Race Results for
26th Annual Bobby Phillips Turkey Day Bike Race
Stevensville, MD
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/12/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Acuna   Alexandria, VA 319368   
2 Edward Patrick   Takoma Park, MD 314566   
3 Sebastian Sturges   Fort Collins, CO 301347   
4 Brian Forst   Silver Spring, MD 306218   
5 Francois Bru   Silver Spring, MD 307194   
6 Stephen Spencer   Hyattsville, MD 299850   
7 Jonathan Cox   Washington, DC 317758   
8 Gordan VanHook   Suffolk, VA 311615   
9 Alexander McRae   Delmar, MD 308136   
10 PAUL VAN TRIESTE      
11 Brad Pumphrey   Millersville, MD 264718   
12 Brian Synowiec   Annapolis, MD 303686   
13 STEVEN MARTIN      
14 Timothy Gonda   Ashburn, VA 325982   
15 Brandon Dixon   Washington, DC 315480   
16 ROBERT EOM      
17 Spencer Seibert   Annapolis, MD 192624   
18 VYTAS RIVERS      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Farrar   Annapolis, MD 298956   
2 Richard Wawrzeniak   Salisbury, MD 289097   
3 Andrew Shelby   Louisville Ky 240025   
4 Brian MacLean   Alpharetta, GA 283924   
5 Eric Hansen   Catonsville, MD 287355   
6 Geoff Hughes   Arlington, VA 301712   
7 Patrick Hogan   Riva, MD 297638   
9 Eric Griffin   Kensington, MD 204606   
10 HARRY DHILLON   Arlington, VA 252383   
11 John Nichols   Washington, DC 158728   
12 Drake Jordan   Laurel, MD 272139   
13 Matthew Ringer   Washington, DC 280239   
14 Sonny Smith   Salisbury, MD 241128   
15 Shaner LeBauer   Potomac, MD 310840   
16 Lance Johnson   Baltimore , MD 277849   
17 Richard Hohenbrink   Morgantown, WV 284889   
18 Ahmed Hefuna   North Bethesda, MD 191793   
19 David Bodkin   Bethesda, MD 261636   
20 Ted Harris   Hurlock, MD 196016   
21 Jeffrey Travis   Greenbelt, MD 162063   
22 Anthony Monaco   Millersville, MD 269304   
23 Chris Soda   Waldorf, MD 292776   
24 Chris Gonce   Cotonsville, MD 257904   
25 John Teeuwen   Chesapeake, VA 172131   
26 Syd Lea   Taneytown, MD 97177   
27 Luis Infante   Aldie, VA 304036   
28 Aaron Horvath   Washington, DC 283783   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Wahl   Churchton, MD 228826   
2 Charles Hutcheson   Petaluma, CA 54686   
3 Paul Cicero   Lakewood , CO 133064   
4 donald brew   Temple Hills, MD 257603   
5 Timothy Rugg   Harrisonburg, VA 280764   
6 Charles Hoover (1 - Cat1)   El Paso, TX 215690   
7 Alexander Butterfield   Minneapolis 242987   
8 Paul Beyer   Burke, VA 233617   
9 Robert Sheffield   Fairway, KS 271875   
10 Michael Stearns   Arlington, VA 90951   
11 Gregory Abbott   Washington, DC 151860   
12 Paul Lengermann   Washington, DC 216293   
13 Paul Mica   Alexandria, VA 177291   
13 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   
14 Mike Hefner   Fulton, MD 220981   
15 Robert Kelly   Washington, DC 185671   
16 Kevin Cross   Washington, DC 274599   
17 Alexander Meller   Annapolis, MD 253692   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harry Fang   Chevy Chase, MD 59226   
2 Ian Morrison   Frederick, MD 225571   
3 nathan hakken   Edmonds, WA 271870   
4 Kevin Cross   Washington, DC 274599   
5 Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   
6 Owen Hassig   Arlington, VA 186551   
7 Robert Leach   Charles Town, WV 166361   
8 Matt Dockins   Wesley Chapel, FL 285073   
9 David Brookes   Cabin John, MD 272713   
10 Brigham Lumm   Washington, DC 258015   
11 Jason Hall   Falls Church, VA 193504   
12 Sigberto Garcia   Washington, DC 232445   
13 Andrew Armstrong   Brooklyn, NY 256830   
14 Jesse Leifert   Washington, DC 239946   
15 Andy Mount   Springfield, VA 279086   
16 Steve Fife   Herndon, VA 159286   
17 Paul Rades   Silver Spring, MD 272645   
18 Brandon Lumm   Washington, DC 95106   
19 Todd Bickling   Edgewater, MD 257925   
20 Jeffrey Sanders   Crownsville, MD 140914   
21 Tony Goncalves   Rockville, MD 168623   
22 Brooke Patterson   Washington, DC 220581   

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Hoover (1 - Cat1)   El Paso, TX 215690   
2 Paul Cicero   Lakewood , CO 133064   
3 Michael Stearns   Arlington, VA 90951   
4 Mike Brown   Chester, MD 299728   
5 Jeffrey Sanders   Crownsville, MD 140914   

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Olinski   New Market, MD 235755   
2 Robert Leach   Charles Town, WV 166361   
3 Steve Owens   Friendship, MD 222509   
4 Aziz Elhallou   Bethesda, MD 192245   
5 Harry Fang   Chevy Chase, MD 59226   
6 Denny Boyle   Eldersburg, MD 47323   
7 Marc Frazer   Baltimore, MD 128378   
8 Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   
9 Ronne Irvine   Reston, VA 17416   
10 Jerry McCalop   Forestville, MD 73600   
11 Alexander Meller   Annapolis, MD 253692   
12 David Levy (1 - Cat4)   Washington, DC 118789   
13 Chris Gonce   Cotonsville, MD 257904   
14 Dennis Crockett   Keymar, MD 264085   
15 Ted Harris   Hurlock, MD 196016   
16 Robert Dills   Knoxville, TN 209494   
17 Paul Mittelstadt   Bethesda, MD 45693   
18 Joseph Jefferson   Hagerstown, MD 60105   
19 Benjamin Basham   Fairfax, VA 47218   

Men - Master - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Ross   Washington, DC 113835   
2 Max Rogozinski   Woodbridge, VA 142114   
3 Tony AllenMills   Bethesda, MD 314464   
4 John Cohen   Newark, DE 45197   
5 John Cox   Parkville, MD 45210   
6 Peter Czapiewski   Alexandria, VA 93207   
7 John Petrakis   Sonoma, CA 27937   
8 Matthew Parker   Bethesda, MD 256690   
9 James Wagner   Milton, DE 116012   
10 David Hammond   Washington, DC 160627   
11 Cynthia Anderson   Alexandria, VA 232441   

Men - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobby Lea   Taneytown, MD 20621   
2 Giulio Porta   Annandale, VA 28452   

Men - Master - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Lea (1 - Cat3)   Taneytown, MD 20622   
2 Henry Banta   Washington, DC 48438   
3 Gerald Teeuwen   Chesapeake, VA 45992   

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shaner LeBauer   Potomac, MD 310840   
2 SAMUEL BELL   Somerton, AZ 277470   
3 Shane Scoggin   Reston, VA 292324   
4 Yann De Gouvello   Bethesda, MD 310731   
5 Tanner Browne   Waldorf, MD 253942   
6 Benjamin Wilcox   Olney, MD 296378   
7 Nathan LeBauer   Potomac, MD 310841   
8 RICHARD FURCHTGATT      
9 Zachary Berkow   Bethesda, MD 290838   
10 Nathan Wilcox   Olney, MD 308261   

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Kendall   Fairfax, VA 259050   
2 Joshua Wilcox   Olney, MD 276025   
3 Justin Mauch   San Francisco, CA 219434   
4 Andy Mount   Springfield, VA 279086   
5 Jacob Miller   Reston, VA 299486   
6 DANIEL YANUSHEUSKY      
7 GODFREY FURCHTGOTT      
8 Shane Scoggin   Reston, VA 292324   
9 SAMUEL BELL   Somerton, AZ 277470   
10 Ryan Collins   Annapolis, MD 290004   
11 Julian Jordan   Alexandria, VA 300500   
12 Andrew Schindler   Annapolis, MD 291730   
13 Nick Caddenhead   Crofton, MD 292506   
14 Alex McCutcheon   Germantown, MD 308376   
15 Michael Better   Chevy Chase, MD 272390   
16 Peter Bond   Chevy Chase, MD 311674   
17 Val Etobayev   Kensington, MD 295252   
18 Andrew Brookes   Cabin John, MD 273164   
19 David Brookes   Cabin John, MD 272713   
20 JAMES PANAGIOTOPOUS      

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RENEE ROTH      
2 TARA TAYLOR      
3 Lisa Jancy   Arlington, VA 307556   
4 Iris Ford   North Bethesda, MD 306068   
5 KRISTIN SEIBERT      
6 Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   
7 Carole Harris   Bowie, MD 297654   
8 ZEENA JORDAN      
8 Monika Sattler   Indoroopilly 300593   
9 Sophie Mittelstadt   Bethesda, MD 301843   
10 SANDRA PASHLEY   Glen Burnie, MD 286423   
11 Claudia Gonzalez Martinez   Takoma Park, MD 219536   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Fuentes   Herndon, VA 220922   
2 Christine StPierre   Washington, DC 289823   
3 Diane Miller   Washington, DC 208554   
4 TARA TAYLOR      
5 SANDRA PASHLEY   Glen Burnie, MD 286423   

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophie Mittelstadt   Bethesda, MD 301843   
2 Emma Wilcox   Olney, MD 283005   
3 Shaina Adler   Chevychase, MD 284650   
4 Svetlana Mack   Silver Spring, MD 272062   
5 Anastasiya Mack   Silver Spring, MD 300515   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoCUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee