Race Results for
Bear Paw Rock &m Roll WORS #11
White Lake, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/26/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fletcher Arlen   Wausau, WI42:16.50 368031  4034 City Bike Works
2 Brandon Flisram   43:23.80  4005 Team Extreme
3 Oskar Karinen   46:08.90  4075 
4 Justin Wentworth   47:05.10  4282 
5 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI51:38.10 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
6 Jacob Bons   52:00.70  4055 
7 Shane Holcomb   52:37.40  4277 Fattires-n-Beer
8 Jimmy Splittgerber     6005 
9 Nathan Knowles   Batavia, IL 314966  6017 The Endurance Trust
10 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club
11 Aaron Smith     6003 Wheel and Sprocket
12 Matthew Bruder     6196 
13 Alex Halfman     6202 
14 Cole McDicken     6203 
15 Ben Smith     6027 Wheel & Sprocket
16 Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
17 Nicholas Bruder     6198 
18 Daniel Gretzinger     6008 Wheel and Sprocket
19 Nick Niemi     6201 
20 Joshua Prewitt     6200 Attitude Sports
21 Porter Thorpe     6025 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
22 Dylan Eggebrecht     6011 
23 Reed May     6030 
24 Carson Swanstrom     6194 
25 Grant Slocum     6193 
26 Grant Swanstrom     6197 
27 Dylan Waldner     6199 
28 Elliot Schneider     6020 Elliot
29 Griffin May     6031 
30 Tyler Holden     6032 
DNF Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  4026 EXPO Racing
DNF Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Feldmann   44:14.60  4074 Cyclopath
2 Brandyn Dahlquist   44:24.70  4298 POMPS
3 Brayden Schott   44:39.40  4070 
4 Joe Zuiker   45:02.20  4271 Pomps
5 Cory Marty   Plover, WI48:35.40 303981  4014 
6 Jeremy Meulemans   48:51.70  4302 ISCORP
7 Mitchell Royea   52:57.30  4295 IS Corp
8 Taran Roth   54:17.80  4266 IS Corp
9 Nicholas Ramcheck   57:44.70  4299 
10 Kyle Tlusty   57:44.90  4273 
11 Michael Christiano   1:02:06.60  4301 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Rinfret   39:36.70  4281 Titletown Flyers
2 Rob Stieber   41:19.30  4085 Rib Mountan Cycles
3 Martin Reza   42:23.00  4101 
4 Danny Marchewka   42:52.50  4071 
5 Scott Krueger   44:33.10  4818 Team WORS
6 Jared Brodjeski   44:49.30  4068 
7 Ryan McAbee   45:46.60  4290 
8 Erik Backhaus   46:42.50  4283 
9 Nick Theodoru   47:54.50  4280 
10 John Ruggles   48:57.40  4003 
11 Matthew White Jr.   49:47.80  4060 
12 Walter White   50:36.40  4061 
13 Johnny Chang   56:01.30  4294 Titletown Flyers
14 Brett Froeber   1:04:02.00  4293 
15 Jeremy Jersild   1:06:06.40  4051 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Grissom   42:29.50  4077 
2 Josh Zalewski   44:33.70  4038 
3 Christopher Richmond   45:58.60  4046 Heavy Pedal Velo Club
4 Jeff Batzer   51:14.40  4288 
5 Brandon Thatcher   51:55.20  4267 
6 Matt Pemberton   53:14.20  4073 
7 Steven Toombs   54:59.50  4076 Erik's Bikes NBoards
8 Joseph Lytle   58:15.40  4291 H1N1
9 Jacob Glatt   1:02:53.80  4804 Titletown Flyers
10 Todd Bogust   1:03:48.00  4276 
11 Chris Mattmiller   1:08:09.10  4278 
12 John Kyles   1:14:44.90  4292 
DNF Marko Gerovac     4010 
DNF Nick Berens     4268 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clive Warren   41:53.20  4006 Green Door Home Inspection
2 Gary Ehrike   42:27.90  4269 
3 Ruben Valdez   43:53.60  4045 
4 Scott Nyland   44:32.20  4932 
5 Jody Arlen   44:58.30  4035 
6 Gary Frost   46:43.90  4802 Tread Head Cycling
7 Ron Smith   47:39.30  4275 
8 Mike Brown   Antigo, WI47:56.20 252879  4296 
9 Joseph Fischer   48:45.50  4089 Title Town Flyers
10 Lloyd Larson   48:57.20  4287 
11 Scott Niemi   49:46.00  4279 
12 David Roth   49:59.90  4270 IS Corp
13 Scott Beduhn   50:47.50  4300 Gear 'N Up
14 Ron Bruder   56:12.10  4264 
15 Gregory Spencer   56:32.80  4284 
16 Brad Jorsch   60:43.20  4274 
17 Scott Miller   Winston Salem, NC1:01:02.90 195530  4297 Paceline Bicycles
18 Mark Eben   1:06:25.10  4272 
19 Dwain Holden   1:11:46.90  4933 Multi Sports Madness
DNF Kevin Lisowe     4037 
DNF Brian Coleman   Cedarburg, WI 314104  4807 Alterra MTB Team
DNF Ryan Roesler   Onalaska, WI 317102  4816 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Doty   50:37.80  4033 
2 Mark Corrigan   52:16.90  4002 
3 Al Adams   56:10.70  4285 
4 George Bornemann   1:04:07.90  4286 
5 Wally Sniadajewski   1:07:45.20  4100 Point Pursuit
6 Tom Callahan   1:11:32.10  4265 
7 Ted Batzer   1:18:25.10  4289 H1N1
DNF Ron Jansen     4016 
DNF Dennis Westberg   Kewaunee, WI 296314  4027 Titletown Flyers
DNF Glenn Aavang     4063 
DNF Bruce Parker     4084 Freewheel Bike

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Karinen     2182 XC Sports / EnduranceTrust
2 David Flaten     2108 
3 Jan Warren     2992 SixSixOne / Azonic / GoPro
4 Marcus Thorsen     2381 
5 Jordan Watkins     2183 EXPO Racing
6 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  2127 MNJRC
7 Bo Schinke     2010 GenX/World Bicycle Relief
8 Kyle Berchem   Manitowoc, WI 296457  2391 Gen X / World Bicycle Relief
9 Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2115 Team WORS
DNF Brandon Watkins     2165 EXPO Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Maloney   1:13:36.80  1029 
2 Spencer Cone   Baraboo, WI1:13:37.20 302116  1019 Wildside Velo Club
3 Justin Michaels   1:15:16.00  1604 Gear'N Up
4 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:17:46.00 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
5 Andrew Wiesner   Germantown, WI1:39:00.70 289953  1062 Titletown Flyers
6 Tim Cook   1:39:09.30  1608 
7 Josh Rupnow     2195 Team Extreme
8 Chad Rury     2200 Eriks Bike Shop
9 Adrian Icenogle     2137 Attitude Sports
10 Nick Wierzba     2060 Rib Mountain Cycles
11 Luke Terlinden     2389 
12 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
13 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2910 Attitude Sports
14 Travis Schirpke     2057 TEAM EXTREME
15 Paul Westberg     2175 Titletown Flyers
DNF Chris Smith   Mukwonago, WI 309395  2017 Team Extreme
DNF Zach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNF Phillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2124 Team WORS

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Holzem   Wausau, WI1:14:07.00 311654  1016 City Bike Works
2 Eric Fossell   Berthoud, CO1:16:05.30 296311  1107 Spokes N Spines
3 Steve Herriges   Kewaskum, WI1:18:15.10 315364  1602 
4 Michael Joachim   1:21:07.60  1003 
5 Matt Bolenbaugh   1:21:21.00  1086 RMC
6 Tyler Welnak   1:26:16.90  1605 Wheel and Sprocket
7 Shawn Hoppe   1:29:54.30  1061 Fond Du Lac Cyclery
8 Brad Stankowski     2406 Titletown Flyers
9 Patrick Scheibel     2077 
10 Ian Willmann     2007 
11 Carl Morse     2171 Wheel & Sprocket
12 Brandon Teske     2400 
13 Mike Darlington     2130 Trek Stores ofMadison
14 Mark Schindel     2817 Titletown Flyers
15 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2002 Team AttakTiks
16 Brad Nagreen     2401 
17 Joe Valen     2397 
18 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme
19 Rick Hill     2892 Anna River
20 Chad Hoppe     2050 Team Fond du Lac Cyclery
DNF Michael Ziegler   Milwaukee, WI 296227  1099 Cyclenauts
DNF Jake Swenson     2019 UWSP Cycling

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patryk Limanowicz   1:12:08.20  1010 Pact-Dish Network
2 Chris Cook   1:13:25.60  1607 Bikes N Boards
3 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:15:23.00 196060  1054 Alterra Mtb
4 Vince Steger   1:16:10.00  1020 Eriks Bikes & Boards
5 Nathan Lillie   Altoona, WI1:16:42.90 313414  1050 RUCC-Brones Bike Shop
6 Kevin Pomasl   1:19:46.30  1027 Team Wisconsin/ MC2
7 Dan Wierzba   1:20:12.60  1601 Rib Mountain Cycles
8 Jeremy Vogels   1:20:38.40  1033 Performa Cycling
9 Jim Toombs   Madison, WI1:20:58.80 309850  1095 Eriks Bikes & Boards
10 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:21:24.30 293537  1053 Wildside Velo Club
11 Erin Sikora   1:29:15.30  1074 Performa Cycling
12 Jamie Prange   1:47:24.60  1079 Cyclopath
13 Paul Wagner     2383 RASTA
14 Eric Stanke     2211 Schwag
15 Jason Gibson     2162 Gear n' Up
16 Rennis Delgado     2038 
17 Rob Willmas     2114 Team Bonk
18 Benjamin Swart     2176 Pedal Moraine
19 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
20 Jeff Swanstrom     2042 
21 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2166 
22 Daniel Johnston     2061 Bone and Joint
23 Jeremy Jonas     2918 
24 Chad Harger     2398 
25 David Mowry     2049 Team Pedal Moraine
26 Paul Strobel     2054 Bone & Joint
27 Nate Andrews     2103 Alterra Coffee
DNF Joel Coon     905 BelGioioso/Twin Six
DNF Ryan Shiroma   Madison, WI 193030  906 BelGioioso/Twin Six
DNF Eli Lipp     2018 Speed Freak
DNF Ryan Usiak     2117 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Heil   1:11:05.80  1114 Cyclenauts
2 Lance Wall   1:14:53.30  1044 Treadhead cycle club
3 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:17:04.60 317100  1603 Treadhead Cycling
4 Kurt Schwiesow   1:18:04.70  1009 Tower Clock Eye Center
5 Joe Villalobos   1:18:53.50  1031 Hayes RPM Cycling
6 Joe Greatens   De Pere, WI1:19:55.90 218706  1008 
7 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:20:44.50 81966  1017 CZ Velo
8 Patrick Haley   Milwaukee, WI1:20:49.20 199776  1606 Velo Trocadero
9 Jeremy Lentz   Colgate, WI1:22:36.70 292071  1025 
10 Krystian Pac   Chicago, IL1:24:31.40 149853  1078 PACT - DISH POLSKA TV - Miodu!
11 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:27:22.60 205152  916 Muddy Cup \ Twin Six
12 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:29:52.50 280824  1813 WORS HAYES BRAKES
13 Jeff Steckbauer   1:32:24.40  1801 Rib Mountain Cycles
14 Troy Schaden     2178 Scwag
15 John Hughes     2133 Pedal Moraine
16 Brett May     2079 Kettle MoraineFlyers
17 Jason Ruesch     2087 Rib Mountain Cycles
18 Steven Schaefer     2905 
19 Marek Kulesza     2392 
20 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2903 Sheboygan BikeCo
21 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
22 Anthony Dombrowski     2916 Team Pedal Moraine
23 Jeff Weyenberg     2027 
24 Phillip Taylor     2402 
25 Marcus Steele     2828 Title Town Flyers
26 Mark Szudrowitz     2810 Team Extreme
27 Scott Bender     2893 
28 Steve Havlichek   Green Bay, WI 315554  2163 
29 Jeff Gau     2052 Bone & Joint
DNF Jess Kruchoski   Hartland, WI 261579  1023 The Endurance Trust Inc.
DNF Matthew Lanser     2048 Titletown Flyers
DNF Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2194 EXPO Racing
DNF Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
DNF Tom Henrich     2399 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Szczepanski   1:16:17.50  1028 BelGioioso/Titletown Flyers
2 Mark Cole   Stevens Point, WI1:16:26.80 104782  1119 Adventure 212/Specialized
3 Greg Jones   West Allis, WI1:17:44.90 295007  907 Hayes Brakes
4 Matthew Dale   Cable, WI1:18:23.60 310643  1007 Riverbrook Momentum
5 Brent Palmer   1:19:17.30  901 Titletown Flyers
6 Dan Tavela   1:20:44.00  1043 THC
7 Bill Schneider   1:23:39.20  1080 Elliot
8 Steve Jeske   1:26:18.00  1046 Pedal Moraine
9 Shane Velfhuizen     2404 Schwag
10 Dave Blanke   N. Barrington, IL 310413  2039 
11 Steve Kobs     2032 Team Pedal Moraine
12 Jeff Wren     2082 Team Extreme
13 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
14 Ken Naef     2011 Titletown Flyers
15 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
16 Tom Schlueter     2405 
17 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2036 Titletown Flyers
18 Brian Coppock     2185 
19 Troy Olm     2142 Chainsmokers
20 Steve Davidson     2100 Titletown Flyers
21 James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 TreadHead Cycling
22 Shawn Hauser     2396 Titletown Flyers
23 Dave Dahlman     2157 Team Extremec
24 Michael L Laufenberg     2203 Team Pedal Moraine
25 Scott Graff     2037 
26 Thomas Harron   Madison, WI 296479  2804 Wildside Velo Club
DNF William Burkholder   Rockford, IL 296156  1002 Kegel\'s Bike
DNF Richard Faith     1040 Cylenauts
DNF Ty Gonzalez     1045 Alterra MTB Team
DNF Joel Ficke     2806 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Stroik   Franklin, WI1:18:47.50 258547  1067 Chiropractic Partners
2 Ross Lemke   1:19:00.80  1049 Pedal Moraine/Hammer
3 Jesse Kusserow   1:20:22.20  1081 
4 Terry Prewitt     2250 Attitude Sports
5 Mike Owens     2173 Alterra
6 Tom Wendland     2031 TEAM EXTREME
7 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
8 Larry Hipps     2071 Pedal Moraine
9 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2912 Team Extreme
10 Troy Sable     2084 
11 Edward Piontek     2135 Title Town Flyers
12 Dustin Vande Zande     2906 Point Pursuit
13 Alan Kinnaman     2131 
14 Anton Koenigsmann     2812 
15 Jeff Greatens     2387 
16 Scott Palmersheim     2909 Pedal Moraine
17 Guy Archambeau     2403 
18 Steve Hoppman     2122 FDL/Oshkosh Cyclery
19 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
20 Michael Kaspar     2386 
21 Brian Hellweg     2382 
22 Gary Esko     2814 Titletown Flyers
23 Kevin Knutson     2390 Peace Coffee
24 Paul Traeger     2092 TEAM EXTREME
DNF Eric Sime   Boscobel, WI 176464  902 Team Singular
DNF Russell Jobs     1101 Hayes Disc Brakes
DNF Kelly Skinkis     2145 Team WORS
DNF Christopher Voss     2181 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Wall     2395 
2 Jim Feuerstein     2070 Heavy Pedal Bicycles
3 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2025 IS Corp
4 Daniel Millin     2177 Team Bonk
5 Wayne Fish     2393 Fish Nordic
6 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2026 Team Extreme
7 Michael Giesen     2116 Titletown Flyers
8 William Peters     2067 Titletown Flyers
9 dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2083 Titletown Flyers
10 Bill Styer     2069 
11 Jim Splittgerber     2384 
12 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
13 Sterling Schmidt     2128 Heavy Pedal Velo club
14 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
15 Mike Brauer     2172 Heavy Pedal Velo
16 Randy Borst     2090 Titletown Flyers
17 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
18 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 I Ride Bikes
19 Mark Koenig     2394 Titletown Flyers
20 James Mistark     2134 Titletown Flyers
21 Matthew White     2093 
DNF Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2085 
DNF Randy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles Beach   Larsen, WI1:12:28.70 208348  704 EXPO
2 Kyle Warras   Waukesha, WI1:14:12.80 280628  703 EXPO Racing
3 Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:14:59.90 209414  706 EXPO Racing
4 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:16:00.10 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
5 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:16:06.80 296192  717 Maplelag-Paramount-Skinny Ski
6 Andrew Senderhauf   1:16:39.90  739 Wheel and Sprocket
7 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:17:19.10 294148  702 Team Extreme
8 Mike Zuiker   1:18:07.90  740 Pomps
9 Dakota Dale   Cable, WI1:18:50.30 310795  719 Riverbrook Momentum
10 Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:19:36.70 282426  711 EXPO
11 Chris Harrison   Green Bay, WI1:31:07.80 296466  710 Titletown Flyers
DNF Theodore Peters   Hartford, WI 267190  705 EXPO Racing
DNF Greg Krieger   Fort Collins , CO 255039  715 Team Extreme
DNF Dustin Dale   Cable, WI 294108  720 Riverbrook Momentum

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:30:49.60 247082  Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
2 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:30:50.40 182019  80 Titletown Flyers
3 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:32:44.30 293999  77 Culvers Racing
4 Matt Gehling   Madison, WI1:35:39.20 214485  17 Trek Stores ofMadison / WORS
5 Bryan Fosler   Madison, WI1:36:05.80 197058  61 Trek Stores ofMadison
6 Ben Koenig   Schofield, WI1:37:37.40 267964  22 RMC / Clean Power
7 Justin Piontek   Madison, WI1:37:38.40 297073  45 Performa Cycling
8 Matthew Millin   Kenosha, WI1:38:26.30 303243  19 Team BONK
9 Carlos Haeckel   Madison, WI1:42:56.40 227622  56 Alterra / Sunringle / Voodoo
10 Nicholas Sabel   Ripon, WI1:45:13.40 263354  27 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
11 Christopher Mantel   Cedarburg, WI1:46:21.10 227962  24 VeloTrocadero
DNF Cody Goettl   Harrison, AR 287214  51 Spring Street Sports
DNF matthew muraski   Cashton, WI 305529  65 
DNF Tyler Jenema   Marquette, MI 241103  73 Gear Grinder

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:29:44.30 227406  34 Adventure 212/Specialized
2 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:33:53.80 209153  49 Team WORS
3 Trevor Olson   Rochester, MN1:34:09.70 264356  58 Muddy Cup
4 Adam Swank   Duluth, MN1:35:40.00 231320  274 
5 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI1:37:24.20 285418  12 Wheel & Sprocket
6 Mike Budd   Wrightstown, WI1:38:45.80 274937  63 Wheel & Sprocket
7 Jesse Shoemaker   Depere, WI1:42:56.20 291522  21 Performa Cycling
8 Casey Masterson   Milwaukee, WI1:43:10.20 212244  273 Velo Trocadero
9 Chad Dean   Madison, WI1:46:52.30 74509  81 5Nines Data
DNF Jesse Bell   Ishpeming, MI 116891  33 SISU Cycles
DNF Karl Tillman   La Crosse, WI 294041  36 Bikes Limited Inc
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  54 Team WORS

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Miller   Madison, WI1:36:48.70 233978  99 Trek Stores ofMadison
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:36:51.20 259146  14 Hayes
3 Chad Hildebrandt   Wausau, WI1:39:02.00 16155  20 Team Polska
4 John Shull   Libertyville, IL1:39:53.00 259398  15 EXPO Racing
5 Russell Krueger   Sayner, WI1:41:24.70 294083  48 Rib Mountain Cycles
6 Bill Nigh   West Bend, WI1:43:21.20 197745  46 Team Pedal Moraine
7 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:45:49.30 283600  18 Muddy Cup
8 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:47:55.60 253459  16 Extreme Bike
9 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:51:51.50 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  43 Heavy Pedal Velo Club

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Tennis   Baraboo, WI1:30:12.60 280203  803 Wildside Velo
2 Bob Boone   Eau Claire, WI1:31:06.40 4227  801 Chippewa Valley Cycling Club
3 Tim Montee   1:35:32.10  847 Muddy Cup
DNF Mark Muraski   Spooner, WI 314946  807 Riverbrook
DNF kenneth ramm   Newglarus, WI 308897  808 Team WORS

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Braun   Waukesha, WI1:26:10.00 285001  Adventure 212/Specialized
2 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:27:57.20 214936  Mr Tree / Powerbar
3 Chris Peariso   Amherst, WI1:28:41.10 139566  31 Adventure 212 / Specialized
4 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:31:57.90 212641  10 Team Polska
5 Scott Cole   Stevens Point, WI1:33:15.40 7340  32 Adventure 212/Specialized
DNF Brian Matter   Sheboygan, WI 85929  Gear Grinder /Trek

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maja Holcomb   54:58.60  5015 Fattires-n-eer
2 Grace Prewitt   58:22.10  5240 Attitude Sports
3 Jordan Pellett   North Freedom, WI1:02:16.20 296372  5024 Wildslide VeloClub
4 Megan Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
5 Kaitlin Splittgerber     6009 
6 Lorissa Thorpe     6026 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
7 Madisyn Schuster     6021 GenX/World Bicycle Relief

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   56:45.90  5049 Team Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Marty   1:01:48.00  5003 
DNF Emily Walters     5241 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pascalle Dumez   47:38.60  5017 Title Town Flyers
2 Cyndi Ehrike   47:56.80  5239 
3 Leia Schneeberger   50:19.00  5242 
4 Becky Rands   53:38.10  5002 Team Pedal Moraine
5 Lori Baccus   56:11.40  5030 Titletown Flyers
6 Sarah Wieck   57:11.40  5238 
7 Jennifer Garner   57:25.60  5243 
8 jennifer clark   Milwaukee, WI57:50.90 310337  5006 
9 Rebecca Crocker   1:02:14.90  5026 Team Coal Car

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Warren   54:05.00  5001 Green Door Home Inspection
2 Jeanne Krueger   1:04:02.30  5032 
3 Tammy Vande Zande   1:04:27.30  5023 Point Pursuit
4 Candy Hofmann   1:15:24.00  5245 Team Extreme

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss   1:03:22.90  5014 Titletown Flyers
2 Sue Blankenheim   1:08:10.00  5012 

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Karinen     3036 
2 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
3 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3037 
2 Lisa Olson     3034 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Wagner     3193 RASTA Dirty Girlz
2 Karlene Olson   Rochester, MN 297066  3042 Muddy Cup
3 Sarah Agena     3016 Adventure 212
4 Ann Holsen     3010 Heavy Pedal Velo Club
5 Kris Tiles     3195 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3018 Team Pedal Moraine
2 Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
3 Susie McGinnity     3031 Elliot
4 Sue Lundsten     3194 Muddy Cup
5 Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Team Spike

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3041 Rib Mountain Cycles
2 Helmy Tennis     3007 Wildside Velo
3 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3024 Attitude Sports
4 Cheryl Post     3023 Point Pursuit
5 Sue Borchardt     3009 team extream

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  707 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju   New Berlin, WI1:25:16.70 202435  529 Polska
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI1:28:59.40 314874  530 Erik's Bikes &Boards

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:21:01.70 227405  504 Adventure 212/Specialized
2 Renee Bach   Madison, WI1:26:53.80 242850  517 Chain Smokers
3 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:30:34.50 223874  508 Team Pedal Moraine
4 Kate Heil   Waukesha, WI1:31:11.30 297768  514 Cyclenauts
5 Claire Cannon   Madison, WI1:32:19.10 269897  507 Trek Stores ofMadison / WORS
6 Denise Coppock   Green Bay, WI1:32:23.90 316486  528 
7 Michelle Peariso   Amherst, WI1:43:29.90 227741  516 Adventure 212/Specialized
8 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI1:43:30.10 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
DNF Regina Campbell   Chicago 258314  510 Alterra MTB/Twin Six
DNF Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  518 Mr Tree / Powerbar

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:26:05.80 226461  502 Team Mars
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:18:30.70 202434  501 Trek Stores ofMadison

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaBonk BreakerOSMOCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee