Race Results for
Artisan Prosthetics/Azcross.com Cyclocross #2
Flagstaff, AZ
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/24/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285   
2 Max Bilver      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   WEB-OP
2 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   WEB-OP
3 Graham Tutti      Unattached
4 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Carlos OBriens Racing
5 Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Carlos OBriens Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve McNamee   Scottsdale, AZ 189612   Le Scomparse Cycling Team
2 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
3 Wayne Gorry   Payson, AZ 13741   

Men - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Cypress Gorry   Brevard, NC 219681   Four Unity Racing
2 Zachary Keller   Mesa, AZ 257387   Form Cycles
3 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   WEB-OP
4 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   WEB-OP
5 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   Schampa Racing
6 Thomas Jones   Albuquerque, NM 101818   Nob Hill Velo
7 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285   Unattached
8 Graham Tutti      Unattached
9 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Carlos OBriens Racing
10 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywell Cycling
DNF Micheal Grabinger Jr   Phoenix, AZ 231701   Team Pista Palace
DNF Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   Team Pista Palace
DNF Brian Meyer   Tucson, AZ 220650   Unattached

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Axmann   Phoenix, AZ 245615   AllSport GPS AZ Women Racing
2 Linden Lane   Flagstaff, AZ 202511   Soulcraft
3 Jessica Garnello      
4 Julie Biver      

Mixed - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame Strada Junior Team
2 Linden Lane   Flagstaff, AZ 202511   Soulcraft
3 Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Bike Haus
4 Matt DeMicco   Mesa, AZ 299755   Two-Wheel Jones Racing
5 Nathaniel Coghlan   Phoenix, AZ 291461   NorEast Cycling
6 Jeffrey Ackley   Phoenix, AZ 306128   ASU Cycling
7 Daniel Hachida      
8 Charles Bruni   Flagstaff, AZ 288078   Absolute Bikes Team
9 Andrew Slater      Unattached
10 Josh Gilbert      
11 Mishael Shapiro      Unattached
12 Kyle Young   Irvine, CA 282125   
13 Travis Semm      Unattached
14 Marty Coplea   Fountain Hills, AZ 196285   AZ Devo
DNF Tressel Holloway      Unattached
DNF Ian Keller   Gilbert, AZ 262213   

Mixed - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Keniston   Fountain Hills, AZ 302871   
2 Tyler Coplea   Chandler 196300   Landis/Trek
3 Colin Don   Los Angeles, CA 256718   
4 Dan Maher   Tucson, AZ 229834   
5 Michael O'Donnell   Flagstaff, AZ 212160   
6 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ 140267   
7 Corey Coplea   Flagstaff, AZ 181879   Team One Racing
8 Trevor Bailey   Mesa, AZ 290567   
9 Thomas Faeh   Flagstaff, AZ 181963   Schampa Racing
10 Paul Rahn      
11 Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Carlos OBriens Racing
12 Angela Axmann   Phoenix, AZ 245615   AllSport GPS AZ Women Racing
13 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Carlos OBriens Racing
14 Joseph Shy   Phoenix, AZ 139480   Carlos OBriens Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSpyBonk BreakerCUORESierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee