55 Unattached
15 Kevin Reker   Little Canada, MN47:11.st 294964  28 Flat City Cycling Club Inc.
16 Lawrence Sauber   Lakeville, MN47:11.st 135611  50 Unattached
17 Brendan Bellew   New Prague, MN47:44.st 313010  67 Unattached
18 Jeff Ingham   Oakdale, MN47:44.st 218867  49 Gopher Wheelmen
19 Colton Barrett   Indianapolis, IN47:49.st 224589  34 Kentucky Flyers Cycling Inc
20 Stephen Cottrell   Minneapolis, MN47:49.st 238013  27 Freewheel Bike
21 Asa Jacobs   Fargo, ND47:51.st 294425  52 Great Plains Cycling Club
22 Morison Hall   Eagan, MN48:05.st 211906  63 Unattached
23 Jeremy Ames   Minneapolis, MN48:08.st 285970  44 Freewheel Bike
24 Zachary Mohr   Minneapolis48:13.st 162653  53 Unattached
25 Robert Brown   Saint Paul, MN48:26.st 150342  56 BBC
26 Joe Schlechter   Watertown, MN48:30.st 251565  38 Team Plan C
27 montedirks dirks   Minneapolis, MN48:33.st 285560  47 Unattached
28 Randall Dietel   Minneapolis, MN49:05.st 230762  32 Behind-Bars/LGR
29 James Cullen   Hudson, WI49:14.st 107902  30 Minneapolis Bicycle Racing Club
30 Michael Constant   Champlin, MN49:21.st 133193  48 Unattached
31 Chris Sur   Minneapolis, MN49:25.st 302904  58 Unattached
32 Chris Leiterman   49:35.st  57 Unattached
33 Matt Huron   Saint Paul, MN49:47.st 17220  40 Kenwood Racing
34 Ted Byram   River Falls, WI49:55.st 318800  51 Unattached
35 Joe Moyer   Rochester, MN50:03.st 220267  26 Peace Coffee Racing
36 Adam Birr   Zumbrota, MN50:04.st 211747  36 Unattached
37 Erik Paulsen   Excelsior, MN50:28.st 284912  35 Unattached
38 Peter Anderson   Saint Paul, MN50:35.st 227969  60 Crossniacs
39 Michael Phernetton   50:48.st  54 Unattached
40 Nathan Cuka   Roeland Park, KS51:38.st 235039  61 Team Colavita/ Parisi Coffee
41 Eric Stull   La Crosse52:27.st 288265  66 Team Colavita/ Parisi Coffee
DNF Michael Bolinske   Hopkins, MN 156954  45 Loon State Cyclists

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 cody larson   Northfield, MN56:34.st 298311  476 Angry Catfish
2 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN56:59.st 182827  471 Velo Rochester
3 Joshua Roeser   Buffalo, MN56:59.st 160630  480 Flat City Cycling Club Inc.
4 Trevor Koss   Madison, WI57:16.st 269759  487 Spring Street
5 Matthew Allen   Minneapolis, MN57:24.st 200426  482 Behind-Bars/LGR
6 Kyle Fry   57:30.st  473 Unattached
7 Barry Tungseth   Stillwater, MN58:13.st 211935  468 Flat City Cycling Club Inc.
8 Jacob Boyce   Duluth, MN58:14.st 227560  486 Synergy
9 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN58:22.st 151943  469 Freewheel Bike
10 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN58:48.st 233166  477 Synergy
11 Jay Henderson   Minneapolis, MN59:05.st 15779  470 Silver Cycling
12 Daniel Swanson   St Louis Park, MN59:15.st 117942  484 GrandStay Hotels
13 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN59:25.st 149743  483 Kenwood Racing
14 Jim Bell   Saint Cloud, MN00:58.st 102936  128 Revolution
15 Zach Johnson   Fargo Nd01:13.st 284804  467 Great Plains Cycling Club
16 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN02:55.st 134220  485 Kenwood Racing
17 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN03:35.st 193869  481 Gopher Wheelmen
18 Eric Guse   St Louis Park, MN 211199  474 Unattached
19 dylan knutson   Salisbury, NC 281816  488 St Paul Bicycle Racing Club
DNF Jeff Kluck   Sioux Falls, SD 198417  472 SC Velo
DNF Andrew Kruse   Minneapolis, MN 160686  479 Speedfix Racing p/b Zubaz

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN57:32.st 244650  131 Synergy
2 Jared Roy (1 - Cat1)   Portland, OR58:11.st 77759  134 Crossniacs
3 Guy Alvarez (1 - Cat2)   Lino Lakes, MN00:05.st 155011  132 G.S. Circo Azzurro
4 Matt Muyres   Bloomington, MN00:19.st 160576  143 Synergy
5 Daniel Strese   Bloomington, MN00:47.st 247774  64 Flat City Cycling Club Inc.
6 Ed Alpasa   Maple Grove, MN01:05.st 160673  141 Flat City Cycling Club Inc.
7 Oliver Vrambout   Bayport, MN01:12.st 121438  143 Bikery Du Nord
8 Todd Heiser   Savage, MN01:48.st 92909  145 Silver Cycling
9 Frederick Feirn (2 - Cat1)   Shoreview, MN02:07.st 54313  140 Specialized
10 Grant Larvick   Burnsville, MN03:38.st 328058  245 Unattached
11 Daniel Cleary   Shorewood, MN03:39.st 143486  133 BikeThrow Racing
12 Lawrence Sauber   Lakeville, MN03:47.st 135611  50 Unattached
13 Jeremy Sartain   St Paul, MN04:02.st 69834  142 Kentucky Flyers Cycling Inc
DNF Kim Schmidt (Cat4)   Wayzata, MN 326602  221 Unattached
DNF Daniel Casper   Northfield, MN 214654  144 GrandStay Hotels

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN38:20.st 50737  111 Minnesota Cycling Team
2 Jeff Evanson   Medina, MN38:21.st 255457  118 Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN38:31.st 147521  130 Unattached
4 Wallace Alexander   Minneapolis, MN38:43.st 193389  124 Curt Goodrich Racing Team
5 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN39:08.st 147307  112 Crossniacs
6 Dale Sedgwick   Minneapolis, MN39:09.st 32038  120 St Paul Bicycle Racing Club
7 Jim Bell   Saint Cloud, MN39:31.st 102936  128 Revolution
8 Mark Engen   Winona, MN39:48.st 10813  478 River Valley Cycling Club- RVCC
9 Gregory Goblirsch   River Falls, WI39:56.st 77328  116 Loon State Cyclists
10 Dag Selander   Hudson, WI39:56.st 93949  135 Minnesota Junior Cycling Inc.
11 Roger Parenteau (1 - Cat2)   Hudson, WI40:03.st 54884  105 Minneapolis Bicycle Racing Club
12 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN40:29.st 117428  129 Curt Goodrich Racing Team
13 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN40:45.st 82764  109 Crossniacs
14 Paul Schoening   Plymouth, MN41:04.st 31734  104 Unattached
15 Dan Meyer   Lake Elmo, MN41:15.st 117486  108 Loon State Cyclists
16 Dan Inderieden   Minneapolis, MN41:17.st 218333  110 Unattached
17 Mark Rathbun   Elk River, MN41:19.st 149700  122 Minnesota Cycling Team
18 Pat Dowling   St. Louis Park, MN41:32.st 44129  126 Flat City Cycling Club Inc.
19 Robert Belz   Afton, MN41:43.st 87690  101 Loon State Cyclists
20 Peter Schoer   41:48.st  127 Unattached
21 Stuart Benson   Shafer, MN41:54.st 100413  106 Unattached
22 Jeff Colbeth   Lakeland, MN42:21.st 269987  103 Big Ring Flyers
23 Todd Trembley   Faribault, MN42:22.st 217961  115 Unattached
24 Eric Swenson   Minneapolis, MN43:11.st 212056  121 Crossniacs
25 William (Jay) Tegeder (2 - Cat3)   Saint Paul, MN44:01.st 35162  113 Loon State Cyclists
26 Jack Stack (1 - Cat4)   Minneapolis, MN44:10.st 235474  107 Minneapolis Bicycle Racing Club
27 Tom Bengel   St Paul, MN44:11.st 200781  114 Unattached
28 Ricky Wells   44:28.st  125 Unattached
29 Bruce Anderson (2 - Cat4)   Minneapolis, MN44:46.st 117944  123 Unattached
30 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN45:25.st 297849  138 Gopher Wheelmen
31 John Wyland (3 - Cat4)   Birchwood, MN45:27.st 101415  137 Loon State Cyclists
32 Brian Hirsch (4 - Cat4)   Stillwater, MN47:30.st 270224  102 Chilkoot Velo
33 Paul McKinney (2 - Cat2)   Minneapolis, MN47:40.st 234427  136 Curt Goodrich Racing Team
34 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690  119 Minnesota Cycling Team
DNF Peter Leugers   Minneapolis, MN 302609  475 Unattached

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb De Keyrel   White Bear Lake, MN27:15.st 356967  256 Balance Cycling
2 Alec Porter   Saint Paul, MN27:27.st 311313  290 St Paul Bicycle Racing Club
3 Paul Dahlen   29:18.st  259 Unattached

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI24:39.st 229280  17 Clif Bar Development Cross Team
2 Samuel Bramel   Little Canada, MN25:06.st 291951  14 Unattached
3 Ethan Furois   Falcon Heights, MN25:10.st 322612  Gopher Wheelmen
4 Michael Gaines   Minneapolis, MN25:10.st 244643  12 Gopher Wheelmen
5 Karl Solberg   25:44.st  13 Unattached
6 Brian Gaines   Minneapolis, MN25:51.st 244626  11 Gopher Wheelmen
7 Zachary Stilwell   Hudson, WI25:52.st 253081  Vassago
8 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187  16 Minnesota Junior Cycling Inc.
9 David Hart   Stanthonyvillage, MN27:17.st 289783  10 Gopher Wheelmen
10 Aaron Shaw   Rogers, MN27:26.st 264910  Minnesota Junior Cycling Inc.
11 Harris Bernstein   28:34.st  18 Unattached
12 Jacob Uhl   Saint Paul, MN30:01.st 317084  257 Gopher Wheelmen
DNF Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  394 Minnesota Junior Cycling Inc.

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisha Herold   Oakdale, MN27:43.st 307621  592 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Julie Phelps   De Pere, WI27:55.st 278869  291 Big Ring Flyers
3 Niki Reker   Little Canada, MN28:20.st 308210  589 St Paul Bicycle Racing Club
4 Lori Belz   28:44.st  590 Big Ring Flyers
5 Desta Meyer   Inver Grove, MN29:04.st 284628  595 Silver Cycling
6 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN29:19.st 158605  584 Gopher Wheelmen
7 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN29:22.st 185483  581 Silver Cycling
8 Tina Raehsler   River Falls, WI30:27.st 213217  587 Big Ring Flyers
9 Alison Tungseth   Stillwater, MN30:59.st 261843  596 Flat City Cycling Club Inc.
10 Katie Juffer   Mason City, IA31:49.st 324726  593 Unattached
11 julie thompson   Saint Paul, MN32:17.st 327888  585 Unattached
12 Nikki Reker   Saint Paul, MN32:47.st 311375  588 Unattached
13 Cheryl Barker   Hudson, WI33:19.st 264108  594 Silver Cycling
14 Julia Twaddle   Saint Paul, MN24:50.st 328666  597 Unattached
15 Pattie Ekman   25:32.st  586 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Fisher   Inver Grove Heights, MN40:48.st 212052  300 Unattached
2 Lee Penn   Minneapolis, MN42:04.st 194317  299 SPBRC
3 Kristy Henderson   Minneapolis, MN42:29.st 264109  294 Silver Cycling
4 Linda Cooper   Ankeny, IA42:36.st 235018  293 Great Plains Cycling Club
5 Alexandra Kerl   Minneapolis, MN43:13.st 240408  297 Behind-Bars/LGR
6 Meredith Rambow   Saint Paul, MN43:34.st 304746  292 Birchwood/GIS
7 Beckie Alexander   Minneapolis, MN43:44.st 12525  298 Unattached
8 Kris Brazil   Faribault, MN43:51.st 238279  295 Unattached
DNF Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558  290 St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Bast (1 - Cat2)   Hinesburg, VT40:27.st 261361  92 Team Plan C
2 Jeanne Fleck   Proctor, MN40:37.st 302812  90 Velo Duluth
3 Heather Edwards-Thoerner   Minneapolis, MN44:22.st 112633  91 Birchwood/GIS

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn32:15.st 302412  258 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230  291 Minnesota Junior Cycling Inc.

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI28:51.st 288627  395 Geargrinder

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyOSMOCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee