Race Results for
Sooner Stampede
Norman, OK
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Smith   1:08:38  1285 
2 Benjamin Hasz   1:08:56  1348 360 Sports
3 Spencer Hinkle   1:09:36  1379 
4 Avery Vigil   1:14:09  1471 Buchannan Bikes
5 Robert Huntsberger   1:44:06  1256 
6 Nick MaCalley   1:44:20  1483 
DNF Connor Holasek   Norman, OK 310163  1271 PG-13

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Smith   0:55:45  1265 Schlegel bikes
2 Matthew Shipman   0:56:35  1456 918xc.com
3 Ryan Roggow   Meeker, OK0:59:50 297632  1239 Team Phoenix
4 Michael McCord   Oklahomacity, OK1:07:18 308665  1274 Off Camber
DNF William Thompson     1266 
DNF Josh Downs     1254 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Stephens   Newark, OH0:53:57 290155  1253 CRRC
2 Gene Daniel   0:55:07  1342 T-Town
3 Jimmy Watson   0:57:51  1343 
4 Jeremey Marple   1:00:40  1304 Off Camber
5 Trevor Turner   1:01:29  1357 T-Town
6 Will Rhoads   Edmond, OK1:02:12 268595  1252 Team Phoenix
7 Lance Schmidt   Edmond, OK1:02:32 323576  1478 
8 Kerry Kampschroeder   1:02:48  1332 
9 Travis Hart   1:03:51  1258 
10 Alan White   1:07:38  1479 
11 John Shears   1:07:39  1408 
12 Andrew Meckenzie   1:09:36  1482 
13 Michael Downing   Oklahomacity, OK1:16:59 308681  1458 Off Camber
DNS Sheridan Marquardt   Oklahoma City, OK 72186   

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Bowden   0:54:43  1250 
2 Gerald Smith   0:54:44  1267 Schlegel
3 Ron King   1:00:10  1476 
4 Tim Coffman   1:02:02  1327 Team Phoenix
5 Mark Finton   Nowata, OK1:04:11 307598  1305 360 Sports
6 Randy Smith   1:05:42  1443 
7 Robert Williams   1:05:44  1481 Flying Pigs
8 Tony Sikes   Edmond, OK1:06:01 228075  1140 Team Phoenix
9 Rich Crawford   1:06:02  1301 
10 Andy Baker   1:10:35  1459 
11 Tony O'Connor   1:11:06  1262 
12 Trevisani Michael   1:12:38  1457 
13 David Cain   1:13:50  1211 
14 Walter Albrecht   1:14:51  1249 
15 Lonnie Jones   1:18:48  1451 
16 Matt Thomas   1:47:26  1477 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Detter   Broken Arrow, OK1:03:10 315658  1333 T-Town
2 Ted Burns   1:10:13  1351 Schlegels
3 Greg Stephens   2:11:22  1317 
4 Bob Goodwin   1:20:39  1275 
5 Tony Huntsberger   1:15:28  1257 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles (Trent) Daulton   Wichita Falls, TX1:56:09 325604  647 
2 Dillon Duke   2:15:22  708 
DNF Jeffrey Sikes   Edmond, OK 228074  807 Team Phoenix

Men - Cat 2 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Combs   Oklahoma City, OK 196855  800 off-camber
2 Mark Luker   Tulsa, OK 83211  706 918xc.com

Men - Cat 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Melott   1:49:19  778 
2 Troy Albright   Enid, OK2:06:16 293388  698 
3 Jeff St Clair   Collinsville, OK2:07:40 218949  678 Team Phoenix
4 Sheridan Marquardt   Oklahoma City, OK2:09:14 72186  757 SPG-13
5 Matt Mixon   2:09:46  801 PG-13
6 Curt Dikes   2:14:38  798 

Men - Cat 2 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skyler Mackey     671 
2 Michael Bolza   Midwest City, OK 271011  711 Team Phoenix

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryder Spahr   1:56:58  715 918xc.com
2 Ryan West   Edmond, OK1:58:30 315528  725 PG-13
3 Luke Fekete   2:16:32  745 
4 Clay Chittenden   Glenpool, OK2:26:53 311345  690 918xc.com
DNF justin Fox   Norman, OK 303210  803 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wes Gray   1:55:32  656 
2 Brian Mackey   1:56:03  670 918xc.com
3 Shane Carter   Owasso, OK1:58:16 208841  802 BOT
4 Scott Hite   Pilotpoint, TX2:00:10 309741  703 Team Phoenix
5 Kevin Collings   Bel Aire, KS2:02:10 307634  641 
6 Daniel Mesa   Norman, OK2:04:59 226310  701 Team Phoenix
7 Darin Haivala   Edmond, OK2:05:58 266395  1350 
8 Trey Taylor   2:08:10  775 Big Pig Racing
9 James Bolza   Midwest City, OK2:13:21 234752  696 Team Phoenix
10 Jason Sargent   Yukon, OK2:25:05 293513  737 Team Phoenix
DNF Luke Short     804 
DNF James Soto   Norman, OK 51422  681 CRRC
DNF Jon Bueno   Tulsa, OK 326682  754 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Duvall   Moore, OK1:59:01 243725  552 Team Phoenix
2 Hugh Dunagan   Jenks, OK2:04:11 306947  646 
3 Brook Mayberry   Edmond, OK2:10:11 290803  652 918xc.com
4 Steve Palmer   Broken Arrow, OK2:10:15 306561  658 Team Phoenix
5 Bill Darcey   2:24:28  786 
6 Kent Kinsala   Broken Arrow, OK2:25:32 229616  537 
DNF Luke Sherman     1404 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Farwey   1:08:00  707 
2 Dave Hill   Newalla, OK2:15:45 203081  551 Team Phoenix
3 Michael Pickle   Edmond, OK2:18:18 179676  692 Schlegal Bikes
4 Carl Wester   Oklahoma City, OK2:25:55 203083  669 Schlegal Bikes

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Showman   Oklahoma City, OK1:10:00 244112  769 Bay Area Cycling

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Drummond   Oklahoma City, OK2:48:46 269465  98 918xc.com
2 Cameron Buswell   Oklahoma City, OK2:54:03 291926  128 
3 Austin Roberts   Norman2:55:38 195235  127 CRRC/Canadian River
4 Pete Ridilla   Tulsa, OK3:07:13 110491  147 918XC Racing
5 Ryan Lenhart   Lafayette, CO3:09:28 207272  161 Sound Pony

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Orton   Broken Arrow, OK2:51:15 244226  23 Team Phoenix
2 Troy Cowin   Oklahoma City , OK2:59:19 260030  119 
3 Kyle Shipley   Edmond, OK3:04:18 226309  106 Off Camber
4 Craig Cormany   Golden, CO3:09:03 210530  111 Off Camber
DNF Alex Sharp   Nicholas Hills, OK 260443  130 PG-13/Celestial Cycles

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Boyd   Norman, OK 213857  200 CRRC/Canadian River
2 John Joyce   Norman, OK 315338  159 Phoenix
3 Corey White   Hobart, OK 165514  86 Off Camber
4 Billy Jackson   Norman, OK 142840  166 Oklahoma Bicycle Racing Union
5 Keevin Sharp   Amarillo, TX 139617  134 Team Kordestani
6 Troy Waller   Amarillo, TX 139616  152 Kordestani
7 Wayne Ziegler   Dripping Springs, TX 175885  160 918xc

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Duke   Edmond, OK1:59:00 305192  118 Schlegel
2 Jeff Jones   Oklahoma City, OK2:09:34 224074  107 Schlegel
3 Robert Farris   Oklahoma City, OK2:13:53 12581  150 Oklahoma Earthbike Fellowship
4 Jeff Metcalf   Sand Springs, OK2:33:26 158203  135 Bicycles of Tulsa

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Hite   Pilotpoint, TX1:08:45 309742  1284 Team Phoenix
2 Amanda McCray   1:23:25  1372 Team McCray
3 Lindsey Lishtner   1:33:30  1472 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Norris   Oklahomacity, OK1:21:51 305659  1205 Off Camber
2 Gina Williams   1:33:31  1480 Flying Pigs

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Shanks   Tulsa, OK1:08:50 291250  676 Team Soundpony

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karie Mueller   Amarillo, TX3:05:18 214338  132 Team Kordesteine Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoBonk BreakerCUORESierra NevadaSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee