Race Results for
Behind Bars VeloCX
Blaine, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/06/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 al shuros     232 fulton brewing
2 taylor krosbakken     241 Unattached
3 Tom Puzoh     224 Unattached
4 Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551  225 Silver Cycling
5 Ryan Carlson     222 Twin Six
6 Rob Naramore     227 Unattached
7 Seth Haskell   Minneapolis, MN 302673  219 Unattached
8 Bryan Hill   Minneapolis, MN 315814  243 St Paul Bicycle Racing Club
9 John McGuire   New Hope, MN 318996  246 Unattached
10 Russ Vander Wiel   Maplewood, MN 179806  236 Unattached
11 Stephen Wilson   Golden Valley, MN 304044  218 Peace Coffee Racing
12 Ryan Guy     204 Unattached
13 Charles Simacek   Minneapolis, MN 230406  230 Unattached
14 David Herbert   Rochester, MN 173959  252 Silver Cycling
15 Adam Grafa   Minneapolis, MN 309212  205 Birchwood/GIS
16 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927  212 Silver Cycling
17 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  214 Gopher Wheelmen
18 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342  237 Unattached
19 Matthew Lysne   Falcon Heights, MN 253300  234 Unattached
20 Dwight Skinner   Minneapolis, MN 326624  233 Unattached
21 Nat McIntyre     207 Unattached
22 Ryan Larson   Minneapolis, MN 313780  251 Birchwood/GIS
23 chris gibbs     238 LCR
24 mike larson     228 Unattached
25 Matt Christiaansen   Elk River, MN 239659  244 Big Ring Flyers
26 Larry Schonhardt   Minneapolis, MN 87680  202 Loon State Cyclists
27 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783  226 Gopher Wheelmen
28 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095  254 St Paul Bicycle Racing Club
29 David Uppgaard   Saint Paul, MN 316044  235 Gopher Wheelmen
30 Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274  220 Unattached
31 Scott Shore   Minneapolis, MN 311726  253 Birchwood/GIS
32 Frank Rowe   Plymouth, MN 302551  221 Synergy
33 Ryan Coogan     223 Unattached
34 Jeremy Norton   Minneapolis, MN 304499  211 Unattached
35 Jacob Nelson   Maplewood, MN 270742  210 Ramsey Cycling Club
36 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612  208 Gopher Wheelmen
37 Todd Fawcett   Saint Paul, MN 296468  229 Unattached
38 matt lacey   Arden Hills, MN 253490  231 Minnesota Cycling Team
39 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  213 Gopher Wheelmen
40 Jeff Damm     206 Unattached
41 graeme webster     239 Unattached
42 lori belz     249 Unattached
43 bradley hanson     240 Unattached
44 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  201 Unattached
45 todd bauer     247 hollywood cycles
46 gary underdahl     245 twin six
47 Bret Zimmerman   Minneapolis, MN 294588  250 Balance Cycling
48 rob schwartz     242 Unattached
49 Tina Raehsler   River Falls, WI 213217  248 Big Ring Flyers
50 Jeremy Williams     216 Unattached
51 Todd Siegwart   Excelsior, MN 329180  215 Unattached
52 Todd Chapman   Princeton, MN 305584  203 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615  172 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Owen Thoele   Minneapolis, MN 211174  166 Unattached
3 James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  152 Silver Cycling
4 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  159 Flat City Cycling Club Inc.
5 Linda Sone   Northfield, MN 224939  154 Planet Bike
6 Andy Reichert   Minneapolis, MN 49810  164 Birchwood/GIS
7 Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920  167 Unattached
8 Jeremy Ames   Minneapolis, MN 285970  175 Freewheel Bike
9 Gregory Rhodes   Bloomington, MN 198160  151 Synergy
10 Matt Leizinger   Minnetonka, MN 284245  158 Excelcycle Club
11 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN 307715  160 Loon State Cyclists
12 Benjamin Cox   Woodbury, MN 313208  168 Crossniacs
13 Thomas Lapinski   Minneapolis, MN 119574  186 Freewheel Bike
14 Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003  171 Flat City Cycling Club Inc.
15 Kolyn Kirkham   Minnetonka, MN 201621  180 Unattached
16 montedirks dirks   Minneapolis, MN 285560  162 Unattached
17 Randall Dietel   Minneapolis, MN 230762  153 Behind-Bars/LGR
18 Jeffrey Anderson   Blaine, MN 279956  178 Loon State Cyclists
19 Steven Pippin   Minneapolis, MN 103461  174 Minnesota Cycling Team
20 Matthew Casey   Sioux Falls, SD 315950  169 Unattached
21 Jeremy Eisenhauer   Firth, NE 276841  185 Midwest Wheelmaster
22 Scott Sherman   Winona, MN 126716  173 Unattached
23 Chris Van Ert   Saint Paul, MN 230802  181 Peace Coffee Racing
24 Chad Weisgram   Fargo, ND 289827  176 River Valley Cycling Club- RVCC
25 Pat Dowling   St. Louis Park, MN 44129  165 Flat City Cycling Club Inc.
26 Chris Sur   Minneapolis, MN 302904  183 Unattached
27 Don Schmeichel   Andover, MN 92247  177 BikeThrow Racing
28 Ted Byram   River Falls, WI 318800  179 Erik's Bike Shop
29 Michael Constant   Champlin, MN 133193  184 Unattached
30 Steven Rivers   Minneapolis, MN 30027  163 Hup United
31 Stephen Vitvitsky   Minneapolis, MN 278937  156 Hup United
32 Ryan Cate   Minneapolis, MN 161311  182 Unattached
33 David Gabrys   Minneapolis, MN 70955  155 Hup United
34 Joshua Haarer   Hugo, MN 166468  157 Birchwood/GIS
35 David Bartol   Grand Marais, MN 192344  187 Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032  358 Kentucky Flyers Cycling Inc
2 Jordan Cullen   Hudson, WI-1:02.87 229280  353 Clif Bar Development Cross Team
3 cody larson   Northfield, MN-1:12.15 298311  369 ACF
4 Jesse Rients   Shakopee, MN-2:23.44 147524  373 Flat City Cycling Club Inc.
5 Pat Lemieux   Saint Paul, MN-3:24.44 210769  360 Kentucky Flyers Cycling Inc
6 Douglas Swanson   Minnetonka, MN-3:55.13 102633  377 GrandStay Hotels
7 Barry Tungseth   Stillwater, MN-4:03.97 211935  362 Flat City Cycling Club Inc.
8 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN-4:04.25 151943  364 Freewheel Bike
9 Jay Henderson   Minneapolis, MN-5:13.26 15779  352 Silver Cycling
10 Matthew Farnham   Santa Rosa, CA-5:25.5 211161  366 Team Kaos Cycling
11 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN-7:27.26 182827  355 VeloRochester
12 Zach Johnson   Fargo Nd-1lap 284804  367 Great Plains Cycling Club
13 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN-1lap 193869  378 Gopher Wheelmen
14 Paul Ellis   North Oaks, MN-1lap 84976  361 St Paul Bicycle Racing Club
15 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN-1lap 134220  375 Kenwood Racing

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN 244650  359 Synergy
2 Guy Alvarez (1 - Cat2)   Lino Lakes, MN-52.73 155011  357 G.S. Circo Azzurro
3 Jared Roy (1 - Cat1)   Portland, OR-1:24.11 77759  365 Crossniacs
4 Ed Alpasa   Maple Grove, MN-3:32.11 160673  374 Flat City Cycling Club Inc.
5 Dale Sedgwick   Minneapolis, MN-3:44.91 32038  379 St Paul Bicycle Racing Club
6 Chad Macy   Victoria, MN-5:16.61 147601  363 Loon State Cyclists
7 Daniel Wheeler   St. Paul, MN-1lap 227791  370 Gopher Wheelmen

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Evanson   Medina, MN 255457  338 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Robert Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN 50737  309 Minnesota Cycling Team
3 Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784  320 Curt Goodrich Racing Team
4 Paul McKinney (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 234427  339 Curt Goodrich Racing Team
5 John Thompson (1 - Cat1)   Shoreview, MN 63849  305 St Paul Bicycle Racing Club
6 Gregory Pautsch (2 - Cat1)   Chippewa Falls, WI 180532  310 Planet Bike
7 William Kuster   Anoka, MN 59499  325 Loon State Cyclists
8 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN 82764  303 Crossniacs
9 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700  323 Minnesota Cycling Team
10 David Herbert   Rochester, MN 173959  319 Silver Cycling
11 Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333  327 Unattached
12 Todd Trembley   Faribault, MN 217961  316 Flat City Cycling Club Inc.
13 Robert Belz   Afton, MN 87690  317 Loon State Cyclists
14 Paul Inkala   Apple Valley, MN 245256  326 Unattached
15 Richard Spielberg   No City, MN 48903  308 Minnesota Cycling Team
16 Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056  312 Crossinacs
17 Bruce Anderson (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 117944  324 Unattached
18 David Uppgaard   Saint Paul, MN 316044  307 Gopher Wheelmen
19 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN 297849  337 Gopher Wheelmen
20 steve hirsh   Saint Paul, MN 290283  313 Birchwood/GIS
21 Tim Holmstrom   Excelsior, MN 64807  342 Unattached
22 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690  329 Minnesota Cycling Team
23 Gregory McCrea   Houston, TX 53217  335 Gulf Coast Cycling Association
DNF Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936  332 Revolution Cycle and Ski

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313  108 St Paul Bicycle Racing Club
2 Jack Worley     130 Behind-Bars/LGR
3 Boone Worley     129 Behind-Bars/LGR

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951  115 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Tristan Manderfeld   Sauk Rapids, MN 269090  105 Crossniacs
3 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  103 Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Logan Anderson     118 Unattached
5 Sean O'Connell     111 Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha FlynnKauth   Saint Paul, MN 326212  110 Crossniacs
2 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  113 Silver Cycling
3 Abby Ruess   Saint Paul, MN 312258  120 St Paul Bicycle Racing Club
4 Chelsea Strate   Richfield, MN 320994  116 Behind-Bars/LGR
5 Kathryn Schaus   Chippewa Falls, WI 317982  132 Planet Bike
6 Amy Kline   Maplewood, MN 266646  122 St Paul Bicycle Racing Club
7 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN 266416  104 Synergy
8 Jacob Uhl   Saint Paul, MN 317084  119 Gopher Wheelmen
9 julie thompson   Saint Paul, MN 327888  127 Unattached
10 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763  109 St Paul Bicycle Racing Club
11 Cheryl Barker   Hudson, WI 264108  126 Silver Cycling
12 Liberty Lucluen     112 Unattached
13 Nikki Reker   Saint Paul, MN 311375  101 St Paul Bicycle Racing Club
14 Kelly Brinkman     128 Unattached
15 Julia Twaddle   Saint Paul, MN 328666  102 freewheel
16 Susan Greeley   Wyoming, MN 229140  106 Gopher Wheelmen
17 Amy Dawson     117 Unattached
18 Melisa Olson     121 Unattached

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA 217761  340 Iowa City Cycling Club
2 Jeannette Sample   Minneapolis, MN 223137  322 Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Jennifer Fisher   Inver Grove Heights, MN 212052  333 Silver Cycling
4 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  306 Silver Cycling
5 Danielle Pellicano   St. Louis Park, MN 296508  304 Crossinacs
6 Kris Brazil   Faribault, MN 238279  315 Unattached
7 Beckie Alexander   Minneapolis, MN 12525  341 Curt Goodrich Racing Team
8 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558  302 St Paul Bicycle Racing Club
9 Heather George   Apple Valley, MN 293715  318 Birchwood/GIS
10 Lisha Herold   Oakdale, MN 307621  334 Minnesota Junior Cycling Inc.
11 Meredith Rambow   Saint Paul, MN 304746  311 Birchwood/GIS
12 Alexandra Kerl   Minneapolis, MN 240408  331 Behind-Bars/LGR
13 Niki Reker   Little Canada, MN 308210  301 St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Bast (1 - Cat2)   Hinesburg, VT 261361  321 Team Plan C
2 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN 261947  314 Team Plan C
3 Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  328 Kentucky Flyers Cycling Inc

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn 302412  131 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230  114 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Maya Espenosa     125 Birchwood/GIS

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Greeley   Wyoming, MN 301996  107 Gopher Wheelmen

Mixed - Senior - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Eppen   Iowa City, IA 121702  14 Iowa City Cycling Club
2 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  16 GrandStay Hotels
3 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426  Behind-Bars/LGR
4 chris alme   Saint Paul, MN 281584  17 BikeThrow Racing
5 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  20 Flat City Cycling Club Inc.
6 Devin Curran   Onalaska, WI 211576  23 Silver Cycling
7 Daniel Jansen   Minnetonka, MN 17677  11 Unattached
8 Greg Taylor   San Luis Obispo, CA 35089  29 Peacock Groove
9 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN 277887  24 Gopher Wheelmen
10 Kim Eppen   Iowa City, IA 217761  13 Iowa City Cycling Club
11 Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216  22 Behind-Bars/LGR
12 Kevin Reker   Little Canada, MN 294964  Flat City Cycling Club Inc.
13 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486  19 BikeThrow Racing
14 Chris Ames   Minneapolis, MN 151387  18 freewheel
15 Steve Laurel   Longmont, CO 240886  15 Flat City Cycling Club Inc.
16 Cory Gross   Saint Paul, MN 95958  30 Unattached
17 Aaron Peterson   Minneapolis, MN 237085  25 Unattached
18 Ryan Marsel   Minneapolis, MN 313268  26 Behind-Bars/LGR
19 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779  Silver Cycling
20 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317  21 St Paul Bicycle Racing Club
21 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248  Behind-Bars/LGR
22 Paul Mickelbart     12 Unattached
23 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700  10 Minnesota Cycling Team
24 Tom Bengel   St Paul, MN 200781  St Paul Bicycle Racing Club
25 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  Silver Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyOSMOUSACDFBonk BreakerShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee