Race Results for
Wigwam MTB Challenge- WORS 2010 #12
Sheyboygan, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Flisram   49:29.20  4005 Team Extreme
2 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI51:07.10 303828  4026 EXPO Racing
3 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI52:01.20 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
4 Alex Darrington   54:02.50  4088 Bikes Limited
5 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI54:42.90 317236  4055 
6 Nick Christensen   54:49.40  4362 Gear Grinder
7 Shane Holcomb   56:02.80  4352 Fat Katz
8 Nolan Steig   56:30.90  4340 
9 Benjamin Pink   57:03.80  4408 Muddy Cup
10 Riley Kunstman   57:30.10  4059 Gear Grinder
11 Roman Kosarzycki   1:02:23.00  4080 Alterra
12 Tyler Grade   1:03:03.30  4338 
13 Andrew Bryce   1:03:20.90  4410 
14 Fletcher Arlen   Wausau, WI1:11:50.60 368031  4034 City Bike Works
15 Kyle Kargel     6001 Wildside Velo Club
16 Daniel Gretzinger     6008 Wheel and Sprocket
17 Cole McDicken     6219 
18 Nathan Knowles   Batavia, IL 314966  6017 The Endurance Trust
19 Gabe Barden     6220 Heavy Pedal Velo Club
20 Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673  6212 South Chicago Wheelmen
21 Colton Campbell     6218 
22 Zack Kargel     6002 Wildside Velo Club
23 Aaron Smith     6003 Wheel and Sprocket
24 Calhan Norman     6213 
25 Dylan Eggebrecht     6011 
26 Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
27 Nick Niemi     6209 
28 Ben Smith     6027 Wheel & Sprocket
29 Elliot Schneider     6020 Elliot
30 Alex Durocher     6204 
31 Truman Russell     6217 
32 Joshua Prewitt     6205 Attitude Sports
33 Joshua Caron     6215 
34 Leo Bergner     6211 
35 Reed May     6030 
36 Grant Slocum     6208 
37 Lucas Fletcher     6015 
38 Noah Hoppe     6216 Fond Du Lac Cyclery
39 Tyler Holden     6032 
40 Maxmillian Schram     6223 Heavy Pedal
41 Karl (junior) Tillman     6207 
42 Henry Schwiesow     6222 Tower Clock Eye Center
43 Griffin May     6031 
44 Andrew Schwiesow     6221 Tower Clock Eye Center
DNF William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club
DNF Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
DNF Max Kuehnel     6206 Fuel Cafe

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Feldmann   49:32.10  4074 Cyclopath
2 Brayden Schott   49:43.30  4070 
3 Kevin Atkins   50:18.80  4390 
4 Cory Marty   Plover, WI53:53.80 303981  4014 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Stieber   44:57.80  4085 Rib Mountan Cycles
2 Phil Fluegel   45:08.60  4317 
3 Kurt Brunner   46:36.10  4017 
4 Martin Reza   47:48.00  4101 
5 Russell Bernard   48:19.00  4313 
6 Danny Marchewka   48:51.80  4071 
7 Joe Valen   48:57.40  4370 
8 Erik Backhaus   49:20.10  4350 
9 Jake Eigenberger   49:33.60  4389 Team Racing
10 Jared Brodjeski   49:42.70  4068 
11 Shaun Truelove   49:47.50  4412 
12 Jeremiah Pritzl   49:50.60  4335 Sheboygan County LE Team
13 Nick Theodoru   50:01.00  4355 
15 Alistar Faul   Sheboygan Falls, WI51:02.80 309769  4394 UW-Sheboygan
16 Anthony Van Asten   51:25.50  4323 
17 Bill Schultz   51:45.80  4348 
18 Chris Wilkes   52:58.60  4934 
19 Benjamin Sukowaty   53:02.20  4310 
20 Michael Rosinsky   53:11.10  4372 
21 John Ruggles   53:12.50  4003 
22 Ben Lindsey   53:23.20  4379 
23 Brandon Drake   55:28.20  4336 
24 Alex Johnson   55:54.00  4400 
25 Kurt Miller   57:23.40  4413 
26 Jeremy Albright   57:47.30  4345 
27 Edward Eigenberger   57:54.40  4354 Christ Punchers
28 Robert Shebesta   60:39.60  4404 
29 Alex Imhoff   1:02:24.60  4391 Team Extreme
30 Vincent Johnson   1:02:39.10  4399 
31 Ben Cleveland   1:03:25.80  4801 
32 Bryan Rosinsky   1:05:22.90  4373 
33 Jeremy Jersild   1:05:48.10  4051 
DNF Ryan McAbee     4322 
DNF Max Fischer     4383 Christ Punchers
DNF Scott Krueger     4818 Team WORS
2147483647 Jason Lichtman   Living Dead  4411 Not So Living

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Patterson   45:55.30  4053 Attitude Sports
2 Eric Grissom   46:15.50  4077 
3 Marko Gerovac   46:25.00  4010 
4 Mike Purdy   46:39.30  4405 
5 Christopher Richmond   47:52.40  4046 Heavy Pedal Velo Club
6 Joe Vanderpuy   48:24.00  4024 Team Cthulu
7 Jonathan Hage   48:54.50  4403 Belle City Bikers
8 Timothy Sandee   49:03.60  4382 
9 Jean St-Amour   49:24.00  4342 
10 Jeremy Drake   49:28.20  4331 
11 Wade Marks   50:12.20  4397 MEAT Wallet
12 Tim Wacker   50:42.30  4378 
13 Eric Ohlfs   50:51.80  4316 
14 Matt Pemberton   51:32.60  4073 
15 Ehren Graf   53:11.50  4395 
16 Kevin Bradley   53:40.00  4307 
17 Kevin Wolfberg   53:51.20  4388 
18 Piotr Nosal   53:52.60  4326 
19 Michael Becker   54:01.00  4401 
20 Adam Lindsey   54:02.30  4324 
21 Myles Bible   54:16.40  4351 
22 Shawn Richards   54:39.60  4309 
23 Adam Zouski   55:35.20  4366 
24 Todd Richter   56:32.00  4347 SCLE
25 Casey Brauer   56:51.20  4385 
26 Eric Bakka   57:04.90  4330 
27 Benjamin Gasper   58:41.90  4376 
28 Steven Wimmer   59:09.70  4346 SCLE
29 Nate Janik   59:22.90  4312 The Malt House
30 Jon Veldboom   59:24.80  4936 
31 Jacob Glatt   60:29.50  4804 Titletown Flyers
32 Patrick Wilcox   60:37.40  4353 
33 Joseph Lytle   60:44.80  4367 H1N1
34 Matt Hocevar   1:02:20.80  4306 
35 Shawn Splivalo   1:02:21.80  4339 SCLE
36 Patrick Leichtman   1:02:53.50  4364 
37 John Kyles   1:07:03.90  4398 
DNF Peter Fetters   Neenah, WI 292715  4141 
DNF Dave Pringnitz     4327 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Nass   47:08.80  4407 
2 Ruben Valdez   47:21.40  4045 
3 Jeff Pierce   47:22.80  4361 
4 Gary Ehrike   47:35.40  4304 
5 Clive Warren   47:41.40  4006 Green Door Home Inspection
6 Scott Nyland   48:20.00  4935 
7 Dale Crowell   48:34.40  4937 
8 Kevin Lisowe   48:39.10  4037 
9 Paul Darrington   49:55.90  4817 Bikes Limited
10 Chris Harold   50:01.90  4091 Muddy Cup
11 Ron Smith   50:05.20  4305 
12 Jody Arlen   50:20.60  4035 
13 David Fessler   50:21.00  4344 
14 Gary Frost   50:47.90  4802 Tread Head Cycling
15 Jon Mathews   51:00.50  4375 Team Hannah
16 Joseph Fischer   51:27.00  4089 Title Town Flyers
17 Jon Kerkman   51:32.60  4381 
18 Peter Hernandez   51:33.40  4386 
19 Samuel Van Jaarsveld   51:35.20  4396 
20 Benjamin Jerry   51:41.60  4377 Bose Elementary School
21 Scott Niemi   51:53.80  4334 
22 Mark Baranowski   51:57.50  4357 XXX Racing
23 Eric Huff   52:39.00  4343 Bicycle Works
24 Kurt Gruben   52:40.00  4325 
25 Jason Stauber   53:12.80  4363 
26 Scott Beduhn   53:25.50  4359 Gear 'N Up
27 Daniel Reddy   54:53.00  4406 
28 Kreg Gruben   54:58.10  4318 
29 Matthew Knowles   Batavia, IL54:59.80 314964  4810 
30 Brad Jorsch   55:20.30  4333 SCLE
31 Joe Durocher   55:26.30  4319 
32 Steve Caron   55:44.60  4369 
33 Adam Kim   55:58.60  4371 
34 Brian Coleman   Cedarburg, WI55:58.60 314104  4807 Alterra MTB Team
35 Loren Beyer   57:13.10  4315 
36 Mark Eben   57:30.30  4329 
37 Michael Dutczak   Crete, IL57:39.80 261776  4360 South Chicago Wheelman
38 Bryan Tracey   57:41.80  4392 
39 Scott Miller   Winston Salem, NC57:59.30 195530  4939 Paceline Bicycles
40 Henry Kosarzycki   1:02:43.40  4815 Alterra
41 John Bohonek   1:03:18.80  4393 
42 Calvin Kesweder   1:03:37.40  4332 Sheboygan County Law Enforceme
43 Ryan Roesler   Onalaska, WI1:08:41.50 317102  4816 
44 Jon Loeck   1:09:58.70  4384 
45 Rod Janssen   1:14:49.10  4303 
DNF David Bartol   Grand Marais, MN 192344  4321 MBRC/Flanders
DNF James Bittner     4341 
DNF David Darbant     4374 
DNF Steve Slocum     4938 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Al Adams   52:35.70  4380 
2 Timothy Wateski   52:53.90  4337 
3 Gregory Clausen   52:56.20  4402 TreadHeadsCycling
4 George Doty   53:51.90  4033 
5 Dan Marchewka   55:04.80  4328 
6 Mark Corrigan   58:11.70  4002 
7 Dennis Klinkert   59:00.40  4043 
8 Wally Sniadajewski   1:01:15.60  4100 Point Pursuit
9 Paul Pittner   1:02:10.60  4409 
10 Gope Hotchandani   1:02:55.90  4308 
11 Ted Batzer   1:14:28.20  4368 H1N1
DNF Richard Wenborne     4007 Titletown Flyers
DNF Ron Jansen     4016 
DNF Dennis Westberg   Kewaunee, WI 296314  4027 Titletown Flyers
DNF Glenn Aavang     4063 
DNF Bruce Parker     4084 Freewheel Bike
DNF Mike Wilkes     4311 
DNF Stephen Diers   Sheboygan, WI 302318  4349 Fat Kats
DNF Jay Hoppe     4813 Fond Du Lac Cyclery

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Karinen     2182 XC Sports / EnduranceTrust
2 ryan oconnell   Oak Forest, IL 303745  2154 Team Expo
3 Ian Haupt     2152 Expo
4 Jan Warren     2427 SixSixOne / Azonic / GoPro
5 Travis Johnson     2993 Heavy Pedal
6 Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  2148 Gary Fisher 29er Crew
7 Connor McColl     2098 Endurance Trust
8 Kyle Berchem   Manitowoc, WI 296457  2425 Gen X / World Bicycle Relief
9 Benjamin jones   Ripon, WI 320300  2416 Ripon College Red Hawks
10 Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2115 Team WORS
11 Jimmy Splittgerber     2437 
DNF Bo Schinke     2010 GenX/World Bicycle Relief
DNF Jordan Loeck   Sherwood, WI 291906  2068 Appleton Bike/GenX
DNF Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  2127 MNJRC
DNF Brandon Watkins     2165 EXPO Racing
DNF Jordan Watkins     2183 EXPO Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Maloney   1:34:51.40  1029 
2 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:35:39.10 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
3 Justin Michels   1:37:06.30  1627 Gear'n Up
4 Peter Coenen   1:39:12.20  1610 
5 Eric Weidman   1:43:49.60  1616 Muddy Cup
6 Ryan Voss   Damascus, OR1:44:03.90 286022  908 Muddy Cup
7 Spencer Cone   Baraboo, WI1:52:58.60 302116  1019 Wildside Velo Club
8 Andrew Wiesner   Germantown, WI1:54:48.60 289953  1062 Titletown Flyers
9 Andy Fehrenbach   Ripon, WI1:56:16.30 300540  1609 Ripon College Red Hawks
10 Michael Sherven     2156 Fat Tires & Beer
11 Luke Terlinoen     2449 
12 Josh Rupnow     2195 Team Extreme
13 Adrian Icenogle     2137 Attitude Sports
14 Chad Rury     2200 Eriks Bike Shop
15 Chris Hinshaw     2136 Fond du Lac Cyclery
16 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
17 Oliver Neumann     2456 UW-Stout
18 Jeremy Brouwer   Ripon, WI 324980  2413 Ripon College Red Hawks
20 Travis Schirpke     2057 TEAM EXTREME
21 Andy Ayers   Ripon, WI 300537  2408 Ripon College Red Hawks
22 Ryan Wenzlick     2467 Titletown Flyers
23 Lowell Johnson     2917 
24 Paul Westberg     2175 Titletown Flyers
25 Gordon Stewart     2415 
DNF Scot Couturier   Indianapolis, INUW-Platteville 297637  Scot 2430
DNF Eric Smith   Ripon, WI 264148  1612 Ripon College Red Hawks
DNF Marc Ano     1617 
DNF Kelby Shaw     1637 
DNF Chris Smith   Mukwonago, WI 309395  2017 Team Extreme
DNF Zach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNF Phillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2124 Team WORS
DNF Paul Meuer   Elburn, IL 300541  2422 Ripon College Red Hawks
DNF Danny Holtermann     2452 Gen X/ World Bicycle Relief
DNF Ryan Gilbert     2465 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI1:37:12.40 186054  1613 
2 John Fang   1:40:06.20  1630 
3 Travis Braun   Madison, WI1:41:09.60 285469  1620 Magnus
4 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:42:14.80 302088  1048 Team Pedal Moraine
5 Michael Ziegler   Milwaukee, WI1:42:34.80 296227  1099 Cyclenauts
6 Chad Chenoweth   La Grange Park, IL1:43:39.80 199992  1635 Bloomington Cycle
7 Tyler Welnak   1:43:41.30  1625 Wheel and Sprocket
8 Dan Ellerkamp   Madison, WI1:44:36.40 279709  1018 Magnus / Twin Six
9 Zachary Giffey   1:45:15.50  963 
10 Jesse Coenen   1:47:46.60  1611 
11 Joe Nolan   1:49:26.80  962 Momentum
12 Jereme Noffke   1:49:58.20  965 
13 Jonathon Frey   1:51:52.60  1631 
14 Patrick Scheibel     2077 
15 Carl Morse     2171 Wheel & Sprocket
16 Ian Willmann     2007 
17 Ben Schreiber     2451 Team Pedal Moraine
18 Michael Laurence     2483 Northbrook Bike club
19 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2902 treadhead/A51/psimet
20 Brandon Teske     2488 Titletown Flyers
21 Brad Nagreen     2487 
22 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2002 Team AttakTiks
23 Chad Hoppe     2050 Team Fond du Lac Cyclery
24 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme
25 Todd Nutter     2829 Fond du Lac Cyclery
26 John Felke   Chicago, IL 307070  2895 Kinky Llama Racing
27 Tim Strege     2856 
DNF Nicholas Holzem   Wausau, WI 311654  1016 City Bike Works
DNF Eric Fossell   Berthoud, CO 296311  1107 Spokes N Spines
DNF James Schwindt     1622 Fond Du Lac Cyclery
DNF Mike Darlington     2130 Trek Stores ofMadison
DNF Ryan Theel     2151 Cyclopath
DNF Nicolas Sandoval   Milwaukee Wi 340716  2410 
DNF Mark Schindel     2817 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Tries   1:35:24.30  1047 South ShoreCycles
2 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:35:43.10 196060  1054 Alterra Mtb
3 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:37:04.40 164577  1068 Gear Grinder
4 Vince Steger   1:37:06.20  1020 Eriks Bikes & Boards
5 Justin Meyer   1:39:16.40  1624 
6 Mitch Moen   Lombard, IL1:39:28.20 24686  1077 Rbikes.comtTruckParts.com
7 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:40:21.30 293537  1053 Wildside Velo Club
8 Neil Zacharek   1:41:33.00  1059 Sheboygan Bicycle Co
9 Wally Kunstman   Sheboygan, WI1:42:17.50 285687  1060 Sheboygan Bicycle Co
10 Jeremy Vogels   1:43:45.20  1033 Performa Cycling
11 David Bender   Kenosha, WI1:44:02.80 260585  1012 JVC/Michaels Cycle
12 Rodney Moon   Blair, WI1:45:47.30 243112  1621 Bear Valley Bikes
13 Erin Sikora   1:47:40.10  1074 Performa Cycling
14 Jamie Prange   1:52:38.90  1079 Cyclopath
15 Dan Wierzbra   1:53:19.70  1632 Rib Mountain Cycles
16 Eric Stanke     2211 Schwag
17 Matt Karwowski     2104 Erik's Bikes
18 Jason Gibson     2162 Gear N Up
19 Nathan Tock     2409 
20 Martin Tank   Oconomowoc, WI 313440  2436 Cyclopath
21 Rennis Delgado     2038 
22 Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2454 Iowa City Cycling Club
23 Rob Willmas     2114 Team Bonk
24 Josh Giffey     2463 
25 Mark Hanson     2472 Loose Gravel
26 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
27 Mike Williams     2480 Rice Racing
28 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2166 
29 Ben Leach     2143 Bike's Ltd
30 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
31 Benjamin Swart     2176 Pedal Moraine
32 Lee Hildebrandt   Breckenridge, CO 149816  2998 
33 Jeremy Jonas     2918 
34 David Mowry     2049 Team Pedal Moraine
35 Luke Utecht     2030 Performa Cycling
36 Nicholas Holbus     2471 Team Pegasus
37 Eric Steffen     2417 teamcyclopath
38 Nate Andrews     2103 Alterra Coffee
39 Timothy White     2457 
40 Matthew Nurre     2464 
41 Joshua Glovinsky     2897 R+M Cyclery
42 Christopher Pitts     2199 Wildside Velo
DNF Joel Coon     905 BelGioioso/Twin Six
DNF Ryan Shiroma   Madison, WI 193030  906 BelGioioso/Twin Six
DNF Kevin Pomasl     1027 Team Wisconsin/ MC2
DNF Eli Lipp     2018 Speed Freak
DNF Ryan Usiak     2117 Titletown Flyers
DNF Benjamin Lasecki     2158 Cyclopath
DNF Timothy Sanders     2894 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Heil   1:34:42.80  1114 Cyclenauts
2 Scott Diedrich   1:37:33.70  1084 Attitude Sports
3 Lance Wall   1:37:40.90  1044 Treadhead cycle club
4 Kurt Schwiesow   1:37:41.20  1009 Tower Clock Eye Center
5 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:39:54.00 317100  1623 Treadhead Cycling
6 Jason Kozicki   1:40:01.40  1614 Bellin Health
7 Joe Greatens   De Pere, WI1:41:15.30 218706  1008 
8 Joe Villalobos   1:41:18.60  1031 Hayes RPM Cycling
9 John Hughes   1:41:31.30  1629 Pedal Moraine
10 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:41:56.20 81966  1017 CZ Velo
11 Carey Falkenberry   1:42:09.90  1006 
12 Krystian Pac   Chicago, IL1:44:54.00 149853  1078 PACT - DISH POLSKA TV - Miodu!
13 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:46:04.40 205152  916 Muddy Cup \ Twin Six
14 Jeff Steckbauer   1:46:40.30  1801 Rib Mountain Cycles
15 Jeremy Lentz   Colgate, WI1:46:52.40 292071  1025 
16 Cal Collins   1:48:26.70  1619 Wannabe Racing
17 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:48:40.20 280824  1813 WORS HAYES BRAKES
18 Cole Jacobsen   Oneida, WI1:57:03.60 309298  1005 Titletown Flyers
19 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI2:48.70 227409  1810 Wildside Velo Club
20 Troy Schaden     2178 Scwag
21 Mike Bishop     2484 Treadhead Cycling
22 Brett May     2079 Kettle MoraineFlyers
23 Chad Klaus     2212 Schwag
24 Jason Ruesch     2087 Rib Mountain Cycles
25 Mark Walter     2444 Muddy Cup
26 Mark Clinton     2149 Attitude Sports
27 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2903 Sheboygan BikeCo
28 Steven Schaefer     2905 
29 Chan Barden     2445 Heavy Pedal Velo Club
30 Marek Kulesza     2443 
31 Anthony Dombrowski     2916 Team Pedal Moraine
32 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2194 EXPO Racing
33 Anthony Mikrut   Chicago, IL 167368  2418 Kinky Llama Racing
34 Jeff Weyenberg     2027 
35 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
36 Mark Szudrowitz     2810 Team Extreme
37 Phil Taylor     2458 
38 Michael Olm     2016 GenXcycling
39 Matthew Lanser     2048 Titletown Flyers
40 Marcus Steele     2828 Title Town Flyers
41 Brandon Murphy     2419 Kinky Llama Racing
42 Mark Glovinsky     2440 
43 Peter Kazaks     2198 Gear Grinder
44 Bradley Byrge     2433 cyclopath
45 Kenny Dretzka     2811 Team Cyclopath
46 Ken Walz     2485 Fast Green
47 Jason Lilyquist     2431 
48 Mike Mennenoh     2460 Treadhead
49 Todd Somers   Milwaukee, WI 196059  2080 Alterra
50 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  2412 Big Ring Flyers
51 Steve Havlichek   Green Bay, WI 315554  2163 
52 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
53 Darin Olski     2446 
54 Randy Jennings     2180 Team Extreme
DNF Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI 228524  1037 Endurance Trust

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Boyles   Pewaukee, WI1:33:29.00 99459  913 BVC-Nomad Cycling
2 Michael Spiro   1:33:48.50  1628 Gear Grinder
3 Randy Wegener   1:37:40.00  1633 Fond Du Lac Cyclery
4 John Wypiszinski   1:38:53.40  1085 Titletown Flyers
5 Greg Jones   West Allis, WI1:38:55.50 295007  907 Hayes Brakes
6 William Hausdoerffer   1:38:59.70  961 
7 Dan Tavela   1:39:23.70  1043 THC
8 Steve Pribek   1:40:18.60  1026 
9 Dan Szczepanski   1:40:58.50  1028 BelGioioso/Titletown Flyers
10 Sean Miller   1:42:18.50  1618 MichaelsCycles
11 William Burkholder   Rockford, IL1:42:38.60 296156  1002 Kegel\'s Bike
12 Mark Cole   Stevens Point, WI1:42:39.90 104782  1119 Adventure 212/Specialized
13 Steve Schafer   Barrington, IL1:43:11.10 309583  1636 unattatched
14 Steve Jeske   1:49:24.10  964 Pedal Moraine
15 Curt Demott   1:51:01.50  1100 Titletown Flyers
16 Robert Schrank   Gurnee, IL1:58:39.80 118745  1634 Team Type 1
17 Shawn Hauser   2:11:09.00  1805 Titletown Flyers
18 Shane Veldhuizen     2447 Schwag
19 Brian Christensen     2438 Gear Grinder
20 Dave Blanke   N. Barrington, IL 310413  2039 
21 Steve Kobs     2032 Team Pedal Moraine
22 Paul-Brian McInerney   Chicago, IL 286420  2421 Half Acre Cycling
23 Jeff Wren     2082 Team Extreme
24 Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
25 Ken Naef     2011 Titletown Flyers
26 Mark Cheyne     2907 Muddy Cup
27 Wade Bergner     2429 
28 Ken Stuckart     2996 
29 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
30 Barry Campbell     2432 
31 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
32 Roger Eckes     2994 Alterra Coffee
33 Oscar Corona     2477 
34 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2036 Titletown Flyers
35 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  2999 Hayes Brakes
36 Troy Meives     2855 On The Rivet
37 Steve Davidson     2100 Titletown Flyers
38 Bob Bemmels     2448 Schwag
39 Michael Gorka   Salem, WI 13730  2803 TreadHead Cycling
40 Brian Coppock     2185 
41 Sam Huntington   Madison, WI 209052  2915 
42 James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 TreadHead Cycling
43 Troy Olm     2142 Chainsmokers
44 Chris Cooper     2854 Hayes Disc Brakes
45 Derek Struye     2482 
46 Dave Dahlman     2157 Team Extremec
47 Scott Graff     2037 
48 Michael L Laufenberg     2203 Team Pedal Moraine
49 Randy Johnson     2169 Heavy Pedal
50 Dave Cunz     2486 
51 George Boznos     2476 
52 Andrew Trewyn     2959 Waupon Raod Warriors
53 John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930  2995 Waupun Road Warriors
54 Dean Truettner     2481 Bikesweets.com
55 Thomas Harron   Madison, WI 296479  2804 Wildside Velo Club
DNF Brent Palmer     901 Titletown Flyers
DNF Matthew Dale   Cable, WI 310643  1007 Riverbrook Momentum
DNF Richard Faith     1040 Cylenauts
DNF Ty Gonzalez     1045 Alterra MTB Team
DNF Bill Schneider     1080 Elliot
DNF David Compton   Belvidere, IL 259833  1113 Compton Bros. Racing
DNF Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2901 Team Wisconsin/MC2

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Stroik   Franklin, WI1:41:54.20 258547  1067 Chiropractic Partners
2 Ross Lemke   1:42:16.40  1049 Pedal Moraine/Hammer
3 Jeff Sympson   Rockford, IL1:42:58.10 101514  1076 Kegel's
4 Bob Phelps   Milwaukee, WI1:42:58.40 314420  1803 Alterra Coffee
5 Todd Bugnacki   1:43:45.30  1035 Club Tread
6 Chris Tamborino   1:44:00.50  1015 Expo Racing
7 Jesse Kusserow   1:44:45.50  1081 
8 Edward Dutczak   Crete, IL1:46:04.70 80789  1051 South Chicago Wheelman
9 Eric Sime   Boscobel, WI1:53:09.70 176464  902 Team Singular
10 Russell Jobs   1:56:44.70  1101 Hayes Disc Brakes
11 Mike Owens     2173 Alterra
12 Mike Daish     2453 
13 Tom Wendland     2031 TEAM EXTREME
14 Peter Epperson   Mequon, WI 215851  2469 Gear Grinder
15 Terry Prewitt     2250 Attitude Sports
16 Scott Mullins   Mequon, WI 245365  2470 Team Gear Grinder
17 Dustin Vande Zande     2906 Point Pursuit
18 Larry Hipps     2071 Pedal Moraine
19 Scott Palmersheim     2909 Pedal Moraine
20 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  2450 Titletown Flyers
21 John Gretzinger     2072 
22 Jeff Greatens     2461 
23 Edward Piontek     2135 Title Town Flyers
24 Troy Sable     2084 
25 alan kinnaman   Madison, WI 309614  2131 
26 Pj Braun     2434 Heavy Pedal Velo
27 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2912 Team Extreme
28 Dave Reich   Pine River, WI 292243  2112 Team Extreme
29 Todd Fletcher     2125 
30 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
31 Anton Koenigsmann     2812 
32 John Mahr   Chicago, IL 116316  2466 Wheelfast Racing
33 Steven Drecoll     2138 
34 Shawn Cotter     2424 
35 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo Club
36 Len Cabaltera     2818 Hayes Disc Brakes
37 Michael Kaspar     2428 
38 Brian Gill     2423 tekbolt.com
39 Gary Esko     2814 Titletown Flyers
40 Christopher Voss     2181 
41 Michael Miller     2462 
42 Larry Bryce     2857 
43 Paul Traeger     2092 TEAM EXTREME
DNF Sam Kuehnel     1615 Fuel Cafe
DNF Kelly Skinkis     2145 Team WORS
DNF Len Ayala     2479 
DNF Keith Wolf     2853 Extreme

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Anderson     2455 Schwag
2 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2085 
3 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2025 IS Corp
4 John Wrycza     2468 Wheelfast
5 Jim Feuerstein     2070 Heavy Pedal Velo Club
6 Michael Giesen     2116 Titletown Flyers
7 Daniel Millin     2177 Team Bonk
8 James Jones     2997 
9 James Pittacora   Chicago, IL 315874  2478 
10 Mark Bader     2439 Brampton Bike
11 Dale Freund     2459 Kenda
12 Sterling Schmidt     2128 Heavy Pedal Velo club
13 Bill Styer     2069 
14 Don Freitag     2420 
15 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 velo club roubaix
16 Randy Borst     2090 Titletown Flyers
17 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
18 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2056 TreadHead Cycling
19 dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2083 Titletown Flyers
20 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
21 Jeff Trepanier     2475 
22 Chris Kemble     2190 Kremblesaki
23 Jim Splittgerber     2411 
24 Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
25 Julian Coupland     2414 
26 Mark Koenig     2426 Titletown Flyers
27 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
28 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 Brats N Beer
29 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2086 Team Extreme
30 Ron Kapaun     2118 
31 Steve Manthe     2059 Chainsmokers
32 Daniel Braun   Madison, WI 297039  2197 EXPO Racing
33 John Dabbeekeh     2474 
34 David Nyenhuis     2435 
35 Robert Langlois     2167 
DNF Randy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers
DNF Mike Brauer     2172 Heavy Pedal Velo
DNF Dan Smith     2442 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:33:41.90 294148  702 Team Extreme
2 Greg Krieger   Fort Collins , CO1:33:52.60 255039  715 Team Extreme
3 Myles Beach   Larsen, WI1:34:19.30 208348  704 EXPO
4 Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:37:04.80 209414  706 EXPO Racing
5 Kyle Warras   Waukesha, WI1:37:31.50 280628  703 EXPO Racing
6 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:38:07.50 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
7 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:39:16.80 293057  743 Wheel and Sprocket
8 David Flaten   1:41:19.70  742 
9 Tony Kaatz   Ripon, WI1:42:24.80 297312  701 Attitude Sports
10 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI1:42:26.00 280257  709 Team Cyclopath
11 Parker McColl   1:43:13.80  741 Endurance Trust
12 Dakota Dale   Cable, WI1:44:15.20 310795  719 Riverbrook Momentum
13 Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:46:02.60 282426  711 EXPO
14 Chris Harrison   Green Bay, WI1:48:21.10 296466  710 Titletown Flyers
15 Michael Dutczak   Crete, IL1:50:03.20 200766  708 South Chicago Wheelman
DNF Dustin Dale   Cable, WI 294108  720 Riverbrook Momentum

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:53:34.70 182019  80 Titletown Flyers
2 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:54:49.00 293999  77 Culvers Racing
3 Tyler Jenema   Marquette, MI1:56:00.90 241103  73 Gear Grinder
4 Maxwell Anderson   Hartford, WI1:56:15.90 178840  280 UW-Platteville
5 Scott Golomski   Greenfield, WI1:56:20.30 208973  38 
6 Matt Gehling   Madison, WI1:58:29.40 214485  17 Trek Stores ofMadison / WORS
7 Bryan Fosler   Madison, WI1:58:58.90 197058  61 Trek Stores ofMadison
8 Justin Piontek   Madison, WI2:41.10 297073  45 Performag
9 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:04:45.30 247082  Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
10 Steve Elmer   Salt Lake City, UT2:08:30.00 162565  278 
11 Nate Jasperson   Green Bay, WI2:11:15.30 295894  40 Performa Cycling
DNF Ben Koenig   Schofield, WI 267964  22 RMC / Clean Power
DNF Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  27 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  29 Team Pedal Moraine
DNF Aristotle Peters   Hartford, WI 242486  35 EXPO Racing
DNF matthew muraski   Cashton, WI 305529  65 
DNF Brian Braun   Madison, WI 276620  78 EXPO Racing
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724  279 Alderfer Bergen

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:52:02.40 227406  34 Adventure 212/Specialized
2 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:52:07.90 209153  49 Team WORS
3 Trevor Olson   Rochester, MN1:55:57.00 264356  58 Muddy Cup
4 Nikolai Anikin   Duluth, MN1:56:08.40 261138  283 conti
5 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI1:56:38.50 285418  12 Wheel & Sprocket
6 Mike Budd   Wrightstown, WI1:59:15.90 274937  63 Wheel & Sprocket
7 Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:13.20 291820  42 Alterra Coffee
8 Matt Zak   Eveleth, MN2:01:35.00 299300  275 Verdigris Phlogiston
9 corey stelljes   Madison, WI2:02:49.90 307965  64 Chainsmokers
10 Karl Tillman   La Crosse, WI2:02:52.10 294041  36 Bikes Limited Inc
11 Jess Kruchoski   Hartland, WI2:03:43.40 261579  85 The Endurance Trust Inc.
12 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:06:48.80 291522  21 Performa Cycling
13 Brad Dash   Geneva, IL2:07:32.70 108382  281 Twin Six
DNF Jesse Bell   Ishpeming, MI 116891  33 SISU Cycles
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  54 Team WORS
DNF Chad Dean   Madison, WI 74509  81 5Nines Data
DNF Richard Mezo   Crown Point, IN 246376  82 RBikes.com/FleetTruckParts
DNF Patryk Limanowicz     86 Pact-Dish Network

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Stephens   Elm Grove, WI1:58:03.70 182041  53 Hayes
2 John Shull   Libertyville, IL1:59:06.50 259398  15 EXPO Racing
3 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:59:28.20 259146  14 Hayes
4 Russell Krueger   Sayner, WI2:04:32.50 294083  48 Rib Mountain Cycles
5 Mark Burkholz   Milwaukee, WI2:07:53.80 253459  16 Extreme Bike
6 Bill Nigh   West Bend, WI2:09:23.10 197745  46 Team Pedal Moraine
7 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:11:56.40 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF John Miller   Madison, WI 233978  99 Trek Stores ofMadison

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:42:02.00 28536  805 CLIF BAR
2 Brett Edgerle   1:44:44.30  809 
3 Gary Meader   1:47:40.20  848 
4 kenneth ramm   Newglarus, WI1:48:53.10 308897  808 Team WORS
5 Bob Boone   Eau Claire, WI1:50:00.80 4227  801 Chippewa Valley Cycling Club
6 Tim Montee   2:47.10  849 Muddy Cup
7 Mike Wanek   2:01:24.10  804 
DNF Mark Muraski   Spooner, WI 314946  807 Riverbrook

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips   Chicago, IL1:46:57.40 84647  276 Adventure 212/Specialized
2 Darrin Braun   Waukesha, WI1:48:04.10 285001  Adventure 212/Specialized
3 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:48:58.90 214936  Mr Tree / Powerbar
4 Chris Peariso   Amherst, WI1:50:14.00 139566  31 Adventure 212 / Specialized
5 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:51:26.50 212641  10 Team Polska
6 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:52:25.20 207074  79 
7 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:54:41.90 83047  277 Treak Co-Op
8 Scott Cole   Stevens Point, WI1:59:42.20 7340  32 Adventure 212/Specialized
DNF Brian Matter   Sheboygan, WI 85929  Gear Grinder /Trek

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maja Holcomb   55:37.40  5015 Fattires-n-eer
2 Sarah Gill   56:49.00  5025 TekBolt.com
3 Anna Poulton   Lake Forest, IL60:53.10 303727  5019 CLIF BAR
4 Grace Prewitt   60:55.40  5251 Attitude Sports
5 Jordan Pellett   North Freedom, WI1:07:21.90 296372  5024 Wildslide VeloClub
6 Megan Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
7 Kaitlin Splittgerber     6009 
8 Leah Fletcher     6014 
9 Allison Pieper     6214 
10 Carissa Augustiniak     6210 
11 Madisyn Schuster     6021 GenX/World Bicycle Relief
12 Payton Russell     6224 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   57:09.70  5049 Team Pedal Moraine
2 Samantha Kosarzycki   1:04:32.10  5031 Alterra

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Boehm   53:22.20  5247 
2 Becky Carvin   59:07.00  5034 Muddy Cup Racing
3 Heather Schmitt   59:18.20  5257 
4 Rachel Buth   60:43.50  5260 
5 Jenaiya Stolper   1:01:55.60  5256 
6 Meg Suess   1:02:22.80  5265 
7 Heather Marty   1:04:39.10  5003 
8 Laura Fletcher   1:08:53.70  5246 
9 Danielle Tournier   Carpentersville, IL1:29:18.30 298434  5013 Treadhead Cycling
DNF Katy Glodosky     5255 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leia Schneeberger   52:38.50  5253 
2 Cyndi Ehrike   56:28.90  5250 
3 Lori Baccus   58:38.10  5030 Titletown Flyers
4 Lacey Beduhn   59:35.60  5258 Gear'N Up
5 Lisa Haase   60:43.60  5263 Muddy Cup Racing
6 Karrie Ozyuk   1:01:49.30  5259 
7 Eve-Marie Morissette   1:03:47.10  5264 Muddy Cup
8 Tina Olm   1:04:09.20  5007 GenXcycling
9 Rebecca Crocker   1:05:00.00  5026 Team Coal Car
10 Rachel Langer   1:06:09.40  5249 Fat Rabbit
11 Rachel Drake   1:06:53.60  5248 
12 Chasity Gabrielson   1:07:24.80  5010 Wildside Velo
13 Leanne Gibson   1:13:24.30  5261 
14 Andrea Grabanski   1:24:12.30  5254 Angry Catfish

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Warren   60:36.00  5001 Green Door Home Inspection
2 Roxanne Rogers   60:49.90  5252 
3 Melissa Kennedy   1:04:57.00  5262 
4 Tammy Vande Zande   1:06:58.40  5023 Point Pursuit
5 Jeanne Krueger   1:09:28.40  5032 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss   1:06:51.50  5014 Titletown Flyers
2 Lynne Joyce   Ripon, WI1:08:35.70 152638  5011 Ripon College
DNF Amy Dykema   Evanston, IL 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang     3203 Hayes
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder
3 Nina Karinen     3036 
4 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
5 Rosette Reynolds   Ripon, WI 281882  3196 Ripon College Red Hawks

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee DeBruin   Appleton, WI 324252  3197 Ripon College Red Hawks
2 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3011 UW-Madison
3 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3037 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karlene Olson   Rochester, MN 297066  3042 Muddy Cup
2 Sarah Agena     3016 Adventure 212
3 Karen Zielinski     3204 Cyclopath
4 Pascalle Dumez     3198 Title Town Flyers
5 Ann Holsen     3010 Heavy Pedal Velo Club
6 Andrea Lyman     3001 Rib Mountain Cycles
7 Melinda Propson     3004 Performa Cycling
8 Becky Rands     3202 Team Pedal Moraine
DNF Jennifer Garner     3201 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Peterson     3200 Riverbrook
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3018 Team Pedal Moraine
3 Sondra Klipp     3040 Janesville Velo Club
4 Christine Griesbach     3039 Point Pursuit
5 Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Team Spike
6 Barbara Lothe     3199 Mad Forcs
DNF Susie McGinnity     3031 Elliot

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3041 Rib Mountain Cycles
2 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3024 Attitude Sports
3 Cheryl Post     3023 Point Pursuit
DNF Sue Borchardt     3009 team extream

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL1:57:10.50 264453  707 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Danielson   Madison, WI1:49:11.20 253014  527 Chainsmokers
2 Anna Ganju   New Berlin, WI1:50:35.80 202435  529 Polska
3 Rachel Horstman   Waterloo, WI1:57:02.30 314874  530 Erik's Bikes &Boards

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Williams   Iowa City, IA1:45:34.20 240092  519 Mercy-Specialized
2 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI1:46:21.00 302860  526 Team Gear Grinder
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:48:38.30 227405  504 Adventure 212/Specialized
4 Claire Cannon   Madison, WI1:48:53.00 269897  507 Trek Stores ofMadison / WORS
5 Renee Bach   Madison, WI1:49:09.20 242850  517 Chain Smokers
6 Michelle Peariso   Amherst, WI1:51:19.80 227741  516 Adventure 212/Specialized
7 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:51:50.70 223874  508 Team Pedal Moraine
8 Denise Coppock   Green Bay, WI1:55:14.20 316486  528 
9 rachael gatto   Oak Forest, IL1:57:07.90 263512  511 Twin Six
10 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:59:33.90 210713  509 WORS Racing, LLC
11 Regina Campbell   Chicago2:17:39.60 258314  510 Alterra MTB/Twin Six
DNF Kate Heil   Waukesha, WI 297768  514 Cyclenauts
DNF Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  518 Mr Tree / Powerbar
DNF Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:46:52.50 226461  502 Team Mars
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:07:35.10 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:36:52.00 199274  575 Trek Coop
2 Abby Strigel   Madison, WI1:39:38.20 202434  501 Trek Stores ofMadison

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREUSACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee