Race Results for
Utah Harvest Moon Criterium
Ogden, UT
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/25/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Love   Salt Lake City, UT38:56.0 56255  378 Specialized Bicycles
2 Jason Burnham   Bountiful, UT38:56.0 308371  384 Ski Utah Cycling Team
3 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT38:57.1 281191  374 Revolution Cafe Rio
4 Mark Twight   Holladay, UT38:57.1 250690  381 Big Ring/ Real Cyclist
5 Dave Benson   S Jordan, UT38:57.1 3363  383 Unattached
6 Larry Luke   Park City, UT38:58.0 248353  382 Unattached
7 Jerrel Storrud   West Jordan, UT38:58.1 237141  380 Porcupine Racing
8 George Klonizos   Bountiful, UT38:59.0 211771  375 RMCC /Cyclesmith
9 Michael Kracht   Park City, UT39:00.0 271396  376 Big Ring - Realcyclist.com
10 Alex Lizarazo   North Ogden, UT39:10.1 210566  377 Simply Mac
DNS Chris Colgan   Salt Lake City, UT 127202  373 RMCC/CycleSmith
DNS Trent Olsen   Layton, UT 310401  379 Team Excelerator

Men - Cat1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andre Gonzalez   Lehi, UT38:22.9 91576  418 VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc
2 Barry Makarewicz (1 - Cat2)   Salt Lake City, UT38:45.0 46298  406 ski utah
3 Samuel Moore   Saint Louis, MO39:01.5 77370  414 VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc
4 Christopher White   Salt Lake City, UT39:05.0 175309  409 Rocky Mountain Cycling Club
5 Mark Albrecht   Draper, UT39:10.3 279053  411 Revolution Cafe Rio
6 Sean Hoover   Riverton, UT39:30.4 197932  410 VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc
7 Michael Pratt   Draper, UT1 Lap 28629  416 Canyon Bicycles-Draper
8 Kevin Vore   Farr West, UT1 Lap 211366  415 The Bike Shoppe
9 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT1 Lap 10617  405 RMCC/Cyclesmith
10 Eric Martin   St. George, UT1 Lap 266132  417 Skull Candy/JSA Architects
11 Dallen Larson   Ogden, UT1 Lap 227879  413 Bikers Edge/Destination Homes
12 Robert Sorenson   Palo Alto, CA1 Lap 33491  407 Millcreek Bicycles
13 Mark Miller   Draper, UT1 Lap 24435  408 Canyon Bicycles-Draper
14 Robert Hansen   South Jordan, UT2 Laps 143463  412 Canyon Bicycles-Draper

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Burtenshaw   Logan, UT28:29.3 172053  204 Autoliv Cycling Club
2 Logan PHIPPEN   28:29.3  212 
3 Paul Baker   Northogden, UT28:29.6 316562  202 Simply Mac Racing
4 Nathan King   Salt Lake City, UT28:30.4 317564  217 
5 Jason Burnham   Bountiful, UT28:30.6 308371  214 Ski Utah Cycling Team
6 Mitchell Young   Syracuse, UT28:30.7 307518  211 Bikers Edge/Destination Homes
7 Aaron Thomas   Huntsville, UT28:32.1 310456  208 Team Excelerator
8 Jake Kapp   Clinton, UT28:32.1 314716  218 Unattached
9 CJ Kozlowski   Gillette, WY28:41.4 307652  205 
10 Tony BROWN   28:54.9  203 
11 Zach Ahleen   Saint George, UT28:56.2 322610  200 
12 Ross WEAVER   28:56.6  216 Bike Shoppe
13 Samuel WILCOX   28:57.5  209 
14 Steve LAIRD   28:57.5  206 
15 Noble Williamson   Salt Lake City, UT28:57.5 324700  210 
16 Todd Anderson   South Jordan, UT28:57.5 290715  201 
17 Steve GROSS   28:57.5  213 
DNF Pat Swink   Clearfield, UT 311550  207 
DNF Blake Mason   Riverton, UT 293569  215 Mercury Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Frye   Salt Lake City, UT36:55.1 260377  145 Ski Utah
2 Chad VanSolkema   Salt Lake City, UT36:55.1 278138  162 Bicycle Center
3 Teal Buchi   Salt Lake City, UT36:55.1 273772  166 FFKR/SportsBaseOnline
4 Travis Moulding   Farr West, UT36:56.0 299202  148 
5 Trent Olsen   Layton, UT36:56.0 310401  149 Team Excelerator
6 Dave Benson   S Jordan, UT36:56.0 3363  143 
7 al takemori   Lehi, UT36:56.1 276940  159 NA
8 Ryan Tanner   Salt Lake City, UT36:57.1 298172  160 SLC Bicycle Co.
9 Matthew Shaw   Springville, UT36:57.1 203672  153 Porcupine Cycling
10 Benjamin Bell   Salt Lake City, UT36:59.0 270517  164 Dolce Vita Cycling
11 Benjamin Siler   Murray, UT36:59.0 292920  163 Lin's Socks
12 Christopher Putt   Parkcity, UT36:59.0 282625  150 cole sport
13 Austin Knutson   Salt Lake City, UT36:59.1 291966  147 
14 Nate MESSERLY   36:59.1  167 The Bike Shoppe
15 Bryan Ralston   Beavercreek, OH37:00.0 270714  151 
16 Austin Scott   Ogden, UT37:00.0 296550  152 Simply Mac racing
17 Ryan Ottley   Providence, UT37:00.1 224853  165 Logan Race Club
18 Matthew Snyder   Sandy, UT37:01.0 291439  154 
19 Kevan Steed   Syracuse, UT37:01.1 92790  157 Team Excelerator p/b Pinnacle
20 David Hachey   Pocatello, ID37:02.0 242433  146 ICE / Idaho Kidney Institute /
21 David Taylor   Kaysville, UT37:03.0 274430  161 Simply Mac Racing
DNS Alan Stettler   Kaysville, UT 267903  158 Bikers Edge
DNF Ben Cook   Sandy, UT 303536  144 Porcupine Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hales   Salt Lake City, UT50:18.0 291052  91 Revolution Cafe Rio
2 Steve Albrecht   Lehi, UT50:18.0 279040  79 Revolution Cafe Rio
3 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT50:18.1 237328  83 FFKR Architects/SportsBaseOnli
4 Scott Preston   Parker, CO50:18.1 97431  98 revolution cafe Rio
5 Darren Goff   South Weber, UT50:19.0 301825  90 Team Excelerator
6 Carl Majors   Salt Lake City, UT50:19.0 203097  94 RMCC/Cyclesmith
7 Jeremy Collins   Farmington, UT50:19.0 131631  81 Masherz
8 Casey Nielsen   Plain, UT50:19.1 152462  96 Simply Mac Racing
9 Cody Rohovit   Slc, UT50:19.1 277951  99 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
10 Samuel Moore   Saint Louis, MO50:19.1 77370  106 VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc
11 James Crawford   West Haven, UT50:20.0 259282  82 Simply Mac
12 David HILL   50:20.0  93 Realcyclist.com
13 Mark Albrecht   Draper, UT50:20.1 279053  78 Revolution Cafe Rio
14 Justin Bingham   Roy, UT50:20.1 167381  80 Simply Mac
15 Ryan Farr   Cottonwood Heights, UT50:26.0 252129  84 RMCC/Cyclesmith
16 John Thomas   Park City, UT50:26.1 199388  105 realcyclist.com
17 Michael Pratt   Draper, UT50:39.1 28629  97 Canyon Bicycles Draper
18 Eric Martin   St. George, UT50:41.1 266132  95 skullcandy/jsa architects
19 Richard Dressen   Ogden, UT50:45.0 187510  108 FFKR Architects/SportsBaseOnli
DNF Stephen (Cody) Haroldsen   Salt Lake City, UT 230640  92 Ski Utah Cycling Team
DNF Robert Hansen   South Jordan, UT 143463  107 Canyon Bicycles-Draper
DNF Bart Carlson   Pleasant Grove, UT 258124  109 REV/RIO

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Hoffman   Clearfield, UT58:00.0 57141  48 Bikers Edge/Destination Homes
2 Thomas Cooke   Park City, UT58:00.0 7681  44 X-Men
3 joe waters   Ogden, UT58:00.0 267821  32 Canyon Bicycles-Draper
4 Dustin Eskelson   Roy, UT58:03.0 219289  15 Barbacoa-Mi Duole
5 David Harward   Salt Lake City, UT58:21.0 15338  21 Canyon Bicycles-Draper
6 derek dixon (1 - Cat1)   West Jordan, UT58:21.1 277136  45 Unattached
7 Rodney Smith   Salt Lake City, UT58:22.1 52471  28 CONTENDER BICYCLES
8 Michael Wilcox   Salt Lake City, UT58:23.0 78544  46 FFKR/SportsBaseOnline
9 Scott Patten   Park City, UT58:23.0 146288  24 Ski Utah Cycling Team
10 Erik Harrington   Salt Lake City, UT58:23.0 263132  20 RMCC/Cyclesmith
11 Andre Gonzalez   Lehi, UT58:23.1 91576  18 Canyon Bicycles Draper
12 Nathan Arnim   Salt Lake City, UT58:24.0 230024  33 FFKR Architects/SportsBaseOnli
13 Cameron Candelaria   West Jordan, UT58:24.1 198218  12 ski utah cycling
14 Aaron Olsen   Woodscross, UT58:24.1 181440  22 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
15 Kyle Brown   Farmington, UT58:26.0 119450  43 Bikers Edge/Destination Homes
16 BRYCE YOUNG   North Ogden, UT58:26.0 274878  34 Binghams/Simply Mac
17 Manny Cypers   S. Ogden, UT58:30.0 248993  13 The Bike Shoppe
18 Steven Ferguson   Salt Lake City, UT58:31.0 48264  16 Morgan Stanley/Team Spine/Spec
19 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT58:31.0 10617  49 Rocky Mountain Cycling Club
20 Jesse Gordon   Salt Lake City, UT58:33.0 182569  19 Canyon Bicycles-Draper
21 Eric Pardyjak (2 - Cat1)   Salt Lake City, UT58:37.0 148432  47 Canyon Bicycles-Draper
22 Kevin Van Loon   North Salt Lake , UT58:43.1 184083  31 Contender Bicycles
23 Mike Sohm   Salt Lake City1 Lap 219095  29 Canyon Bicycles-Draper
24 Bradley Gehrig (3 - Cat1)   Salt Lake City, UT1 Lap 234987  17 Barbacoa-Mi Duole
DNS Eric Pardyjak (Cat1)   Salt Lake City, UT 148432  23 Porcupine / Specialized Racing
DNF Michael Booth   Salt Lake City, UT 212282  11 Barbacoa - Mi Duole
DNF Darrell Davis   Salt Lake Cty, UT 8770  14 CONTENDER BICYCLES
DNF Robert Sorenson   Palo Alto, CA 33491  30 Millcreek Bicycles

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Cooper   Salt Lake City, UT38:55.0 45203  464 canyon bicycles - draper
2 Jeffrey Ure   Park City, UT38:56.0 36248  472 Bountiful Mazda Cycling Team
3 Todd Taft   Salt Lake City, UT38:57.0 207596  470 Ski Utah Cycling Team
4 Scott Mathewson   South Jordan, UT38:57.1 240704  475 ThinkCash Racing
5 Eric Thompson   Salt Lake City, UT39:05.1 204002  471 Ski Utah Cycling Team
6 Steven Ferguson   Salt Lake City, UT39:52.8 48264  467 Morgan Stanley/Team Spine/Spec
7 Norman Frye   Salt Lake City, UT39:53.0 260377  473 Ski Utah Cycling Team
8 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT39:55.0 67936  469 Canyon Bicycles Draper
9 Barry Makarewicz (1 - Cat2)   Salt Lake City, UT39:57.0 46298  468 ski utah
10 Mark Twight   Holladay, UT40:07.0 250690  474 Big Ring/Real Cyclist
11 Shane Dunleavy   Park City, UT1 Lap 253994  466 Ski Utah Cycling Team
DNF Darrell Davis   Salt Lake Cty, UT 8770  465 CONTENDER BICYCLES

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorin Ronnow (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT39:53.0 264904  325 FFKR Architects/SportsBaseOnli
2 Robert Walker   Pocatello, ID39:53.1 48931  324 Bountiful Mazda
3 Douglas Cottle   Ogden, UT39:58.1 271201  322 Canyon Cycling
4 Henry Ebell   Fairview, UT2 Laps 47978  323 Porcupine Racing

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Putt   Park City, UT 317194  430 
2 Rhys Martin   Draper, UT 311200  429 skullcandy/jsa architects
3 Van Higley   Kaysville, UT 316246  427 BIKERS EDGE

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Ross   South Jordan, UT 326950  431 

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Kapp   Clinton, UT 314716  428 

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan PHIPPEN     433 
2 Evan Clouse   Park City, UT 323978  432 Cole Sport
3 Luke WEIL     434 Roosters Jr.

Women - Cat1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelsy Bingham (1 - Cat3)   South Ogden, UT50:12.0 311522  259 Roosters
2 Chantel Thackeray   Murray City, UT50:12.0 249124  255 PCIM
3 Nichole Wangsgard   Cedar City, UT50:12.1 100972  258 Roosters P/B ENVE
4 Denise Antacle (1 - Cat2)   Holladay, UT50:12.1 171605  250 PCIM
5 Nicole Evans   Sandy, UT50:13.0 201539  252 Millcreek Bicycles
6 Laura Patten   Park City, UT50:13.1 143579  256 Ski Utah Cycling Team
7 Alison Frye   Salt Lake City, UT50:14.0 247526  253 Ski Utah Cycling Team
8 Sarah Kaufmann   Park City, UT50:27.0 204404  257 elete
9 Lori Harward   Salt Lake City, UT50:38.0 247090  260 Utah Premier-Ski Utah Cycling
10 Keri Gibson   Pleasantview, UT50:38.0 294391  254 Dottie Beck's Racing/The Bike
11 Margaret Douglass (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT1 Lap 60449  251 Ski Utah Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelli Winder   Ogden, UT27:59.0 313100  358 Simply Mac
2 Toby Nishikawa   Willard, UT27:59.4 319428  360 Simply Mac
3 Christy Donaldson   Orem, UT28:00.2 313196  357 Mad Dog Cycles Race Team
4 Kylie KENNEDY   28:55.7  359 
DNF Kaytie Scott   Ogden, UT 311329  361 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOBonk BreakerUSACDFSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee